فیدیبو نماینده قانونی انتشارات اندیشه طلایی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پزشکی جامع‌نگر

کتاب پزشکی جامع‌نگر
طب سنتی و گیاه‌درمانی( جلد ۱)

نسخه الکترونیک کتاب پزشکی جامع‌نگر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۱۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب پزشکی جامع‌نگر

امروزه بی تردید می دانیم که گیاهان موجوداتی زنده و پویا و فعال هستند و در همه ساعات شبانه روز در حال جذب، تبدیل، ساختن، مصرف و پخش مواد متعدد درون اندام های خود می باشند، و از خورشید و ماه و شاید دیگر سیارات منظومه شمسی تاثیر می گیرند. این واقعیت به ما می گوید که برای دسترسی به بیش ترین تمرکز ماده ای گیاهی، یک زمان مطلوب وجود دارد. ماده مورد نیاز ما در گیاه برخی اوقات بیشترین تمرکز را در برگها و در برخی اوقات دیگر در ریشه یا گل های گیاه دارد. یکی از اساسی ترین اصول طب گیاهی این است که رابطه هر انسان با گیاهانی که درمحیط زندگی او می رویند. طب گیاهی می گوید گیاهانی که در محیط زندگی هر انسان می رویند بیشترین احتمال را برای درمان بیماری های او دارند. گیاه درمان گر ممکن است برای اطمینان یکی از روش های مدرن را که معمولا برای کمک به تشخیص بیماری به کار گرفته می شوند. چون آزمایش خون، ادرار، اشعه ایکس، یا پاتولوژی را به کار گیرد، گر چه گیاه درمان گر ورزیده معمولا ار هیچ یک از آنها استفاده نمی کنند، زیرا در پایان شنیدن تاریخچه زندگی بیمار نوع بیماری او را تشخیص داده اند. هر شخصی بیمار دارویی خاص خود را دریافت می کند که مقدار و تنوع و ترکیبش را گیاه درمان گر با در نظر گرفتن وضعیت و نیاز او تعیین کرده است. اصل مهم روش گیاه درمان گر بازگرداندن تعادل طبیعی به کل بدن بیمار است نه تیمار علائم بیماری او.

ادامه...

بخشی از کتاب پزشکی جامع‌نگر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:گیاه درمانی

گیاه درمانی یک نظام طبی بین المللی و بسیار کهن است که از گیاهان برای پیش گیری و درمان بیماری ها استفاده می کند. حفظ وتقویت تندرستی از دیگر کاربردهای این نظام است. تقریبا همه گیاهانی که به عنوان ادویه برای رنگ و طعم دادن به غذا استفاده می شوند خواص درمانی دارند، ولی شمار گیاهان دارویی خیلی بیشتر از شمار گیاهان مصرفی در آشپزی و در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی است. استفاده از گیاهان برای درمان بیماری ها پیشینه ای کهن تر از انسان دارد.

این روش چگونه عمل می کند؟

امروزه بی تردید می دانیم که گیاهان موجوداتی زنده و پویا و فعال هستند و در همه ساعات شبانه روز در حال جذب، تبدیل، ساختن، مصرف و پخش مواد متعدد درون اندام های خود می باشند، و از خورشید و ماه و شاید دیگر سیارات منظومه شمسی تاثیر می گیرند. این واقعیت به ما می گوید که برای دسترسی به بیش ترین تمرکز ماده ای گیاهی، یک زمان مطلوب وجود دارد. ماده مورد نیاز ما در گیاه برخی اوقات بیشترین تمرکز را در برگها و در برخی اوقات دیگر در ریشه یا گل های گیاه دارد.
یکی از اساسی ترین اصول طب گیاهی این است که رابطه هر انسان با گیاهانی که درمحیط زندگی او می رویند.
طب گیاهی می گوید گیاهانی که در محیط زندگی هر انسان می رویند بیشترین احتمال را برای درمان بیماری های او دارند.
گیاه درمان گر ممکن است برای اطمینان یکی از روش های مدرن را که معمولا برای کمک به تشخیص بیماری به کار گرفته می شوند. چون آزمایش خون، ادرار، اشعه ایکس، یا پاتولوژی را به کار گیرد، گر چه گیاه درمان گر ورزیده معمولا ار هیچ یک از آنها استفاده نمی کنند، زیرا در پایان شنیدن تاریخچه زندگی بیمار نوع بیماری او را تشخیص داده اند. هر شخصی بیمار دارویی خاص خود را دریافت می کند که مقدار و تنوع و ترکیبش را گیاه درمان گر با در نظر گرفتن وضعیت و نیاز او تعیین کرده است. اصل مهم روش گیاه درمان گر بازگرداندن تعادل طبیعی به کل بدن بیمار است نه تیمار علائم بیماری او.

