فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب همراه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بیماری قند

کتاب بیماری قند
دیابت

نسخه الکترونیک کتاب بیماری قند به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۵۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب بیماری قند

اکنون به توضیح راز دیابت می‌پردازیم، که در ملکول انسولین نهفته است. چند عامل میزان گلوکز یا قند خون را تنظیم می‌کنند که انسولین سردستۀ آنهاست. بدون حضور انسولین در کنار سلول‌های بدن، آنها نمی‌توانند از گلوکز استفاده کنند. در حقیقت انسولین سبب وارد شدن گلوکز به سلول می‌شود. گلوکز پس از ورود، به وسیلۀ سلول مصرف می‌شود و سلول از سوزاندن گلوکز انرژی لازم را به دست می‌آورد. به عبارت دیگر کلید گشودن درهای سلول بر روی گلوکز، ملکول انسولین است.

ادامه...

بخشی از کتاب بیماری قند

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در فرهنگ کهنسال و گهربار سرزمین ما، کتاب و ادبیات مکتوب عزیزترین مونس و همراه آدمی بوده و اهل مطالعه همواره از امتیازات اجتماعی و منزلتی ارجمند در یاد، خاطره و منظر عمومی جامعه برخوردار بوده اند.
با این وصف اگر در نشر کتاب و ترویج کتابخوانی همتی مداوم و سنجیده به کار بسته نشود، در کوران رخدادهای زمانه سایه سستی و غفلت بر این رسانه مستولی خواهد شد و جای حضور و انس دلنشین و تعالی بخش کتاب را سرگرمی ها و دل مشغولی های کم ارج خواهد گرفت.
انتشار سلسله کتاب های همراه برخاسته از این اندیشه است که کتاب می تواند با حجم کم و بهای ارزان در دسترس عموم قرار گیرد و با عرضه آن در شبکه ای گسترده و مردمی راه خود را به خانه ها باز کند.
در این مجموعه چکیده هایی سودمند از ادبیات و معارف و دستاوردهای گوناگون دانش و هنر، مطابق با ذوق و موقعیت فرهنگی اجتماعی مخاطبین عرضه می شود تا شور و شوق مطالعه را هرچه بیشتر برانگیزد و بدان دامن زند و چون موجی خاطره دریا را به یاد آورد و اشتیاق وصال را موجب شود.

موسسه کتاب همراه

مقدمه

بهتر است ابتدا کمی بیندیشیم و پیش از خواندن کتاب از خود بپرسیم: دیابت چیست و راجع به آن چه می دانیم؟ چه چیزهایی درباره آن شنیده یا خوانده ایم؟ آیا تا کنون به فکرمان رسیده است که شاید ما نیز دیابت داشته باشیم؟ آیا ما واقعاً سالم هستیم، یا بیماریم و خودمان نمی دانیم؟ راستی نکند در آینده دچار دیابت شویم! چه کنیم تا بیمار نشویم؟ آیا واقعاً راهی برای بیمار نشدن وجود دارد؟
اگر بیمار هستیم یا در آینده بیمار شدیم چه باید بکنیم؟ آیا دیابت درمانی دارند؟ فرزندانمان چطور، آیا آنها سالم می مانند؟
اساس دیابت چیست؟ چرا به این بیماری، بیماری قند می گویند؟ افزایش قند خون بدن چه اثرهایی دارد؟ دیابت چگونه تشخیص داده می شود؟ علامت ها و نشانه های آن چیست؟ دیابت چه پیامدهایی دارد؟ علت شیوع آن در بین مردم چیست؟ آیا علت این بیماری میکروب ها یا انگل ها هستند یا این موجودات نقشی در پدید آمدن بیماری ندارند؟ دیابت ارثی است یا اکتسابی؟ آیا به وجود آمدن دیابت با سن افراد رابطه ای دارد؟ رابطه آن با جنس، نژاد، منطقه جغرافیایی، آب و هوا، تغذیه فرد و... چگونه است؟ و...
خوب! پس از این پرسش ها در مورد دیابت چه فکر می کنید؟

