پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
زندگی نزیسته‌ات را زندگی کن

زندگی نزیسته‌ات را زندگی کن

نسخه الکترونیک زندگی نزیسته‌ات را زندگی کن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

درباره زندگی نزیسته‌ات را زندگی کن

آیا تاکنون در مقابل آینه قرار گرفته‌اید و از خود پرسیده‌اید چه میزان از اطلاعات جهانِ اطراف در آن سوی آینه دیده می‌شود؟ یقینا پاسخ چنین خواهد بود؛ حجم اطلاعات این آینه علی‌رغم شفافیت و صداقت در انعکاس، قطره آبی از اقیانوس بی‌کران دریاهاست. آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید اگر در دوراهی انتخاب مسیر، تصمیم دیگری گرفته بودم اکنون در کدامین عرض و طول و ارتفاع و مرز فرهنگی، اجتماعی و یا جغرافیایی زندگی می‌کردم؟ آیا تاکنون به عظمت و گستردگی خیال‌ها، آرزوها و آمال محقق شده خود اندیشیده‌اید که چه بخشی از آن‌ها می‌توانسته به شکل دیگری تحقق یابد؟ به شکلی که هرگز به آن نیندیشیده‌اید و آرزو نکرده‌اید. قطعا پاسخ چنین خواهد بود؛ آن مسیری که پیموده‌اید یک راه از میان میلیاردها گزینه و انتخاب و تصمیم ناگرفته و مسیر ناپیموده است. تلاش انسان از کودکی تا نوجوانی و از جوانی تا میانسالی همواره بر این بوده است تا از میزان آرزوها سهم بیشتری را محقق و عملی سازد. توفیق در دستیابی به این سهمِ بیشتر را موفقیت و عدم‌وصول به آن را شکست ترجمه کرده‌اند، در حقیقت این دغدغه انسان در میانسالی است که چه حجمی از راه‌های پیموده را پشیمان و نادم شده است و چه میزان از راه‌های نرفته را با دیده حسرت می‌نگرد. لاجرم در این مقطع سنی همه ای‌کاش‌ها به سراغ وی می‌آید و از او انسانی اندوهگین، افسرده و غمزده می‌سازد که از یک سو حسرت گذشته می‌خورد و از سوی دیگر نگران «آینده» و یا باقیمانده عمر خویش است. بدین سبب «برکت لحظه‌هایی» که در آن است را از دست می‌دهد. او نمی‌داند شاید می‌تواند بخشی اندک از راه‌های اساسی و اصلی ناپیموده را در این سنین با بهترین نتیجه تجربه کند. چراغ راه آینده ملت‌ها، تجربه ملل و تاریخ گذشته و معاصر آن‌هاست. آنچه تاکنون دستاورد پیشرفت‌های مادی یا معنوی و فردی یا جمعی بشر بوده، محصول مشترک خودآگاه یا ناخودآگاه انسان در طول تاریخ است و در حقیقت بخش نسبتا «شناخته شده» روح و روان و زندگانی انسان را به‌صورت فردی و جمعی تشکیل می‌دهند و هرچه علم و آگاهی و دانش پیشرفت نموده و توسعه یابد گرچه سهم شناخته‌شده‌ها بیشتر می‌شود لیکن از بخش عظیم نادانسته‌ها و ناشناخته‌ها و غیرقابل‌شناخت‌ها، چیزی کم نخواهد شد. «آنچه تاکنون زیسته‌ایم» نیز نسبت به «آنچه تاکنون نزیسته‌ایم» همانند ظرف آبی کوچک به حجم دریاست، آنچه به اصطلاح خواب و رؤیا گفته می‌شود گرچه می‌تواند محصول مشترک خودآگاه و ناخودآگاه انسان باشد ولیکن به احتمال زیاد نمادی از زندگی زیست نکرده هر یک از ماست، آنچه به نام امید و آرزو یا طلب و اراده در عرف نظری و فلسفی موردبحث است می‌تواند مدلی گویا از حجم عظیم زندگی زیست نشده فردی و جمعی ما باشد، آرمان‌ها و مطالبات فردی و جمعی، خواهشِ درونیِ آن «منِ» موجود است برای رسیدن به آن «خودِ» مطلوب.

ادامه...

مشخصات زندگی نزیسته‌ات را زندگی کن

بخشی از زندگی نزیسته‌ات را زندگی کن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره زندگی نزیسته‌ات را زندگی کن