فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب راهنمای استرس

کتاب راهنمای استرس

نسخه الکترونیک کتاب راهنمای استرس به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۳۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب راهنمای استرس

این راهنمای جامع استرس را می‌‌ ‌توان نوعی خودآموز نیز به ‌شمار آورد و از آن به‌ منظور کاهش استرس در محیط کار و در روابط با افراد استفاده کرد. با استفاده از رویکرد چندبُعدی این برنامه کاهش استرس، هر کس می ‌تواند به روش شخصی مطلوبی برای رفع نیاز خود دست یابد. در تمرین‌ های گام به گام، با چرخه استرس، تکنیک‌ های آرام‌ سازی، استفاده از روش‌های بازسازی شناختی، گوش ‌دادن فعال، جرئت‌ مندی، و بازخورد منفی آشنا می ‌شویم. درعین حال، این راهنما در برنامه ‌های آموزشی و بازآموزی، مددکاری، تربیت حرفه‌ای، مشاوره تحصیلی، و روان‌شناسی به‌کار می آید، زیرا کنترل ‌کردن استرس راهی است به سوی زندگی آسان‌تر و مولدتر.

ادامه...
  • ناشر نشر نی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.82 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۹۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب راهنمای استرس

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: استرس چیست؟ و چه باید کرد؟

«استرس» اصطلاحی است بسیار رایج، و افراد برای توصیف چیزی که آن ها را در جوامع مدرن زیاد رنج می دهد از این اصطلاح استفاده می کنند. به معنای پزشکی، استرس عبارت است از میزان یا درجه «فرسودگی درون». استرس درجه ها و شکل های متفاوتی دارد ــ ذهنی، هیجانی، و جسمانی ــ که همه بر سلامتی اثر می گذارند، گاهی مثبت و گاهی منفی.
استرس، درواقع، جزء جدایی ناپذیر زندگی است. همه ما ذاتا «هشداردهنده های استرس» داریم که به ما امکان می دهند در بسیاری از موقعیت ها به صورت موثر واکنش نشان دهیم. اگر استرس نباشد، فعالیت های سازنده چندانی نخواهیم داشت. احساس های خوشایند و هیجان های طبیعی ممکن است تنش و استرس به همراه داشته باشند، که برانگیزنده هم هستند. این نوع استرس مهم است و سالم به حساب می آید، به شرطی که نتیجه آن «آرامش دوباره» باشد. یعنی، بعد از «رفع استرس»، بدن به سطح عملکرد طبیعی برمی گردد و تنش را بیش از مدتی که لازم است ادامه نمی دهد.
آخرین دفعه ای که علائم زیر را احساس کرده اید درنظر بگیرید:

سرعت فکر
سفتی بدن
عرق کردن دست ها
ضربان سریع قلب
قاروقور معده

چه هیجانی را تجربه می کرده اید؟ اضطراب؟ خشم؟ ناکامی؟ این ها رایج ترین هیجان هایی هستند که گزارش شده اند. اما آیا آخرین دفعه ای را به یاد می آورید که واقعا احساسی رویایی داشتید، یا هیجان نسبت به کسی یا چیزی، یا اشتغال فکر؟ احتمالاً بسیاری از نشانه های جسمانی گفته شده را تجربه کرده اید.
وقتی آشفته و برانگیخته اید بدن شما دچار استرس می شود. هیجان ها را در حالت اول منفی و در حالت دوم مثبت می خوانند. هدف برنامه راهنمای استرس این است که برای کاهش استرس منفی به شما کمک کند، به طوری که بتوانید از استرس مثبت کاملاً لذت ببرید و قدر آن را بدانید.
مشکل در فرهنگ صنعتی امروز برمی گردد به درجه ای از استرس که زاید و زیانبار است. سرعت جوامع ــ غذاخوردن سریع، نقل و انتقال سریع، تفریح سریع ــ فشارهای زیادی بر تک تک ما وارد می کند. ما مدام در حالت اضطرار هستیم و برای انجام دادن کارهای هرچه بیشتر در زمان های هرچه کوتاه تر تحت فشار قرار داریم. نوآوری های تکنولوژیک هر روز ارتباطات و تبادل اطلاعات را سریع تر می کند. استرس زاهای محیطی و شغلی ــ آلودگی هوایی و صوتی، شلوغی شهرها، فشارهای کار، و کار بیش از حد و شدید ــ هرچه بیشتر در زندگی روزانه ما خود می نمایند. متاسفانه، بسیاری از رفتارهای مورد تحسین جوامع ما به افزایش استرس کمک می کنند، مثل بلندپروازی، دوندگی، رسیدن به هدف به هر قیمت، موفقیت مالی، و روحیه رقابتی. این ها تاثیر استرس زاهای موجود در محیط را تشدید می کنند.
یکی از نتایج این وضعیت پیدایش «الگوی رفتار نوع اول» است (Friedman and Rosenman, 1974). رفتار نوع اول شامل چند ویژگی یا همه ویژگی های زیر می شود:

