0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
تاریخ مغول

معرفی، خرید و دانلود کتاب تاریخ مغول

درباره تاریخ مغول

کتاب تاریخ مغول به قلم عباس اقبال آشتیانی یکی از آثار ارزشمند تاریخی است. این کتاب علاوه برمحتوای جذاب تاریخی، سبک علمی و نوین تاریخ‌نگاری را رعایت کرده است و از این رو یک منبع آموزشی نیز به شمار می‌آید. در این سبک علاوه بر روایت اتفاقات تاریخی، جوانب مختلف یک دوره نظیر سیاست، مسائل اجتماعی و فرهنگی مورد توجه قرار می‌گیرد و هر رویداد با توجه به علت‌های مختلف ریشه‌یابی می‌شود.

‌درباره‌ی کتاب تاریخ مغول اثر عباس اقبال آشتیانی

تاریخ ایران، منابع فارسی و غیر فارسی متعددی دارد که مورخان با ذوق آنها را تدوین کرده‌اند و در اختیار تاریخ خوانان و تاریخ‌دوستان قرار داده‌اند. با این وجود، جای خالی یک کتاب تاریخی جامع درباره‌ی سرزمین ایران همیشه احساس شده است. تاریخ‌نگاری از یک قرن پیش تحولات بسیاری را تجربه کرده و شکل آن به طور کلی تغییر یافته است. عباس اقبال آشتیانی یکی از مورخین پیشکسوت و بنیانگذار شیوه‌ی نوین نگارش تاریخ است. او در کتاب «تاریخ مغول» تاریخ ایران را از ابتدای غلبه‌ی چنگیز بر ایران تا تاسیس دولت تیموری را روایت می‌کند محدوده‌ی زمانی بین قرن هفتم تا نیمه‌ی دوم قرن نهم را در برمی‌گیرد.

عباس اقبال با اقتباس از مورخین و نویسندگان دوره‌ی مغول و تیموری، نحوه‎ی به قدرت رسیدن چنگیزخان مغول، سیاست‌ها، سلاطین و تمدن مغولان زیر ذره‌بین قرار داده است و مطالب مختلف را غالبا با لحن و زبان آنها آورده است؛ بنابراین می‌توان این کتاب را یک قرائت تاریخی دانست. هدف او از نگارش این کتاب، آموختن روش علمی تاریخ‌نویسی و تالیف منطقی مسائل تاریخی یک دوره‎ی خاص و ارتباط آن با دیگر ملل بوده است.

کتاب تاریخ مغول یک مقدمه و نه فصل دارد. فصل اول به طور خلاصه به اوضاع طبیعی و جغرافیا آسیای مرکزی و شرقی طایفه‌های ترک و مغول که در این نواحی می‌زیسته‌اند پرداخته است. فصل دوم تا هفتم به طور مفصل به ظهور چنگیز خان و ویژگی‌های شخصیتی او و سلطنت و سیاست جانشین‌های او پرداخته است. فصل هشتم ضعف و سست شدن پایه‌های حکومت را برشمرده و فصل نهم علم، فرهنگ، صنایع و ادبیات این دو قرن و نیم را مورد تحلیل قرار داده است.  

مروری بر فصل‌های کتاب تاریخ مغول

مقدمه

فصل اول: مُجمَلی از احوال ممالک آسیا مقارن استیلای مغول

فصل دوم: تشکیل دولت مغول

فصل سوم: سیاست چنگیز و اثرات حمله مغول

فصل چهارم: سلطنت جانشینان چنگیز تا ایام فرماندهی هولاگو

فصل پنجم: لشکرکشی هولاگو به ایران و انقراض خلافت عباسی

فصل ششم: سلاطین مغول ایران

فصل هفتم: ایلخانان ایران

فصل هشتم: فِترَت بین دوره ایلخانی و دوره تیموری

فصل نهم: تمدن، معارف و صنایع در عصر استیلای مغول

‌درباره‌ی عباس اقبال آشتیانی نویسنده‌ی کتاب تاریخ مغول

عباس اقبال آشتیانی ادیب، مورخ و نویسنده‌ی سرشناس ایرانی  در سال 1275 در شهر آشتیان به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خود گذراند، سپس به تهران آمد و به مدرسه دارالفنون مشغول به تحصیل شد. او پس از پایان تحصیلات در همین مدرسه به عنوان معلم به تدریس پرداخت افزون بر آن معاونت کتابخانه عمومی را نیز به عهده گرفت. عباس اقبال پس از مدتی دارالمعلمین عالی را تاسیس کرد و تدریس دروس ادبیات، تاریخ، جغرافیا و علوم سیاسی را بر عهده گرفت. او در سال 1304 به دانشگاه سوربن در کشور فرانسه رفت و تحصیلات خود را در رشته‌ی ادبیات ادامه داد. عباس اقبال در سال 1313 به ایران بازگشت و از بدو تاسیس دانشگاه تهران به استادی دانشگاه برگزیده شد. او پژوهشگری پرکار و فعال بود که  و در طول سال‌ها فعالیت، انتشارات و انجمن‌های مختلفی را برای نشر و حفظ متون کهن فارسی تاسیس نمود

