Loading

چند لحظه ...
کتاب در پیشگاه هنر قدسی

کتاب در پیشگاه هنر قدسی
هنر و زیبایی در حکمت خالده

نسخه الکترونیک کتاب در پیشگاه هنر قدسی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۳,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب در پیشگاه هنر قدسی

آنچه در این پژوهش به آن می پردازیم نظریات صرف و فرضیه های ثابت نشده نیست. کسانی که در این رساله از آنان سخن رفته و به شرح و بسط نظریاتشان پرداخته شده است، حکمایی بوده اند شیفته ی مابعدالطبیعه و ادیان سنتی، از این رو هر چه بیان می کنند با بصیرتی شگرف به بار نشسته است. اما در فلسفه و حکمت سنتی که حکمای حکمت خالده به آن اعتقاد دارند می توان به دنبال الگویی جامع و مانع در باب هنرهای تمام سنت های دینی بود؛ از این رو پرداختن به حکمت هنر در این مکتب بسیار ضروری می نماید. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که به کارهایی که در باب هنر ایرانی – اسلامی انجام شده است نظری اجمالی افکنده شود. کارهایی که دراین باب صورت گرفته است، غالباً با الگو گرفتن از متفکران غربی و فلسفه های غربی بوده است. البته اینجا پرسشی پیش می آید که مگر غالب متفکران حکمت خالده غربیان نبوده اند؟ جواب آنست که آری، درست است که این متفکرین غربی بوده اند اما بنابر تقسیم بندی که در خود حکمت خالده و سنن دینی بزرگ یافت می شود این متفکرین بدون استثناء به شرق معنوی تعلق دارند و به این معنا غربی نیستند بلکه سخنگویان حکمت ازلی راستین اند. جاویدان خرد آدمی را به بازگشت به الگوی هنر سنتی هر سرزمین و سنتی، راهبری می کند، که در مورد ایران بازگشت به سنت عرفانی و فلسفه اشراق به عنوان یگانه راه رستگاری انسان خواهد بود. ازاین رو الگوبرداری از حکمت سنتی، الگوبرداری از چند متفکر غربی نیست (همانطور که در رشته ی فلسفه هنر و هنر امروز ایران موجود است) بلکه تدوین فلسفه هنر راستینی بر اساس کلیدهایی است که متفکرین سنت گرا و اصحاب حکمت جاویدان را پیش می نهند. هدف از این پژوهش رسیدن به همین الگوی راستین در باب حکمت هنر است که با رجوع به سنت عرفانی و حکمت اشراقی امکان پذیر است. رسیدن به چنین الگویی در باب حکمت هنر، متفکرین و هنرمندان ایران زمین را نسبت به فهم میراث حکمی و معنوی مان یاری می کند و آثار آنها را کاملاً تحت تأثیر قرار می دهد.

ادامه...

مشخصات کتاب در پیشگاه هنر قدسی

بخشی از کتاب در پیشگاه هنر قدسی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب در پیشگاه هنر قدسی