فیدیبو نماینده قانونی مهراندیش و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب نگاهی به داعش از درون

کتاب نگاهی به داعش از درون
۱۰ روز در دولت اسلامی

نسخه الکترونیک کتاب نگاهی به داعش از درون به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۹۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب نگاهی به داعش از درون

کتابِ حاضر سفری است به درونِ پایگاهِ ترور، به مناطق تحت تصرفِ گروه تروریستیِ «داعش ». نویسنده‌ی کتاب اولین خبرنگار غربی است که با در دست داشتن امان‌نامه‌ای به رَقه و موصل سفر می‌کند، با مردم و برخی افرادِ این گروهِ جنایتکار مصاحبه می‌کند و زنده بازمی‌گردد و خاطرات خود را از این سفرِ پرمخاطره در قالب سفرنامه‌ای پُرکشش و رمان‌وار عرضه می‌کند. کتاب پیشِ رو سندی است منحصر به‌فرد در شناختِ شیوه‌ی تفکر و عمل این گروه تروریستی. بی‌دلیل نیست که این کتاب بلافاصله پس از انتشار ماه‌ها به کتابِ پرفروش مجله‌ی اشپیگل در آلمان تبدیل شد. نگاهی به داعش از درون – ده روز در «دولت اسلامی » نخستین کتابی است که از این نویسنده به فارسی ترجمه می‌شود. این کتاب به دلیل استقبال کتاب‌خوانان و رضایت آنان از کیفیت نشر و ترجمه‌ی آن به چاپ های مکرررسیده و ناشر کماکان آن را در برنامه چاپ دارد.

ادامه...
  • ناشر مهراندیش
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 5.02 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۵۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب نگاهی به داعش از درون

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

درباره ی کتاب

کتابِ حاضر سفری است به درونِ پایگاهِ ترور، به مناطق تحت تصرفِ گروه تروریستیِ «داعش». نویسنده ی کتاب' اولین خبرنگارِ غربی است که با در دست داشتن امان نامه ای به رَقه و موصل سفر می کند، با مردم و برخی افرادِ این گروهِ جنایتکار مصاحبه می کند و زنده بازمی گردد و خاطرات خود را از این سفرِ پرمخاطره در قالب سفرنامه ای پُرکشش و رمان وار عرضه می کند. کتاب پیشِ رو سندی است منحصر به فرد در شناختِ شیوه ی تفکر و عمل این گروه تروریستی. بی دلیل نیست که این کتاب، بلافاصله پس از انتشار، ماه ها به کتابِ پرفروش مجله ی اشپیگل در آلمان تبدیل شد.
نگاهی به داعش از درون – ۱۰ روز در «دولت اسلامی» نخستین کتابی است که از این نویسنده به فارسی ترجمه می شود.

درباره ی نویسنده

یورگِن تُودِنهُوفِر (Jürgen Todenhöfer)، متولد ۱۹۴۰ میلادی، در آلمان و فرانسه به تحصیل حقوق پرداخت و درجه ی دکتری گرفت و سپس در مقام قاضی خدمت کرد. مدت ۱۸ سال نماینده ی حزب دمکرات مسیحی (CDU) در مجلس آلمان بود و ۲۲ سال مدیر یکی از شرکت های بزرگ رسانه ای در آلمان. وی بارها به مناطق جنگی مانند افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و فلسطین سفر کرده است. تُودِنهُوفِر از معدود خبرنگارانِ آگاه جهان است که هم از جنایاتِ سیاستمداران جنگ طلب و هم از جنایاتِ گروه های تروریستی چون القاعده، جبههالنصره و داعش با شهامت و روشنی سخن گفته است و از گفتن حقیقت نهراسیده است. وی تمام نیروی خود را صرف دفاع از صلح و تفاهم میان ملل و ادیان کرده است.
گفتنی است که نویسنده ی کتاب بخشی از درآمد ناشی از فروش آثار خود را صرف کارهای خیریه در افغانستان و عراق و سوریه و غزه می کند.

تقدیم به پسرم، فرِدِریک، که در سفر و شکل گیری این کتاب سهم بسزایی داشت.

