دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب ترنم موزون حزن فیدی‌پلاس

کتاب ترنم موزون حزن
تاملاتی در روشنفکری معاصر

نسخه الکترونیک کتاب ترنم موزون حزن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب ترنم موزون حزن

مواجهه ایرانیان با مدرنیته،قصه پر قصه دراز آهنگی است که طی یکصد و پنجاه سال گذشته گریبانگیر ما بوده است. روشنفکران ما، با پیشینه و عقله و فضل و مایه ی متفاوت، تاملات خویش را در باب نسبت میان سنت ستبر پس پشت و مدرنیته و مدرنیزاسیونی که به سر ما آوار شده برآفتاب افکنده اند؛ تاملاتی که از جنس ترنم‌اند؛نه قیل و قال وهیاهوی گوش خراش و دل ازار؛و در عین حال موزونند و از نظم و نسقی تبعیت می‌کنند،نه اینکه آشفته و شلخته تقریر شوند؛همچنین حزین‌اند بدین معنا که به رغم جهدهای صادقانه و مجدانه و حقیقت طلبانه ارمانهای روشن فکران را به طور کامل محقق نشده و تلاش‌هایشان وافی به مقصود نبوده است و ما همچنان در نیمهء راهیم:«ولی نشد که روبروی وضوح کبوتران بنشیند». «ترنم موزون حزن» کتاب خُردی است در راستای اندیشیدن درباره وضعیت اینجایی و اکنون ما با پیش چشم قرار دادن تلاش‌ها و کاوش‌های نظری بصیرت زا و معرفت بخش روشنفکران معاصر.

ادامه...

مشخصات کتاب ترنم موزون حزن

  • ناشر انتشارات کویر
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۴۳,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۰/۱۰/۱۴
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.52 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۴۰ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب ترنم موزون حزن

در کل انتظار بیشتری از سروش دباغ می رفت. مقالات ابتدایی نوشته های منسجم تری بودند که ساحت فکری چند روشنفکر مشهور را نقد می کردند، گرچه در همین نقدها هم منحرف کردن برخی مباحث به نفع روشنفکران دینی جدید، با مرکزیت دکتر سروش، و تعیین فاصله یا حتی نقد کور از دکتر شریعتی برای بیرون آمدن از سایه سنگین وی مشهود است. اما هرچه پیش می رویم، بویژه از مقاله در نقد بازرگان به بعد، نه تنها متن ها انسجام ندارند، بلکه کیفیت بحثها هم گاهی تا سطح گیردادن صرف و تکرار مکررات و مغالطه پایین می آیند و بعضی متون حتی ویراستاری ساده نشده اند. به علاوه در مواجهه با برخی روشنفکران فیلسوف مآب، لحن پرطمطراقی هم به متن راه می یابد و بعضی مفاهیم فلسفی از جمله "شباهت خانوادگی" ویتگنشتاین آن قدر در زمینه های مختلف مانند چکشی به کار می رود که هر مسئله ای را همچو میخ می بیند مقاله های آخر کمی کیفیت بهتری دارند و در گفتگوها هم طرف مقابل دباغ، همچو تقی آزاد ارمکی، حرفهای جذاب تری می زنند. اما به نظرم اگر کسی بخواهد تنها یک مقاله بخواند، مطالعه مقاله آخر که گفتگو با مجتهد شبستری است بهترین فرصت است که گرچه با سایر مقالات ناسازگاری دارد و حرفهای شبستری است، اما ارزش خواندن دارد و منظومه فکری پربحث این روشنفکر دینی را به خوبی خلاصه می کند
در ۵ سال پیش توسط امین ( | )