فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کویر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ابر طبقه

کتاب ابر طبقه
نخبگان قدرت جهانی و جهانی که می‌سازند

نسخه الکترونیک کتاب ابر طبقه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۵,۴۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ابر طبقه

ابرطبقه کتابی است درباره قدرت و تراکم آن در دستان شماری اندک در جهان. آنان چه کسانی هستند، چه شباهت‌هایی با نخبگان پیشین، و چه تفاوت‌هایی با بقیه ما دارند؟ فراتر از آن، درباره اثرات ژرف این گروه بر حیات ما و دوران ما است. سنجش کمّی قدرت البته دشوار است. منشاء قدرت غالباً ثروت است. جاه و مقام انسان‌ها معمولاً به قدرت مبدل می‌شود. زور شاید باستانی‌ترین منبع قدرت باشد. قدرت اما زمینه‌های نرم‌تری چون فکر و توان پیوند با دیگران نیز دارد. از آن‌رو که سنجه‌ای مشخص و مقبول همگان وجود ندارد، داوری ذهنی در این حوزه تاحدی گریزناپذیر است. تمیز این‌که چه کسانی قدرتمندند، و چه کسانی نیستند، از این جهت دشوار است که برخی از بانفوذترین اشخاص در میانمان معمولاً بر قدرتشان سرپوش می‌گذارند؛ یا به‌ندرت آن را به‌کار می‌گیرند. افزون بر آن، تنها شماری معدود قدرتی جهانی دارند، که خود موضوع این کتاب است. بسیاری از کسانی که معمولاً قدرتمندشان می‌پنداریم در مقیاس جهانی تأثیری بسیار ناچیز دارند و اهمیت‌شان، با همه ابهتی که ممکن است داشته باشند، تنها محلی یا ملی است.

ادامه...

بخشی از کتاب ابر طبقه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیش گفتار

