فیدیبو نماینده قانونی مجمع علمی و فرهنگی مجد و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اندیشه‌های ماندگار در گستره حقوق و اجتماع

کتاب اندیشه‌های ماندگار در گستره حقوق و اجتماع

نسخه الکترونیک کتاب اندیشه‌های ماندگار در گستره حقوق و اجتماع به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب اندیشه‌های ماندگار در گستره حقوق و اجتماع

کتاب اندیشه‌های ماندگار در گستره حقوق و اجتماع از شش بخش تشکیل می‌شود. بخش نخست به مفاهیم مقدس آزادی، برابر و عدالت اختصاص دارد. متفکران بسیاری در این باره اندیشه ورزی کرده اند. سرهای زیادی، برای تحقق آن، بر دار و تن‌های بیشماری در خون خود غلطان شده اند. آزادی در اجتماع محدود می‌شود؛ انسان به یاری قانون برای نظم بخشی و حفظ ارزشهای انحصاری از قبیل حیات، مالکیت و امنیت فهرستی از اعمال ممنوع را تهیه و نام بزه بر آن می‌نهد. بخش‌های دوم و سوم کتاب به موضوعات انسان، اجتماع، بزه و بزهکاری مربوط می‌شود. انسان به تدریج به بلوغ فکری می‌رسد؛ توحش را پشت سر می‌گذارد و به سوی تمدن گام بر می‌دارد. دو جنگ ویرانگر جهانی آموزنده بود و به او آموخت صلح و آرامش بدون رعایت کرامت انسانی و قانون پذیری برقرار نمی‌شود. اعلامیه جهانی حقوق بشر به رشته تحریر درآمد و دادخواهی در ردیف بنیادی‌ترین حقوق انسانی قرار گرفت. بخش چهارم و پنجم در بردارنده سخنان ژرف در باره حقوق، قانون، دادخواهی و دادگستری است.

ادامه...

