فیدیبو نماینده قانونی نشر چشمه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب نظریه‌پردازان مدیریت نوین

کتاب نظریه‌پردازان مدیریت نوین
درس‌هایی از بهترین کتاب‌ها

نسخه الکترونیک کتاب نظریه‌پردازان مدیریت نوین به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب نظریه‌پردازان مدیریت نوین

چکیده‌کتاب‌های استادان مدیریت، شامل پانزده خلاصه‌ی جامع از کتاب‌های پُرفروش درباره‌ی مدیریت، رهبری، رابطه‌ی افراد و تغییر در محیط کار است. از دلایل مهم انتخاب این کتاب برای ترجمه آن بود که هر یک از پانزده بخش کتاب عرضه‌کننده‌ی یک نکته‌ی محوری و ابعادی از مفاهیم مدیریت است. کتاب‌هایی که در زمینه‌ی مدیریت و رهبری نوشته می‌شوند، عموماً یا آکادمیک‌اند و یا بیشتر به زندگی‌نامه‌ی مدیران موفق پرداخته‌اند که چگونه آن‌ها با دیگران ارتباط برقرار کرده و یا چگونه آن‌ها می‌توانند در محیط کارشان به نحو مطلوبی تغییر ایجاد کنند. کتاب حاضر تلفیقی از موارد تجربی و دانش مدیریت است. نویسندگانی که خلاصه‌ی کتاب‌های آن‌ها در این کتاب عرضه شده‌ دو دسته‌اند: آن‌هایی که استادان دانش مدیریتاند، مثل چارلز هَندی، وارن جی. بنیس، برادفورد د. اسمارت و جان سی. مَکسوِل مفاهیم مدیریت را به صورت آکادمیک دسته‌بندی و آن‌ها را به اقدامات مشخصی تبدیل می‌کنند تا مدیران بتوانند آن‌ها را در محیط کار اجرا کنند. دسته‌ی دیگر آن‌هایی هستند که در عمل موفق بوده‌اند و در شرکت‌های بزرگ تجربه‌ی عملی مدیریتی داشته‌اند. همه‌ی این نویسندگان صاحب‌نام‌اند و عموماً کتاب‌های متعددی از آن‌ها قبلاً به فارسی ترجمه شده است. به همین دلیل فهرست کتاب‌های ترجمه شده از نویسندگانی که در کتاب حاضر مطرح شده‌اند در ضمیمه‌ی همین مجلد آمده است. اگر به بعضی از جملات کتاب مثل: «مدیران باید رؤیایی بزرگ ولی شروعی کوچک داشته باشند.»، «اگر تغییری نیاز باشد، رویه‌‌ها باید دگرگون شوند زیرا این رویه‌‌ها هستند که معین می‌کنند چه چیزی به وجود آید و نه افراد و کارکنان»، «پیشرفت تنها با کارمستمر حاصل نمی‌شود، بلکه به نوع خاصی از کار که کارسنجیده است، بستگی دارد.»، «مدیریت خوب باید تداوم داشته و بدون تناقض باشد.»، «خودآگاهی سفری است به اعماق خویش»، «کشف شمال واقعیْ جهتِ نمایی درونی است که شما را در زندگی به طور موفقیتامیزی راهنمایی می‌کند و نشان می‌دهد در دل عمیق‌ترین سطوح انسانی خود چه کسی هستید و مبنای آن چیزی است که برای شما بیشترین اهمیت را دارد.»، کمی دقت کنید متوجه خواهید شد نویسندگان کتاب در جست‌وجوی خلق یک مفهوم بوده‌اند: «مدیران الهام بخش، عمیق و با ذهن سیال هستند که جهان مدرن را می‌سازند.» و چنین نگرشی در سطرسطر تدوین این اثرجاری شده و چه روشی برای عرضه‌ی این مفاهیم مناسب‌تر از ترکیب جادویی تجربه و تئوری می‌توانست به کار آید. حالا شاید برای شما هم روشن شده ‌باشد که قرار نیست پای خطابه‌ای کسالت‌بار یا متنی مملو از اصطلاحات علمی بنشیند. دنیایی که این کتاب ساخته نوعی روایتگری متکی به الهام‌بخشی و در خدمت عموم علاقه‌مندان به دانش مدیریت و کارآفرینی است.

ادامه...
  • ناشر نشر چشمه
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.01 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۱۹ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب نظریه‌پردازان مدیریت نوین

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

موسسه ی «چکیده ی کتاب های مدیریت اجرایی ساوندویو(۲)» نزدیک به سی سال است که خلاصه ی کتاب های برگزیده ی کسب وکار را برای خوانندگان پُرمشغله فراهم می کند. در سال ۲۰۰۶ ما اولین کتاب حجیم خود به نام پیش گامان بازاریابی را که چکیده ی جمع آوری شده ای از جالب ترین و اثربخش ترین نوشته ها در مورد بازاریابی بود، منتشر کردیم. اکنون در لابه لای صفحات کتاب نظریه پردازان مدیریت، پانزده چکیده را که مشتمل بر درس های ارزشمندی درباره ی افراد، مدیریت و تغییر است، تقدیم می کنیم.