مقدمه ی ناشر

گروه تروریستی موسوم به «دولت اسلامی» که با حروف اختصاری «داعش» معروف است، برای منطقه، ایران، جهان و فرهنگ بشری خطری جدی محسوب می شود. می توان فهرستی طولانی از جنایات این گروه تهیه کرد و ساعت ها درباره ی آن حرف زد، اما مهم تر از حرف باید با داعش مبارزه کرد. برای مبارزه و پیروزی لازم است دشمن را خوب شناخت و اراده ای قوی برای مقابله با آن داشت و از تمام وسایل و حربه های ممکن مدد گرفت. در دشمن شناسی نیز باید از تبلیغات رایج برای تهییج افکار فاصله گرفت و درکی واقع بینانه از قوت ها و ضعف های دشمن داشت. کتاب حاضر گامی در راستای دشمن شناسیِ «داعش» است. نویسنده' جان خود و فرزندش را به خطر می اندازد و پا به جایی می گذارد که سر خبرنگاران را در ملاعام می برند. هدف او از این سفرِ «جنون آمیز» کشف حقیقت است. حقیقتِ جنایت، حقیقتِ داعش. می توان در اتاقی گرم و پشتِ میزتحریر نشست و درباره ی دشمن افسانه بافی کرد یا از طریق خبرها و عکس ها و گفته ها و شنیده ها داعش را روایت کرد، اما حاصل کار' تصویری مُعَوّج یا یک سویه از دشمن است و قادر نیست ماهیت واقعی دشمن را نشان دهد و راه را بر پیروزی هموار کند.
نویسنده، که سال ها قاضی بوده است، می گوید از کار قضاوت «درس گرفتم که برای کشف حقیقت باید همیشه با دو طرف دعوا صحبت کنم.» به همین دلیل وی در طول زندگی خود با گروه های مختلفِ مجاهدین افغان، با رئیس ستاد ارتش شوروی، با دیکتاتور شیلی، آگوستینو پینوشه، با رهبران مخالف پینوشه، با بشار اسد و با گروه های مخالف او دیدار و گفت وگو کرده و از برچسب هایی مانند «دوستِ دیکتاتورها» و یا «دوستِ تروریست ها» نهراسیده است. هدف او کشف حقیقت و دفاع از صلح و تفاهم میان ملت ها و دین هاست. از همین روست که این بار به کاری که بیشتر به خودکشی شباهت دارد، اقدام می کند. کوله پشتی و قلم و دوربین برمی دارد و با اتکا به یک امان نامه پا به قلعه ی داعش می گذارد تا از نزدیک آنان را ببیند و شناختی عینی از آن ها به دست آورد. کتاب حاضر شرح این سفر پرمخاطره است و جهان باید قدردان نویسنده ای باشد که شجاعانه و با به خطر انداختن جان خود و فرزندش شناخت بهتری از این دشمن بشریت به دست داده است.
نویسنده حرف های تروریست های داعش را تحریف نمی کند، زیرا تحریف سخنان آن ها مغایر با دشمن شناسی است. باآنکه به تروریست بودن آنان اذعان دارد، اما از آنان با نام «پیکارجو» نام می برد. دولت آنان را ضداسلامی می داند، لیکن وقتی خودِ آنان سخن می گویند، همان اصطلاح دولت اسلامی را به کار می برد و تنها وقتی خودش سخن می گوید، این اصطلاح را درون دو گیومه می گذارد و در نامه ای سرگشاده به رهبر این گروه جنایتکار' این دولت را «دولت ضداسلامی» می خواند.
نویسنده درعین حال به زمینه های رشد این گروه تروریستی در منطقه بی اعتنا نیست. وی در فصل تولد «دولت اسلامی» زمینه های تاریخی زایش و گسترش داعش و حمایت برخی از کشورهای عربی مانند عربستان سعودی را نشان می دهد و در فصل اهداف غرب سهم کشورهای غربی را در پیدایش این گروه تروریستی و مواضع غرب آشکار می کند؛ بنابراین کار او تنها گزارش جنایت نیست، بلکه نشان دادن زمینه های شکل گیری آن نیز هست.
نامه ی سرگشاده ی او به ابوبکر البغدادی، رهبر این گروه تروریستی، نیز بسیار روشنگر است. نویسنده او را دجالی می خواند که بیش از همه به مسلمین و جهان اسلام آسیب زده است. کارهای او و اعضای گروه او به چشم او ضد اسلامی و ضد بشری است. نویسنده، که یک مسیحی معتقد است، با احترام به قرآن، آیاتی از این کتاب آسمانی نقل می کند که در مخالفت صریح با کارهای داعش است و ازاین رو اَعمال این دارودسته را مغایر با روح و پیام قرآن می خواند. احیای برده داری توسط داعش، کشتار انسان های بی گناه و درک قشری و حتی ضد اسلامی از اسلام و سیره رسول الله از چشم های تیزبین نویسنده دور نمی ماند و جا به جا در کتاب نمایان است.
قصد نویسنده درنهایت این است که ماهیت واقعی داعش و درنده خویی و جنگ طلبی و ضد اسلامی بودن آن را آشکار کرده، از صلح خواهی ۶ /۱ میلیارد مسلمان دفاع کند. وی درعین حال امیدواراست که پیام او مانع شود تا جوانان خام و ناآگاه به سوی این گروه تروریستی کشیده شوند.
اما آنچه این کتاب را به ویژه برای ما ایرانیان مهم می کند، نشان دادن دشمنیِ داعش با ایرانیان است. وی از زبان کارگزار رسمی داعش نقل می کند که این گروه جنایتکار و ضد اسلامی' شیعه را «ارتداد» و شیعیان را «مرتد» می داند. وی از ابوقتاده، که نام مستعارِ کریستیان اِمده است و مقامی مهم در داعش دارد، بارها درباره شیعیان می پرسد و پاسخ هایی هولناک می شنود:

