فیدیبو نماینده قانونی انتشارات اندیشه طلایی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب طب آلترناتیو

کتاب طب آلترناتیو
طب سنتی وگیاه درمانی - جلد دوم

نسخه الکترونیک کتاب طب آلترناتیو به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۵۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب طب آلترناتیو

طب کل نگر فقط یک رشته یا روش نیست. به مجموعه روشهائی که بیمار را شفا میدهد و دهد غیر از روشهای رایج امروز و بدون استفاده از داروهای شیمیائی با عوارض متعدد است طب مکمل گفته میشود. طب مکمل مشتمل است بر رشته های مثل گیاه درمانی، طب سوزنی، طب چینی، طب سنتی ایران، رایحه درمانی، دعا درمانی، ری کی، موسیقی درمانی، طبیعت درمانی، هومیو تراپی،ماساژدرمانی یا رفلکسوتراپی که بر روی کف دست یا پا انجام میشود.همچنین مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی که بر روی موضوع درد استفاده می شود.کریستال درمانی که از کریستالهای سنگ های مختلف برای درمان استفاده می شود.رنگ درمانی که از رنگهای مختلف جهت درمان استفاده میشود.

ادامه...

بخشی از کتاب طب آلترناتیو

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه:

بنام یکتای بی همتا

مجموعه دوجلدی که در دست دارید، حاصل مطالعه صدها جلد کتاب چاپی وخطی ودست نوشته های جدید وقدیم است که در طول مدت ده سال جمع آوری وتنظیم گردیده ونتیجه تحقیق حکیم وعارف فقید میر حسن شریعت پناهی (فرزند مرحوم آقا عبدالعلی شریعت پناهی سمنانی واز نوادگان شیخ علاء الدوله سمنانی فیلسوف و عارف نامدار ایران) وهمچنین زحمات و پژوهش فقید سعید دکتر سید مجتبی احمدپناه می باشد
از خوانندگان محترم وکارشناسان واهل قلم بخصوص اساتید وهمکاران پزشک ودانشجو انتظار امعان نظر وراهنمایی در جهت اصلاح وتکمیل مطالب برای تجدید چاپ های بعدی را داریم.
امید است مطالعه این مجموعه بویژه برای دانشجویان وعلاقمندان رشته های پزشکی وپیراپزشکی وگیاه درمانی مفید واقع گردد.
تذکر مهم: درمان بیماری وامراض هرچند ساده و مقدماتی باشد، حتما بایستی با مشورت اهل فن وتحت نظر پزشک خانواده باشد وهیچ یک از دستورات ونسخه های این کتاب وهیچ نوشته وکتاب دیگری حتی به قلم اطباء ومحققین نامی نمی تواند به عنوان نسخه ودستور درمانی برای بیمار مورد استفاده قرار گیرد.
توجه به وضع سلامتی فرد سن سابقه بیماری ویا حساسیت احتمالی اهمیت خاصی دارد چه بسا عدم توجه به این موراد خطرات ا حتمالی در بر دارد.مطالعه این گونه کتاب ضمن ارتقاء دانش وبینش واطلاعات عمومی و بهداشت جامعه در جهت پیشگیری امراض وبیماریها فوق العاده مفید است.