سبک، آثار و افتخارات عباس اقبال آشتیانی نویسنده‌ی کتاب تاریخ مغول

عباس اقبال یکی از مهم‌ترین تاریخنگاران ایرانی است. او نگارش آثار خود از شیوه‌ی نوین تحقیق علمی در تاریخ‌نویسی بهره برده و آن را به یک اصل مهم بدل کرده است. به شکلی که بسیاری از تاریخ‌نویسان از اصول او برای تصحیح و نگارش تاریخ استفاده کرده‌اند.هم‌چنین او بنیانگذار مقاله‌نویسی فنی در ایران است. او کتاب‌های تاریخی متعددی را تصحیح کرده و آثار ارزشمندی را به تالیف درآورده است. از میان آثار او می‌توان کتاب‌های «میرزا تقی خان امیرکبیر»، «تاریخ اکتشافات جغرافیایی و تاریخ علم جغرافیا» و «تاریخ مفصل ایران از صدر اسلام تا انقراض قاجاریه» اشاره کرد. انتشارات نگاه کتاب تاریخ مغول را عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرارداده است.

چرا باید کتاب تاریخ مغول را خواند؟

کتاب «تاریخ مغول» در دسته‌ی کتاب‌های تاریخی قرار دارد. این کتاب برای آن دسته از افرادی که به تاریخ ایران علاقه دارند مناسب است. تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 616 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 30 روز بخوانید.

کتاب تاریخ مغول جزو کتاب‌های حجیم و بلند با موضوع تاریخ ایران در دوران مغولان و ایلخانان است. این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و می‌خواهند در زمینه‌ی تاریخ  مغول، سیاست و دستاوردهای آنان زمان  بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند انتخاب مناسبی است.

‌در بخشی از کتاب تاریخ مغول می‌خوانیم

چنگیزخان که اصل اسم مغولی او تموچین است در حدود سال ۵۴۹ هجری در مولستان تولد یافته و پدرش یسوکای بَهادُر رئیس وخان قبیله قایت از قبایل مغول بوده است.

اجداد چنگیزخان و طوایف مطیع ایشان از مدت ها پیش از ایام پدر او خراج گزار امپراطوران چین شمالی بودند و با اکراه بسیار به سرداران ایشان باج می‌دادند.

یسوکای بهادر که مردی کافی و رشید بود در ایام ریاست خود طوایف مغولی را که در جوار یورت قبیله او سر می‌کردند به اطاعت در آورد و تا آن جا اقتدار و اهمیت پیدا کرد که امپراطور چین از بسط قدرت او در وحشت افتاد و جماعتی را به جلوگیری او فرستاد ولی یسوکای بهادر غالب آمد و به زودی طوق رقیت را از گردن قبیله خود برداشته در کارها مستقل شد و اساس دولت بزرگی را که پسرش تموچین به وجود آورد ریخت.

تموچین سیزده ساله بود که پدرش وفات یافت و چون جماعتی از مقول اطاعت او را گردن ننهادند دچار زحمت شد و پس از تحمل مشقات بسیار بردشمنان غلبه کرد سپس پیش رئیس قبیله کرائیت که اُوَنگ خان نام داشت و پیرو مذهب مسیح بود رفت و با او دوستی کامل پیدا کرد و اُوَنگ خان نظر به سوابق الفتی که با پدر تموچین داشت او را پیش خود محترم می داشت و زیر بار امر امپراطور چین برای دفع و سرکوبی او نمی‌رفت ولی این دوستی زیاد دوامی نکرد که چه تموچین روز به روز قوی‌تر می‌شد و اُوَنگ خان از بیم آن که مبادا روزی از عهده او بر نیاید به حیله درصدد ساختن کار او برآمد اما تموچین از خیال او مسبوق شد و با اتباع خود هجرت کرد. اُوَنگ خان قشون به عقب تموچین فرستاد و بین طرفین نزاع در گرفت و تموچین غلبه یافت و خان قبیله کرائیت کشته شد این واقعه بر شوکت و اسم و اعتبار تموچین افزود و بسیاری از قبایل دیگرحکم او را پذیرفته زیر فرمانش درآمدند و از این تاریخ به چنگیزخان معروف شد.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب تاریخ مغول اثر عباس اقبال آشتیانی بود.خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی تاریخ  مغولان و ایلخانان  می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
5.۵۲ مگابایت
تعداد صفحات
616 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۲۰:۳۲:۰۰
نویسنده عباس اقبال آشتیانی
ناشرانتشارات نگاه
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۳۹۲/۰۸/۱۳
قیمت ارزی
6 دلار
قیمت چاپی
45,000 تومان
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۵.۵۲ مگابایت
۶۱۶ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.9
از 5
براساس رأی 9 مخاطب
5
ستاره
88 ٪
4
ستاره
11 ٪
3
ستاره
0 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
0 ٪
1 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
4

کتابه خوبیه باعث شد بیشتر راجع به مغولها بدونم و خیلی از نقاط کور در ذهنم و سوالاتی که دارم مرتفع بشه و روشن بشه.

4.8
(12)
238,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
تاریخ مغول
تاریخ مغول
عباس اقبال آشتیانی
انتشارات نگاه
4.8
(12)
238,000
تومان