فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب نمایشنامه‌ی شازده کوچولو

کتاب نمایشنامه‌ی شازده کوچولو

نسخه الکترونیک کتاب نمایشنامه‌ی شازده کوچولو به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب نمایشنامه‌ی شازده کوچولو

روباه: من می‌خوام به رسم هدیه رازی رو برای تو فاش کنم... بدان که جز با چشم دل نمی‌شه خوب دید، آن‌چه اصل‌ست از دیده پنهانه. شازده کوچولو برای آن‌که یادش نرود تکرار می‌کند. شازده: آن‌چه اصل است از دیده پنهانه. روباه: آن‌چه به گل تو آن‌قدر ارزش داده عمری‌ست که تو به پای آن صرف کرده‌ای. شازده:... عمری‌ست که من به پای گل خود صرف کرده‌ام. روباه: تو هر چی رو اهلی کنی همیشه مسئول آن خواهی بود. تو مسئول گل سرخ خودت هستی... شازده:... من مسئول گل سرخ خودم هستم...

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.64 مگابایت
  • تعداد صفحات ۹۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب نمایشنامه‌ی شازده کوچولو

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:راهنمایی

نمایشنامه ای که در دست دارید نمایشنامه ای ست بلندمدت ـ اما اگر مسئول یا مسئولان اجرا مایل باشند برحسب ضرورت و امکانات خود آن را کوتاه تر و یا سهل تر اجرا کنند، می توانند برای کوتاه تر کردن، با اضافه نمودن جملات زیر به گفتار خلبان در صفحه ی ۲۵، نمایشنامه را کوتاه تر کنند:
(ادامه ی گفتار خلبان): شازده کوچولو به سیاره های مختلف سفر کرد. به سیاره ی پادشاه، خودپسند، فانوس افروز و جغرافی دان. آن ها هر یک در سیاره ی خود تنها زندگی می کردند و کس دیگری نداشتند و این برای شازده سخت ملال آور و کسل کننده بود. عاقبت به توصیه ی جغرافی دان، شازده کوچولو به سیاره ی زمین سفر کرد.

صحنه خاموش می شود، صدای پرندگان... بعد از چند لحظه صحنه روشن شده، شازده درحالی که ریسمان دسته ی پرندگان را در دست دارد در زمین فرود می آید. صدای دسته ی پرندگان که دور می شوند.

برای سهل تر کردن اجرا در دبستان ها می توان به جای استفاده از اسلاید ها، تمام نشانه ها و تصویرها [مثل: صحنه ی پادشاه، پرواز شازده به وسیله ی پرندگان و ملاقات با روباه و جغرافی دان و فانوس افروز و غیره] را بر روی یک قطعه مقوای دسته دار [cm ۳۵×۵۰] نقاشی کرد و در زمان های تعیین شده توسط یکی از شاگردان به صحنه آورده و به موقع خارج نمود.
لازم به ذکر است که افکت های صوتی مثل ترکیب صدای موتور هواپیما و تصادف و ادغام آن ها با موسیقی را به راحتی می توان قبل از شروع تمرین به صداخانه های بزرگ و کوچکی که در حال حاضر فراوان یافت می شوند سفارش داد و راهنمایی گرفت.
تمام نقاشی های این اثر توسط نویسنده کشیده شده و چنان که می بینید با روح اثر پیوندی ناگسستنی دارد ـ در تنظیم نمایشنامه نیز در جابه جایی صحنه ها به دو منظور از آن ها استفاده شده است. نخست برای حفظ روح اثر و القاء اندیشه ی تصویری و نمایشی نویسنده و پس از آن برای الگو قرار گرفتن آن تصاویر برای اجراکنندگان به منظور تهیه ی لباس، دکور و سایر ملزومات نمایش ـ و این هر دو برای تهیه ی یک کار نمایشی هم آهنگ در سطح مدارس است، به این امید که به مرور نهادینه شود.

