فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب كانادا

کتاب كانادا

نسخه الکترونیک کتاب كانادا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب كانادا

کشور کانادا با مساحتی حدود ده میلیون کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ جهان است . این کشور همچنین بخش شمالی قاره آمریکای شمالی را در بر می‌گیرد . سه اقیانوس آرام ، منجمد شمالی و اقیانوس اطلس مجاور سواحل این کشور بزرگ هستند . رشته کوههای کانادا به دلیل بزرگی فوق‌العاده این کشور به راحتی با تپه‌های دارای پستی و بلندی‌های ملایم در دشت‌های مرکزی و نیز با پوشش توندرای منطقه منجمد شمالی ادغام می‌شوند . اقوام گوناگونی که آرام آرام در مناظر متنوع سراسر کانادا پراکنده شدند ، چاشنی میراث و تاریخ پر جنب و جوش این کشور به شمار می‌روند . فرهنگ‌های اولیه کانادا که به لحاظ تاریخی متشکل از جمعیت‌های بومی بودند ، توانستند از موهبت‌های طبیعی فراوان کانادا بهره‌مند شوند . حدود پنج قرن پیش ، غنای منابع این کشور توجه کاشفان و مهاجران اروپایی را نیز به خود جلب کرد و این شد که آنها با کنجکاوی به آن جا آمدند . جستجو در این سرزمین اسرارآمیز احتمال رسیدن به گذرگاه شمال غربی را داشت که راهی مطلوب بین اروپا و بازارهای پر رونق « خاوری » تلقی می‌شد . کتاب « کانادا » نوزدهمین مجلد از مجموعه ملل است که اطلاعات جالب و آموزنده‌ای به خوانندگان ایرانی درباره این کشور پهناور ارائه می‌کند . این کتاب در ١٢٦ صفحه راهی بازار نشر شده است .

ادامه...

بخشی از کتاب كانادا

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:این کتاب ترجمه ای است از:
Canada
Kristi L. Desaulniers
Chelsea House, 2003