نویسندگانی که در این کتاب مطرح شده اند جوهره ی مفاهیم سیال مدیریت را درک و آن ها را به اقدامات مشخصی تبدیل می کنند تا مدیران بتوانند آن ها را در محیط کار به کار ببندند. همان گونه که سازمان ها در بازار کاری که دائم دستخوش دگرگونی است تغییر می کنند، ساختار مدیریت هم در حال تغییر است. مدیران و رهبران با استفاده از اندرزها، راهبردها، راهنمایی ها و روش هایی که در صفحات پیش رو می آید، می توانند در همان حالی که سازمان های شان در بازار رقابت می کنند، تصمیم گیری بهتری داشته باشند.
مقابله و مقایسه ی نظریه های مدیریت در این جلد برای مدیران و پژوهندگان عرصه ی مدیریت ابزار تامل برانگیزی فراهم می کند که با پیشنهاد و بینش های رهبران و مدیران در سطوح جهانی شروع می شود. جان سی. مَکسوِل خلاصه ی جامعی از بیست و پنج اصل ساده و قابل فهم را برای عموم در راستای زندگی و رهبری در کتاب پیروزی با مردم به دست می دهد. در کتاب سرآمدی دکتر برادفورد د. اسمارت مشاور و روان شناس مدیریت به مدیران و مسئولان اجرایی نشان می دهد که سازمان های برتر چگونه کارکنان را استخدام، تربیت و آنان را به جایگاه درجه یک ارتقا می دهند.
در کتاب جک ولش و چهار E رهبری(۳)، جفری اِی. کریمز(۴) مدل به کاررفته ی موفق ولش در جنرال الکتریک را ترسیم و تشریح می کند که چگونه بعضی از بهترین مدیران برای شرکت های خود سودآوری صنعتی به ارمغان آوردند.
جیمز ام. کوزس و بری زد. پاسنر، استادان درس های رهبری اجرایی، در کتاب چالش رهبری به رهبران مشتاق امور اجرایی و مدیران و درعین حال به کسانی که در جایگاه رهبری قرار دارند کمک می کنند تا از بازخورد سیصد و شصت درجه و سایر ابزارها و روش های مفید گوناگون استفاده کنند.
پنج خلاصه ی بعدی حاوی بینش اساسی در مورد جنبه های بیشتر شخصی رهبری و خودشناسی است که برای اجرای موفقیتامیز کارهای سخت رهبر لازم است. چارلز هَندی کتاب کلاسیکش، خدایان مدیریت را با این توضیح آغاز می کند که این کتاب را برای کمک به فهم بیشتر مردم از چگونگی روش های کاری افراد و سازمان ها نوشته است به نحوی که آن ها بتوانند به هنگام تغییرات بهتر با آن ها روبه رو شوند.
پژوهشگران و مربیان مدیریت، کِری پَترسون، جوزف گرِنی، دیوید مَکسفیلد، ران مک میلن و ال سوئیتسلر هم هدف شان در کتاب تاثیرگذار، کمک کردن به افراد برای روبه رو شدن با تغییر، مطرح کردن هنر و دانش مدیریت در سطوح کارخانه، از اتاق های مدیران گرفته تا مکان زندگی و بازی آن هاست. در کتاب شمال واقعی بیل جورج، رئیس سرشناس امور اجرایی سابق شرکت مِدترونیک، همراه با نویسنده ی همکار خود پیتر سیمز، راه هایی را توضیح می دهند که در آن رهبران مهارت های شان را برای خودکاوی شخصی می پرورانند تا خودآگاهی شان را ارتقا دهند. تعلیم دهندگان برتر مدیران اجرایی، مارشال گلداسمیت و نویسنده ی همکار او مارک ریتر، در کتاب آن چه شما را به این جا رسانده به آن جا نمی رساند، برای رهبری بهتر، راهنمایی ها و روش های خودکاوی مشابهی را عرضه می کنند. نویسندگان کتاب، فنون باارزشی را تشریح می کنند تا مدیران و مجریان بتوانند افکار خود را قوام بخشیده و این دانسته ها را برای بهبود رفتارهای رهبری خود به کار ببرند.
در کتاب داوری دو نفر از بهترین کارشناسان رهبری افکار نوآورانه ی خود را تلفیق کرده اند تا چگونگی ارتقای توانایی برای تصمیم گیری بهتر در کار را به رهبران نشان دهند. نوئل ام. تیچی و وارن جی. بنیس، نویسندگان کتاب، مهارت های تصمیم گیری و عقلانیتی را ارائه می دهند که حاصل تجربه ی کاری مناسب نویسندگان پرفروش ترین کتاب ها، مشاوران شایسته و مورد قبول برخی از قدرتمندترین روسای اجرایی و رهبران در گوشه و کنار جهان است.
