Loading

چند لحظه ...
کتاب پست‌ مدرنيسم

کتاب پست‌ مدرنيسم

نسخه الکترونیک کتاب پست‌ مدرنيسم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب پست‌ مدرنيسم را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۶,۶۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب پست‌ مدرنيسم

گلن وارد، نویسندهی کتاب دربارهی کتاب اهداف کتاب  پست‌مدرنیسم مینویسد: « انتخاب این کتاب برای مطالعه نشان می‌دهد که شما مطالبی در مورد پست‌مدرنیسم شنیده‌اید و احتمالاً می‌خواهید بدانید پست‌مدرنیسم چیست. شاید هم در مورد موضوعات مربوط به این اصطلاح تصوراتی دارید و می‌خواهید بیشتر بدانید. البته ممکن است پست‌مدرنیسم شما را کاملاً گیج کرده باشد و درنتیجه به دنبال تعریف مشخصی از آن باشید. درهرصورت امیدوارم این کتاب نیازهای شما را برآورده سازد.

بااینکه عنوان کتاب Teach Yourself Postmodernism است نمی‌توان پست‌مدرنیسم را مثل خودآموز اقتصاد با رویه دوزی یا قوانین شطرنج آموخت. به‌عبارت‌دیگر، قرار نیست برای فراگیری آن به یک سری مهارت‌های خاص تسلط یابید. همچنین قوانین و مطالب خاصی وجود ندارد که با به خاطر سپردن آن‌ها بتوان یک پست‌مدرنیست تمام‌عیار شد. پست‌مدرنیسم هر چه باشد یک رشته فعالیت. توانایی با سرگرمی خاص نیست. البته این بدان معنا نیست که آموختن پست‌مدرنیسم هیچ فایده‌ای ندارد. اصلاً این‌طور نیست. یقین دارم این کتاب ایده‌ها و مباحثی را مطرح می‌کند که هم جذاب هستند و هم ارزشمند. همان‌طور که خواهیم دید یکی از مشکلات و شاید یکی از نقاط قوت پست‌مدرنیسم این است که قطعیت و حد و حدود مشخصی ندارد.»

نحوه‌ی استفاده از کتاب پست‌مدرنیسم نوشتهی گلن وارد

طبق گفتهی گلن وارد، نویسندهی این کتاب: «فصل‌های این کتاب به‌جای این‌که بر اساس ایدئولوژی‌ها يا مکاتب فکری یا قالب‌های هنری جداگانه تدوین شود، بر پایه‌ی موضوعات و مسائل کلی شکل‌گرفته است. درنتیجه، ابن امکان برای شما فراهم می‌شود تا موضوع را با علایق و نیازهای خود تطبیق دهید. اگر کتاب را از اول تا آخر مطالعه کنید احتمالاً بیشترین بهره را خواهید برد. بااین‌حال، هر فصل طوری تنظیم‌شده است که به‌خودی‌خود منسجم باشد و خواننده بتواند فصل‌های کتاب را به انتخاب خود مطالعه کند. توجه کنید که در این کتاب به همه‌ی تناقض ها و روابط موجود اشاره نشده است. درواقع،  امیدوارم در روند مطالعه‌ی خود به نکته‌ها و تعارض‌هایی پی ببرید که من از آنها بی‌اطلاع بودهام. »

درباره کتاب پست‌مدرنیسم نوشتهی گلن وارد

کتاب پست‌مدرنیسم نوشتهی گلن وارد برای نخستین بار در سال 2003 منتشر شد. این کتاب مطالب و مفاهیم مهمی را دربارهی پست‌مدرنیسم توضیح میدهد و میتواند راهنمای خوبی برای شناخت این سبک هنری باشد. گلن وارد نویسنده کتاب دربارهی کتابش میگوید: «پیست مدرنیسم در مقابل این‌که به‌راحتی در چند جمله خلاصه شود مقاومت می‌کند و نمی‌خواهد یک تعریف مشخص و قطعی داشته باشد. درنتیجه این کتاب درصدد حل مسئله‌ی پیست مدرنیسم نیست و ادعا نمی‌کند مطالبش قطعی و کاملاً جامع است. کتاب حاضر به‌جای ایفای نقش دایره المعارف پست مدرنیسم، بیشتر به‌عنوان یک راهنما در حوزه‌ای عمل می‌کند که هدفش ارائه‌ی مطالب مفید درباره‌ی نحوه‌ی شروع و آشناسازی مخاطبان است. در این چارچوب، و برای پرهیز از سردرگمی  و تراکم در این فضای بسیار محدود، بایستی به‌صورت گزینشی عمل می‌کرد. به‌ناچار بعضی از جنبهها، نسبت به جنبه‌های دیگر با عمق بیشتری مطرح‌شده‌اند و مباحثی هم وجود داشته است که آن‌ها را به‌کلی حذف کرده‌ام.

 

عدم بررسی کامل یک موضوع از روی ضرورت، به معنای ناقص بودن بحث نیست. یکی از مشکلات متون مقدماتی در این عرصه، آن است که چنین متونی «وضعیت پست‌مدرن» ‏ را در حوزه‌ی یک‌رشته‌ی دانشگاهی یا از یک دیدگاه خاص توصیف می‌کنند. خطری که در اینجا وجود دارد آن است که مفهوم پست‌مدرنیسم از منظر یک حوزه‌ی مشخص لزوماً بامعنای آن در حوزه‌ای دیگر تطبیق نمی‌کند یا آن را توضیح نمی‌دهد. یکی از نتایج بحث تخصصی این است که موضوع برای خواننده‌ی عادی مشکل می‌شود و او تصور می‌کند نویسنده رویکردی خشک و محدود پیش‌گرفته  است. برای اجتناب از این وضعیت تلاش کرده‌ام رویکردی بینا رشته‌ای‌تر برگزینم. بنابراین، کتاب حاضر تا حد امکان طیف گسترده‌ای از متفکران و دیدگاه‌ها و ایده‌ها را معرفی می‌کند. بدون آن‌که از موضوع بحث دور بیفتد.»