با سپاس واحترام
دکتر سید ابوالفضل احمدپناه-مهندس سیدمحسن احمدپناه

طب آلترناتیو

توجه به عملکرد های روحانی اندامهای بدن یکی از تفاوتهای طب شرقی و غربی است. در دیدگاه طب کل نگر هر یک از اندامهای بدن دارای دو بعد هستند یکی بعد فیزیکی که پزشکی رایج آنرا میشناسد و یکی بعد روانی و روحانی که طب کل نگر به آن توجه ویژه دارد.به عنوان مثال در طب رایج معده محل هضم غذاست ولی در طب کل نگر هم محل هضم غذاست و هم هضم وقایع و رویدادهای زندگی مبه عنوان مثال اگر یک خبر ناخوشایند یا یک استرس شدید به شخص وارد شود که به هیچ عنوان حاضر به قبول و هضم ان نباشد باعث اختلال در کار معده و بیماری زخم معده می شود.
به همین دلیل ممکن است همین فرد با مصرف یک داروی آنتی اسید به صورت علامتی و موقت خوب شود ولی بعد از مدت کوتاهی دوباره همان مشکل به صورت شدیدتر عود میکند.ولی در طب کل نگر به علل روحانی و احساسی در کنار عوامل فیزیکی مولد بیماری توجه می شود. و به جای اینکه خود را محدود به یافتن علت بیماری فقط در سطح جسم فیزیکی کنید به عوامل ذهنی، احساسی و روحی بیماری نیز توجه می شود.

طب جایگزین (Alternative medicine)

در آمریکا این سیستم های درمانی تحت عنوان «طب جایگزین (جانشین)» شناخته می شوند. این نام نشان دهنده آن است که در بسیاری از موارد می توان تنها با تکیه بر این روش ها، بیماری را معالجه کرد و نیازی به مداخله پزشکی رایج نیست. با این وجود به نظر می رسد که حتی در آمریکا نیز حداقل در موارد بیماری های بسیار سخت و پیشرفته از این سیستم به عنوان مکمل طب غربی استفاده می گردد.«مارک اس. میکوزی» در این زمینه می گوید: «آنچه که به عنوان طب جایگزین در ایالات متحده لقب گرفته است، در درجه اول یک پدیده اجتماعی و جنبش مصرف کنندگان (پزشکی) است که از ابعاد مهمی برخوردار است.واژه طب مکمل به طور متناوب است به جای واژه فوق به کار می رود و تعریف عملکردی دقیق تری از این پدیده اجتماعی ارائه می کند، چرا که بیماران در آمریکا معمولاً از این روش ها در کنار طب غربی- و نه به عنوان جانشینی برای آن استفاده می نماید.»برپایه توضیح بالا، امروزه اکثر متخصصان این علوم ترجیح می دهند تا از واژه مرکب طب مکمل- جایگزین (CAM) برای اشاره به این شیوه های طبی استفاده نمایند،نخستین بار از واژه «طب جایگزین» در اواسط دهه هشتاد میلادی استفاده شده است.

انواع روش طب مکمل چیست؟

طب کل نگر فقط یک رشته یا روش نیست. به مجموعه روشهائی که بیمار را شفا میدهد و دهد غیر از روشهای رایج امروز و بدون استفاده از داروهای شیمیائی با عوارض متعدد است طب مکمل گفته میشود.
طب مکمل مشتمل است بر رشته های مثل گیاه درمانی، طب سوزنی، طب چینی، طب سنتی ایران، رایحه درمانی، دعا درمانی، ری کی، موسیقی درمانی، طبیعت درمانی، هومیو تراپی،ماساژدرمانی یا رفلکسوتراپی که بر روی کف دست یا پا انجام میشود.همچنین مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی که بر روی موضوع درد
استفاده می شود.کریستال درمانی که از کریستالهای سنگ های مختلف برای درمان استفاده می شود.رنگ درمانی که از رنگهای مختلف جهت درمان استفاده میشود.