فصل ۱: شناخت دیابت

دیباچه

بدن انسان به حکم هدف های عالی خالق هستی خلقت منحصر به فردی دارد. بدن انسان از میلیاردها سلول زنده تشکیل شده است. سلول ها، بافت ها و اندام های مختلف را تشکیل می دهند که به صورت یک مجموعه هماهنگ عمل می کنند. تمام تلاش ها و برنامه ریزی های دقیق در بدن انسان در جهت زنده ماندن و سلامتی انسان انجام می شود. عملکرد دستگاه های مختلف بدن نظم شگفت انگیزی دارد. دستگاه های بدن به صورت یک شبکه بزرگ، هماهنگ و هدفدار عمل می کنند و به وسیله پیام های داخلی از وضعیت یکدیگر مطلع می شوند. به وسیله این پیامدها، دستگاه های مختلف بدن نیازهای یکدیگر را به خوبی تامین می کنند. این امر سبب می شود تا این مجموعه حیرت آور بتواند به زندگی ادامه دهد.
غده های درون ریز، به همراه دستگاه عصبی فعالیت دستگاه های مختلف بدن را هماهنگ می کنند یکی از مهم ترین غده های بدن لوزالمعده یا پانکراس(۱) است که ترشح انسولین را در بدن به عهده دارد. (شکل شماره ۱)
انسولین هورمون اصلی برای مصرف قند توسط سلول ها است و تغییرات آن در بیماری دیابت نقش اصلی را دارد.مفهوم قند خون

می دانیم انرژی بدن از غذاهایی که مصرف می کنیم تامین می شود. بدن انسان بالغ، در یک شبانه روز به ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلوکالری انرژی نیازمند است که به جثه و میزان فعالیت فرد وابسته است. لازم است بدانیم که به جز ویتامین ها و مواد معدنی، بیشتر مواد غذایی مثل پروتئین ها، چربی ها و قندهای مرکب، در دستگاه گوارش هضم و به قندهای ساده تری مثل گلوکز تبدیل می شوند. گلوکر می تواند به وسیله تک تک سلول های بدن مورد استفاده قرار بگیرد. (شکل شماره ۲)گلوکز در بدن انسان مثل پولِ رایج در کشورهاست، همان طور که مردم هر کشوری تنها پول شناخته شده و رایج کشور خود را به کار می برند، در بدن انسان نیز ملکول گلوکز در بین سلول های بدن به عنوان ماده غذایی شناخته شده و قابل استفاده است و بقیه مواد غذایی باید به ناچار به گلوکز تبدیل شوند. (شکل شماره ۳)با توجه به این موضوع می توان گفت، تقریباً همه انرژی بدن انسان از مصرف سوخت و ساز گلوکز به دست می آید. اینک که اهمیت حیاتی این ملکول شناخته شد، باید از خود بپرسیم چه عامل هایی غلظت ملکول گلوکز را در بدن ما تنظیم می کنند؟ ملکولی که از یک سو با هضم غذاهای مصرفی انسان، تولید می شود و از سویی دیگر به وسیله سلول های بدن همواره مورد مصرف قرار می گیرد.

نقش انسولین

اکنون به توضیح راز دیابت می پردازیم، که در ملکول انسولین نهفته است. چند عامل میزان گلوکز یا قند خون را تنظیم می کنند که انسولین سردسته آنهاست. بدون حضور انسولین در کنار سلول های بدن، آنها نمی توانند از گلوکز استفاده کنند. در حقیقت انسولین سبب وارد شدن گلوکز به سلول می شود. گلوکز پس از ورود، به وسیله سلول مصرف می شود و سلول از سوزاندن گلوکز انرژی لازم را به دست می آورد. به عبارت دیگر کلید گشودن درهای سلول بر روی گلوکز، ملکول انسولین است. (شکل شماره ۴)تعریف دیابت