چه انتقاداتی به این روش وارد است؟

چون بسیاری از داروهای گیاهی علائم بیماری را به سرعت رفع می کنند. بیماران نا آگاه این تغییر را درمان اصلی می پندارند. البته برخی بیماری های حاد چون عفونت آپاندیس را که نیاز به جراحی فوری دارد نمی توان با داروهای گیاهی درمان کرد، اما اطبای گیاهی می گویند که حتی چنان پدیده های بدخیم اگر زود تشخیص داده شوند با مصرف داروهای گیاهی بهبود می یایند.
فلاسفه روزگار باستان باور داشتند که طبیعت داروهای گیاهی یا معدنی مناسب هر بیماری را خلق کرده است و اگر ما آن دارو را نمی یابیم نقص از طبیعت نیست. گیاه درمانی بهترین نتایج را در آدم هایی می دهد که از نبود تعادل انرژیایی مولود زندگی شهری بیمار شده اند، و اگر بیمار شیوه زندگی اش را به گونه ای اصلاح کند که به حالتی طبیعی تر باز گردد آثار درمانی واقعا خوب تولید خواهد کرد. گیاه درمانی برای آدمی که دل خوش یا معتاد به مصرف انواع مسکن ها و آنتی بیوتیک ها و آرام بخش های عصبی شیمیایی و مصنوعی است،اضافه وزن دارد، سیگار با مواد مخدر چون الکل یا حشیش یا تریاک یا کوکائین مصرف می کنند، خورد و خوابش غیر طبیعی و غیر معقول است، فعالیت بدنی قابل توجه دارند؛ و هوای آلوده شهری بزرگ را تنفس می کند معجزه نمی کند.
درمان گر طب گیاهی بیش تر با مردمی سر و کاری دارد که از نبود تعادل بین انسان و دنیای گیاهی او رنج می برند و طبیعی است که بخش عمده توجه او متمرکز بر تغذیه است.

پزشکی جامع نگر

پزشکی جامع نگر (Holistic medicine) این نام برپایه باوری بنا شده که اعتقاد دارد هر چیزی در دنیا خصوصیاتی بیش از خواص مجموعه اعضا یا قسمت های تشکیل دهنده خود دارد. این دیدگاه را فلسفه جامع گرایی می نامند. بر این اساس در برخورد با بیماری هر قسمت از بدن، تنها نگاه به آن قسمت و درمان آن کافی نیست، بلکه برای تشخیص و درمان درست باید به «کلیت» فرد (سایر خصوصیات جسمی، روانی، ذهنی و...) نیز توجه داشت. این عنوان از اسامی رایجی است که به کرات برای اشاره به طب مکمل - جایگزین به کار می رود. معمولاً درمانگران این رشته ها از واژه پزشکی جامع گرا در مقابل پزشکی جزءگرای غربی (Reductionistic medicine) استفاده می کنند و بدین ترتیب سعی در ابراز برتری این شیوه ها دارند. گروهی در زبان فارسی از مترادف های دیگری برای کلمه طب کل نگر استفاده می نمایند که از آنها می توان به واژه «طب کل» یا «پزشکی کل نگر» اشاره کرد.

طب طبیعی(Natural medicine)

در بسیاری از شیوه های طب مکمل - جایگزین، درمان تنها با استفاده از فرآورده های طبیعت (گیاهان دارویی، مواد معدنی، محصولات جانوری و...) و بدون استفاده از هیچ گونه مواد مصنوعی و غیرطبیعی صورت می گیرد. در این روش ها سعی می شود که درمان برپایه اصول زندگی طبیعی، با الهام از طبیعت و قوانین آن انجام شود. فلسفه «طب طبیعی» بر پایه وجود تمامی درمان ها در خود طبیعت استوار است.