«تکلیف شیعه ها چه می شود؟ دست کم ۱۵۰ میلیون شیعه در جهان، در عراق و در ایران زندگی می کنند. با آن ها چه می کنید؟»
«ما شیعه ها را رافضی، یعنی مرتد می دانیم.»
«یعنی ازدین برگشته؟»
«درست است، از دین برگشته. برای آن ها فقط یک راه وجود دارد. ابوبکر البغدادی درمورد هرکس که به رده، به ارتداد افتاده، گفته است تا مادامی که ما بر او حاکم نیستیم و او توبه کند، یعنی اظهار پشیمانی کند، توبه ی او را می پذیریم... اگر این کار را نکند، او را می کشیم؛ بنابراین برای شیعه ها امکان پرداخت جِزیه یا کار دیگر وجود ندارد، بلکه فقط یک راه وجود دارد: یا اسلام یا شمشیر.»
«پس اگر شیعه های عراق و شیعه های ایران، این ۱۵۰ میلیون شیعه که در جهان زندگی می کنند، نخواهند مذهبشان را عوض کنند، معنایش این است که همه کشته خواهند شد؟
بله، دقیقاً همان طور که ما این را...
«۱۵۰ میلیون؟»
«۱۵۰ میلیون، ۲۰۰ میلیون، ۵۰۰ میلیون، تعدادش برای ما مهم نیست.»
«آیا بعداً همه ی مسلمان های اروپا را که به مذهب و اصولِ اعتقادی شما نمی گروند، خواهید کشت؟»
«کسی که از مذهب ما پیروی نکند، از اسلام پیروی نمی کند. چنین کسی اگر بخواهد همچنان درراه ضلالت باقی بماند، طبعاً چاره ی دیگری هم نیست- جز شمشیر.»
«او را می کشید؟»
«قطعاً.»