چهار خلاصه ی بعدی، نشان دهنده ی رازهای تشکیل سازمان هایی در سطح جهانی طبق شرایط خودتان است. بو برلینگام درحالی که بر نوع خاصی شرکت متمرکز است پیام مهم و بی همتایی عرضه می کند: غول های کوچک.
در کتاب غول های کوچک برلینگام نشان می دهد که چگونه چندین شرکت کوچک به علت بزرگ شدن توسعه را کنار گذاشته و به جای آن تلاش خود را به راهبرد «در آن چه انجام می دهی بهترین باش» معطوف کرده اند.
برای چنین تصمیم گیری هایی رهبر باید نقش شرکتش را در بوم سامانه ی(۵) بازار بداند. جفری ای. مور نویسنده ی کتاب پُرفروش همگرایی با داروین، به مدیران کمک می کند با تغییر سیستم تجزیه وتحلیل مدیریتی سیسکو به تئوری واحد نوآورانه در مورد دگرگونی های بازار مانع متلاشی شرکت ها شوند.
همزمان با فراگیر شدن انقلاب اینترنت، بوم سامانه ی بازار هم گسترش یافته و ابزارها و تکنیک های جدیدی برای کمک به مدیران در فرازونشیب های پیشِ رو فراهم شده است. در کتاب ویکی نومیکس، کارشناسان مدیریت، دان تپسکات و آنتونی د. ویلیامز روش های مورد استفاده را در بهترین شرکت های توانمند در زمینه ی فناوری جدید، ارتباط متقابل جهانی و همکاری جمعی نشان می دهند. تپسکات و ویلیامز به جای امکانات تصورناپذیر پیشین برای ارتباطات بهتر و کارِ گروهی، آینده ی روشن تری برای مدیران به تصویر می کشند.
کتاب بعدی مدیریت بحران قبل از وقوع است که در آن کارشناسان مدیریت بحران، ایان ای. میتروف و گاس اناگناس، درباره ی یک جنبه ی خاص از اداره کردن یک سازمان یعنی رویارویی با بحران، درس های راهبردی را عرضه می کنند. از آن جایی که بیشتر مدیران انتظار دارند که در دوره ی مسئولیت خود حداقل یک بار دچار گرفتاری شوند، نویسندگان به آن ها نشان می دهند که چگونه برای نجات از گرفتاری ها برنامه ریزی کنند.
بخش پایانی این مجموعه، دو کتاب رهبر آینده و صحنه ی نمایش بعدی جهانی، مدیران را به آینده می بَرند. در کتاب رهبر آینده، فرانسیس هسلبین، مارشال گلداسمیت و ریچارد بکهارد، ویراستاران (این بخش) آرای مهمی مطرح می کنند که مدیران و سازمان های شان را بسیار موثرتر کرده و نشان می دهند که چگونه رهبران موفق ایده های ذهنی را مطرح کرده، پرورانده و به مرحله ی رشد و تحقق می رسانند. در کتاب صحنه ی نمایش بعدی جهانی، کنیچی اومایی مجموعه ای اساسی از دیدگاه های مربوط به مدیریت درباره ی اقتصاد جهانی شده ی جدید عرضه کرده و چندین قاعده ی بنیادین جدید برای موفقیت های فردی و کسب وکار پیشنهاد می دهد.
بسیار دشوار است که با یک کتاب خلاصه درباره ی کتاب های نویسندگانی چون کنیچی اومایی، چارلز هَندی، جان مَکسوِل یا هر نویسنده ی دیگری (کتاب سرآمدی اسمارت پانصد و شصت و دو صفحه است) قضاوتی عادلانه داشته باشیم. خلاصه ای هشت صفحه ای می تواند فقط بخش کوچکی از درس هایی را که لابه لای صفحات هر یک از این کتاب ها گنجانده شده است به شما عرضه کند. اگر هر یک از این دیدگاه ها شما را برانگیزاند، به کتابخانه ها، کتاب فروشی ها و سایر محل های عرضه ی کتاب رفته و به جست وجوی کارهای دیگر این نویسندگان برمی آیید. امیدوارم این کتاب نقطه ی شروعی برای ماجرای مدیریتی بسیار بزرگ تر و روشنگرانه تر باشد.

کریس لوئر
ویراستار ارشد
موسسه ی چکیده ی کتاب های مدیریت اجرایی ساوندویو

پیروزی با مردم(۶)

جان سی. مَکسوِل
جان سی. مَکسوِل شیوه ی جذاب و دلپذیری در نوشته هایش به کار می برد. او در کتاب ها و همایش های آموزشی اش با ظرافت و دقت یک قصه گو نظراتی آشنا ارائه می دهد. اندیشه های سازنده ی او درباره ی مدیریت با طنین صدای رسای روستایی و خوشایندش بیان می شود.