طب سنتی(Traditional medicine)

بسیاری از این روش ها ریشه در تاریخ دارند و صدها یا هزاران سال از ابداع آنها می گذرد. هر کشور یا منطقه ای طب سنتی خاص خود را دارا است که در موارد زیادی بین شیوه های تشخیصی - درمانی و اصول آن، مشابهت هایی با دیگر کشورها و فرهنگ ها به چشم می خورد. از معروف ترین روش های طب سنتی می توان به طب سنتی چین، طب سنتی هند (آیورودا) و طب سنتی ایران اشاره کرد. عنوان طب سنتی خصوصاً توسط سازمان بهداشت جهانی و کشورهای جهان سوم به کار می رود. امروزه برخی از افراد با استفاده از شیوه های نوین، تکنولوژی های مدرن و علوم جدید به تحلیل، بررسی و تکمیل طب سنتی پرداخته اند. گاهی به این رویکرد جدید «طب سنتی جدید» گفته می شود.

تفاوت میان پزشکی " رایج" با پزشکی"جامع نگر"

تفاوت اساسی پزشکی جامع نگر و پزشکی رایج یا مدرن در این است که در پزشکی رایج، در مطالعه بیماری ابتدا به سراغ عضوی می روند که مورد آسیب قرار گرفته است، یعنی توجه اساسی خود را نه به تمام بدن به عنوان یک کل، بلکه به طور معمول به یک عضو خاص معطوف میدارند و آن عضو را مورد تجزیه و تحلیل قرار میدهند و سعی می کنند آثار آن را در اجزا هر چه کوچکتر مشخص نمایند و اگر بتوانند این بررسی را تا حد سلول و مولکول نیز ادامه می دهند.
پزشکی جامع نگر، در این حال نیاز به دخالت سریع و پیچیده طبی و جراحی را نادیده نمی گیرد و تاکیدش برارتقا سلامتی و آموزشی بیماران است.
پزشکان جامع نگر معتقدند که پزشکی معمول در برخی موارد به خصوص در شرایط ا ورژانس و حاد از همه مناسب تر است، مثلا در بیماری های آسم حاد و آپاندیسیت حاد، ولی در درمان بیماریهای مزمن در کنار پزشکی رایج، درمانهای پزشکی جامع نگر یا کل گرا کارسازتر خواهد بود زیرا عوارض احتمالی روشهای مختلف پزشکی جامع نگر کمتر و اثرات درمانی پا برجا، خواهد داشت.
روش جدید تشخیصی در پزشکی جامع نگر یافت گردیده است که قدمت آن کمتر از دو قرن می باشد و آن استفاده عنبیه چشم ها در تشخیص بیماریهاست. برای بیان کامل بودن هر چیزی آن را به مدور و گرد بودن تشبیه می کنند، مانند خورشید، ماه، سیارات و کره زمین. کره چشم بیانگر تمامی اعضای بدن می باشد و کامل ترین وسیله تشخیص بدن می باشد. رنگهای عنبیه که حاکی از چگونگی تمامی اعضای بدن است در ضمن سلامت اعضا و بیماری و جریان بهبودی تغییر می کند و تشخیص این تغییرات مستلزم دیدن دوره نسبتا طولانی است و بدون گذراندن دوره تخصصی نمی توان تشخیص داد.در هر عنبیه متجاوز از نود محل خاص تعیین و نامگذاری شده است. می توانیم عنبیه را به صورت ساعتی استاندارد در نظر بگیریم که از یک تا دوازده شماره گذاری شده بین هر ساعت نیز به ده قسمت تقسیم می شود. این روش کاربرد جهانی دارد. بدین ترتیب با تقسیم هر ساعت به ده قسمت جزیی در مجموع صد و بیست قسمت در عنبیه تعیین می گردد.هر گاه بافت یکی از اعضا آسیب ببیند با انتقال آن آسیب دیدگی به مغز، رنگ مربوط به آن عضو در قسمت عنبیه تغییر می کند

نظرات کاربران درباره کتاب پزشکی جامع‌نگر