فیدیبو نماینده قانونی هورمزد و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آموزش فن‌بیان

کتاب آموزش فن‌بیان

نسخه الکترونیک کتاب آموزش فن‌بیان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب آموزش فن‌بیان

کلام، لباس اندیشه و فن بیان زیرمجموعه‌ای از آداب معاشرت است که در روابط اجتماعی نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. صدای رسا، واضح، انعطاف‌پذیر و نافذ، دارایی گران‌بهایی است و شاخص شخصیت، منش، سواد، معلومات و بسیاری از نمادهای افراد می‌باشد. همان‌گونه که به آراستگی لباس و سرووضع خود رسیدگی می‌کنیم، بیان فصیح نیز، نه‌تنها دست‌کمی از آن ندارد، بلکه خیلی مهم‌تر از این حرف‌ها است. فن بیان با هنرهایی چون تئاتر، آواز و نویسندگی وجوه اشتراک زیادی دارد...

ادامه...
  • ناشر هورمزد
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.07 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۸۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آموزش فن‌بیان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

کتابی که در دست های توست
شاخه ی درختی ست که دیروزها کسی کاشته بود
با هر کتابی که می خوانی
درختی بکار
تا
روزی
هر شاخه اش کتابی باشد
در دست هایی که برای فردا کتابی خواهند داشت.

و نام این درخت را کتاب بگذار
نشر هورمزد

نشر هورمزد، نشر جوان و پویایی است که با هدف انتشار آثار برتر حوزه ی موفقیت پا به عرصه نهاد و چاپ برترین کتاب های حوزه ی موفقیت در سال های گذشته، حاصل چنین رویکردی بوده است.
وامروز؛ با تکیه برتجارب پیشین و بهره گیری از مترجمین خبره و جوان، نشرهورمزد در آستانه ی تحولی عظیم قرار گرفت و برآن شدیم تا آثار منحر به فرد حوزه ی علوم شگفت انگیز را برای مخاطب ایرانی ترجمه و به چاپ برسانیم. مژده می دهیم، بسیاری از کتاب های این حوزه، برای اولین بار از سوی این نشر ترجمه و در دسترس مخاطب ایرانی قرار خواهد گرفت.
از این پس نشر هورمزد به عنوان ناشر حوزه های موفقیت و علوم شگفت انگیز به کار خود ادامه خواهد داد.
کتابی که اکنون پیش روی شماست، حاصل تلاش شبانه روزی دست اندر کاران نشر در تک تک مراحل انتخاب، ترجمه، ویرایش، طراحی، چاپ و ... می باشد.
ما در نشر هورمزد سعی خواهیم کرد راه زندگی شگفت انگیز را، با در اختیار گذاشتن تمام دانسته های انسان های شگفت انگیز در اختیار شما قرار دهیم.
بی صبرانه چشم براه پیشنهادات و انتقادات شما هستیم. 
INFO@HOORMAZD.COM
پیشنهادات و انتقادات در رابطه با ویرایش کتاب
bnashr@ymail.com

تقدیم به دارندگان آواهایی که جهت تعالی هم وطنان عزیز بانگ برمی آورند.

ای بلبل خوش نغمه بستان سخن
در باغ هنر، هزاردستان سخن

آری سخن آیتی است از عالم غیب
در شان تو نازل و تو در شان سخن

(خواجو)

مقدمه

یکی از موجبات مغفرت، نیکو سخن گفتن است.
حضرت محمد (ص)