برقراری ارتباط با دیگران برای مَکسوِل، به مثابه ی کارشناس سازنده ی روابط کاملاً طبیعی است. کتاب او به نام بیست و یک قانون انکارناپذیر رهبری که شامل «اعتماد اساس رهبری است» و «رهبری به مرور شکوفا می شود نه یک روزه» در فهرست پُرفروش ترین کتاب های روزنامه ی نیویورک تایمز قرار دارد که از سال ۱۹۹۹ تاکنون بیش از یک میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. کتاب های دیگر او شامل رهبری را در درون خود بپرورانید، رهبر سیصد و شصت درجه ای، رابطه ی صد و یک و تغییردهندگان، به شهرت او به عنوان پیشتاز رهبران افزود. در سخنرانی های آموزشی او تاکنون بیش از یک میلیون نفر از مدیران و مقامات شرکت های بزرگ از سرتاسر جهان شرکت کرده اند.
مَکسوِل با مهارت در خلاصه کردن درس های ارزشمند زندگی به شکل چکیده ی اندیشه ها که برای رشد و پیشرفت رهبر نیاز است، در همه ی سطوح به مدیران کمک می کند تا در هر سلسله مراتب سازمانی بتوانند به بالاترین سطح برسند و توانمندی رهبری خود را گسترش دهند. او با طبقه بندی ساده و نمونه آوردن از رهبران اصلی مردم که پیروی از آنان می تواند به موفقیت در مدیریت منجر شود، کار خود را انجام می دهد.
در کتاب پیروزی با مردم مَکسوِل برای افزایش توانایی و برقراری رابطه ی بهتر با دیگران، بیست و پنج اصل را ارائه می دهد. او با مطالعه ی سرگذشت مدیران موفق تاریخ از جمله دِیل کارنِگی(۷)، جان وودن(۸)و نورمن وینسنت پیل(۹) رموز بهترین توانایی های آنان را برای خوانندگان به روشنی آشکار می کند.
مَکسوِل رسالت خود را برای رهبر شدن از دوره ی جوانی شروع کرد. او فرزند کشیشی از ایالت اوهایو است و می گوید که از کودکی می دانست راه پدر را پیش خواهد گرفت. پس از دریافت درجه ی لیسانس از کالج مذهبی سیرکل ویل(۱۰) در اوهایو، او و همسرش مارگرت به بخش روستایی هیل هام(۱۱) ایالت ایندیانا نقل مکان کردند و او به عنوان کشیش در کلیسای کوچکی به خدمت مشغول شد. اکنون مَکسوِل به عنوان کارشناس برجسته ای در زمینه ی رهبری با طرف دارانی پُرشور در سرتاسر جهان شناخته می شود.
مَکسوِل به سبب اهمیتی که برای ارتباط و پیوند بین انسان ها قائل است، هر جا سخن می گوید دوستان و طرف دارانی پیدا می کند. او عمرش را برای گسترش روابط بهتر و عمیق تر صرف کمک به دیگران کرده است. مَکسوِل با تشریح و نشر اهمیت برقراری رابطه اعم از افراد موجه، فریبکار، مسامحه کار یا حتا غیرقابل اعتماد، که اصطلاحاً نادرست تلقی می شوند، به کارآیی بیشتر رهبران کمک می کند.
در سراسر کتاب پیروزی با مردم و دیگر کتاب های مَکسوِل، هسته ی اصلی پیامِ او انسانیت است. او تشخیص می دهد که عملکرد افراد و سازمان ها با ارج نهادن و تربیت افراد بهتر می شود. بسیاری از پانصد شرکت برجسته ی فهرست مجله ی فورچون برای آشنا شدن کارکنان خود با پیام مَکسوِل او را دعوت کرده اند. او همچنین با ارتش ایالات متحده در دانشکده ی افسری وست پوینت، ان سی اِی اِی(۱۲)، ان اف ال(۱۳) همکاری داشته است تا برای ارتقای توانایی رهبری و موفقیت افراد در این سازمان ها به آن ها کمک کند.
وقتی مَکسوِل در حال نوشتن نیست، در دو سازمان، ماکزیمم ایمپکت(۱۴) و گروه اینجوی(۱۵) که خود آن ها را پایه گذاری کرده مشغول است. کار این دو شرکت کمک به افراد برای ارتقای توانمندی های فردی و رهبری است.
در کتاب بیست و یک قانون انکارناپذیر رهبری، مَکسوِل از میان موارد فراوان به خوبی به بیان اصول احترام، بصیرت، جذب و کِشش، پیوستگی ها، ارجحیت ها، ازخودگذشتگی، قدرت و اختیار پرداخته است. در کتاب پیروزی با مردم، او از اهمیت این موارد در روند ایجاد پیوستگی و برقراری ارتباطات محکم با دیگران به صراحت سخن گفته است. از آن جا که تکیه بر روابط انعطاف پذیر با دیگران بخش عمده ای از زندگی ما را تشکیل می دهد توصیه های مَکسوِل می تواند ابزار و موقعیتی فراهم کند تا سازمان های بهتری به وجود آوریم.

پیروزی با مردم

ویژگی هایی را در مردم بیابید که همواره برای شما کارآیی دارد.