ابرطبقه کتابی است درباره قدرت و تراکم آن در دستان شماری اندک در جهان. آنان چه کسانی هستند، چه شباهت هایی با نخبگان پیشین، و چه تفاوت هایی با بقیه ما دارند؟ فراتر از آن، درباره اثرات ژرف این گروه بر حیات ما و دوران ما است.
سنجش کمّی قدرت البته دشوار است. منشاء قدرت غالباً ثروت است. جاه و مقام انسان ها معمولاً به قدرت مبدل می شود. زور شاید باستانی ترین منبع قدرت باشد. قدرت اما زمینه های نرم تری چون فکر و توان پیوند با دیگران نیز دارد. از آن رو که سنجه ای مشخص و مقبول همگان وجود ندارد، داوری ذهنی در این حوزه تاحدی گریزناپذیر است. تمیز این که چه کسانی قدرتمندند، و چه کسانی نیستند، از این جهت دشوار است که برخی از بانفوذترین اشخاص در میانمان معمولاً بر قدرتشان سرپوش می گذارند؛ یا به ندرت آن را به کار می گیرند. افزون بر آن، تنها شماری معدود قدرتی جهانی دارند، که خود موضوع این کتاب است. بسیاری از کسانی که معمولاً قدرتمندشان می پنداریم در مقیاس جهانی تاثیری بسیار ناچیز دارند و اهمیت شان، با همه ابهتی که ممکن است داشته باشند، تنها محلی یا ملی است.
ظرف چند دهه گذشته گروهی نخبه در جهان با اقتداری فراگیر و فراتر از همه گروه ها در زمین ظهور کرده اند. هریک از اعضای این ابرطبقه(۱) معمولاً توان اثرگذاری بر حیات میلیون ها نفر را در کشورهای فراوان در سرتاسر جهان دارند. اکنون عصر اقتدار موروثی تاحد زیادی به فرجام رسیده و نفوذ غالب اعضای این گروه گذرا و مقطعی است. الزام واقعی، توان ماندگاری در ابرطبقه و تداوم قدرت حداقل تا زمان لازم برای اثرگذاربودن است.
در وجود این گروه مناقشه ای نیست. روسای کشورها، مدیران عامل بزرگترین شرکت ها، غول های رسانه ای، میلیاردرهای سرمایه گذار، کارآفرینان فناوری، فرمانروایان مطلق حوزه نفت، مدیران صندوق های تامین سرمایه، سرمایه گذاران بازار سهام، فرماندهان عالی نظامی، شماری از رهبران دینی، شماری از نویسندگان مشهور، دانشمندان و هنرمندان، و حتی برخی رهبران تروریستی و سرکردگان باندهای جنایت، شرایط عضویت در این گروه را دارند.
صرف باور به وجود ابرطبقه پرسش هایی اساسی دربرابرمان قرار می دهد. من و پژوهشگرانم با بهره گیری از متغیرهای یادشده و بررسی سامان مند منابع در دسترس، به شماری کمی بیش از ۶۰۰۰ نفر رسیدیم که چنین شرایطی را دارند.
دغدغه اساسی من، از ابتدای پرداختن به این کتاب، این بوده که آیا اصولاً فهرستی در این حوزه وجود دارد؟ که ظاهراً وجود دارد. بسیاری پیشنهاد کرده اند من آن را منتشر سازم - شاید به خاطر عشقی که معمولاً همه به فهرست ها دارند، و شاید بیشتر به این خاطر که بسیاری از کسانی که خود عضو ابرطبقه اند، یا آرزوی آن را دارند، علاقه مندند بدانند چه کسانی در این فهرست ها «هستند» و چه کسانی «نیستند»!
انتشار چنین فهرستی، اما، کاری عبث است. چه بسا این فهرست در همان روز انتشار تازگی خود را ازدست بدهد. همان گونه که اشاره کردم، قدرت گذرا است. بسیاری از اعضای ابرطبقه تنها به خاطر شغل شان در زمره این گروهند. مشاغل جابه جا می شوند. برخی به بازنشستگی می رسند، برخی می میرند، برخی به ورطه معضلات مالی و حرفه ای می غلطند، برخی برکنار می شوند، و برخی نیز به زندان می روند. به این دلایل کوشیده ام تا برای ارائه تصویری از ماهیت کلی این گروه تنها به فهرست های فرعی بپردازم. حتی همین کار را نیز نوعی نقاشی از روی مدلی متحرک می دانم!
برخی - بیشتر آمریکایی ها - معتقدند که من با استفاده از واژه «طبقه»(۲) خطر گام نهادن به قلمرو نه چندان خوش نام روشنفکری - مارکسیسم و جنگ طبقاتی - را به جان خریده ام. چنانچه تصدیق نکته ای مسلم - وجود طبقات اجتماعی و اقتصادی با همه پیشرفت ها و تحولاتی که به بهبود شرایط بخش هایی از جوامع انسانی منتهی شده - نوعی بدنامی روشنفکرانه برای هر انسان آگاهی باشد، من این بدنامی را به جان خریدارم. این کتاب طبعاً بیشتر نگاهی به نابرابری شگرف حاکم بر عرصه توزیع قدرت و ثروت در جهان دارد. موضع من با قبول تمامی مسئولیت های آن این است که ما این مسایل را - به لحاظ عملی، سیاسی، و شاید مهمتر از همه اخلاقی - مورد غفلت قرار داده ایم.