هدف اصلی از نگارش این کتاب، آموزش «فن بیان» در زندگی روزمره و کسانی است که با کلام زیاد سروکار دارند.
همه می دانیم که انسان تنها موجودی است که قدرت تکلم و موهبت خندیدن دارد. زمانی این توانایی ها نمود پیدا می کند که به بهترین نحو و زیباترین روش از آن ها استفاده شود؛ یعنی به صورت هنر درآید. آری می توان همانند آموزش سایر هنرها و فنون مختلف، سخنوری، هنر و مهارت فن بیان را با عزمی راسخ و گذراندن دوره هایی شامل مطالعه، تمرین، توجّه، تفکر، تجسم و... را آموخت. بسته به جایگاه شغلی هر فرد، فراگیری این فن در حد مورد لزوم و متعارف ضروری است؛ چراکه خوش صحبت و خوش صدا بودن، مهارت باارزشی به شمار می رود.
متاسفانه هر چه زمان می گذرد، در جامعه، معضل نارسایی بیان بیشتر می شود. اگر روند به صدا درآمدن نوزادان را از بدو تولد تا به حرف افتادن در مقطع کودکی مورد بررسی قرار دهیم، به نکات جالبی برمی خوریم؛ از جمله اینکه دقیقاً مطابق با قوانین طبیعت و به درستی رفتار می نمایند و به عینه قادر به دیدن و شنیدن این بدعت های الهی هستند و پیرو اصولی اند که در بخش های بعدی به مقبولیت آن ها تاکید می کنیم. به عنوان نمونه، به طرز باز کردن دهان یک نوزاد هنگام گریستن، بلندی صدا و نیز تنفس شکمی وی توجه کنید! بسیاری از بزرگ ترها فاقد این توانایی می باشند! علت را توضیح خواهیم داد.
اگر طفل از جانب بزرگ ترها با کلمات تحکم آمیزی نظیر، هیس، ساکت شو، یواش نرو... مورد عتاب و خطاب قرار نگیرد، صدایش همانند سایر توانایی های روحی و جسمی، به طورمعمول و در مسیر خود رشد می کند.
معلمان زحمتکش و دلسوز کلاس های اول دبستان که در کار خود متخصص اند، با نهایت سعی و کوشش به این نوباوگان، تلفظ و هجی کردن حروف، اصوات، مصوت ها و... را که جزئی از فن بیان نیز هست، آموزش می دهند، ولی متاسفانه در کلاس های بالاتر، این نکات مهم پیگیری نمی شود و شاهدیم که بسیاری از این افراد به مدارج بالای علمی هم می رسند، ولی بیان مناسبی ندارند. بدبختانه شاهدیم که برخی از گوینده ها، گزارشگران رسانه ها، دوبلرها و... کسانی که حرفه شان مستقیماً با فن بیان در ارتباط است و باید الگوی دیگران باشند، در کار خود مشکل داشته و برای اصلاح آن اهتمام نمی ورزند، چه برسد به سایر حِرَف که به طور نسبی با این مسئله رودررو می باشند. لذا جهت پیشگیری از اشاعه ی بیشتر این ناهنجاری، دوستداران زبان و ادب پارسی و متولیان امور باید درصدد مقابله با آن برآیند.
کلام، لباس اندیشه و فن بیان زیرمجموعه ای از آداب معاشرت است که در روابط اجتماعی نقش تعیین کننده ای دارد. صدای رسا، واضح، انعطاف پذیر و نافذ، دارایی گران بهایی است و شاخص شخصیت، منش، سواد، معلومات و بسیاری از نمادهای افراد می باشد. همان گونه که به آراستگی لباس و سرووضع خود رسیدگی می کنیم، بیان فصیح نیز، نه تنها دست کمی از آن ندارد، بلکه خیلی مهم تر از این حرف ها است. فن بیان با هنرهایی چون تئاتر، آواز و نویسندگی وجوه اشتراک زیادی دارد.
هرکسی به سادگی می تواند در عرض چندساعت با صرف هزینه ای نه چندان گزاف، پس از آرایش و پیرایش و استحمام و پوشیدن لباس شیک و استعمال مواد معطر، ظاهر خویش را آراسته نماید، ولی فن بیان بسیار عمیق و ریشه دارتر از این حرف هاست و بسته به میزان پشتکار هنرجو، درست همانند آموختن هنرهای دیگر، حداقل نیاز به چندماه کسب معلومات، تمرین و کار مداوم دارد. فراگیری این مهارت کلیشه ای نیست و ابعاد گسترده ای دارد و از همه مهم تر اینکه:
«کسی که می خواهد بیان خود را تغییر دهد، در درجه ی اول باید در طرز تفکرش تجدیدنظر نماید» تا با منطق محکم و سخنان بجا و زیبا، ارزش ها را به دیگران شناسانده و رسالت خویش را به نحو احسن اجرا نماید.
آلات موسیقی را به سه دسته تقسیم کرده اند که عبارت اند از: بادی، کوبه ای و زهی؛ صدای انسان مجموعه ای از آن ها و کامل ترین ساز عالم هستی است. باید به خود ببالیم و قدر این نعمت را دانسته و از آن به بهترین شکل ممکن استفاده نماییم. چه زیبا سروده، وحشی بافقی:

