Loading

چند لحظه ...
کتاب رقص تغییر

کتاب رقص تغییر
چالش‌های تغییر پایدار در سازمان‌های یادگیرنده- نسخه PDF

نسخه الکترونیک کتاب رقص تغییر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب رقص تغییر را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۱۴,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب رقص تغییر

رقابت در بازارهای جهانی و تغییر و تحول سریع تجارت در جهان یکی از مهم‌ترین علل به وجود آمدن فضای ناپایدار در کسب و کار است. اما تغییری که ناشی از ترس رخ دهد، نمی‌تواند دوام چندانی داشته باشد. تغییرات پایدار و موثر در سازمان زمانی به وجود می‌آید که رهبران آنها خود میل به تغییر و توسعه چشم انداز سازمان داشته باشند.

کتاب رقص استراتژی به قلم دیوید سنگه و همکارانش بر پایه‌ی 10 چالش برجسته تغییر تنظیم شده است و مجموعه‌ای از نیروهای محدودکننده‌اند که در اغلب اقدامات تغییر بروز می‌کنند.

درباره‌ی کتاب رقص استراتژی

کتاب رقص استراتژی تحت عنوان انگلیسی «The dance of change» برای اولین بار در سال 1999 منتشر شد. این کتاب درباره‌ی تغییر، چالش‌های تغییر پایدار و استراتژی‌های جدید است. پیتر سنگه اندیشمند تفکر سیستمی این کتاب را در 4 بخش و 12 فصل به نگارش درآورده است. او هر فصل را با یک چالش آغاز می‌کند و در ادامه به استراتژی‌های مدیریت آن می‌پردازد.

بخش اول کتاب به طور کلی به کارکرد سیستم‌ها و نقش انسان در یک سیستم اشاره دارد. سنگه در این بخش توضیح می‌دهد هیچ چیز به طور پایدار رشد نمی‌کند و به فرایندهای تقویت کننده احتیاج دارد.

بخش دوم به چالش‌های تغییر اختصاص دارد. این چالش معمولا در هنگام پیشرفت کار رخ می‌دهند و آنقدر قدری قوی هستند که می‌توانند یک عامل بازدارنده در ایجاد تغییر باشند.

بخش سوم کتاب به موضوع تثبیت تغییر می‌پردازد. در این مرحله، مشکلات جدید به وجود می‌آید که باید با استراتژی‌های جدید و رویکردی نو به فرهنگ سازمان درصدد حل آنها برآمد.

بخش آخر نیز بازطراحی و بازنگری را توضیح می‌دهد. مقابله با چالش‌های این مرحله کاری فرسایشی است و برای حل آنها بید از طرح رسمی و طرح ضروری کمک گرفت.

بخش اول: کارتان را شروع کنید

فصل اول: آشنایی با کتاب

فصل دوم: ایجاد تغییر بنیادی

بخش دوم: چالش‌های اقدام

فصل سوم: کمبود وقت

فصل چهارم: نداشتن کمک

فصل پنجم: مربوط نبودن

فصل ششم: ایستادن پای حرف

بخش سوم: چالش‌های تغییر پایدار

فصل هفتم: ترس و دلهره

فصل هشتم: ارزیابی و اندازه‌گیری

فصل نهم: معتقدان واقعی و ناباوران

بخش چهارم: چالش‌های بازطراحی و بازنگری

فصل دهم: اداره کردن

فصل یازدهم: ترویج

فصل دوازدهم: استراتژی و هدف

حسین اکبری و مسعود سلطان کتاب «رقص استراتژی» را با نظارت دکتر علینقی مشایخی به فارسی برگردانده‌اند و انتشار آن را نشر آریانا قلم بر عهده داشته است.

درباره‌ی نویسندگان رقص استراتژی

پیتر سنگه استاد دانشگاه، دانشمند سیستم و نویسنده‌ی آمریکایی است. او یکی از چهره‌های برجسته‌ی تفکر سیستمی و بنیانگذار انجمن یادگیری سازمانی بوده و در این زمینه نوشته‌های متعددی منتشر کرده است و بخش عمده‌ی شهرت خود را به دلیل انتشار کتاب پنجمین فرمان در سال 1990 به دست آورده است.

پیتر سنگه در سال 1947 متولد شد. او مدرک کارشناسی خود در رشته‎ی مهندسی هوا و فضا را از دانشگاه استنفورد اخذ کرد و در کنار آن به تحصیل در رشته‌ی فلسفه پرداخت. او پس از مدتی کارشناسی ارشد خود را در مدلسازی سیستم‌ها از دانشگاه MIT گرفت و در مقطع دکتری در رشته‌ی مدیریت از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. او هم‌چنین در دانشگاه MIT به تدریس اشتغال دارد. انجمن یادگیری سازمانی پیتر سنگه، به ارتباط ایده‌های بین شرکت‌های بزرگ کمک می‌کند. این انجمن در حال حاضر در بیش از 30 کشور در جهان شعبه دارد و رویکردهای پایدار تغییر را

پیتر سنگه نظریه‎ی یادگیری سازمانی خود را در سال 1990 مطرح کرد. او تفکر سیستمی را در کنار سایر دستاوردهای علمی قرار داده و با تدوین و ارائه‌ی 5 مهارت کلیدی، مکتبی جدید و کاربردی در زمینه‎ی یادگیری جمعی و سازمانی ایجاد کرد است.