اثر: جان سی. مَکسوِل
فهرست مطالب
۱. آمادگی: آیا برای برقراری ارتباط آماده ایم؟
۲. برقراری ارتباط: آیا برای تمرکز بر دیگران تمایل داریم؟
۳. جلب اعتماد: آیا می توانیم اعتماد دوجانبه به وجود آوریم؟
۴. سرمایه گذاری: آیا برای سرمایه گذاری روی دیگران تمایل داریم؟
۵. همکوشی: آیا می توانیم یک رابطه ی بُرد ـ بُرد ایجاد کنیم؟
خلاصه
پیروزی با مردم چه دستاوردی دارد؟ رابطه ی خوبْ پایه ی هر دستاوردی است. ایجاد روابط در زندگی فقط لایه ی شیرین روی کیک نیست بلکه خود کیک است؛ یعنی همان بُن مایه ای است که برای زندگی واقعی و موفق لازم داریم. بسیاری از مردم دچار این غفلت می شوند که برقراری رابطه موضوعی عادی است. این خوب نیست، چرا که توانایی ما برای برقراری و نگه داری ارتباط سالمْ مهم ترین عامل برای کنار آمدن با همه ی ابعاد زندگی است. توانایی ما برای موفقیت بستگی به مهارت و هنر ما در چگونگی برخورد با مردم دارد.
در این خلاصه، چگونگی ارتقای مهارت های افراد در برقراری رابطه را کارشناسان مشهور رهبری و نویسنده ی این کتاب، جان سی. مَکسوِل، تشریح کرده اند. همراه با بیست و پنج ویژگی افراد که برای همه می تواند قابل استفاده و یادگیری باشد. مَکسوِل چگونگی برقراری رابطه و استحکام بخشیدن به آن را برای موفقیت در زندگی و کار نشان داده و خوشبختانه توضیح می دهد که هر کسی می تواند بیاموزد فردی موثر و در مهم ترین موارد موفق باشد. این خلاصه، ابزار لازم برای بهبودِ فوری رابطه های موجود و همچنین زمینه ساز برقراری یک ارتباط تازه، هیجان انگیز و پُرتوان را فراهم می کند. مهارت به کاررفته به اضافه ی برقراری روابط برگزیده برابر است با موفقیت.
آن چه در این خلاصه می آموزید:
● راه های بهتر برای برقراری رابطه ها.
● چگونه خود را بیازماییم؟
● چگونه با تمرکز بر دیگران با آن ها ارتباط برقرار کنیم؟
● چگونه خود را به جای دیگران قرار دهیم؟
● راه های اعتماد سازی دوجانبه.
● چگونه روی دیگران سرمایه گذاری کنیم؟
● راه های بهتر برای همکوشی و رابطه ی بُرد ـ بُرد.
● چگونه شانس برنده شدن خود همراه با دیگران را افزایش دهیم؟
خلاصه ی جامع
پرسش مربوط به آمادگی: آیا برای برقراری ارتباط آماده ایم؟
همه ی افراد مهارت های لازم برای پیش قدم شدن، برقرار کردن و نگه داری روابط سالم و خوب را ندارند. بسیاری از آن ها در محیط های خانوادگیِ نامناسب بزرگ شده اند و هرگز نمونه ای از یک رابطه ی سازنده نداشته اند. بعضی افراد چنان به خود و نیازهای شان مشغول اند که گویی اصولاً دیگرانی وجود ندارند. همچنین کسانی هستند که گذشته ی دردناکی داشته اند و جهان را از دریچه ی رنج و محنت شان می بینند، آن ها به علت نقاط کور فراوان در برقراری ارتباط، یا شناختی از خود ندارند یا این که چگونگی برقراری رابطه ی سالم با دیگران را نمی دانند. فقط افرادی که روابط سالمی را تجربه کرده اند، قابلیت برقراری رابطه ی سالم را دارند. این ها بی تردید پایه گذاران روابط سازنده و تاثیر گذارند.
اصل ارزیابی (نکته بینی)(۱۶)
چه چیزی شیوه ی نگرش و درک هرکس را تعیین می کند؟ باید دانست آن چه درون ماست، تصمیم می گیرد نه آن چه در اطراف ماست. و بر چه اساسی درباره ی دیگران قضاوت می کنید؟ اگر شما فرد قابل اعتمادی هستید، دیگران را هم قابل اعتماد می بینید. اگر شما فرد خرده گیری هستید، دیگران را هم خرده گیر و عیب جو می بینید. اگر شخص دلسوزی هستید، دیگران را هم مهربان می بینید. پس آن چه هستید بیانگر شیوه ی نگرش شما به دیگران است. اگر مردم را دوست ندارید، در واقع این نشان دهنده ی دیدگاه شما و نگاهی است که به مردم دارید. مشکل در طرز فکر شماست. اگر چنین است سعی نکنید دیگران را تغییر دهید. به آن ها توجه نکنید، در خودتان متمرکز شوید. اگر توانستید خودتان را تغییر دهید و فردی شوید که آرزوی بودنش را دارید، آن وقت دیگران را هم با دیدگاه کاملاً جدیدی می بینید؛ بی شک این موضوع تعامل شما را در همه ی رابطه هایی که دارید تغییر می دهد.