مروری بر فصلهای کتاب پست‌مدرنیسم

گلن وارد کتاب پست‌مدرنیسم را در هشت فصل اصلی و چندین زیر فصل نوشته است. این فصلها عبارتاند از:

فصل اول: پست‌مدرنیست‌ها

فصل دوم: مباحثی در فرهنگ روشنفکرانه و عوامانه (معماری و ادبیات)

فصل سوم: مباحثی در فرهنگ روشنفکرانه و عوامانه (هنر تجسمی)

فصل چهارم: فقدان واقعیت تلویزیون

فصل پنجم: شالوده شکنی معنا

فصل ششم: هویتهای پست‌مدرن

فصل هفتم: نظریههای سوبژکتیویته

فصل هشتم: سیاست پست‌مدرن

نکتهی جالبی که دربارهی نگارش فصلهای این کتاب وجود دارد، مشخص کردن اهداف هر فصل در ابتدای آن است به این شکل که نویسنده نکات و اهدافی را که باید در آن فصل  آموخته شوند را به‌طور خلاصه در نیم‌صفحه توضیح میدهد.

در بخشی از کتاب پست‌مدرنیسم میخوانیم

ادبیات پست‌مدرنیستی

رمان پست‌مدرنی به داستان بودن و دربارهی داستان بودن می‌پردازد و می‌پرسد: آیا میتوان حقیقت را از داستان‌هایی که درباره‌ی آن

می‌گوییم جدا کرد؟

رمان پست‌مدرنیستی از ابزار فراداستان استفاده می‌کند تا این نکته را بیان کند که رمان تنها یک نوع داستان است از میان بی‌شمار داستان، و هیچ‌یک از این‌ها نمی‌تواند به‌اندازه‌ی کافی پیچیدگی‌های تجربه‌ی زندگی امروز را نشان دهد. مدرنیسم در نظر رمان پست‌مدرنیستی صرفاً یک سبک از مجموعه سبک‌هایی ست که نویسنده میتواند از میان آنها دست به انتخاب بزند.

خودآگاهی

بخش اعظم آنچه در بالا آمد، به این نکته اشاره دارد که یک ویژگی اصلی شکل‌های هنری پست‌مدرنیستی پرس‌وجو در مورد شرایط هستی

خودشان است. این خصوصیت باعث ایجاد تأثیرات طنزآمیز می‌شود. داستان پست‌مدرنیستی علاوه بر استفاده از زبان، فرایندهای آن را نیز بررسی میکند. نه‌تنها بخشی از ژانر است بلکه دربارهی ژانر هم‌سخن میگوید. هم به ارائه‌ی داستان میپردازد و هم از ما می‌خواهد توجه داشته باشیم که داستان از چه عناصری تشکیل‌شده است. لیندا لاچین این ویژگی که را «اقدام جسورانه و متناقض» پست‌مدرنیسم می‌داند. او می‌گوید: «اشکال هنری پست‌مدرنیسم... از قوانین، استفاده و سوءاستفاده می‌کنند. آن‌ها را مستقر نموده و سپس متزلزل می‌سازند.»

بنابراین، طنز، اقتباس، رمزگذاری متکثر و التقاط‌گرایی ظاهراً حکایت خواستن خدا و خرماست و به نظر می‌رسد پست‌مدرنیسم گاه ممکن است بی‌معنا باشد.

این کتاب برای چه کسانی مناسب است؟

کتاب پست‌مدرنیسم کتابی کمحجم و مناسب است. این کتاب را به همهی علاقهمندان ادبیات انگلیسی پیشنهاد میکنیم. این کتاب اطلاعات مفیدی دربارهی جنبش هنری پست‌مدرنیسم در اختیار خوانندگان قرار میدهد. این کتاب همچنین میتواند هدیهی مناسبی به دانشجویان ادبیات و زبانهای خارجی باشد.

آنچه در بالا خواندید نقد و بررسی کتاب پست‌مدرنیسم اثر گلن وارد با ترجمهی ابوذر کرمی و قادر فخر رنجبری بود. خرید و دانلود کتاب الکترونیکی این اثر در همین صفحهی فیدیبو امکانپذیر است.

مشخصات کتاب پست‌ مدرنيسم

  • ناشر نشر ماهی
  • تاریخ نشر ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.37 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۹۹ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب پست‌ مدرنيسم

کتابی برای چند بار خواندن عمیق روان و مرجع که چندین بار تجدید چاپ شده و در دانشگاه‌ها هم تدریس می‌شود
در ۸ ماه پیش توسط sol...145 ( | )
کتابی برای چند بار خواندن عمیق روان و مرجع که چندین بار تجدید چاپ شده و در دانشگاه‌ها هم تدریس می‌شود
در ۸ ماه پیش توسط sol...145 ( | )
عالی
در ۹ ماه پیش توسط sol...145 ( | )
خواندنی ومرجع
در ۹ ماه پیش توسط sol...145 ( | )
بسیار‌مفید واقع شد
در ۱ سال پیش توسط میم دال ( | )
  • ۱
  • ۲
  • بعدی ›
  • آخرین ››