با آرزوی شادکامی و موفقیت برای شما

مقدمه

آنتوان دوسنت اگزوپری در سال ۱۹۰۰ در شهر لیون زاده شد. در چهارده سالگی یتیم شد و از آن به بعد نگاه داری و تربیت او به گردن مادرش واگذار شد.
آنتوان برای خدمت وظیفه، به نیروی هوایی داخل شد و در طی دو سال خدمت وظیفه، فن خلبانی و مکانیک آن را فراگرفت و پس از آن به خدمت ارتش درآمد.
در سال ۱۹۲۵ نوول کوچکی به نام «مانون» در یکی از مجلات پاریس منتشر کرد، اثر دیگر اگزوپری موسوم به «پیک جنوب» یادگار زمانی است که در میان قبایل مراکش به سر می برد.
در سال ۱۹۲۷ به ماموریتی در آمریکای جنوبی رفت و در آن جا مجال بیش تری برای تعقیب افکار ادبی خویش یافت. دو اثر جالب او به نام «سرزمین انسان ها» و «پرواز شب» یادگار آن زمان است، که مورد تقدیر آندره ژید واقع شد و مقام ادبی و شخصیت هنری وی را به اثبات رسانید.
اگزوپری پس از تسلیم فرانسه به قوای آلمان، از آن کشور تبعید شد و به آمریکا رفت و آثار زیبایی مانند «قلعه» و «شازده کوچولو» و «خلبان جنگی» را به رشته ی تحریر درآورد.
در هنگام افتتاح جبهه ی دوم و پیاده شدن قوای متفقین به سواحل فرانسه، دوباره به کشور خود بازگشت و با درجه ی سرهنگی نیروی هوایی دوش به دوش متفقین برای نجات میهن از یوغ فاشیسم جان بر کف نهاد. در روز ۲۱ ژوئیه ی ۱۹۴۴ که برای پرواز اکتشافی بر فراز فرانسه ی اشغال شده از جزیره ی کرس به پرواز درآمده بود گرفتار هواپیمای شکاری آلمان شد و هواپیمای او دیگر به فرودگاه خود بازنگشت.
شاهکار او «شازده کوچولو» اثری است بسیار خیال انگیز و زیبا. شازده کوچولو شعری است منثور و نثری است شاعرانه که گذشته از جنبه ی بدیع نگارش، اثری است مشحون از یک دنیا لطف و معنای شاعرانه است.

یادآوری برای مدارس

تهیه کنندگان نمایش «شازده کوچولو» لزوماً باید نکات زیر را مورد توجه قرار دهند:
هنر تئاتر یک کار هماهنگ دسته جمعی است. پس بهتر است برای تهیه و اجرای این نمایش یک کار دسته جمعی و هم آهنگ را مدنظر داشته باشید.
تمام بازیگران این نمایش جز خلبان (که از میان معلمان مستعد و علاقه مند انتخاب می شود) از شاگردان کلاس های مدرسه هستند. بازیگران باید با لباس ها و گریم های مناسب، مطابق با اسلوبِ نقاشی شده در کتاب بر صحنه ظاهر شوند.
کلیه ی وسایل صحنه و اشیاء (به جز هواپیما) مثل سنگ پاره ها، گیاهان صحرایی، خورشید و غیره باید به سبک و شیوه ی نقاشی کودکان کمی غلو شده اما درنهایت سادگی تهیه شوند، نه واقع گرایانه و طبیعی. الگوی کار، طراحی ها و نقاشی های خود کتاب است. کلیه ی وسایل و لوازم مورد احتیاج صحنه حتی موسیقی و گریم حتی المقدور باید درنهایت سادگی، با راهنمایی و مشارکت اولیاء و با دست خود بازیگران و کارکنان فنی ساخته شود. این کارها شدنی و شیرین است، امتحان کنید و آن را به زندگی تبدیل کنید. بچه ها و بزرگ ترها در طی تدارک آن خودبه خود باهم مانوس شده و به مرور یک خانواده ی صمیمی هنری را تشکیل خواهند داد.
به رسم معهود:
باید سپاس ویژه بگذارم بر استمرارِ مهر جناب فیاضی که همیشه برای این راقم یاری شاطر بوده اند و همراهی بی دریغ. ایضاً باید تشکر کنم از خانم لیلا پی سخن به خاطر بردباری هایش در قبال خلف وعده های ناگزیرم. افزون بر او بی انصافی خواهد بود، اگر در این جا از خانم فریناز صراف که در تایپ و تنظیم مکرر این کتاب زحمات بسیار کشیدند، سپاسگزاری نکنم.
در پایان، قدردان زحمات دوست، و هنرمند عزیز، دکتر روح الله جعفری هستم که کار، نظارت و خوانش این نمایشنامه را پذیرفت و به انجام رساند. امید که سپاس های صمیمانه ام مورد قبول واقع شود.

شهریور ۱۳۹۳ـ عباس جوانمرد

این کتاب ترجمه ای است از:
Le Petit Prince
Antone de Saint – Exupéry

نظرات کاربران درباره کتاب نمایشنامه‌ی شازده کوچولو

کتاب خیلی قشنگی بود و از نظر من جزو صد کتاب برتر تاریخ است
در 1 ماه پیش توسط امیر مهدی نادری
از نمونه حتی یک کلمه از متن نمایشنامه هم نیومده بود همش مقدمه و... بود😑😑😒😒
در 6 ماه پیش توسط F@ty zara
زبان متن مشکل داره درست نمیاد برام لطفا پیگیری کنید
در 8 ماه پیش توسط احسان بلوریان
سلام خخخخخخخخیییییییلللللیییی خخخخووووبببب بود
در 1 سال پیش توسط 2ma...adi
حالا کدوم محمد قاضی یا شاملو
در 6 ماه پیش توسط ملینا شیرین
عالی
در 3 ماه پیش توسط vahid sadeghi
بی نظیره! البته ترجمه‌ی احمد شاملو فکر کنم بهتره
در 2 سال پیش توسط arm...m78
این نمایشنامه نوشته عباس جوانمرده اقتباس از اگزوپری
در 2 سال پیش توسط آرمان میر