۱. معرفی کانادا

فرض کنیم شما مشغول پیاده روی در راهی پرپیچ و خم در یکی از پارک های ملیِ خارق العاده در کانادا هستید. همین که نفس عمیقی می کشید و بوی عطر طبیعی درختان همیشه سبز اطرافتان را در این منطقه خاص احساس می کنید، با خود می گویید: «چرا قبلاً به کانادا نیامده بودم؟»
اگر از سیب تازه و آبدار مکینتاش (جان مکینتاش آن را در سال ۱۸۱۱ در اونتاریو پرورش داد) خورده باشید، طعم کانادا را چشیده اید! حین بستن زیپ کوله پشتی خود، به سبب این نوآوری مدرن و جالب توجه از کانادا تشکر کنید. تلفن، فناوری کاربردی ای که الکساندر گراهام بل شهروند کانادایی در سال ۱۸۷۶ ایجاد کرد، اختراع دیگری است که همه از آن استفاده کرده اند. موتور برفی، استفاده از انسولین برای بیماری دیابت، و کاربرد خمیر چوب برای ساخت کاغذ روزنامه از دیگر نوآوری های کانادایی است که دنیا به آن وابسته است. در واقع چهل درصد روزنامه های جهان روی کاغذهایی چاپ می شوند که از صنعت چوب کانادا به دست می آیند.
کانادا با مساحتی در حدود ده میلیون کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ جهان است. این کشور همچنین بخش شمالی قاره آمریکای شمالی را در بر می گیرد. سه اقیانوس آرام، منجمد شمالی و اطلس مجاور سواحل کانادا هستند. در جنوب با کشور قاره ای ایالات متحده و در شمال غربی با ایالت آلاسکا، مرز حفاظت نشده ای به طول بیش از هشت هزار کیلومتر وجود دارد که بزرگ ترین مرز در جهان است. رشته کوه های کانادا، به دلیل بزرگی فوق العاده این کشور، به راحتی با تپه های دارای پستی و بلندی های ملایم در دشت های مرکزی و نیز با پوشش توندرای منطقه منجمد شمالی ادغام می شوند. شهرهای پرشور و حال و تاریخ آزاداندیشانه کانادا برای خوشامدگویی به مهاجران، این کشور را به خانه ای مطلوب برای حدود ۳۱ میلیون نفر سکنه آن تبدیل کرده است. اما این جمعیت در مقایسه با مساحت گسترده کانادا، یکی از کم ترین تراکم های جمعیتی جهان را به این کشور اختصاص می دهد ــ حدود سه نفر در هر کیلومتر مربع.
تفاوت های منطقه ای چشمگیری در مناظر طبیعی و انسانی کانادا مشهود است. تنوع محیط طبیعی کانادا از خلیج های کوچک و سواحل آرام سرزمین های مجاور اقیانوس اطلس تا علفزارهای حاصلخیز واقع در دشت های مرکزی کانادا مشهود است. دریاچه های فراوانی در پهنه سنگلاخی ناحیه «سپر کانادایی» پراکنده اند، جایی که تعداد حیوانات بسیار بیش از انسان ها (و تعداد پشه ها بیش از حیوانات!) است. در این هسته قاره آمریکای شمالی است که شرکت خلیج هودسون در نتیجه تجارت پوست حیوانات شکوفا شد. «خلیج» که زمانی مالک بیش از ده درصد کل سطح زمین بود، قدیمی ترین شرکت جهان است که همچنان به تجارت مشغول است.
اقوام گوناگونی که آرام آرام در مناظر متنوع سراسر کانادا پراکنده شدند، چاشنی میراث و تاریخ پرجنب و جوش این کشور به شمارمی روند. فرهنگ های اولیه کانادا که به لحاظ تاریخی متشکل از جمعیت های بومی بودند، توانستند از موهبت های طبیعی فراوان کانادا بهره مند شوند. ماهی، نهنگ، بوفالو و دیگر انواع حیات وحش منابع بقای زندگی بودند. آبراه های بی شمار سفر را آسان و امکان دسترسی به نواحی درونی کشور و منابع بیش تر را مهیا می کرد. حدود پنج قرن پیش، غنای منابع این کشور توجه کاشفان و مهاجران اروپایی را نیز به خود جلب کرد و این شد که آن ها با کنجکاوی به آن جا آمدند. جستجو در این سرزمین اسرارآمیز احتمال رسیدن به گذرگاه شمال غربی را داشت که راهی مطلوب بین اروپا و بازارهای پررونق «خاوری» تلقی می شد. چندین قرن جستجو ارتباط آن ها را با بومیانی که قبلاً ساکن کانادا شده بودند بیش تر کرد.مساحت کانادا به تنهایی حدود ۱۰ میلیون کیلومتر مربع است. مرز آمریکا و کانادا ۸۸۹۰ کیلومتر امتداد دارد و برخی از بخش های جنوبی کانادا پایین تر از شهرهای شمالی آمریکا قرار گرفته اند. سه مرز دیگر کانادا با اقیانوس ها احاطه شده اند و درون خود خشکی هایی دارند که از کوه های پوشیده از برف تا زمین های زراعی حاصلخیز متنوع است.

