فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دیپلماسی

کتاب دیپلماسی
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب دیپلماسی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دیپلماسی

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزۀ وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرۀ انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. دیپلماسی اصطلاحی در علم سیاست و روابط بین‌الملل برای بیان تعاملات واحدهای سیاسی، به‌ویژه دولتها، با یکدیگر. دیپلماسی در معانی متعددی به‌کار می‌رود؛ همچون سیاست خارجی، مدیریت روابط بین‌الملل از طریق مذاکره، روشها و شیوه‌های تنظیم مناسبات بین کشورها و نیز نهادهای مرتبط با سیاست خارجی که توسط سفیران و نمایندگان کشورها و نهادهای سیاسی تنظیم و رهبری می‌شود، و نهایتآ شغل و فن دیپلماتها.

ادامه...

بخشی از کتاب دیپلماسی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

دیپلماسی

اصطلاحی در علم سیاست و روابط بین الملل برای بیان تعاملات واحدهای سیاسی، به ویژه دولتها، با یکدیگر. دیپلماسی در معانی متعددی به کار می رود؛ همچون سیاست خارجی، مدیریت روابط بین الملل از طریق مذاکره، روشها و شیوه های تنظیم مناسبات بین کشورها و نیز نهادهای مرتبط با سیاست خارجی که توسط سفیران و نمایندگان کشورها و نهادهای سیاسی تنظیم و رهبری می شود، و نهایتآ شغل و فن دیپلماتها.
در طول تاریخ، مناسبات سیاسی بین کشورها و مبادله نمایندگانی در مقام سفیر و مامور امری شناخته شده بوده و در تمدنهای کهن بابِل، آشور، مصر و جز آنها رواج داشته است. اصطلاح دیپلماسی به طور خاص از کلمه یونانی دیپلما به معنای «کاغذ و سندِ تاخورده گرفته» شده است. در دوره امپراتوری روم همه گذرنامه ها و برگه های عبور به طرزی خاص تا می خورد، مهر می شد و دیپلماس نامیده می شد. بعدها واژه دیپلما به سایر مدارک رسمی به ویژه قراردادهای منعقدباکشورها و قبایل دیگر نیز اطلاق شد. در اوایل قرن یازدهم/ اواخر قرن هفدهم، شغل کسانی که چنین مدارکی را بایگانی و نگهداری می کردند، صناعت دیپلماتی نام گرفت. با این حال، کاربرد واژه دیپلماسی در زبانهای اروپایی برای اشاره به مناسبات بین الملل و نگهداری این اسناد و مدارک، جدید است. کنگره وین که از شوال ۱۲۲۹/ سپتامبر ۱۸۱۴ تا رجب ۱۲۳۰/ ژوئن ۱۸۱۵ برای حل اختلافهای کشورهای اروپایی در پی جنگهای ناپلئون بناپارت، با دعوت وزیر خارجه اتریش از همه قدرتهای درگیر جنگ برگزار شد، سنگ بنای مذاکرات دیپلماتی در جهان جدید شناخته می شود. این کنگره توانست با گفتگو به هدف اصلی خود، یعنی توافق بر سر ترسیم نقشه سیاسی اروپا و بازگرداندن مرزهای کشورهای اروپایی به حدود شناخته شده پیش از انقلاب فرانسه (۱۲۰۴/ ۱۷۸۹) و کشورگشاییهای ناپلئون، برسد. کنگره وین در مقیاسی قاره ای، نمونه ای موفق از دیپلماسی چندجانبه برای حل وفصل اختلافاتی بود که پیشتر به جنگهایی خونین می انجامید. در خلال مذاکرات این کنگره، ضمن تنظیم برخی مقررات ناظر بر مناسبات دیپلماتی، شغلی متمایز با عنوان کادر دیپلمات به رسمیت شناخته شد.(۱)
دپیلماسی در دنیای جدید ابزاری است برای سامان بخشیدن به مناسبات بین المللی در میدانی که از یک سو به قوانین بین المللی و از سوی دیگر به جنگ محدود شده است. هرچند دیپلماسی بر مذاکره و گسترش مواضع مشترک درخصوص مشکلات و اختلافات مشترک برای دستیابی به تصمیمی واحد تکیه دارد، کارکردهای دیگری همچون نمایندگی و قانون گذاری را نیز در برمی گیرد، که مرتبط با برقراری روابط سامان یافته و صلح آمیز میان دولتها و مدیریت منازعات آنهاست. چون دیپلماسی در اصل برپایه مناسبات دوجانبه دولتها استوار است، همواره با دو عاملِ به رسمیت شناختن و نمایندگی همراه است. به رسمیت شناختن دولت ــ به عنوان یک واحد هویتی مستقلِ دارایِ مردم، قلمرو و حکومت که مسئول دفاع از جمعیت خود و تامین امنیت و رفاه است ــ احترام گذاشتن به قوانین بین المللی به شمار می آید. با وجود این، ممکن است دولتی به رغم عضویت در مجامع منطقه ای و بین المللی، از سوی همه دولتهای عضو به رسمیت شناخته نشود (همچون رژیم اشغالگر قدس) و همچنان پیش از به رسمیت شناخته شدن طرف مذاکره قرار گیرد. اگرچه دیپلماسی بر مراوده نمایندگان رسمی و دیپلماتها تکیه دارد، ممکن است بر فعالیتهای نهادهای غیردولتی نیز مبتنی باشد. در دوران اخیر که نقش این نهادها اهمیت بیشتری یافته، این روند سرعت گرفته است.(۲)

نظرات کاربران درباره کتاب دیپلماسی