موضوع داعش بحث فراخ تری را نیز پیش می کشد و آن توجه به دو ساحت ظاهر و باطن دین است. داعش نماد رویکرد به قشر و ظاهر و نفی مغز و باطن دین است. علت دشمنی آنان با شیعه، یا به تعبیر هانری کربن «اسلام ایرانی» را نیز می توان در همین تقابل دید. به یک معنا می توان گفت که تقابل داعش با ایران، تقابل دو تلقی از دین است، یکی تلقی ظاهری و قشری از دین که هیچ معنای باطنی برای کلام قدسی قائل نیست و ازهمین رو پیروان آن را به قشری ترین و خطرناک ترین گروه تروریستی جهان تبدیل کرده است و دیگری درکی که می تواند میان ظاهر و باطن، میان شریعت و طریقت وحدت ایجاد کند، درکی که قادر است معنای حقیقی و روحانی دین را در زیر نصّ ظاهر تشخیص دهد. کتاب پیش رو ازاین نظر نیز می تواند آموزنده باشد و به ما بگوید که درک ظاهری از دین و بی توجهی به باطن دین می تواند به چه عواقب ناگواری منتهی شود.
امید است انتشار ترجمه ی فارسی این کتاب' سهمی موثر در مبارزه و مقابله با گروه تروریستی داعش و داعشی گری ایفا کند.

مهدی سجودی مقدم

۱- تولد «دولت اسلامی»