تکیه بر دانش بومیان برای کاشفان اروپایی سودمند بود. اقوام بومی نقشه های ذهنی خود را روی تنه درختان غان، روی برف یا سطح زمین می کشیدند. کاشفان اولیه اروپایی اغلب این گنجینه های دانش را در نقشه ها می گنجاندند.
نخستین بار طی یکی از همین ملاقات های اروپاییان با اقوام ایروکویی بود که نام کانادا را به کار بردند. ژاک کارتیه، کاشف فرانسوی، در باره نام سرزمینی که در سال ۱۵۳۵ نزدیک شهر کبک امروزی در حال اکتشافش بود پرسید. ایروکویی ها پاسخ دادند: «کاناتا» که واژه هورونی ـ ایروکویی برای «روستا» یا «محل اسکان» است. در نتیجه از سال ۱۵۴۷ در نقشه ها سرزمین شمال رود سنت لارنس «کانادا» نامیده شد.
چه چیزی هویت منحصربه فرد کانادایی را شکل می دهد؟ شما با خواندن این کتاب، از فعالیت های انسانی کهن در سرزمین یوکون گرفته تا پیچیدگی های دولت و اقتصاد، نگاهی اجمالی به هویت مشخص کانادایی خواهید انداخت. چهره ها و مکان هایی که با تنوعی خیره کننده به شما خوشامد می گویند شما را به اکتشاف این کشور دعوت می کنند.
ما همه در ذهن خود «نقشه های ذهنی»ای از محل خود داریم، یعنی همان جایی که در آن زندگی می کنیم. این نقشه ها به ما کمک می کنند تا مکان یا چگونگی یک جا را تعریف کنیم. جایی را که همین الآن هستید در مقایسه با خانه یا محل کار خود مجسم کنید. در راه رسیدن به آن ها از چه علامت هایی عبور می کنید؟ چرا آن علامت در آن جا قرار گرفته؟ چه غذاهایی در جامعه شما موجود است و چه غذاهایی موجود نیست؟ چرا؟ مردم چگونه لباس می پوشند؟ از چه نوع وسیله نقلیه ای استفاده می کنید و ترجیح می دهید از چه راه هایی عبور کنید؟ نقشه ذهنی شما حاصل تجارب و آموخته های شماست.
شما همچنین در باره کشوری که در آن زندگی می کنید نقشه هایی ذهنی دارید. در مورد تعطیلات عمده ای که در آن جا جشن می گیرند و نیز مقصد مورد علاقه خانواده خود برای تفریح و استراحت اطلاع دارید. آگاهی در مورد کانادا با خواندن کتاب هایی نظیر این کتاب به ایجاد تصاویری از کانادا در ذهن شما کمک می کند. پرسیدن سوالاتی مانند «چرا؟» یا «چه اهمیتی دارد؟» رنگ و لعاب بیش تری به نقشه های ذهنی، تصورات و برداشت هایتان می دهد. جغرافیدان ها حین مطالعه و مشاهده پدیده های اطرافشان چنین چیزهایی را از خود می پرسند. شما نیز می توانید!
نقشه ذهنی خود از کانادا را در نظر بگیرید. چه به ذهنتان می رسد؟ شاید رشته کوه های دندانه دندانه، آواز دروغین مرغ غوّاص، علفزارهای پوشیده از چمن، گوزن قهوه ای که شلپ شلپ کنان در دریاچه های باتلاقی حرکت می کند، یا کوه های یخی به رنگ آبی روشن که آرام آرام حرکت می کنند. نقشه ذهنی شما شاید شامل مرغ های دریایی تورنتو، فانوس های دریایی چشمک زن، یا قطرات شیرین شربت افرای طلایی هم باشد! همین که در باره کانادا می خوانید نقشه ذهنیتان دقیق تر و جزئیاتش واضح تر می شود. سوالاتی به ذهن خطور می کند. شوق گشت و گذار در کشور زیبایی چون کانادا شاید هدایتگر شما در این سرزمین جذاب باشد. کانادا چگونه جایی است؟ بگذارید تا تجربه خواندن این کتاب و پرسیدن سوالات جغرافیایی به تدریج پاسخ ها را به شما نشان دهد.مهاجران ــ که از راه آهن بین قاره ای برای رسیدن به سرزمین های مرکزی و غربی استفاده می کردند ــ بسیاری از مزارع سرسبز کانادا را به وجود آوردند. به رغم این که تعداد مزارع در کانادا رو به کاهش گذاشته، مساحت و توان تولید مزارع یکپارچه زیاد و حتی رو به افزایش است. با ورود صنایع بیش تر به کانادا، کشاورزان نیز از فناوری جدید جهت همراهی با نیازها و گرایش های مصرف کننده بهره می برند.

