هنر خوب زندگی کردن
Loading

چند لحظه ...
کتاب مقایسه دعاوی تصرف در حقوق ایران و فرانسه با نگرش بر رویه قضائی

کتاب مقایسه دعاوی تصرف در حقوق ایران و فرانسه با نگرش بر رویه قضائی

نسخه الکترونیک کتاب مقایسه دعاوی تصرف در حقوق ایران و فرانسه با نگرش بر رویه قضائی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۶,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب مقایسه دعاوی تصرف در حقوق ایران و فرانسه با نگرش بر رویه قضائی

دعوای تصرف عدوانی، ایجاد مزاحمت و ممانعت از حق، دعاوی مشابهی هستند که تحت عنوان دعاوی تصرف مورد بررسی قرار می گیرند. معادل سه دعوای فوق در حقوق فرانسه عبارتند از: دعوای تصرف عدوانی، دعوای رفع مزاحمت و دعوای شبه تصرف که به نظر می رسد همان دعوای ممانعت از حق در حقوق ایران است. دعوای دیگری که در حقوق فرانسه وجود دارد؛ دعوای پیش گیری از مزاحمت احتمالی (دعوای مزاحمت قریب الوقوع) می باشد، این دعوی در حقوق ایران وجود ندارد. دعاوی مشابه دیگردعاوی تصرف در حقوق ایران عبارتند از: دعوای خلع ید و دعوای تخلیه می باشد. دعاوی تصرف در حقوق ایران ذاتاً جنبۀ مدنی دارد و از جمله دعاوی حقوقی محسوب می شود. مبنای حقوقی دعوای رفع تصرف عدوانی، مزاحمت و ممانعت از حق؛ حمایت از متصرف می باشد. همچنین مبنای حمایت از متصرف، در جهت منع احقاق حق شخصی و رعایت نظم عمومی و خسارت جبران ناپذیری است که ممکن است به وجود آید؛ که با تحقق شرایطی در برخی موارد جنبۀ کیفری به خود می گیرد. در حقوق ایران دعوای رفع تصرف عدوانی به علت این که از تصرف غاصبانه در مقابل مالک واقعی حمایت می کند با قاعدۀ ید در تعارض است؛ اما در حقوق فرانسه دعوای رفع تصرف عدوانی در مقابل مالک واقعی معتبر نیست و مورد حمایت قانون گذار نمی باشد. هیچ کس حق ندارد مالی را که در تصرف و اختیار دیگری است به نحو عدوان تصاحب و تصرف نماید. هیچ کس نباید مزاحم متصرفات کسی بشود. همچنین حقوقی را که اشخاص در ملک یا مال دیگری دارند باید همه به آن حقوق احترام بگذارند؛ مانند حق ارتفاق و انتفاع که مورد حمایت قانون قرار گرفته است. در این پژوهش به مفاهیم تصرف و عناصر آن، تعاریف انواع دعاوی تصرف، تاریخچه و تحولات قانون گذاری آن، انواع و ارکان، اوصاف و شرایط دعاوی تصرف و مبنای حمایت از آن، دعوای مالکیت و مقایسۀ آن با تصرف، مقایسۀ دعوای تصرف عدوانی با دعاوی مشابه در حقوق ایران و فرانسه، همچنین دعوای حقوقی و کیفری و رسیدگی به آن ها، آثار و اجرای حکم پرداخته شده است. سرانجام نتیجۀ حاصل از این پژوهش می تواند ارائۀ طریقی باشد برای حقوق دانان و قانون گذار ما تا در جهت کم کردن دعاوی و حل مشکلات آن و کاهش حجم پرونده ها و رفع نگرانی و سردرگمی مردم در احقاق حقشان و تبیین و شناختن انواع این دعاوی در آگاهی رسانی و چگونگی طرح دعوا و رهائی از آسیب های فردی و اجتماعی آن تدبیری اتخاذ نمایند.

ادامه...

مشخصات کتاب مقایسه دعاوی تصرف در حقوق ایران و فرانسه با نگرش بر رویه قضائی

بخشی از کتاب مقایسه دعاوی تصرف در حقوق ایران و فرانسه با نگرش بر رویه قضائی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب مقایسه دعاوی تصرف در حقوق ایران و فرانسه با نگرش بر رویه قضائی