اصل آینه سانی
مردم اغلب از خود و کارهایی که به روابط شان با دیگران لطمه می زند آگاه نیستند. راه تغییر آن نگاه کردن در آینه است. لازم است حقیقت های زیر را در مورد خودمان در نظر داشته باشیم:
● خودآگاهی (شناخت از خود): به نظر می رسد طبیعت انسان این توانایی را به افراد عطا کرده که جز خودشان همه را در این جهان ارزیابی کنند.
● خودپنداری (تصور از خود): پندار و تصوری که از خود دارید معمولاً قدرت شما را برای برقراری رابطه ی سالم محدود می کند. خودپنداری منفی شخص را از موفق شدن بازمی دارد. موفقیت این نوع افراد بادوام نخواهد بود، زیرا در نهایت خویشتن را در حد انتظاری که از خود دارند تنزل می دهند.
● خودصادقی (صداقت): جک پار(۱۷) هنرپیشه ی کمدی به طنز می گوید: «به گذشته که فکر می کنم، به نظر می رسد زندگی ام مانند مسابقه ای با مانع بزرگ بود که مانع اصلی خودم بودم.» آن چه ما را نجات می دهد آمادگی داشتن برای صداقت در مورد عیب ها، خطاها و مشکلات خودمان است.
● خوداصلاحی (اصلاح پذیری): ساموئل جانسونِ(۱۸) نقاد توصیه می کند: «کسی که از طبیعت بشری آگاهی بسیار اندکی دارد، هر گاه بخواهد برای رسیدن به خشنودی کس دیگری جز خودش را تغییر دهد، تلاش بی فایده ای کرده و زندگی اش را تلف خواهد کرد و در واقع اندوهی را که قصد زدودن آن را داشت چند برابر می کند.»
● خودمسئولی (مسئولیت پذیری): هیچ دستاورد برجسته ای با تلاش فردی حاصل نشده است هر چند با چشم انداز(۱۹) فردی شروع می شود. اما وقتی صاحب چشم انداز شدیم آن گاه باید مسئولیت اجرای آن را به دیگران واگذار کنیم.
اصل رنجش (آزردگی)
نویسنده و شاعر آلمانی هرمان هسه می نویسد: «اگر از کسی متنفرید، شما از چیزی در او متنفرید که بخشی از شماست. چیزی که بخشی از ما نیست، هرگز ما را آزار نمی دهد و به هم نمی ریزد.» وقتی آزاردهندگان پرخاشگری می کنند، بیشتر بازتاب چیزی در درون آن هاست تا وقایع اطراف شان. آن ها در درون خود، احساس یا فکری منفی دارند. موضوع این است: «افرادی که به خود اعتقاد ندارند هرگز موفق نمی شوند، و اطرافیان خود را هم از موفقیت بازمی دارند.»
مردمی که دیگران را آزار می دهند خودشان هم به سادگی از دیگران می رنجند. همیشه در تعامل با دیگران این را به یاد بسپارید: هر گاه فردی بیش از اندازه به چیزی واکنش نشان می دهد، تقریباً همیشه علت بیرونی یا دیگری سبب چنین بازتابی است.
اگر با فردی آسیب رسان روبه رو شدید، موضوع را فقط شخصی نبینید بلکه مشکل را فراتر از شخص و موقعیت ببینید. سعی کنید بر رنج او نیفزایید. پرخاش کنندگان را ببخشید و در کمک کردن به آن ها بکوشید و بگذرید. این آسان ترین و موثرترین راه است.
اصل چکش
آبراهام هَرولد مزلوِ(۲۰) روان شناس معتقد است: «اگر تنها ابزاری که دارید چکش باشد، مایل اید همه ی مشکلات را همچون میخ ببینید.» حال آن که مردم انتظار برخورد معقولانه تری دارند. وقتی چیزهای کوچک ما را آشفته می کند، هدف اولیه باید کنار گذاردن موارد شخصی و برقراری ارتباط باشد. وقتی حساسیت از حد گذشت، چهار گزینه ی زیر به تعدیل رفتار شما کمک می کنند.
● تصویر کامل(۲۱): اگر قبل از روشن شدن جزئیات یک مشکل به نتایجی دست یافتید، باید بشنوید، بپرسید، بار دیگر گوش کنید، پرسش های بیشتری بپرسید و باز هم کمی بیشتر گوش کنید، سپس جواب دهید.
● موقعیت شناسی(۲۲): دوروثی نِویل، مهماندار و نویسنده ی معروف، می گوید: «هنر واقعی گفت وشنود تنها بیان مطالب درست در زمان مناسب نیست بلکه بازگو نکردن مطالب نادرست در لحظات حساس و تحریک آمیز است.»
● آهنگ(۲۳) صدا: افراد اغلب به جای سخنان ما به رفتار و عملکرد مان پاسخ می دهند. غالباً بسیاری از اختلافات پیش پاافتاده به سبب لحن نادرست صدا به وجود می آید.