۲. چشم اندازهای طبیعی

کانادا کشوری وسیع با انواع مختلفی از مناظر چشمگیر است. محیط طبیعی یا چشم اندازها همچون سکوی نمایشی هستند که فرهنگ های انسانی شیوه زندگی خود را روی آن اجرا می کنند. کانادا از این جهت بی نهایت خوشبخت است ــ نواحی سرزمینی، آب و هوا و اقلیم، اکوسیستم ها، ویژگی های آب و دیگر منابع طبیعی آن تنوع بسیاری را در سراسر کشور عرضه می کنند. کانادا با وجود موقعیت شمالی خود انواع شگفت انگیزی از ویژگی های طبیعی و محیط ها را به نمایش می گذارد. در حالی که بخش هایی از این کشور آثار سرمای شدید عرض جغرافیایی شمالی آن را منعکس می کنند، جنگل های بارانی و کاکتوس نیز در آن وجود دارد و نیز جاهایی که در آن ها برف به ندرت می بارد.

سرزمینی بزرگ و متنوع

تصور کنید در حال کایاک سواری روی رودخانه مکنزی هستید، در آب هایی که در مسیری پرپیچ و خم به طول بیش از ۳۲۰۰ کیلومتر جریان دارد. قله های ناهمواری را مجسم کنید که تا ارتفاع حدود شش هزار متر سر به فلک کشیده اند. شدیدترین تغییرات جزر و مدی جهان را به میزان کمی بیش از پانزده متر در خلیج فاندی مشاهده کنید. این ها را و بسیاری دیدنی های طبیعی دیگر را در کانادا، دومین کشور بزرگ جهان، می توان یافت. کانادا با بیش از حدود ده میلیون کیلومتر مربع وسعت، فقط کمی بزرگ تر از ایالات متحده آمریکاست و تنها از روسیه کوچک تر است.
در شش منطقه زمانی ای که کانادا در آن پراکنده شده انواع بسیاری از چشم اندازهای طبیعی متضاد وجود دارد. خطوط ساحلی گسترده، که بسیاری از آن ها دارای صخره های بلند هستند، در مجاورت خلیج هودسون در شمال کانادا قرار دارند. به سمت شمال و غرب خلیج هودسون که برویم، برف پهنه ها و کوه های یخیِ پراکنده قطب شمال تنها استثنای موجود در دشت های بی درخت توندرای کانادا هستند. در جنوب غرب، در طول اقیانوس آرام، پوشش گیاهی سبز و خرمی عمده مناظر ساحلی و کوهستانی را مفروش کرده است و در این بین دشت های داخلی هموار یا با پستی و بلندی کم قرار دارند.

اهمیت محیط طبیعی

بشر برای بقا متکی بر منابع طبیعی ای چون هوا، آب، خاک، گیاهان، حیوانات و مواد معدنی مختلف است. اما این عناصر طبیعی و ویژگی های آن ها تعیین کننده شیوه زندگی ساکنان طبیعت نیستند. محیط زیست یکی از عوامل بسیاری است که بر فرهنگ بشری (شیوه زندگی شامل دانش، مهارت ها، عقاید، ارزش ها و رفتارهای مردمی خاص) اثر می گذارد. همین جنبه بشری فرهنگ است که بر چگونگی یا امکان بهره برداری مردم از زمین و منابع آن به گونه ای خاص تاثیر دارد.
سه عنصر مهم بوم شناسی فرهنگی (ارتباطاتی که بین انسان ها و محیط طبیعی وجود دارد) قابل توجهند. نخستین عنصر این که چگونه مردم فرهنگی خاص (با شیوه زندگی خاص خود) با محیط زیست طبیعی ای که اشغال کرده اند سازگار می شوند. مثلاً آیا اکثریت مردم در تمام سال منازل دائمی دارند یا این که با تغییرات فصلی جابجا می شوند و به دنبال منابع غذایی می گردند؟ عنصر دوم این که مردم چگونه به محیط زیست می نگرند و از آن استفاده می کنند. آیا مردم معتقدند که محیط بومی باید حفظ شود یا بهتر است قربانیِ توسعه منابع و ایجاد درآمد شود؟ مردم چه درک و احساسی نسبت به زمین و منابع آن دارند و چگونه از آن استفاده می کنند؟ سرانجام این که چگونه ظاهر و سودمندیِ محیط با فعالیت بشری تغییر کرده است؟ بیایید تا ضمن نگاه به چشم اندازهای طبیعی کانادا، فکر بوم شناسی فرهنگی ــ روابط بشر و چشم اندازهای طبیعی ــ را نیز در ذهن داشته باشیم.

