0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
تخت بافته های ترکیه

معرفی، خرید و دانلود کتاب تخت بافته های ترکیه

گلیم، جوال، خورجین، جاجیم

درباره تخت بافته های ترکیه

نقد و بررسی کتاب تخت بافته‌های ترکیه


کتاب تخت بافته‌های ترکیه اثر آرند بندزما و روبن برند، دریچه ای به سوی دنیای رنگارنگ و پرنقش گلیم‌ها، خورجین‌ها، جاجیم‌ها و دیگر دست‌بافته‌های تخت ترکیه می‌گشاید. این کتاب که حاصل سال ها تحقیق و پژوهش میدانی نویسندگان است، به بررسی تاریخچه، تنوع، تکنیک‌های بافت و نقش و نگارهای این دستبافته‌های زیبا می‌پردازد. اگر شما هم به مطالعه‌ی کتاب‌های حوزه صنایع دستی علاقه دارید، به دسته بندی صنایع دستی فیدیبو سر بزنید.

محتوای کتاب تخت بافته‌های ترکیه شامل چند بخش است که هر بخش در خصوص دست‌بافته‌های تخت ترکیه توضیح می‌دهد.

 بخش اول: به تاریخچه تخت بافته‌های ترکیه از دوران باستان تا به امروز اختصاص دارد. نویسندگان در این بخش، به بررسی سیر تحولات این هنر، نقش آن در فرهنگ و زندگی مردم ترکیه و همچنین تاثیرپذیری آن از دیگر فرهنگ‌ها می‌پردازند.

 بخش دوم: کتاب به معرفی انواع مختلف تخت بافته‌های ترکیه، اعم از گلیم، خورجین، جاجیم، قالیچه و... می‌پردازد. در این بخش، ویژگی های هر نوع از این دستبافته‌ها، اعم از مواد اولیه، تکنیک بافت، نقوش و رنگ‌ها به تفصیل شرح داده شده است.

 بخش سوم: به بررسی تکنیک‌های بافت تخت بافته‌های ترکیه اختصاص دارد. نویسندگان در این بخش، با ارائه‌ی تصاویر و توضیحات دقیق، به آموزش گام به گام برخی از رایج‌ترین تکنیک‌های بافت این دستبافته‌ها می‌پردازند.

 بخش چهارم: به نقش و نگارهای تخت بافته‌های ترکیه می پردازد. در این بخش، نویسندگان به بررسی مفاهیم و معانی نمادها و نقوش رایج در این دستبافته‌ها می پردازند.

آرند بندزما و روبن برند، دو متخصص در زمینه‌ فرش و گلیم

آرند بندزما، متخصص فرش و گلیم و استاد دانشگاه فنی برلین است. او سال‌ها در زمینه‌ی تاریخ و فرهنگ فرش و گلیم، به ویژه فرش و گلیم‌های آناتولی (ترکیه) تحقیق و پژوهش کرده است. روبن برند نیز متخصص فرش و گلیم و عضو موزه‌ی فرش و گلیم‌ هامبورگ است. او در زمینه‌ی تکنیک‌های بافت فرش و گلیم و همچنین نقش و نگارهای آن‌ها تخصص دارد. همکاری مشترک بندزما و برند در نگارش کتاب تخت بافته‌های ترکیه، حاصل سال ها تجربه و تخصص آن‌ها در زمینه فرش و گلیم است. این کتاب به عنوان مرجعی کامل و جامع برای شناخت تخت بافته‌های ترکیه شناخته می‌شود و مورد استقبال علاقه‌مندان به هنر و فرهنگ، هنرمندان و طراحان، پژوهشگران و دانشجویان قرار گرفته است.

چرا کتاب تخت بافته‌های ترکیه را بخوانیم

کتاب تخت بافته‌های ترکیه یکی از آثار برجسته در زمینه صنایع دستی شاخه‌ی فرش و گلیم است که مطالب مهمی به خواننده ارائه می‌دهد. در زیر چند دلیل را برای خواندن این کتاب بررسی می‌کنیم:

  • علاقه‌مندان به هنر و فرهنگ: این کتاب برای هر کسی که به هنر و فرهنگ، به ویژه هنرهای سنتی و بومی علاقه مند است، جذاب و خواندنی خواهد بود.
  • هنرمندان و طراحان: هنرمندان و طراحان فرش و گلیم می توانند از این کتاب به عنوان منبعی الهام بخش برای خلق آثار هنری خود استفاده کنند.
  • پژوهشگران و دانشجویان: این کتاب منبعی ارزشمند برای پژوهشگران و دانشجویان رشته های مختلف، از جمله هنر، تاریخ، مردم شناسی و... است.

در بخشی از کتاب تخت بافته‌های ترکیه می‌خوانیم 

افزون بر قالی، بافته‌های دیگری همچون گلیم، پارچه های تزئینی و پرده نما، نظیر زری دوزی‌ها، ملیله دوزی ها، گلیم و نمدهای منقوش، جوال و تکه ای از پوشش زین نیز در پازیریک به دست آمد که رودنکو بعدها آن را در باشادار، در ۱۸۰ کیلومتری غرب پازیریک کشف نمود. قالی پازیریک از یک بافته بسیار زیبا با حدود ۷۰ گره نامتقارن در هر سانتی متر مربع. این منسوجات اولیه که در سیبری پیدا شده است نشان می دهد که نه تنها روش های گره زنی مورد استفاده در بافت قالی های بسیار متأخر سابقه و تاریخی بس طولانی دارد، بلکه مهارت های بافندگی از جمله استخراج رنگ ها پیش از این بسیار توسعه یافته بود. می توان با اطمینان چنین پنداشت که گلیم‌ها و سایر تخت بافته ها به طور مسلم صورت ابتدایی فنون قالی بافی بوده اند که بعدها کاملاً در زندگی و شکل هنر این مردمان به طور کامل با هم آمیخته شدند.

آن چه که درباره کشفیات پازیریک کمتر شناخته شده است، این است که یکی از مزارهای تدفینی شامل تکه هایی از گلیم حاشیه داری است که به عنوان تزئین برای لباس پشمی قرمزی استفاده شده است. بافت تار و پودهای پشمی از ترکیبی شامل ردیف هایی از قلاب های دو سویه برخوردار است که در رنگ های سفید، سرخ، آبی، زرد و خرمایی کار شده است. این منسوجات جذاب می بایست ذهن دزدان مزارها را به خود مشغول کرده باشد زیرا آن‌ها بخش اعظم این دست بافته را پاره کرده اند اما تکه سرخ بزرگتر را به حال خود رها کرده اند؛ البته این مورد قطعاً نخستین دزدی ثبت شده گلیم است.

پیشنهادهایی برای دوستداران کتاب تخت بافته‌های ترکیه 

 اگر شما هم به خواندن کتاب‌هایی با موضوعات صنایع دستی علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم حتما کتاب‌های زیر را که در فیدیبو در دسترس هستند، مطالعه کنید.

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
pdf
حجم
87.۵۸ مگابایت
تعداد صفحات
238 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۷:۵۶:۰۰
نویسندهآرند بندزما
نویسنده دومروبن برند
مترجممحمد افروغ
ناشردانشگاه اراک
زبان
فارسی
عنوان انگلیسی
Flatweaves of Turkey, 2,003
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۱/۰۸
قیمت ارزی
5 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
pdf
۸۷.۵۸ مگابایت
۲۳۸ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
0
(بدون نظر)
30,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
تخت بافته های ترکیه
تخت بافته های ترکیه
گلیم، جوال، خورجین، جاجیم
دانشگاه اراک
0
(بدون نظر)
30,000
تومان