با توضیحات بالا به سادگی می شود به مفهوم دیابت پی برد. به افزایش بیش از حد میزان قند (گلوکز) خون دیابت می گویند. ممکن است دیابت به سبب های زیر به وقوع بپیوندد:
الف- اختلال در تولید انسولین توسط غده لوزالمعده.
ب- اختلال در ترشح و رسیدن انسولین به خون.
ج- اختلال در تاثیر انسولین بر سلول های بدن.
هر کدام از دلایل بالا سبب می شوند تا گلوکز برای سلول های بدن قابل استفاده نباشد و در خون تجمع پیدا کند و میزان آن در خون افزایش یابد.

دیابت قندی را بهتر بشناسیم

دیابت بیماری بسیار شایعی است و در کشور ما حدود ۵/ ۱ میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند. میزان شیوع دیابت در ایران بین ۲ تا ۳ درصد برآورده می شود. در کشورهای غربی شیوع دیابت حدود ۲ تا ۴ درصد است.(۲) دیابت به سبب پیامدهای فراوان و ایجاد معلولیت های مختلف در بین مردم به عنوان یک بیماری ناتوان کننده شناخته شده است و تقریباً بسیاری از مبتلایان بر این باورند که این بیماری علاجی ندارد و باید آن را تحمل کرد.
البته نگرانی مردم از ابتلا به این بیماری زیاد هم بی مورد نیست. حدود ۲۵ درصد موارد نارسایی پیشرفته کلیه، که بیمار به دیالیز دائمی یا پیوند کلیه نیاز پیدا می کند، ناشی از دیابت است. حدود ۵۰ درصد بیماری رگ ها که به قطع پاها منجر می شود، به دلیل پیامدهای دیابت به وجود می آیند. همچنین دیابت شایع ترین علت نابینایی است و در هر سال پنج هزار نفر به سبب این بیماری کور می شوند.(۳) به علاوه، تخت های زیادی از بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها نیز صرف مراقبت از بیمارانی می شوند که به سبب یکی از پیامدهای دیابت در بیمارستان بستری شده اند.

چه کسی دیابت دارد؟

برای اینکه فردی مبتلا به دیابت باشد، حداقل وجود یکی از علائم زیر ضروری است:
الف- این دسته از بیماران نشانه ها و علامت های مشخص کننده دیابت را دارند. مهم ترین نشانه دیابت، افزایش حجم ادرار و ادرار کردنِ بیش از حد معمول است. به دنبال پرادراری، آب زیادی از بدن دفع می شود که برای جبران آن شخص بیمار احساس تشنگی زیادی می کند و آب فراوانی می نوشد. تشنگی و پرنوشی از شایع ترین علامت هایی هستند که بیماران را آزار می دهند. در خون این افراد افزایش بارز قند و «کتون»(۴) دیده می شود. همزمان با نشانه های بالا، بیمار از کاهش وزن سریع خود در ماه های گذشته خبر می دهد. پس باید با مشاهده وجود هر یک از نشانه های بالا با پزشک مشورت کنیم.
ب- در دسته دیگری از بیماران، ممکن است نشانه های بالا وجود نداشته باشند، ولی در آزمایش خون، قند خون ناشتا، بیش از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر است. اگر قند خون ناشتای کسی حداقل در دو بار آزمایش بیش از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد از نظر پزشک این شخص مبتلا به دیابت است.
ج- ممکن است در این دسته نیز نشانه های ظاهری دیابت وجود نداشته باشند، اما حداکثر دو ساعت پس از خوردن مواد غذایی قندی، قند خون بیش از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر گزارش شود. چنانچه این حالت حداقل دو بار اتفاق بیفتد، شخص را بیمار دیابتی قلمداد می کنیم.

نظرات کاربران درباره کتاب بیماری قند