ویژگی های سرزمینی

کانادا شش منطقه اصلی دارد که هر یک به لحاظ چشم اندازهای طبیعی با دیگری متفاوت است. این مناطق عبارتند از: استان های مجاور اقیانوس اطلس، سپر کانادایی (فلات لارنسی)، دریاچه های بزرگ و سرزمین های پست سنت لارنس، دشت های داخلی، کوردیلرا (اقیانوس آرام) و منجمد شمالی.

استان های مجاور اقیانوس اطلس

نخستین بار که کاشفان و مهاجران اروپایی به کانادا رسیدند، سرزمین های شرقی اقیانوس اطلس را دیدند. امروزه، این منطقه شامل استان های نیو برانزویک، نُوا اسکوتیا، جزیره پرنس ادوارد و نیوفوندلند می شود. این استان ها در امتداد شمال شرقی کوه های آپالاش قرار دارند که از سمت جنوب غربی تا درون ایالات متحده ادامه دارند. طی میلیون ها سال، اثر فرسایشی یخ، باد و آب، شیب رشته کوه های آپالاش را که زمانی تند بوده ملایم کرده است. امروزه، چهل تکه رنگارنگی شامل تپه ها و دره های حاصلخیز و پستی و بلندی ها با مزارع پراکنده و باغ های میوه در آن قرار دارد که ویژگی بخش درونی این ناحیه است. کشاورزی در دره های حاصلخیز رودخانه های سنت جان در نیو برانزویک و دره آناپولیس نُوا اسکوتیا رونق دارد. چشم اندازهای وسیع جنگل ها و سواحل ناهموار و دندانه دار در سراسر این منطقه به وضوح دیده می شود ــ بجز مواقعی که مه غلیظ از دریا به سمت خشکی می آید تا خلیج ها و سواحل را بپوشاند، چنان که این وضعیت در بیش از دویست روز از سال در برخی محله های نیوفوندلند اتفاق می افتد.کانادا انواع مختلفی از چشم اندازها را در خود دارد؛ از سواحل و صخره های مجاور خلیج هودسون، برف پهنه های پراکنده قطب شمال و یخچال های توندرا گرفته تا پوشش گیاهی سبز و خرم کوهپایه های ساحلی. در این بین دشت های هموار یا کمی ناهموار داخلی کانادا قرار می گیرند.

