فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پروین دولت‌آبادی

کتاب پروین دولت‌آبادی
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب پروین دولت‌آبادی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب پروین دولت‌آبادی

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزة وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرة انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. پروین دولت‌آبادی او شاعر کودکان و از چهره‌های فرهنگی معاصر ایران بود. در ۱۳۰۳ش در محله احمدآباد اصفهان به‌دنیا آمد. پدرش، حسام‌الدین دولت‌آبادی (نوادة میرزاهادی دولت‌آبادی)، شاعر و مدیر اداره اوقاف اصفهان و سپس نماینده مردم این شهر در دوره‌های چهاردهم و هجدهم مجلس شورای ملی بود.

ادامه...

بخشی از کتاب پروین دولت‌آبادی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

پروین دولت آبادی

او شاعر کودکان و از چهره های فرهنگی معاصر ایران بود. در ۱۳۰۳ش در محله احمدآباد اصفهان به دنیا آمد. پدرش، حسام الدین دولت آبادی (نواده میرزاهادی دولت آبادی)، شاعر و مدیر اداره اوقاف اصفهان و سپس نماینده مردم این شهر در دوره های چهاردهم و هجدهم مجلس شورای ملی بود. مادرش، فخر گیتی، مدیر مدرسه ناموس بود و پروین نخستین سالهای دوره دبستان را در آن مدرسه گذراند. او پس از نقل مکان خانواده اش به تهران، در دبستان نوروز و سپس در دبیرستانهای «نور و صداقت» و «نوربخش» (هر دو از مدارس تبشیری مسیحی، انگلیسی و امریکایی) درس خواند. در دبیرستان، شاگرد نظام وفا بود و قریحه شاعری اش شکوفا شد.(۱)
پروین پس از دبیرستان، برای ادامه تحصیل به دانشکده هنرهای زیبا رفت، اما در پی بازدید از پرورشگاه کودکان بی سرپرست، درس را رها کرد و در مقام مدیر پرورشگاه شهرداری، بدون دریافت حقوق به کار پرداخت. چند سال بعد، به استخدام شرکت نفت درآمد و در دو دوره زمانی، در بخش سوادآموزی کارگران، فعالیت کرد. او در ۱۳۲۷ش با اسماعیل صارمی ازدواج کرد.(۲)
دولت آبادی در پرورشگاه با دنیای کودکان آشنا شد و سرودن شعر کودک را آغاز کرد.(۳) او نخست اشعارش را در مجله پیک به چاپ رساند و در سالهای بعد، آنها را در قالب مجموعه هایی در تهران منتشر کرد. نخستین مجموعه شعر او با نام شورآب در ۱۳۴۹ش منتشر شد. در ۱۳۵۲ش، مجموعه آتش و آب را به چاپ رساند. در ۱۳۶۹ش، مجموعه گل را بشناس کودک من و قصه منظوم مرغ سرخ پاکوتاه را منتشر کرد. در ۱۳۷۳ش، اثری با عنوان بر قایق ابرها را منتشر کرد؛ این اثر بیش از چهارصد شعر او را از ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۵ش دربرداشت که اغلب آنها پیشتر در مجله پیک چاپ شده بودند. برای برخی از این اشعار، آهنگهایی ساخته شد که بسیار مشهورند.(۴) پروین دولت آبادی پس از یک دوره بیماری، در ۲۷ فروردین ۱۳۸۷ در ۸۴ سالگی در تهران درگذشت.(۵)

نظرات کاربران درباره کتاب پروین دولت‌آبادی