آیا طب مکمل عوارضی هم دارد؟

اگرروشهای طب مکمل با دقت کافی و با انتخاب درست بیمار و در مدت زمان کافی صورت گیرد، هیچگونه عارضه خاصی ندارد.
وضعیت طب مکمل در سایر کشورهای جهان چگونه است؟
امروزه در اکثر نقاط طب جایگزین روز به روز بیشتر مورد توجه قرار میگیرد.امریکائی ها اعلام کردند بیش از ۳۷ درصد مردم این کشور به طور منظم از درمان طب جایگزین (نظیر طب گیاهی، طب سنتی، طب سوزنی، هامیوپاتی و غیره) استفاده میکنند. مطالعات نشان میدهند که در اکثر افراد دلیل استفاده از این درمانها رسیدن به سطح بالاتری از سلامتی و شادابی است اما بسیاری از مصرف کنندگان هم از این درمان ها به منظور بهبود علائم مختلف خود (از سر درد گرفته تا دیابت) بهره میگیرند.نکته جالب دیگری که در این تحقیق مشاهده می شود این است که استفاده از این درمانها در افرادی که درآمد بالای ۱۰۰ هزار دلار در سال دارند و در اصل ثروتمندان شایع تر است. به همین ترتیب افرادی که تحصیلات بالاتری دارند نیز بیشتر از سایر افراد به این قبیل درمانها تمایل نشان میدهند.شاید دلیل این مسئله گران بودن طب جایگزین است. در ضمن بر خلاف مطالعات قبلی در این تحقیق بیش از دو سوم از افراد اذعان داشته اند که پزشکان آنها را از این مسئله با خبر هستند و اما جالبترین یافته این مطالعه ان بوده که ۱۹/۴ درصد از شرکت کنندگان اعلام کرده بودند که حد اقل برخی از مخارج درمانهای جایگزین شان را بیمه پرداخت کرده است اما بیمه ها هنوز در این زمینه واکنشی نشان نداده اند.

طب هومیوپاتی

نگاه کل نگر: طبق این دیدگاه بیماری به هیچ وجه یک امر موضعی نیست و مربوط به تمامیت وجود فرد است.
یعنی برای مثال اگر فردی دچار زخم معده شده باشد، مشکل تنها مربوط به معده او نیست بلکه تمام وجود وی (ذهن و جسم) مختل شده است که یکی از علائم آن اختلال زخم معده است.
با توجه به دیدگاه کل نگرانه، برای تشخیص دارو باید تمامیت فرد و علائم مختلف جسمی و ذهنی وی بررسی شود و سپس دارویی که کلیت علائم وی را پوشش می دهد تجویز گردد.یعنی مثلا یبوست وسردرد وافسردگی به عنوان یک اختلال کلی در نظر گرفته شده وبرای همه این علائم یک دارو تجویز میشود. در حقیقت آنچه که باعث بروز علائم بیماری است، اختلال در نیرویی است که تمام وجود فرد را هدایت و کنترل می کند و باعث یکپارچگی اعضاء مختلف میشود و با تصحیح اختلال آن تمام علائم بیماری از بین می روند. بنابراین در هومیوپاتی «تخصص» مفهومی ندارد و یک هومیوپات حاذق قادر است انواع و اقسام بیماری های ذهنی و جسمی را درمان نماید، چرا که او قادر به تصحیح اختلال نیروی حیاتی یعنی سرچشمه علائم بیماری گوناگون است.
