دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب بازاریابی اسلامی

کتاب بازاریابی اسلامی

نسخه الکترونیک کتاب بازاریابی اسلامی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نقد و بررسی کتاب بازاریابی اسلامی

کتاب «بازاریابی اسلامی» اثری از «باکر احمد السرحان» است. این کتاب شامل موارد ضروری و لازم برای سازمان‌هایی است که در بازارهای مسلمان یا نیمه‌مسلمان بازاریابی می‌کنند. بازاریابی اسلامی با ارائه‌ی نمایی نزدیک از بازاریابی اسلامی می‌تواند راهنمایی مناسب برای سازمان‌ها، اساتید دانشگاه، دانشجوها، پژوهشگران و علاقه‌مندان به بازاریابی اسلامی باشد. خواندن این کتاب همچنین به همه‌ی کسانی که علاقه‌مند هستند آموزه‌های خود را در حوزه‌ی علوم انسانی دینی تقویت کنند، توصیه می‌شود. کتاب بازارایابی اسلامی با ترجمه‌ی «کامبیز حیدرزاده» و «مریم جابری» در سال 93 در انتشارات سیته منتشر شده است.

درباره کتاب بازاریابی اسلامی

کتاب بازاریابی اسلامی با هدف پر کردن خلا آموزشی که در زمینه‌ی بازاریابی احساس می‌شود، نوشته و ترجمه شده است. این کتاب مجموعه‌ی کاملی است از نکاتی که بازرگانان باید برای ورود به بازارهای حلال، درون بازارهای اسلامی و یا هنگام هدف‌گذاری مخاطبان مسلمان در بازارهای غیراسلامی در نظر داشته باشند. این کتاب مفاهیم و مطالب را به شیوه‌ای کاربردی و آسان شرح می‌دهد و برای درک آموزه‌های آن نیازی به تخصص در زمینه‌ی بازاریابی نیست.

بازاریابی اسلامی به رغم چیزی که از نام‌اش برداشت می‌شود، کتابی مذهبی نیست. مخاطب‌اش هم مسلمانان نسل جدید یا سنتی نیستند. این کتاب با این هدف نوشته شده تا شکاف ادبیات تجارت بین‌الملل را پر کند؛ ادبیاتی که مبنای مدل کسب‌وکاری است که حدود یک چهارم جمعیت جهان آن را به کار می‌برند: نظام اقتصاد اسلامی.

کتاب‌های بسیار کمی وجود دارد که دیدگاهی عملی درباره‌ی رفتار کسب‌وکار، اخلاقیات و دیگر موضوعات مدیریتی را در ارتباط با نظرات اسلامی بیان کنند. کتاب بازاریابی اسلامی جنبه‌ای از تفکر تجاری اسلامی را ارائه می‌دهد که مدت‌هاست نادیده گرفته شده و هدف‌اش ارائه‌ی چهارچوبی برای درک کدهای رفتاری بازاریابی اسلامی و ارائه‌ی دیدگاه‌های عملی برای شرکت‌ها، رهبران و کارکنان‌شان در جهت اتحاد بیشتر و موفقیت است.

اهداف کتاب بازاریابی اسلامی چیست؟

کتاب بازاریابی اسلامی اولین اثر منتشرشده در این زمینه است که با چشم‌انداز و اهداف روشنی نوشته شده است:

- بیان چالش‌هایی که بازاریابان در فعالیت‌های کسب‌وکار خود با جوامع اسلامی یا درون این جوامع با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند؛

- تامین نیازهای اطلاعاتی موسسات دانشگاهی یا علاقه‌مندانِ چندملیتی برای دسترسی به بازارهای انبوه اسلامی؛

- پایه‌گذاری بازاریابی اسلامی به صورت علم جدید اجتماعی و فراهم کردن زمینه‌ی پیشرفت آن‌ها؛

- مشخص کردن ویژگی‌های اعمال و اخلاقیات اسلامی در بازارهای بین‌المللی و در قالب اصول اخلاقی قدرتمند؛

- افزایش و بهبود استانداردهای رفتار کسب‌وکار بدون تاثیر منفی روی کیفیت خدمات و محصولات ارائه‌شده به مشتریان یا متضرر شدن کسب‌وکارها؛ و

- ایجاد هماهنگی معنادار بین بازاریابان بین‌المللی و بازارهای هدف‌شان در جوامع مسلمان.