چنین به نظر می رسد که «دولت اسلامی»(۱) به تازگی از تاریکیِ تاریخ سر برآورده و در اندک زمانی در مرکزِ سیاستِ جهان نقش آفرینی کرده است؛ اما داعش مدت هاست وجود دارد. داعش فرزندِ جنگِ عراقِ ۲۰۰۳ میلادی است.
در اوت ۲۰۰۷ برای نخستین بار با یکی از پیکارجویان داعش در منطقه ی جنگیِ رَمادی(۲) در عراق دیدار کردم. رامی، دانشجوی ۲۷ ساله ی به نسبت خجولِ تاریخ، به تروریست ها پیوسته بود، زیرا سربازان آمریکایی (GI) مادرش را به هنگام بازرسی خانه شان کشته بودند، درست پیش چشم های او. وقتی دید که با وجود این درد و رنج با تصمیمش به هیچ وجه تفاهم نشان نمی دهم، به تلخی از من پرسید: «شما بودید چه می کردید؟» گفت نگاه کردن از موضعی بالا به جنبش مقاومت و تروریسم بسیار آسان است، هرگاه خود در رفاه و صلح زندگی کنیم. پرسید آیا تابه حال به این موضوع فکر کرده ام که در انسان چه می باید روی داده باشد که به عمل انتحاری دست بزند و خود را منفجر کند؟ وقتی سکوت من را دید، اضافه کرد: «از حمله به ما و تحقیرِ ما دست بردارید! گورتان را از کشورهای ما گم کنید! آن موقع القاعده خودبه خود از بین می رود.»
صعودِ القاعده به یک عامل موثر در بازی قدرت در عراقِ ازهم پاشیده' چهار سال پیش ازاین، در سال ۲۰۰۳، مشخصاً توسط ابومُصعَب الزرقاوی، اردنی ۳۷ ساله ی اهل سنت، آغاز شده بود. وی در اصل قصد داشت با ایجاد «جماعه التوحید و الجهاد» خاندان سلطنتی اردن را سرنگون کند؛ اما تهاجم نظامی آمریکا به عراق ناگهان فرصت های کاملاً تازه ای در اختیار او گذاشت. سرانجام امکانِ مبارزه با آمریکایی ها و جهاد با شیعیان، که وی آن ها را خائن به اسلام و «مرتد» می دانست، فراهم شده بود. شیعیان پس از سقوط صدام حسین به قدرت بی حدوحصری در عراق دست یافته بودند و آنانی را که قبلاً از نفوذ فراوان برخوردار بودند، با شیوه هایی خشن از حیات سیاسی عراق بیرون رانده بودند.
زرقاوی اندک زمانی پس از تهاجم نظامی آمریکا دست به کارِ سازمان دهی دسته های پیکارجویِ عراقی شد. شمارِ کمی از پیکارجویان عرب، که وی آن ها را با همکاری القاعده از طریق خاک سوریه مخفیانه وارد عراق کرده بود، به این گروه پیوستند. زرقاوی درمجموع بیش از ۲۰۰۰ پیکارجوی بسیار کارآمد در اختیار داشت که ۱۰۰۰ نفر آن ها در استان انبار(۳) بسر می بردند و بقیه به ویژه در استان دیاله(۴) و برخی محله های سنی نشین بغداد می جنگیدند. وی از نارضایتی جمعیت سنی عراق به نفع خود استفاده کرد. سربازان عراقی، پلیس و به ویژه شیعیان' قربانیان اصلی زرقاوی بودند. افراد او، بنا به اطلاعات آمریکایی ها، در اوت ۲۰۰۳ مسجد امام علی را در نجف منفجر کردند. پس ازآن عراق را موجی از حملات خونین فراگرفت.
اشغالگران آمریکایی با دست ودل بازی هر حمله ای را به زرقاوی نسبت می دادند؛ چنین بود که نقش او در انظار عمومی به شکلی روزافزون از اهمیت واقعی اش بیشتر شد. اینکه علاوه بر القاعده یک «جنبش مقاومت مدنیِ» بسیار نیرومندتر علیه اشغالگران آمریکایی وجود داشت، آن هم با پیکارجویانی بسیار بیشتر، امری بود که به طور منظم درمورد آن سکوت می شد، زیرا در جبهه ی داخلیِ آمریکا از چنین چیزی به سختی می شد دفاع کرد. رهبری آمریکا پس از سقوط صدام حسین به تصویری به شدت اهریمنی از دشمن نیاز داشت تا بتواند جنگ های پایان ناپذیر در عراق را برای رای دهندگان آمریکایی توجیه کند. ظاهراً زرقاوی هم از ایفای نقش تروریستِ تمام عیار ناراضی نبود.
وی با نمایش تلخ و گزنده ی سربریدن گروگان های غربی' در جهان مشهور شد. در سال ۲۰۰۴ ویدئویی با عنوان «ابومصعب الزرقاوی یک آمریکایی را سر می برد» منتشر شد که صحنه ی گردن زدنِ نیکولاس بِرگِ(۵) آمریکایی را نشان می داد؛ ظاهراً به انتقامِ «اعمال شنیعِ» آمریکا در زندان ابوغریب. بِرگ و قربانیان بعدی' لباس بلندِ نارنجی رنگِ زندانیانِ ابوغریب را به تن داشتند. صحنه ی خونین اعدام، برخلاف گردن زدن های کنونیِ حکومت البغدادی، به طور کامل نشان داده می شد. به جز آن' خشونت به نمایش درآمده ی البغدادی در بسیاری موارد زرقاوی را به یاد می آورد.
در پاییز ۲۰۰۴ زرقاوی رسماً به القاعده پیوست. این کار احتمالاً به مذاق آمریکایی ها خوش آمد. گروه تروریستی او در سطح جامعه' به «القاعده ی عراق» مشهور شد. در ضمن' البغدادی در این زمان در زندان آمریکایی ها بسر می برد. زرقاوی در این فاصله همچنان و بدون ذره ای ملاحظه آدم می کشت. چنان وحشیانه که سرانجام ایمن الظواهری، معاون بن لادن، کتباً اعتراض کرد که در حملات انتحاریِ افرادِ زرقاوی' بیشتر شهروندان عادی کشته می شوند؛ بیشتر شیعیان کشته می شوند تا آمریکایی ها. بن لادن و ظواهری ـ برخلاف زرقاوی ـ می کوشیدند میان سنی ها و شیعیان آشتی ایجاد کنند.
زرقاوی را اما نمی شد مهار کرد؛ در هیچ زمینه ای. هر جا که ظاهر می شد، وجودش به سبب سبعیت و سختگیریِ شریعتِ القاعده ی عراق موجب اختلاف بود. هرچند که وی توانسته بود شریعت خود را تنها در اماکن انگشت شماری جاری کند؛ اما قواعدش به شدت قشری و سخت گیرانه بود: علاوه بر شُرب خمر، سیگار کشیدن و موسیقی نیز حرام بود.
روش های بی رحمانه ی زرقاوی در بسیاری از موارد شبیه روش های وهابیان اولیه در حدود ۲۰۰ سال پیش در شبه جزیره ی عربستان بود. اینان نیز ما را به یاد خوارج، قاتلان علی بن ابی طالب، داماد پیامبر اسلام در حدود ۱۳۵۰ سال قبل می اندازند.(۶) هرکس کوچک ترین گامی از اصول اعتقادِ تنگ نظرانه ی آنان منحرف می شد، به شکلی بی رحمانه و خونین تحت تعقیب قرار می گرفت؛ فرق نمی کرد زن باشد، کودک یا سالخورده. افراطیون سده ی بیستم را حتی امروز هم خوارج دوران نوین می نامند.