قانون مشابهت: طبق قانون مشابهت، هر آنچه که بتواند در انسان سالم مشکلی ایجاد کند، می تواند همان مشکل را در یک فرد بیمار درمان کند. برای مثال اگر دارویی در افراد سالم حالت اضطراب ایجاد کند، افراد مضطرب را می تواند درمان کند. این قانون که در نگاه اول بسیار عجیب به نظر می رسد پایه تجویز دارو در هومیوپاتی است و تجربه و مطالعات متعدد و گسترده نشان داده است که با استفاده از این قانون می توان بیماری های مختلف جسمی، روانی و ذهنی را به خوبی درمان نمود. لغت «هومیوپاتی» نیز به معنای «مشابه بیماری» است که با توجه به قانون مشابهت انتخاب شده است.
قانون فردگرایی: در هومیوپاتی آنچه درمان میشود نام بیماری نیست بلکه وضعیت بیمارگونه بیمار است. یعنی اهمیتی ندارد که نام بیماری چیست. به همین دلیل یک هومیوپات به صرف دانستن نام بیماری (مثلاً سرماخوردگی) نمی تواند داروی آن را پیدا کند. در هر مورد بیماری پزشک هومیوپات باید کلیت علائم بیمار را در نظر بگیرد و داروی مناسب با آن را تجویز کند. به این ترتیب چند بیمار با مشکل سرماخوردگی ممکن است چند داروی متفاوت دریافت کنند و بالعکس برای چند نفر با مشکلات مختلف یک دارو تجویز شود. در حقیقت در هومیوپاتی با هر بیمار به عنوان یک مورد جدید و متفاوت از تمام موارد دیگر برخورد می شود.
قانون توانمندسازی: داروهای هومیوپاتی باید بتوانند روی نیروی حیاتی اثر وسیعی بگذارند. که این امر با رقیق کردن ها و تکان دادن های متوالی ماده اولیه میسر است. فرایند توانمندسازی (پرووینگ)در پایین توضیح داده شده است.
قانون حداقل مقدار و تکرار دارو: اگر داروی هومیوپاتی صحیح تشخیص داده شود، با حداقل مقدار و تکرار می تواند اثرات عمیقی بر نیروی حیاتی داشته باشد. بنابراین در هومیوپاتی ممکن است که تنها یک بار مصرف دارو شخص را برای چند ماه از هرگونه دارویی بی نیاز کند و سلامت وی را مداوماً افزایش دهد.
آیاهومیوپاتی بیماری ها را درمان می کند، یا تنها نقش کنترل کننده دارد؟
چنانکه گفته شد در هومیوپاتی اختلال نیروی حیاتی تصحیح می شود و بدین ترتیب بیماری به طور کلی «درمان» می شود. این امر بخصوص در بیماری های مزمن کاملاً مشهود است و در این موارد، بیمار پس از طی دوره درمان بطور کلی از مشکل خود رهایی می یابد.
هومیوپاتی به معنی «رنج مشابه» معتقد است که هر ماده ای که در حالت طبیعی بتواند علائمی در فرد سالم ایجاد نماید،می تواند به صورت «رقیق شده»همان علائم را در فرد بیمار درمان نماید.به معنای دیگر یک ماده با ویژگی های مشخصی می تواند بیماری مشابه با آن ویژگی ها را درمان نماید.به همین خاطر هم «هومیوپاتی»را «مشابه» درمانی می گویندیعنی (مشابه)مشابه خودش را درمان می نماید؛مثلاً ماده آرسنیک یا همان مرگ موش در یک فرد سالم موجب حالت تهوع،استفراغ، دل پیچه،اسهال و ترس از مرگ می شود. این حالت دقیقاًمشابه آن چیزی است که ما آن را در مسمومیت های غذایی می بینیم.در اینجا آرسنیک رقیق شده می تواند بدون ایجاد عارضه جانبی،مسمومیت را درمان نماید