بخشی از کتاب اندیشه‌های ماندگار در گستره حقوق و اجتماع

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

اندیشه ها در بند زمان و مکان باقی نمی مانند، مرزهای جغرافیایی را در می نوردند، خصیصه جهانی می یابند و به عنوان میراث بر جای مانده از نخبگان به ثبت می رسند. انتشار نظریه ها، در عصر کنونی، به یاری فناوری های نوین، آسان و فراگیر شده است. با این وجود، رویای زبان مشترک هنوز محقق نشده است و اندیشمندان به زبان های گوناگون سخن می گویند. دوستداران علم آنقدر توانمند نیستند که تمام زبان ها را بیاموزند و بی واسطه از منابع علمی سایر ملل بهره مند شوند. حقوقدانان ایرانی پیوسته کوشیده اند آثار همتایان فرانسوی خود را ترجمه و به این ترتیب بر غنای دکترین و رویه قضایی بیافزایند. کتاب حاضر بازتاب سخنان کوتاه و اثرگذار در زمینه حقوق و اجتماع است که با الهام از اثر آقای سباستین بیساردون دانش آموخته دانشکده حقوق لیون ۳ فرانسه تهیه و به علاقه مندان تقدیم می شود.
بشر، در قرن ۲۱ میلادی، به شدت بمباران اطلاعاتی می شود و قادر نیست از تمام دستاوردهای علمی آگاه شود. با این وجود، گزیده گویی و مجموعه سازی سخنان پرمغز که ریشه زمینی و گاهی آسمانی دارد زمینه شکوفایی اندیشه و تحول رفتارها را امکان پذیر می سازد. انسان مدرن دچار سرگشتگی است. فیلسوفان، جامعه شناسان و حقوقدانان تلاش می کنند راه برون رفت از بن بست های اجتماعی را بیابند و به همنوعان خود نشان دهند. چنانچه دانش از دانشگاه به جامعه نقل مکان کند، دانش افزایی نهادیه شود و شایستگان بر اریکه قدرت تکیه زنند، مسیر رسیدن به تمدن هموار تر می شود.
کتاب اندیشه های ماندگار در گستره حقوق و اجتماع از شش بخش تشکیل می شود. بخش نخست به مفاهیم مقدس آزادی، برابر و عدالت اختصاص دارد. متفکران بسیاری در این باره اندیشه ورزی کرده اند. سرهای زیادی، برای تحقق آن، بر دار و تن های بیشماری در خون خود غلطان شده اند(۱). آزادی در اجتماع محدود می شود؛ انسان به یاری قانون برای نظم بخشی و حفظ ارزشهای انحصاری از قبیل حیات، مالکیت و امنیت فهرستی از اعمال ممنوع را تهیه و نام بزه بر آن می نهد. بخش های دوم و سوم کتاب به موضوعات انسان، اجتماع، بزه و بزهکاری مربوط می شود.
انسان به تدریج به بلوغ فکری می رسد؛ توحش را پشت سر می گذارد و به سوی تمدن گام بر می دارد. دو جنگ ویرانگر جهانی آموزنده بود و به او آموخت صلح و آرامش بدون رعایت کرامت انسانی و قانون پذیری برقرار نمی شود. اعلامیه جهانی حقوق بشر به رشته تحریر درآمد و دادخواهی در ردیف بنیادی ترین حقوق انسانی قرار گرفت. بخش چهارم و پنجم در بردارنده سخنان ژرف در باره حقوق، قانون، دادخواهی و دادگستری است.
فرشته عدالت در یک دست ترازو و در دستی دیگر شمشیر دارد. عدالت بدون قدرت گسترده نمی شود. آدمیان اگرچه با فطرت پاک زاده می شوند لیکن خوی خودخواهی و میل تجاوزگری به تدریج در آنان رشد می کند. اخلاق آنقدر توانمند نیست تا بدون یاری قانون بتواند در برابر زیاده خواهی انسان مقاومت کند. حکومت برای حمایت و تضمین حقوق بنیادین افراد جامعه نیازمند قدرت است. حاکمان، در یک جامعه مردم سالار، امانت دار قدرت اند و آن را در جهت برقراری نظم و عدالت به کار می گیرند. انحراف از قدرت و سوء استفاده از آن، با این حال، ناممکن نیست. بخشی از نیروی جامعه صرف مبارزه با منحرفان از قانون می شود. قوه قضاییه برای رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات ، تعدیات ، شکایات ، حل و فصل دعاوی و رفع خصومات احیای حقوق عامه و گسترش عدل ایجاد می شود. بخش ششم کتاب از سیاست، قدرت و حکومت سخن می گوید.
اندیشمندان در سراسر جهان و به ویژه متفکران فرانسوی، از حقوق، عدالت، دگرخواهی و دادگستری سخن بسیار گفته اند. اعلامیه حقوق بشر و شهروند فرانسه مصوب ۱۷۸۹ که الهام بخش طراحان اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۹۴۸ می باشد، نمونه ای از مجاهدت های انسانی آنان به شمار می آید. نویسندگان این کتاب که طعم مطالعه منابع فرانسه را چشیده اند دانسته های خود را به اشتراک می گذارند تا علاقمندان از اعجاز کلمات و تاثیر آن بر روح و روان انسان آگاه شوند. حکیمان ایرانی نیز در فهرست متفکران بزرگ قرار دارند. از اندیشه های کیفری استاد نام آور سعدی شیرازی برای نخستین بار رمز گشایی می شود و مقدمه حاضر با شعر زیبای حکیم فردوسی، که به درستی دانایان را در ردیف توانمندان قرار می دهد، به پایان می رسد.

توانا بود هر که دانا بود
زدانش دل پیر برنا بود

عرفان و غلامرضا کامیار
زمستان ۱۳۹۶ تهران

نظرات کاربران درباره کتاب اندیشه‌های ماندگار در گستره حقوق و اجتماع