دلم پر شعله گردان سینه پر دود
زبانم کن به گفتن آتش آلود

با آرزوی توفیق هر چه فزون تر
احمدرضا رسولی

فصل اول: مراحل فن بیان تاثیرگذار

۱- علاقه و خواستن

بی اختیار به یاد هفت شهر عشق عطار نیشابوری و دو وادی اوّل و دوّم، یعنی طلب و عشق می افتم. کسی که عزمش را جزم کرده که بیان خویش را اصلاح کند، در درجه ی اول باید از صمیم قلب بخواهد و همت کند و از آن گذشته به این مهارت عشق و علاقه ی وافر داشته باشد. دیگر اینکه احساس نیاز نماید و با تمام وجود خواهان ترک عادات مزمن و ناپسند گذشته باشد. در پایان، در راهی که قدم می گذارد، صرف وقت نماید و با دید باز و شناخت کامل پا به عرصه بگذارد.
اطمینان داشته باشید کسی که بهبود فن بیان در دستور کارش قرار گیرد و همواره در این اندیشه باشد، مطمئناً به هدفش می رسد. پیش از هر چیز، مراحل مطرح شده، راه گشای این تحول است.

۲- امیدوار بودن

تفکر مثبت حاصل نگرش به زیبایی ها است؛ اینکه فردی را ملاحظه می کنیم که پس از تمرین و ممارست و توجه و تفکر، با ابزار پشتکار، در بهبود بیان خویش فعالیت های موثر و تحسین برانگیزی دارد. باید باور داشته باشیم که در هر سن و سال و مرتبه ی اجتماعی که هستیم، فراگیری فن بیان، به نحو احسن امکان پذیر می باشد. اولین گام این است که به منفی بافی دیگران بی اعتنا باشیم و به کار خود برسیم.

۳- تصمیم و اراده:

فردی که عمری به یک روش سخن گفتن عادت کرده، برای تغییر آن، باید مجدانه همت نماید. هنگامی که بتوانیم انرژی و احساس را یک جا درهم ادغام کنیم، گام بزرگی جهت بهبود بیان برداشته ایم. در این کتاب روش های مناسب بهینه سازی در محاوره را معرفی خواهیم کرد.

۴- نظم و ترتیب

نظم نخستین دستور آسمانی است. درواقع یکی از ابزارهای کارآمد و تعیین کننده در هر فعالیتی، نظم و ترتیب و عملکرد مرحله به مرحله مطابق اصول منطقی و مدوّن و توان شخصی می باشد. به عنوان نمونه، تمرینات بالا بردن بازده تنفس و صداسازی، مانند هر ورزش دیگری باید بر مبنای حرکات علمی و مفید تایید شده اجرا گردد. کلیه ی مشاهیر جهان دارای عادت پسندیده ی نظم فکری بوده اند و ذهن خود را به دقت برنامه ریزی می کردند.

۵- پشتکار

همان گونه که یک نقاش، آنچه را که تصوّر می کند، باید بتواند به راحتی بکشد و مشابه آن، نویسنده بر روی کاغذ بیاورد و موسیقیدان در آهنگ یا سمفونی و... انسان نیز، آنچه را که در نظر دارد، باید بتواند به راحتی بر زبان بیاورد.
پیش نیاز این کار، پشتکار و ممارست است که ضمن آن فرد به تدریج پی می برد مهارت های مفید دیگری نیز، کسب نموده است. در بخش های بعدی کتاب، تمرین های مختلفی ارائه گردیده که در بسیاری اوقات به سهولت قابل اجرا می باشد؛ مهم آن است که به صورت روند و عادت درآیند.
در کلاس های نویسندگی به هنرجویان توصیه می شود: «پیش از نوشتن هر مطلبی، ابتدا باید بتوانید آن را به خوبی بیان کنید»؛ بنابراین نتیجه می گیریم، فردی که بیان گیرایی دارد، برای نویسنده شدن، یک گام جلوتر است.
به یاد دارم یکی از دوستان در برگشت از ماموریتی به دیدارم آمد و حدود یک ساعت، داستان مسافرتش را -به قول معروف از سیر تا پیاز- تعریف کرد. بعد با حالت استیصال پرسید:
-نمی دانم گزارش را چگونه تدوین نموده و به وزارتخانه تحویل دهم؟
با خونسردی گفتم:
-همان گونه که برایم تعریف کردی!
-آخر...جمله بندی ها، نکات دستوری و...
-ده بار پاکنویس کن!

نظرات کاربران درباره کتاب آموزش فن‌بیان

مطالب خوبی دارد ولی فن بیان منو قوی نکرد.
در 1 سال پیش توسط par...aee