تاریخچه طب هومیوپاتی

در قرن ۱۸ میلادی پزشک آلمانی تبار به نام «ساموئل هانمن»در حین مطالعه به نکته جالبی برخورد؛در آن زمان بیماری مالاریا با پوست درخت «سین کونا»یا گنه گنه درمان می کردند. در آن کتاب آمده بود پوست درخت گنه گنه از آن جهت در درمان مالاریا موثر واقع می گردد که دارای مزه ای تلخ می باشد.از نظر هانمن،تلخی نمی توانست توضیح مناسبی برای خاصیت درمانی گنه گنه باشد،لذا خود مقداری از این ماده را در چند نوبت مصرف نمود،بعد از مصرف،هانمن دچار علائم تب،لرز و تعریق گردید،به نظر می رسید این بار خود او مبتلا به مالاریا شده است.او همین تجربه را نزد دوستان و نزدیکان خود مشاهده نمود.بعد از این تجربه ها هانمن اعلام نمود: «پوست درخت گنه گنه به جهت ایجاد علائم مشابه با مالاریا در درمان این بیماری موثر واقع می گردد».بعدها با تجربه مواد دیگر،این مساله به صورت یک قاعده کلی مورد پذیرش مجامع علمی آن زمان قرار گرفت.

تفاوت پزشکی رایج با هومیوپاتی:

در پزشکی رایج شناسایی کانون بحران و عامل بیماری مهم است.به همین دلیل در مراجعه به یک پزشک کلاسیک،انجام معاینات دقیق از محل و در صورت لزوم انجام بررسی های تشخیصی جهت تعیین عامل بیماری و میزان آسیب،امری ضروری است، پس از طی این مرحله در مان با استفاده از مکانیزم «مقابله با عامل بیماری زا»بر طبق آمار های رسمی در اوائل قرن بیستم نزدیک به ۱۰۰ بیمارستان،۲۲ دانشکده و ۱۰۰۰ داروخانه به امر درمان آموزش و خدمات هومیوپاتی در آمریکا مشغول بوده اند.پس از کشف «میکروب»و ساخت داروهای شیمیایی این دانش به حاشیه رانده شد تا اینکه از سال ۱۹۷۰ پس از آن که دنیای علم متوجه عوارض ناشی از مصرف داروهای سرکوبگر شیمیایی گردید،هومیوپاتی مجدداً در دنیا احیاء گردید. نکته درخورد توجه این که مردم هندوستان از سال ۱۸۸۰ با این دانش آشنا گردیدندو اکنون بیش از یک میلیون هومیوپات رسمی و غیر رسمی در این کشور مشغول به فعالیت می باشند.