۱. حرکت کردن، خوردن یا راه رفتن سریع؛
۲. عجله کردن برای پایان دادن به جملات؛
۳. بی صبری برای پیش رفتن کارها؛
۴. تفکر یا عملکرد «چند تا با هم» (انجام دادن یا فکرکردن همزمان به دو یا سه چیز، مثلاً رفتن به سرکار همزمان با اصلاح صورت یا صبحانه خوردن)؛
۵. احساس گناه از استراحت کردن یا هیچ کاری نکردن؛
۶. فکرکردن به کار حتی در تعطیلات؛
۷. برنامه ریزی کردن برای کارهای بیشتر در زمان کمتر؛
۸. گوش ندادن به حرف دیگران به علت اشتغال ذهن؛
۹. صرف کردن وقت زیاد برای به دست آوردن چیزهایی که دیگر فرصت بهره مندشدن از آن ها وجود نخواهد داشت؛
۱۰. اعتقاد به این که موفقیت یعنی به دست آوردن سریع چیزها، و بنابراین نگرانی از انجام نشدن هرچه سریع تر کارها.

به طور کلی، افراد «نوع اول» برونگرا و پرخاشگرند. شخصیت های بسیار قوی دارند و ممکن است در مکالمه ها مسلط باشند. مدام احساس شتابزدگی می کنند و میل رقابتی زیاد دارند، و احتمال دارد زود خشمگین شوند. اغلب بلندپروازند و بسیار هم بی طاقت، و براساس انگیزه عمل می کنند. (Pelletier, 1976).
استرس از عمل دیگران نیز ناشی می شود. (آیا در زندگی شما آدم پرسروصدای پرخاشگری وجود دارد؟) استرس گاهی حتی از خودتان است («من این مطالب را هرگز یاد نخواهم گرفت»). مشخص کردن منشا استرس به اندازه شناسایی علائم رایج استرس اهمیت دارد. سپس می توانید پیشنهادهایی را که ما در این راهنما ارائه می دهیم امتحان کنید و بهترین راه را برای کاهش دادن یا کنترل کردن استرس در زندگی تان تشخیص دهید.
برای حذف استرس از زندگی مان نمی توانیم به لاک خودمان فرو برویم و با همه قطع رابطه کنیم. اصلاً چه کسی مایل است از خوشی و هیجان دوری کند؟ هر روز با کسانی سروکار دارید که داد شما را درمی آورند. نکته مهم این است که زود آرام شوید و از استرس طولانی اجتناب کنید. استرس مزمن و ادامه دار (در منزل، مدرسه، محیط کار، و حتی محل بازی) مضر است.
برای کاهش استرس باید در طول روز خودتان را تنظیم کنید. میان موقعیت هایی که می توانید تغییرشان دهید و موقعیت هایی که نمی توانید تغییرشان دهید فرق بگذارید. شاید لازم باشد بعضی از روش های گفت وگو با خود را تغییر بدهید.
هدف این کتاب این است که اولاً آگاهی بیابید چه چیزهایی باعث استرس می شوند (ما این ها را استرس زا می نامیم) و ثانیا درکی از علائم جسمانی، هیجانی و رفتاری استرس تان پیدا کنید. بعد از آن، تکنیک هایی برای تغییر واکنش های تان به استرس زاها ارائه خواهد شد، و نیز تعدادی تمرین و مثال برای در پیش گرفتن و پرورش دادن بهترین روش های کنترل استرس.
این کتاب را شبیه فروشگاه لباس درنظر بگیرید. همه لباس ها را امتحان کنید تا ببینید کدام لباس اندازه شماست. بعضی از تکنیک ها ممکن است کاملاً مناسب شما باشند، بعضی دیگر ممکن است جرح و تعدیل لازم داشته باشند، و بعضی هم شاید اصلاً مناسب شما نباشند. نکته مهم این است که شیوه هایی را اختیار کنید که به کمک آن ها بتوانید استرس را در زندگی تان بهتر کنترل کنید تا رضایت تان بیشتر و ناکامی تان کمتر شود.