سپر کانادایی

چشم انداز طبیعی سنگلاخی و پر از دریاچه سپر کانادایی در غرب سواحل اقیانوس اطلس قرار دارد. دانشمندان این منطقه را، که به لحاظ زمین شناسی منحصربه فرد است، هسته قاره آمریکای شمالی می دانند. سپر کانادایی که آن را فلات لارنسی نیز می نامند، متشکل از کهن ترین سنگ بستری قاره است که میلیاردها سال پیش به وجود آمده. این فلات بیش از نیمی از مساحت کشور را می پوشاند و عامل جدایی طبیعی شرق و غرب کاناداست. خلیج هودسون در مرکز این فلات قرار دارد. طی عصر یخبندان، زمانی که این ناحیه را یخچال هایی به قطر هزاران متر پوشانده بود، بر اثر وزن بسیار زیاد توده یخ فرورفتگی عظیمی روی سطح زمین ایجاد شد. خلیج هودسون هم اکنون این حوضچه را اشغال کرده است. وقتی توده یخ عقب نشست، زمین شروع به بالا آمدن کرد ــ فرایندی که همچنان ادامه دارد. این بالا آمدن زمین است که صخره های ساحلی شیبدار را در طول بخشی از خلیج هودسون (و بیش تر ساحل شمالی دریاچه سوپریور) به وجود آورده است.
این فلات منطقه ای، با منابع عظیم ثروت، مخزن مواد معدنی ای چون آهن و نیکل است. همچنین دارای پتانسیل بسیار زیاد انرژی آبی و محل یکی از بزرگ ترین پهنه های جنگلی ممتد در جهان است. به علاوه، دورافتادگی دریاچه ها، رودخانه ها، و حیات وحش متنوع آن از منابعی است که به لحاظ بوم شناختی بسیار ارزشمند است. شیارهای باقیمانده در سنگ ها که با پیشروی و عقب نشینی یخچال ها حفر شده اند، آب را در حوضچه ها و شکاف های خود جمع می کنند. این سپر سنگی و کهن دوران پرکامبرین با باتلاق، لجنزار، آبگیر، دریاچه و رودخانه هایی پوشیده شده است. با آن همه آبی که سطح زمین را فرا گرفته، هزینه ساخت راه های حمل و نقل زیاد می شود و در نتیجه تعداد آن ها کم است. بیش تر مسافرت ها در این منطقه با هواپیما صورت می گیرد که خود آزمونی است برای سنجش مهارت و شهرت «خلبانان سرزمین های بکر» و هواپیماهای باری و غول پیکر آن ها که در تابستان مجهز به پل شناور و در زمستان مجهز به اسکی هستند. از آن جا که خاک این منطقه کم عمق و بی کیفیت و حمل و نقل زمینی بسیار دشوار است، این منطقه جمعیت خیلی کمی دارد.

دریاچه های بزرگ و سرزمین های پست سنت لارنس

این منطقه کانادا شامل کمربند باریک جنوب اونتاریو و کبک در طول مرز کانادا و ایالات متحده است. این ناحیه نسبتا کوچک شهرک ها و شهرهای بسیاری از جمله تورنتو، اوتاوا، مونترال و شهر کبک را در خود جای داده است. قسمت اعظم این منطقه جنوبی ترین بخش کانادا و نزدیک مرز کانادا با ایالات متحده است. مردم ساکن در این جا ــ که حدود نیمی از کل کانادایی ها هستند ــ عملاً در عرض جغرافیایی ۴۳ تا ۴۶ درجه شمالی زندگی می کنند. دمای معتدل تر، زمین های مسطح فراوان، خاک حاصلخیز و سهولت حمل و نقل در رودخانه سنت لارنس در آغاز مردم را جذب زندگی در این کمربند باریک کرد. زمین زراعی هموار و راحتی که زمانی مهاجران بسیاری را به این ناحیه کشاند، هنوز هم برای کشاورزی به کار می رود، اما بخش های وسیعی از مزارع به تدریج در حال تغییر کاربری از کشاورزی به شهری و صنعتی اند، در نتیجه تولید کشاورزی خود را از دست می دهند.
پنج دریاچه بزرگ سیستم پیوسته ای را تشکیل می دهند که بزرگ ترین پهنه آب شیرین جهان است. بزرگ ترین رودخانه در شرق کانادا، سنت لارنس، آن ها را به اقیانوس اطلس متصل می کند. اثر معتدل (گرم) کننده دریاچه های ایری و اونتاریو روزهای دور از سرما و یخ شبه جزیره نیاگارا را طولانی تر کرده پرورش انبوه میوه هایی چون هلو، انگور و گلابی را ممکن می کند. به علاوه، آبراه های دریاچه های بزرگ و رود سنت لارنس در بیش تر ایام سال یخ نمی زنند، در نتیجه دسترسی این منطقه درون سرزمینی را به اقیانوس اطلس و دیگر نقاط جهان، از راه سیستم متصل کننده رودخانه ها و کانال ها، ممکن می سازند. برآمدگی دیواره نیاگارا، که مرز طبیعی قابل رویتی است، سرزمین های پست زراعی را از سپر کانادایی پوشیده از جنگل در شمال جدا می کند.