آنچه درباره هومیوپاتی باید بدانیم؟

هومیوپاتی یک روش کاملاً علمی و مبتنی بر اصول روشن است که بر اساس تجربه، مشاهدات، و آزمایش های بسیار دقیق و تکرارپذیر بدست آمده است (Double blind clinical trials) علمی بودن این روش چنان است که تا به امروز اکثر کتابهایی که توسط هومیوپاتهای برجسته از ۲۰۰ سال پیش تا کنون نوشته شده هنوز مورد مراجعه و استناد هستند و این خود گواهی بر استحکام کم نظیر مبانی و روشهای این علم است. در حقیقت با پیشرفت هومیوپاتی، معمولاً به آن اضافه شده اما چیزی کم نشده است.
آیا هومیوپاتی همان طب گیاهی است؟
خیر. در طب هومیوپاتی از مواد گوناگونی از جمله گیاهان، موادمعدنی، و مواد حیوانی استفاده می شود و علاوه بر این، اصول این طب با طب گیاهی متفاوت است.
داروهای هومیوپاتی چگونه و از چه تهیه می شود؟
در حال حاضر در فارماکوپه هومیوپاتی بیش از ۳۰۰۰ دارو درج شده است که از منابع مختلف گیاهی، معدنی، جانوری، و غیره تهیه می شوند. این داروها معمولاً به صورت خام (مادی) به کار نمی روند بلکه توانمند می شوند. توانمندسازی داروها به این شکل انجام می شود که ماده اولیه در مقداری آب حل می شود و شدیداً تکان داده می شود. (تکان های ضربه ای) سپس مقداری از این محلول در ظرف دیگری ریخته شده و پس از افزودن آب دوباره تکان داده می شود. بدین ترتیب رقیق کردن ها و تکان دادن ها متوالیاً ادامه پیدا می کند. این فرایند اگرچه مقدار ماده موجود در دارو را به صفر نزدیک می کند اما اثر شفابخش آن را افزایش می دهد، بطوری که هرچقدر این عمل بیشتر تکرار شود محلول نهایی اثردارویی قوی تری خواهد داشت این فرایند توانمندسازی خوانده می شود.
داروهای هومیوپاتی چگونه اثر می کنند؟
این داروها به طور مستقیم روی نیروی حیاتی که کنترل کننده تمام فعالیتهای ذهنی و جسمی است اثر می گذارد. از آنجا که اختلال در نیروی حیاتی باعث بروز انواع مشکلات و علائم بیماری است، تصحیح اختلال آن می تواند منجر به از بین رفتن کلیه نشانه های بیماری گردد. در هر حال تاثیر عمیق داروهای هومیوپاتی در درمان انواع بیماری های حاد و مزمن کاملاً طی مطالعات آماری متعدد و تجارب کلینیکی ثابت شده است و روشن است که اثر آن هیچ ارتباطی به تلقین ندارد. جالب است که امروزه داروهای هومیوپاتی حتی در دامپزشکی و کشاورزی مورد استفاده قرارگرفته است.
آیا هومیوپاتی می تواند همه بیماری ها را درمان کند؟
چنانکه گفتیم اگر بیماری ناشی از اختلال نیروی حیاتی باشد، با هومیوپاتی قابل درمان است. اما برخی بیماریها منشا فیزیکی دارند (صدمات ناشی از تصادفات، شکستگی ها، کمردرد ناشی از نشستن نادرست، مشکلات ناشی از تغذیه نادرست، و غیره) که در این موارد مداخلات جراحی، شکسته بندی، تغییر روش زندگی، و غیره می تواند مفید واقع شود. همچنین در مواردی که نیروی حیاتی بیمار بسیار ضعیف شده باشد (مانند سرطانهای پیشرفته) احتمال درمان چندان زیاد نخواهد بود.
آیا هومیوپاتی فقط برای درمان بیماریهای مزمن مفید است؟
بطور کلی هومیوپاتی هم در درمان بیماریهای مزمن و هم درمان بیماریهای حاد بسیار موثر است.
آیا استفاده از درمان هومیوپاتی مستلزم صرف هزینه زیادی است؟
از آنجا که داروهای این پزشکی فوق العاده ارزان هستند هزینه اصلی درمان را حق الزحمه پزشک تشکیل می دهد. بنابراین هومیوپاتی از نظر اقتصادی می تواند بسیار به صرفه باشد.
آیا هومیوپاتی با ابزارهای نوین پزشکی و دستاوردهای فناوری در تضاد است؟
باید توجه داشت که استفاده از هومیوپاتی به هیچ وجه نفی کننده مراقبت های درمانی نیست و بنابراین استفاده از امکانات بیمارستانی و نظایر آن در صورت لزوم ضروری است. همچنین در امر تشخیص، استفاده از ابزارهای تشخیصی مانند تصویربرداری، آزمایش خون و غیره در صورت نیاز می تواند مورد استفاده قرارگیرد.
آیا این روش در کشورهای مختلف استفاده می شود؟
در کشورهای زیادی از جمله انگلستان، آلمان، فرانسه، امریکا، و هندوستان، دانشگاهها و بیمارستانهای زیادی مختص هومیوپاتی وجود دارد و چند صد میلیون نفر در کل جهان از این روش استفاده می کنند. طبق آمار، نزدیک چهل درصد مردم فرانسه از داروهای هومیوپاتی استفاده می کنند. خانواده سلطنتی انگلستان از شش نسل پیش منحصراً از هومیوپاتی استفاده کرده اند و افراد سرشناس زیادی در کل جهان از این شیوه استفاده می کنند.
آیا هومیوپاتی در ایران جایگاه قانونی دارد؟
در آبان ماه سال ۱۳۷۴ در شورای عالی ارزشیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هومیوپاتی به عنوان یک رشته علمی شناخته شده است. همچنین طبق مصوبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دی ماه ۱۳۷۶ و اعلام این وزارتخانه در بهمن ماه همان سال کلیه پزشکانی که دوره دوساله هومیوپاتی را در یک مرکز معتبر گذرانده باشند، می توانند از عنوان پزشک هومیوپات استفاده نمایند. البته طبق قوانین ایران، تنها پزشکان حق ارائه خدمات درمانی را دارند (هومیوپاتی یا غیر آن) و هیچ شخص غیرپزشک حق طبابت ندارد. در حال حاضر انجمن هومیوپاتی ایران با حدود ۳۰۰ عضو رسماً مشغول فعالیت است
آیا در حال حاضر مجوز قانونی برای وارد کردن داروهای هومیوپاتی به ایران وجود دارد؟
در کمیته سیاست گذاری ورود و توزیع داروهای هومیوپاتی که در تابستان سال هشتاد و سه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد، مقرر شده است که شرکت های داروسازی می توانند مانند سایر داروهای پزشکی پس از اخذ مجوز لازم از وزارت متبوع داروهای هومیوپاتی را وارد نمایند.

نظرات کاربران درباره کتاب طب آلترناتیو