● دما(۲۴): اغلب شدت و ضعف مسئله براساس نحوه ی برخورد با آن تغییر می کند. اگر عکس العمل شدید تر از عمل باشد، مشکل به طور معمول بزرگ می شود. اگر واکنش ملایم تر از کنش باشد مشکل معمولاً کوچک می شود.
اصل بالابر
افراد می توانند همچون بال و پری برای ما، یا همچون لنگر و مانعی برای قایق های مان باشند. افرادی
که برای دیگران ارزش قائل می شوند تقریباً اغلب اوقات دانسته این کار را انجام می دهند، زیرا ارج نهادن به دیگران مستلزم ازخودگذشتگی بوده و تصادفی بودن آن بسیار نادر است. در روابط گرفتن آسان اما بخشیدن سخت است. همه ی ما دوست داریم تاثیر مثبتی در زندگی دیگران داشته باشیم. اگر شما می خواهید روحیه ی افراد را ارتقا دهید و زندگی شان را باارزش کنید، موارد زیر را به یاد داشته باشید:
● روحیه دهندگان باید خود را به تشویق روزانه متعهد کنند؛
● روحیه دهندگان اندک تفاوتِ بین آزردن و حمایت کردن را می دانند؛
● روحیه دهندگان در حال و هوای منفی همواره در امر مثبت پیش گام اند؛
● روحیه دهندگان می دانند که زندگی نمایش لباس نیست.
***
چگونه برخورد مثبتی داشته باشیم؟
بگذار گذشته در گذشته باقی بماند.
از خود بپرسید: آیا عکس العمل من بخشی از مشکل است؟
به یاد داشته باشید پس از اینکه کلمات فراموش شدند، عمل مدتها در یاد میمانَد.
هرگز اجازه ندهید مقام و موقعیتْ بالاتر از رابطه قرار گیرد.
علاقه ی بیقید و شرط را به کسانی که دوست دارید نثار کنید.
به خطاها اعتراف کنید و درخواست بخشش کنید.
***
پرسش درباره ی ارتباط: آیا خواهان تمرکز بر دیگران هستیم؟
در همه ی افراد تمایل به برقراری ارتباط با دیگران وجود دارد. این نیاز طبیعی گاهی ناشی از میل به دوست داشتن است، اما می تواند به طور ساده ناشی از احساس تنهایی، نیاز به مقبول واقع شدن، تلاش برای خشنودی یا تمایل به موفقیت در کسب وکار باشد. برای به ثمر رسیدن آن چه ما از ایجاد ارتباط با دیگران می خواهیم باید به خود فکر نکنیم و به جای آن روی کسانی که مایل به برقراری ارتباط با آن ها هستیم تمرکز کنیم. وقتی شما نگرانی و اضطراب را از خود دور کنید و توجه تان را به دیگران و تمایلات آن ها معطوف کنید، در واقع پُلی برای اطرافیان بنا می کنید، همان هایی که مایل اند شما را در کنار خود داشته باشند.
اصل تصویر بزرگ
افرادی که خودمحور و به معنای دیگر تکرو هستند، همراهی با دیگران همیشه برای شان سخت است. برای کمک به آن ها در تغییر الگوی زندگی شان لازم است آن ها تصویر بزرگی را که شامل چشم انداز، پختگی و مسئولیت پذیری است ببینند. در این رابطه اقدامات زیر ضروری است:
● از دنیای کوچک خویشتن خارج شوید: به جاهایی بروید که هرگز نرفته اید. افرادی را ملاقات کنید که نمی شناسید. کارهایی کنید که قبلاً انجام نداده اید؛
● نفسانیت خود را رها کنید: یادتان نرود اگر توجه تان همیشه به خود باشد، هرگز قادر به برقراری ارتباط مثبت نخواهید بود؛
● درک عوامل احساس رضایت: بدون شک هر آن چه موجب رضایت شما می شود دیگران هم در آن شریک هستند. کسی که تنها به خود توجه دارد همیشه حریص و ناآرام است، زیرا او خود را از مهم ترین بخش زندگی یعنی مردم جدا کرده است.
اصل مبادله
به جای آن که دیگران را سرجای شان بنشانیم، باید خودمان را جای آن ها بگذاریم. وقتی مسائل را از دیدگاه دیگران نبینیم، در برقراری ارتباط مان شکست خواهیم خورد.
برای تبادل بهتر در مورد دیدن مسائل از نگاه دیگری موارد زیر را انجام دهید:
«جای خودت» را رها کن و «جای دیگران» را ببین: برای تغییر در دیدگاه خود هر کاری که می توانید، انجام دهید. درباره ی فرهنگ و حرفه ی آنان مطالعه و از زمینه های مورد علاقه ی آن ها اطلاع حاصل کنید. یا حتا به محل زندگی و کار آن ها سر بزنید.