دشت های داخلی

دشت های داخلی چمنزار گسترده نسبتا همواری را تشکیل می دهند که از سمت شرق مجاور سپر کانادایی و از غرب مجاور رشته کوه های راکی در کاناداست. دریاچه باستانی آگاسیز که حدود دوازده هزار سال پیش، از آب یخچال های ذوب شده، به وجود آمد زمانی بیش تر دشت های داخلی به خصوص مانیتوبا و ساسکاچوآن را می پوشاند. پس از «خشک شدن» این دریاچه در حدود هفت هزار سال پیش (امروزه بزرگ ترین پهنه آبی بر جای مانده از آگاسیز دریاچه وینیپگ است)، لایه خاک حاصلخیزی روی بستر قدیمی دریاچه برجا ماند. این خاک شالوده بخش عمده ای از ثروت کشاورزی مرکز کانادا را تشکیل می دهد. نواحی حاصلخیز تولیدکننده غلات، به خصوص گندم، در آلبرتا و ساسکاچوآن، کانادا را به یکی از صادرکنندگان عمده غلات در جهان تبدیل کرده است. شگفت این که کشاورزان مزارع پر از گندم های طلایی را که امروزه مناظری آشنا هستند، در همین قرن گذشته ترویج دادند.
ماسه سنگ های عجیب و غریب «هودو» در جنوب آلبرتا مایه شگفتی دیگری در چشم انداز طبیعی این منطقه است. این ستون های غول آسا که بر اثر فرسایش باد و آب به وجود آمده اند، در دره رود رِد دیر قرار دارند. فرسایش همچنین لایه هایی از سنگ و فسیل دایناسورها را نمایان ساخته و موجب پرده برداشتن از تراکم بالای بقایای دایناسورها در این منطقه شده است. شن های نفتی آتاباسکا در آلبرتا از زمان ملل نخستین (اصطلاح پسندیده برای گروه هایی که بین عوام به غلط به «سرخ پوستان» معروف شده اند) برای عایق بندی قایق های کانو در اواخر قرن هجدهم میلادی به کار می رفتند.این ترکیبات ماسه سنگی را «هودو» می نامند. اگر از دره رود رد دیر در جنوب آلبرتا دیدن کنید، این ستون ها را که با آثار فرسایشی باد و آب به وجود آمده اند می بینید. فرسایش در این ناحیه همچنین شگفتی باستان شناختی یعنی «فسیل دایناسورها» را نمایان کرد.