مروری بر فصل‌های کتاب بازاریابی اسلامی

بخش اول: درک بازاریابی اسلامی

1- آرمان‌های کسب‌وکار اسلامی

2- سوق، بازار اسلامی

بخش دوم: آمیخته‌ی بازاریابی اسلامی

3- طیبات، محصول اسلامی

4- شیوه‌های قیمت‌گذاری اسلامی

5- تبلیغات پیشبردی اسلامی و تبلیغات پیشبردی برای مسلمانان

6- تدارکات اسلامی (تدارکات حلال)

بخش سوم: موضوعات مطرح در بازاریابی اسلامی

7- رفتار مصرف‌کننده‌ی مسلمان

8- برند سازی اسلامی1: مفاهیم و پیشینه

9- برندسازی اسلامی 2: برند به مثابه عمل نیک

10- مهمان‌داری اسلامی

در بخشی از کتاب بازاریابی اسلامی می‌خوانیم

برندسازی اسلامی یعنی ترکیب کردن دین با دنیا و معنویات با مادیات. برندسازی اسلامی یعنی یکپارچگی مذهبی برند با زندگی مشتریان که در آن این عمل همزاد و همراه پاداشی قطعی از سوی خداوند است. در اسلام تمام کنش‌ها با انگیزه‌ی نهانی یا نیت عمل سنجیده می‌شوند. لذا تمام رفتارها و کنش‌های انجام‌شده‌ی مسلمانان اگر برخاسته از نیت خالص باشند، فارغ از نتيجه‌ای که به بار می‌آورند، تبدیل به اعمال نیک می‌شوند. امور ساده‌ای همچون تنفس، خوردن، شست‌وشو و سایر فعالیت‌هایی از این دست، اگر با نیت درست انجام شوند، تبدیل به اعمال نیکی می‌شوند که خشنودی خداوند را در پی دارند و رضایت او را تضمین می‌کنند. لذا وقتی مسلمانی از پذیرش محصول حرام سر باز می‌زند یا محصول حلال را مصرف می‌کند، این عمل جزو اعمال نیک او نوشته می‌شود. برای نمونه، خوردن غذای مفید برای مسلمانان دو پاداش در پی دارد. چرا که علاوه‌بر سلامتی که همه از آن بهره می‌برند، آگاهی از این که از آموزه‌های دینی خود پیروی می‌کنند پاداشی اضافی برای‌شان به همراه دارد. همین نمونه برای تمام انواع مصرف کردن‌ها و کالاهای مصرفی مصداق دارد. در حالی که مصرف‌کنندگان غیرمسلمان فریفته‌ی مزایای آشکاری می‌شوند که در بازه‌ی کوتاه زمانی به آسانی وصول‌یافتنی است، مصرف مسلمانان برخاسته از عامل دوم و در عین حال مهم‌تر، یعنی انجام عمل نیک است. لذا اگر آب برند الف اسلامی‌تر از آب برند ب باشد. مسلمانان فعالانه برند الف را برمی‌گزینند و فعالانه برند دوم را نادیده می‌انگارند. برندهایی که شرع آن‌ها را تایید کرده، اعمال نیک به شمار می‌آیند و این چیزی است که تمام برندهایی که مصرف‌کنندگان مسلمان را هدف قرار داده‌اند باید مد نظر قرار دهند.

اسلام چنان که عموم متخصصان برندسازی مسلمان و غیرمسلمان می‌پندارند، که یا از آموزه‌های اسلامی مربوط آگاهی کافی ندارند یا اين که از دیدگاه انتزاعی یعنی حلال و حرام به این موضوع می‌نگرند. فقط حلال و حرام نیست. به‌علاوه، بسیاری از این متخصصان از درک این واقعیت ابتدایی اسلام عاجزند که حلال امر عادی و حرام استثنا است. در اصل یعنی بیشتر چیزهایی که خداوند خلق کرده و به انسان درباره‌ی آن‌ها آموزش داده، حلال خلق شده‌اند. کارهایی که خود بشر انجام می‌دهد موجب می‌شود که اين چیزها به حرام تبدیل شوند.

تمایز زندگی اسلامی و داشتن اندکی دانش درباره‌ی آن، به‌ویژه برای متخصصان برندسازی غیرمسلمان، دشوار است و لذا بسیاری از مشاوره‌های اینان در زمینه‌ی برندسازی در تجلیل از عمق برند ريشه‌دار در مذهب، ناکام می‌ماند. به خاطر سپردن معدود چیزهایی که در اسلام حرام شمرده می‌شوند، کار دشواری نیست. در واقع نیازی نیست که متخصصان به ما بگویند مصرف شراب در اسلام حرام است. اما برای درک شدت احساسات عمومی غالب مسلمانان درباره‌ی مصرف مشروب، نیاز به وجود متخصص است.

مشخصات کتاب بازاریابی اسلامی

  • ناشر انتشارات سیته
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۵۰,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۴/۰۱/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.76 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۲۷ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب بازاریابی اسلامی

#کتاب_بعدی_من علاقه مند هستم که این کتاب رو بخونم چون تعریفش رو شنیدم
در ۳ سال پیش توسط فائزه توکلی ( | )
چرت
در ۳ سال پیش توسط سلمان بارانی ( | )
چرتو پرت
در ۱ سال پیش توسط 913...207 ( | )
خوندنش به عنوان یک کتاب طنز به شدت توصیه میشه. جمله ای که مدام خواهید خواند: «در سالهای اخیر، غربی های گمراه نیز دریافته اند که راه را اشتباه رفته و میباید به کشورهایی با اقتصاد و بازاریابی پیشرفته اسلامی همچون ایران، اقتدا کنند.»
در ۳ سال پیش توسط naz...esh ( | )