تمرین ۱ـ۱

به پرسشنامه تعارض/ استرس نگاه کنید. می بینید که سه بخش اصلی دارد. در بخش اول از شما خواسته شده که به علائم استرس خود توجه کنید. هرکدام از ما استرس را به شیوه منحصربه فردی بیان می کنیم. علائمی که ما فهرست کرده ایم آن هایی هستند که بیشترین فراوانی را در گروه هایی که با آن ها کار کرده ایم دارند. در بخش دوم شکل های رایج تر کاهش استرس فهرست شده است. باز هم، هرکدام از ما شیوه آرام سازی خاص خودمان را داریم. در بخش سوم بسیاری از استرس زاهای رایج فهرست شده اند. بعضی از آن ها به شرایط کار، بعضی به انواع مختلف افراد، و بعضی هم به شیوه های گفت وگو با خود مربوط می شوند. اما همه برای شما استرس زا نیستند، بعضی برای شما استرس زا هستند. می توانید استرس زاهای دیگر زندگی تان را خودتان به فهرست اضافه کنید. دستورالعمل ها را در هر بخش به دقت دنبال کنید. در بخش بعدی از نتایج استفاده خواهیم کرد.

یادداشت مترجم

این کتاب حاصل تلاش چندساله گروهی از محققان و کارشناسان برای تامین نیاز مراجعان درمانگاه ها و دفترهای مشاوره بوده است، و کسانی که در معرض فشارهای عاطفی و محیطی بوده اند این راهنما را مفید یافته اند.
این راهنمای جامع استرس را می توان نوعی خودآموز نیز به شمار آورد و از آن به منظور کاهش استرس در محیط کار و در روابط با افراد استفاده کرد. با استفاده از رویکرد چندبُعدی این برنامه کاهش استرس، هر کس می تواند به روش شخصی مطلوبی برای رفع نیاز خود دست یابد. در تمرین های گام به گام، با چرخه استرس، تکنیک های آرام سازی، استفاده از روش های بازسازی شناختی، گوش دادن فعال، جرئت مندی، و بازخورد منفی آشنا می شویم.
درعین حال، این راهنما در برنامه های آموزشی و بازآموزی، مددکاری، تربیت حرفه ای، مشاوره تحصیلی، و روان شناسی به کار می آید، زیرا کنترل کردن استرس راهی است به سوی زندگی آسان تر و مولدتر.
مولفان کتاب کارشناسان برجسته روان شناسی و مدیریت بوده اند و مطالبی کاربردی در اختیار خوانندگان گذاشته اند که همواره قابل استفاده است و جنبه پایه ای یا کلاسیک پیدا کرده است.

مهناز خزائیلی
روان شناس بالینی

نظرات کاربران درباره کتاب راهنمای استرس

مزخرف
در 2 سال پیش توسط حسین گوهرطور