در بخشی از کتاب رقص استراتژی می‌خوانیم

چرا باید فرهنگ خود را تغییر بدهید؟ گاهی می‌شنویم که مدیران می‌گویند به اين دلیل به دنبال تغییرند که «سازمان‌های یادگیرنده باید فرهنگ پذیراتری داشته باشند.»

 یا این که می‌گویند «اين معیاری مقایسه‌ای است. همه این کار را می‌کنند. بهتر است ما هم این کار را بکنیم» این عوامل دلیل قابل قبولی برای تغییر فرهنگ سازمان نیستند. بلکه فقط سخنانی انتزاعی درباره محیط کار ایدهآل می‌باشند. شروع با چنین اهدافی، شما را به انتزاع بیشتر و بیشتر سوق می‌دهد.

در عوض، مشکلات کسب و کار را که به موانع فرهنگی شما تبدیل شده‌اند، مشخص کنید. یادگیری یا شفافیت چه چیزی به شما می‌دهد؟ گاهی اعضای سازمان احساس می‌کنند که قواعد ناگفته بازی تغییر کرده است. در تیمی که با خود مدیریت اداره می‌شود. سرکارگر بودن اختیاری در پی ندارد. در شرکتی که کوچک‌سازی را از سر می‌گذراند، مدیر بودن استخدام دائمی را بیمه نمی‌کند. شرکت‌های جهانی همان روابط سابق میان محیط کار و خانه را برقرار نمی‌کنند. احتمالا با بحرانی حقوقی یا بحران منابع انسانی یا تهدید خارجی رقیبی جدید، متوجه می‌شوید که ارزش‌های فرهنگ موجود، ادامه کارتان را تضمین نمی‌کند. بهتر است بفهمید چرا واحد بازاریابی با واحد تحقیق و توسعه با هم کنار نمی‌آیند؟ چرا نمی‌توانند با هم پیش بروند؟

در چنین موقعیت‌های مبهمی، افراد متوجه می‌شوند که فرضیه‌های مشترک آنها با واقعیت‌های موجود تناسبی ندارند. به همین دلیل به تغییر فرهنگ رو می‌آورند. فرهنگ الگویی از فرضیه‌های اساسی مشترکی است که اعضای تمامی گروه‌ها یاد می‌گیرند. این فرضیه‌ها از تجربه افراد بر می‌خیزند؛ وقتی که کسب و کارشان را بارها و بارها موفق به پایان می‌رسانند.

مثلا فرض کنید که شرکتی با تولید محصولات متوسط با قیمت مناسب به موفقیت دست یافته است. اگر بازار ناگهان تغییر کند و افراد بیشتری به دنبال محصولات با کیفیت باشند و حاضر به پرداخت قیمت بالاتر نیز باشند. این شرکت دچار مشکل خواهد شد. از نگاه آنها، «مشتری‌ها به دنبال کیفیت هستند اما برای آن پول نمی‌دهند» و تغییر بازار را درک نمی‌کنند. وقتی فروش سقوط چشمگیری می‌کند. تازه متوجه این نکته می‌شوند.

 

پیش‌فرض‌های مستمر در فرهنگ به وقایع روزانه اعضای گروه معنا می‌دهند. زندگی را پیش‌بینی می‌کنند و بنابراین نگرانی را کاهش می‌دهند. اين پیش‌فرض‌ها به عنوان روش درست ادراک، تفکر و احساس جنبه‌های مختلف زندگی روزمره به اعضای جدید گروه آموزش داده می‌شوند. تغییر فرهنگ سازمان مثل تغییر گرایش‌های اساسی اعضا، سال‌ها وقت می‌خواهد. به همین دلیل فرهنگ‌ها در برابر تغییر مقاومت می‌کنند.

مقاومت طبیعی‌ترین پاسخی است که در مقابل حمله به ارزش‌ها داده می‌شود.

مشخصات کتاب رقص تغییر

نظرات کاربران درباره کتاب رقص تغییر

#کتاب_بعدی_من علاقه مند هستم که این کتاب رو بخونم چون تعریفش رو شنیدم
در ۲ سال پیش توسط فائزه توکلی ( | )
#کتاب_بعدی_من خیلی کتاب خوبی هست کلی راجع بهش خوندم
در ۲ سال پیش توسط سهیل قهرمانی ( | )
کتاب بسیار خوبی بود قبلش کتاب پنجمین فرمان رو بخونید
در ۷ ماه پیش توسط سیدمحمود حسین زاده درزی ( | )