نظرات کاربران درباره کتاب نگاهی به داعش از درون

خواندن این کتاب را به چند دلیل توصیه میکنم. اول اینکه اینهمه نام داعش را هرروزه میشنویم، بدانیم اصلا چیست و از کجا امده است. دوم اینکه کتاب نگاه یک خارجی را نشان میدهد و از این نظر بدون جهت گیری خاصی نوشته شده است. سوم اینکه در رابطه با ایران هم مطلب دارد و همگی داعشی ها متفق هستن که اگر بتوانند همه ایرانی ها را خواهند کشت. علت حمایت ترکیه و عربستان را از داعش نیز متوجه میشوید. اهداف غرب از حمایت داعش نیز به طور مفصل آمده. چهارمین و مهمترین دلیل دانستن ایدئولوژی داعش است. علاوه بر این از نظر اعتقادی نیز انسانهایی جدا از ما نیستن. کتاب را حتما مطالعه کنید.من مواردی را گفتم که برای خودم مهم بود شاید شما نظر دیگری داشته باشید.....» (منیره صادقی)
در 2 سال پیش توسط wor...k94
قبلاً نسخه‌ٔ چاپی این کتاب را خوانده بودم. کتاب بسیار خوبی است. ترجمه‌اش هم خوب و روان است با زیرنویس‌هایی مفید.
در 2 سال پیش توسط A H
عالی بود
در 2 سال پیش توسط sae...i55
پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با داعش و بنیان گذار اون ، کتاب "حیفا" رو هم بخونید
در 1 سال پیش توسط dat...000
کتابی است که ارزش خواندن دارد. گفتگو ها و دلایل پیوستن به داعش جالب است هرچند شاید برای خواننده ایرانی قانع کننده نباشد اما خیلی از این نوع استدلالها و سبک فکری آشناست. این نشان میدهد که با تفکرات افراطی فاصله زیادی ندارم. کوچکترین غفلت ها نتایج مشابه می دهد. ما استثناء نیستیم. در مورد خواندن نسخه الکترونیکی عدم دسترسی به زیر نویس هنگام مطالعه اذیت می کند. شماره هایی که داخل متن است پایان کتاب توضیح می دهد. این سیستم در نسخه کاغذی جواب میدهد اما در نسخه الکترونیکی خوشایند نیست. بهتر است زیر نویس در همان صفحه در دسترس باشد.
در 2 سال پیش توسط haj...az2
کتاب خوبیه من قبلا خوندم میشه تقریبا فهمید تو کله داعشیا چی میگذره ۱۰ روز ترس و دلهره رو نویسنده که یک روزنامه نگار معروف هست با اجازه ابوبکر البغدادی با گروه اونا میگذرونه و مشاهداتش رو بیان میکنه
در 3 ماه پیش توسط ماری کوری
سلام من اینو از اینجا خریدم دانلود نمیده بهم مینویسه ضمن دریافت کتاب اشکالی پیش آمد
در 1 سال پیش توسط حمید همتی
در بعضی قسمتها ترجمه به سختی میتوانست منظور نویسنده را بیان کند،بخصوص در بخش اول کتاب که جملات طولانی و به فهم عمیق تری نیاز داشت ترجمه روانتر را نیاز داشت،ولی در کل موضوع کتاب عالی بود و بسیار مورد استفاده ،ممنون از فیدیبو که این کتاب را در عناوین فروش خود قرار داده،موفق باشید
در 5 ماه پیش توسط rah...395
این کتاب رو نخونید آشغال هست
در 2 ماه پیش توسط
خیییلی کتاب خوبیه. این نویسنده هم قلم روان و خوبی داره و هم درک و شناخت بالایی از مسائل منطقه داره. کتاب البته یکم قدیمیه و مربوط به اوایل حضور داعش در منطقه اس.ولی فصل هایی همچون چت با تروریسمش خییلی جالبه و البته آموزنده! توصیه میکنم حتما بخونید.
در 10 ماه پیش توسط امیرسعید امینی