0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
برق و زندگی

معرفی، خرید و دانلود کتاب برق و زندگی

ناشر:
هورین
درباره برق و زندگی

برق یا الکتریسیته مجموعه‌ای از پدیده‌های فیزیکی است که به وجود و حرکت بار الکتریکی مرتبط هستند. اگرچه در ابتدا گمان می‌رفت این پدیده ربطی به پدیده مغناطیس ندارد، اما از زمان ارائه روابط ماکسول، هر دو این پدیده‌ها به‌عنوان بخشی از یک پدیده کلی شناخته می‌شوند. این پدیده کلی الکترومغناطیس نام دارد. پدیده‌های متداول مختلفی به الکتریسیته مربوط هستند که از بین آن‌ها می‌توان به صاعقه، الکتریسیته ساکن، گرمایش الکتریکی، تخلیه الکتریکی و بسیاری دیگر اشاره کرد.وجود بار الکتریکی که می‌تواند مثبت یا منفی باشد، باعث به وجود آمدن یک میدان الکتریکی می‌شود. حرکت بارهای الکتریکی را جریان الکتریکی می‌گویند که باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی می‌شود.

وقتی یک بار الکتریکی در محلی با میدان الکتریکی غیر صفر قرار می‌گیرد، نیرویی به آن وارد می‌شود. مقدار این نیرو با استفاده از قانون کولمب محاسبه می‌شود. اگر آن بار حرکت کند، میدان الکتریکی بر روی آن بار، کار انجام می‌دهد؛ بنابراین ما می‌توانیم از پتانسیل الکتریکی یک نقطه خاص در فضا صحبت کنیم که برابر است با کار انجام‌شده توسط یک عامل خارجی به‌منظور حمل بدون شتاب بار الکتریکی مثبت واحد از یک نقطه مبنای دلخواه به آن نقطه خاص موردنظر و اغلب با واحد ولت سنجیده می‌شود.

الکتریسیته در قلب بسیاری از فنّاوری‌های مدرن قرار دارد و به شکل‌های زیر مورداستفاده قرار می‌گیرد:

توان الکتریکی که در آن، از جریان الکتریکی برای تأمین انرژی تجهیزات و دستگاه‌های مختلف استفاده می‌شود. الکترونیک که با مدارهای الکتریکی دارای اجزای الکتریکی فعال مانند لامپ‌های خلأ، ترانزیستورها، دیودها و مدارهای مجتمع (IC) و فنّاوری‌های منفعل مربوط به آن‌ها سروکار دارد.

پدیده‌های الکتریکی از دوران باستان موردمطالعه قرار می‌گرفتند؛ اگرچه پیشرفت درک نظری این پدیده‌ها تا قرن‌های ۱۷ و ۱۸ میلادی کند بود. حتی در این زمان هم کاربردهای الکتریسیته بسیار کم بود و تنها در اواخر قرن ۱۹ میلادی بود که مهندسین برق توانستند از آن برای مصارف صنعتی و خانگی بهره ببرند. گسترش سریع فناوری‌های الکتریکی در این برهه، صنعت و جامعه را متحول کرد و به‌عنوان نیروی پیشرانه دومین انقلاب صنعتی شناخته شد. تطبیق‌پذیری خارق‌العاده الکتریسیته بدان معناست که می‌توان از آن در تعداد نامحدودی کاربردهای مختلف که شامل حمل‌ونقل، تولید گرما، تولید نور، ارتباطات و محاسبات می‌شوند، بهره برد. توان الکتریکی امروزه ستون فقرات جامعه مدرن صنعتی به شمار می‌رود.

شناسنامه

فرمت محتوا
pdf
حجم
3.۶۰ کیلوبایت
تعداد صفحات
177 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۵:۵۴:۰۰
نویسندهسید حسین جعفری پابندی
نویسنده دومفاطمه اکبری پابندی
ناشرهورین
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۳/۰۲/۲۶
قیمت ارزی
3 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
pdf
۳.۶۰ کیلوبایت
۱۷۷ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
5
از 5
براساس رأی 1 مخاطب
5
ستاره
100 ٪
4
ستاره
0 ٪
3
ستاره
0 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
0 ٪
5
(1)
39,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
برق و زندگی
برق و زندگی
سید حسین جعفری پابندی
هورین
5
(1)
39,000
تومان