واقعیت این است که مجموع ارزش خالص دارایی های حدود یکهزار تن ثروتمندترین مردمان جهان - میلیاردرهای جهان - تقریباً دوبرابر ۵ /۲ میلیارد نفر فقیرترین همنوعان ما است. با همه پیشرفت های بشری طی قرون متمادی، چنین نابرابری هایی می تواند خود کیفرخواستی علیه تمدن ما و، به باور من، تهدیدی برای ثبات آن باشد.
با این همه، ابرطبقه کتابی ضد ثروتمندان نیز نیست. هرچند شخصاً از مشی و منش برخی از این ثروتمندترین های جهان منزجرم - کسانی که بیمارگونه در تکاپوی ثروتند، و تنها درحد ۱ درصد درآمدشان را، به طور میانگین، به جامعه بازپس می دهند - و درحالی که نمی توانم از مشی کسانی که از اقتدار سیاسی یا نظامی خود غالباً به زیان بی نواترین انسان ها سوء استفاده می کنند، آزرده و حتی وحشت زده نباشم، باید اعتراف کنم که اعضای شایسته احترام در ابرطبقه، با خدمات فراوان به جهان، نیز کم نبوده اند. در هر حوزه تلاش انسانی بهترین هایی نیز هستند، که به خاطر شایستگی هایشان به اوج می رسند و رهبری آنان منشاء خیر و برکت است.
برای فهم تاثیرات ابرطبقه باید اعضای آن را بشناسیم. حاصل این الزام، مصاحبه هایی با بیش از یکصد رهبر جهانی در حوزه های دولت، سیاست، تجارت، نظامی گری، رسانه و دین، و نیز پژوهش درباره پیشینه صدها تن دیگر در این گروه بود. با نوعی سرشماری (فهرست اشاره شده) ویژگی های گوناگون تقریباً ۶۰۰۰ نخبه برگزیده در این گروه مورد کنکاش قرار گرفت: جنسیت، زمینه ملی، مدارس، مناسبات و ثروت شخصی. از طریق مصاحبه های صورت گرفته و اطلاعات گردآمده، تصویری از امروز، و احتمالاً فردای این گروه، به دست آمده است.
البته چنین تحلیلی نمی تواند تنها حاصل محدوده زمانی نگارش این کتاب باشد. این کتاب به همان اندازه که حاصل پژوهش های من ظرف دو سال گذشته است، محصول تجربیات و پیشینه حرفه ای من نیز هست.(۳)
کتاب های زیادی درباره توزیع نابرابر ثروت نوشته شده است، اما شمار کتبی درباره توزیع نابرابر قدرت چندان زیاد نیست. کتاب هایی درباره کثیف ترین و مضحک ترین وجوه نفوذ و اقتدار شماری اندک نوشته شده، اما شماری اندک از این کتاب ها به واقعیات مربوط به نخبگان جهان امروز و سیر شتابان تکامل آنان پرداخته اند. شناخت این گروه همچنین برای آشنایی با ماهیت دوران جهانی شدن، و نیز آینده ای که هدیه ما به فرزندانمان است، جنبه حیاتی دارد. با بررسی این گروه، چه بسا برخی از فرضیات ما زیر سوال رفته و مورد تردید قرار گیرند. نه فقط در این باره که جهان چگونه عمل می کند، بلکه چگونه باید عمل کند. چه بسا، به یاری بخت، اعضایی از ابرطبقه نیز با نگاهی به این کتاب دریابند که نابرابری موجود نه فقط ناعادلانه که تهدیدی ژرف و مهلک، حتی برای علایق بلندمدت خود آن ها، است.
بالاتر از این، این گروه افرادی به واقع جذابند و سرگذشت واقعی شان چه بسا گیراتر از مقالات جنجالی و داستان هایی الهام گرفته از آنان باشد! نگاهی از نزدیک به آنان، با مقیاسی کوچک، نکات بسیاری را درباره جهان ما آشکار می سازد. مقیاسی در آن حد کوچک و نزدیک که بتوانیم به آن ها چشم بدوزیم، در چشمانشان خیره شویم، و به تماشای شمایی کلی از چشم اندازشان بنشینیم. می توانیم برای لحظاتی با افرادی چون نخست وزیر سابق کشوری در آمریکای لاتین همسفر شویم، که پس از تکیه بر صندلی خود در قسمت درجه یک پروازی طولانی، از سر اتفاق درمی یابد که در کنار زنی نشسته که هم دوره کودکستان یکی از بهترین دوستانش بوده است! به او می گوید: «چه دنیای کوچکی!»، آن زن هم تصدیق می کند: «بله، از این بالا!».

دیوید راتکاف

نظرات کاربران درباره کتاب ابر طبقه

این کتاب کتابیست فوق تصور... و از چیزی پرده برمیداره که باورش هم سخته
در 3 ماه پیش توسط cau...n.m
خوبه حالا؟؟؟
در 3 سال پیش توسط hom...eri
من از نیمه کتاب نتونستم بخونمش
در 1 هفته پیش توسط اسپاگتی خانوم
از جمله کتاب های پیشنهادی استاد عباسی این کتابه!
در 2 هفته پیش توسط an3...far