کوردیلرا

ریشه اسپانیایی واژه «کوردیلرا» به معنی «برآمدگی های موازی» است. این منطقه که از رشته کوه های راکی کانادا آغاز می شود و با گسترش به غرب به اقیانوس آرام می رسد، منظره ای تماشایی را در جهت عمودی به نمایش می گذارد که به لحاظ طبیعی در تضاد با زیبایی مسطح و افقی دشت های داخلی است. رشته کوه های جوان این جا، شامل رشته کوه های ساحلی و سنت الیاس، با دیواره های موازی از مرزهای شمالی در دریای بوفورت در طول ساحل غربی گرفته تا جنوب به سمت غرب مکزیک امتداد دارند. هر جا که کوه ها به دریا می رسند، تعداد زیادی خور عمیق و باریک به نام فیورد یا آبدره پدید می آیند. یخچال های عصر یخبندان این شاخابه های تماشایی و شیبدار دریا را ایجاد کرده اند. زمین لرزه مانند سایر نواحی حاشیه ای اقیانوس آرام، تهدید دائمی برای زمین و جان و مال مردم در غرب کاناداست. جلگه های مرتفع و دره های عمیق تنوع بیش تری در چشم انداز طبیعی ایجاد می کنند. افزون بر این، جنگل های سبز و پرباران و باغ های ساحلی بریتیش کلمبیا نزدیک ونکوور و ویکتوریا از مزایای قرار گرفتن در ساحل اقیانوس آرام بهره مند می شوند. با این حال، در طرف پشت به باد (طرفی که از وزش باد در امان است؛ این جا، دامنه شرقی) این رشته کوه ها، اثر ممانعت کوه کشاورزان دره اوکانوگان را به آبیاری باغستان ها و تاکستان ها مجبور می کند. زمانی که باد باران را به دامنه رو به باد (محافظت نشده) کوه می آورد، از آن جا که نمی تواند «از میان» کوه عبور کند، ناحیه محافظت شده همچنان خشک می ماند. این جا در برخی نواحی محافظت شده حتی کاکتوس هم می روید.
این دامنه های رشته کوه های موازی برای توسعه راه آهن و بزرگراه های سراسری مشکلات خاص مهندسی ایجاد کرده اند. عمده جمعیت این منطقه در بخش هایی که بیش تر دسترس پذیرند یعنی جنوب غربی بریتیش کلمبیا متصل به اقیانوس آرام و در گروه های جمعیتی انبوه ونکوور و ویکتوریا ساکن شده اند. این امر در مورد گروه های جمعیتی سرزمین یوکون هم صادق است که دسترسی از طرف جنوب غربی به اقیانوس آرام در آن ممکن است.

شمال قطبی

این منطقه اغلب به نواحی شمال مدار شصت درجه اطلاق می شود. شمال قطبی که شامل سرزمین های یوکون و شمال غربی و نونائوت می شود، حدود چهل درصد مساحت کانادا را در بر می گیرد. این منطقه در شمال و شرق با سپر کانادایی «همپوشانی» دارد. تنگه ها و خورهایی کلاف پیچیده جزایر را در شمال قطبی از هم جدا می کنند و برای ایجاد گذرگاه دست نیافتنی شمال غربی ــ آبراهی که بسیاری از کاشفان اولیه به دنبالش بودند ــ به هم مرتبطشان می کنند.
شمال قطبی (درست فراتر از خط درختان جنگلی تایگا) منطقه ای بی درخت دارد که توندرا نامیده می شود و ناحیه ای سرد، بایر، بادگیر و به ظاهر رعب انگیز است؛ اما این منطقه به مدت چند هزار سال منزل اقوام اینویت (اسکیمو) بوده است. لایه یخ بسته زمین آن در تمام سال منجمد است؛ پوشش کم عمق سطحی روی زمین منجمد، در ماه های تابستان، زمانی که روشنایی روز تقریبا دائمی است، ذوب می شود. با وجود این که فصل بدون یخ کوتاه است، آفتابِ تقریبا ثابت آن گل های ظریف کوچک و گلسنگ ها و خزه ها را ترغیب به حیات و سطح زمین را مفروش می کند. زمین در این موقع از سال اغلب باتلاقی می شود ــ بیش تر سطح زمین آن قدر هموار است که حرکت آب را دشوار می کند. برفی که آب می شود به درون زمین یخزده نفوذ نمی کند و در سطح باقی می ماند. باتلاق های ناشی از سطح اسفنجی زمین «ماسکگ» نام دارند. اما زمستان های طولانی، تاریک و بسیار سرد خیلی زود به توندرا باز می گردند و زمین دوباره منجمد می شود. در این بین، کمی دورتر در شمال، پوشش یخی قطبی در تمام سال منجمد می ماند.

نظرات کاربران درباره کتاب كانادا

بهتر بود تصاویر داخل متن کتاب رنگی باشند.
در 1 ماه پیش توسط Nima najafi
خیلی خوب و مفید🙏🙏👌
در 2 ماه پیش توسط مرتضی گل برارنژاد امیری