● نقطه نظر درست دیگری را بپذیرید: نظام های فکری و تجربه های شخصی افراد، گوناگون و پیچیده است و حتا اگر بتوانید مسائل را هم از نگاه دیگری ببینید باز هم به نتایج متفاوتی می رسید. تلاش برای یافتن حقانیت و درستیِ عقیده ی دیگری تفکرات شما را هم گسترش می دهد.
● مواظب رفتار خود باشید: در بیشتر مواقع دیدن هر دو طرف موضوعی که ارتباطی به ما ندارد ساده است، اما وقتی به نوعی در موضوعی ذی نفع هستیم کار بسیار سخت تر می شود، زیرا در این حالت اغلب به جای فکر کردن درباره ی برقراری ارتباط با دیگران، بیشتر به فکر پیش برد راه خودمان هستیم.
● از دیگران بپرسید اگر در موقعیت شما بودند چه می کردند: همدلی کلید اصلی تبادل است؛ وقتی شما با عقاید دیگران همدلی می کنید برقراری ارتباط با آنان بسیار آسان تر می شود، زیرا آن ها می دانند شما برای شان اهمیت قائل اید.
اصل یادگیری
هر کسی را که ملاقات کنیم، در یاد دادن چیزی به ما توانمند است. همه ی ما می توانیم در مکان های متفاوت و از افراد مختلف چیزهایی بیاموزیم، اما این وقتی شدنی است که رویکرد درستی داشته باشیم. اگر شما روش و رفتار تعلیم پذیری داشته باشید در این صورت می توانید از دیگران بیاموزید. تمام کاری که باید انجام دهید عبارت است از:
۱. یادگیری را به اشتیاق خود تبدیل کنید: فیلیپ کرازبی(۲۵)، کارشناس مدیریت متذکر می شود «در مورد رفتار انسانی نظریه ای وجود دارد که می گوید افراد رشد ذهنی شان را ناخودآگاه کُند می کنند. آن ها متکی به عادات و تکرار مکررات می شوند. هنگامی که تصور می کنند از نظر سن و عقل نسبتاً کامل شده اند، یادگیری را متوقف و در باقی ایام ذهن شان را بدون استفاده رها می کنند. ممکن است از نظر سازمانی پیشرفت کنند، جاه طلب و مشتاق باشند و حتا شب و روز کار کنند، اما چیز بیشتری یاد نمی گیرند.» اگر مایل اید همواره در مسیر رشد و تکامل باشید، نمی توانید در مکانی راحت لم دهید. تداوم رشد در سایه ی رهایی از راحت طلبی است.
۲. به افراد بها بدهید: اشخاص از افرادی که به آن ها بها نمی دهند چیزی نمی آموزند.
۳. برقراری ارتباط با افراد برجسته و توانمند: کسانی را پیدا کنید که احتمال دارد به طور خاص به رشد شما کمک کنند: کارشناسان در رشته ی شما، متفکران خلاق که ذهن شما را وسعت می دهند و افراد موفقی که محرک شما برای رفتن به مرحله ی بعدی هستند.
۴. ویژگی های انحصاری و نقاط قوت افراد را شناسایی کنید: رالف والدو امرسون(۲۶)، فیلسوف و شاعر، اشاره می کند «هرگز کسی را ندیده ام که در موارد خاصی از من برتر نباشد.» افراد در زمینه هایی که توان آن ها قوی است بهترین رشد را دارند و می توانند از سایر توانمندی های دیگران هم به خوبی استفاده کنند. به همین دلیل در انتخاب اشخاصی که می خواهید از آن ها چیزی فرابگیرید نمی توانید بی نظر باشید.
۵. چرا سوال نمی کنید: یادگیری معمولاً با شنیدن شروع می شود. بهترین شیوه ی یادگیری توجه داشتن به دیگران و پرسیدن است.
اصل گیرایی (جذابیت)
مردم به کسانی که به آن ها توجه دارند، علاقه مندند. به عقیده ی دِیل کارنگی، شما می توانید در مدت دو ماه با توجه کردن به دیگران با افراد بسیار بیشتری دوست شوید تا این که طی دو سال برای جلب نظرشان به خود تلاش کنید. آموزه های کارنگی در کتاب آیین دوست یابی و تاثیرگذاری بر مردم عبارتاند از:
● خالصانه به دیگران توجه کنید: مردم اهمیتی نمی دهند که چه قدر می دانید تا وقتی که بفهمند چه قدر به آن ها توجه دارید؛
● اگر می خواهید دیگران را به خود جلب کنید چهره تان را با لبخند بگشایید؛
● افراد را با نام های شان به یاد آورید: اسم افراد شیرین ترین و مهم ترین صدا برای آنان است؛
● شنونده ی خوبی باشید: دیگران را تشویق کنید درباره ی خودشان حرف بزنند؛
● در زمینه ی علاقه های شخصی آنان صحبت کنید: با دیگران به شیوه ای که مایل اند با آن ها رفتار شود عمل کنید.
● کاری کنید که دیگران احساس مهم بودن کنند: صمیمانه به دیگران توجه داشته باشید.

نظرات کاربران درباره کتاب نظریه‌پردازان مدیریت نوین