فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب حزب دموکرات تاجیکستان

کتاب حزب دموکرات تاجیکستان

نسخه الکترونیک کتاب حزب دموکرات تاجیکستان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب حزب دموکرات تاجیکستان

دانشنامه جهان اسلام دایرة‌المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به‌خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. حزب دموکراتیک خلق افغانستان نخستین حزب کمونیست در افغانستان. این حزب در پی رواج اندیشه‌های مارکسیستی در افغانستان طی دهه‌های ۱۳۲۰ و ۱۳۳۰ش و شکل‌گیری نخستین هسته‌های گروههای چپ در دورۀ نخست‌وزیری محمد داوودخان، در ۱۳۴۲ش تشکیل شد و با کودتایی در ۱۳۵۷ش به‌قدرت رسید. حزب دموکرات تاجیکستان یکی از مهم‌ترین احزاب سیاسی تاجیکستان در دوران فروپاشی شوروی و استقلال تاجیکستان است. در ۱۹ مرداد ۱۳۶۹/ ۱۰ اوت ۱۹۹۰ گروهی منشعب از حزب رستاخیز تاجیکستان، با برگزاری اجلاسی در شهر دوشنبه حزب دموکرات تاجیکستان را تأسیس کردند. شادمان یوسف ــ که فردی معتدل و مصالحه‌جو بودــ به ریاست حزب برگزیده شد و رحیم مسلمانیان قبادیانی، امام‌نظر خالنظر، ویکتور ترلیتسکی و عبداللّه آچیلوف/ آچیل‌زاده به‌عنوان معاونان وی انتخاب شدند.

ادامه...

بخشی از کتاب حزب دموکرات تاجیکستان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

حزب دموکرات تاجیکستان

یکی از مهم ترین احزاب سیاسی تاجیکستان در دوران فروپاشی شوروی و استقلال تاجیکستان است. در ۱۹ مرداد ۱۳۶۹/ ۱۰ اوت ۱۹۹۰ گروهی منشعب از حزب رستاخیز تاجیکستان، با برگزاری اجلاسی در شهر دوشنبه حزب دموکرات تاجیکستان را تاسیس کردند. شادمان یوسف ــ که فردی معتدل و مصالحه جو بودــ به ریاست حزب برگزیده شد و رحیم مسلمانیان قبادیانی، امام نظر خالنظر، ویکتور ترلیتسکی و عبداللّه آچیلوف/ آچیل زاده به عنوان معاونان وی انتخاب شدند.(۱)
حزب دموکرات در آغاز دارای خط مشی دموکراتیک بود و ازاین رو اعضای غیرتاجیک نیز در آن عضو بودند و حتی ترلیتسکیِ که روسی بود، از ۱۳۶۹ش/۱۹۹۰ تا ۱۳۷۱ش/۱۹۹۱ از معاونان حزب بود. حزب همچنین مناسبات نزدیکی با حزب دموکرات روسیه داشت.(۲)

نظرات کاربران درباره کتاب حزب دموکرات تاجیکستان