فیدیبو نماینده قانونی انتشارات صابرین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ۱۰  روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرام‌تر

کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرام‌تر
برنامه‌ای برای از بین بردن مشکلات رفتاری کودکتان

نسخه الکترونیک کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرام‌تر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرام‌تر

می‌دانید که تربیت فرزند کار آسانی نیست، اما شما قبل از بچه‌دار شدن اصلاً فکر نمی‌کردید که تربیت بچه‌ها تا این اندازه سخت باشد! شاید به این دلیل به خواندن این کتاب روی آورده‌اید که احساس خستگی می‌کنید و سردرگم شده‌اید و هر آنچه می‌دانستید به‌کار گرفته‌اید و حالا به آخر خط رسیده‌اید. کودک شما ناآرام است و ناآرامی او شما را می‌آزارد. او حتی در برابر ساده‌ترین خواسته‌ها هم بی‌قراری و پافشاری می‌کند. بدخلق، خودسر، هیجان‌زده و بی‌ادب است و بی‌احترامی می‌کند، نه تنها یک بار، بلکه همیشه این رفتارها از او سر می‌زند. البته قصد او از این رفتارها آن نیست که اعتبار شما را زیر سؤال ببرد، بلکه واقعا فکر می‌کند خودش هم به اندازه شما قدرت و اعتبار دارد. بگذارید کمی واضح‌تر بگویم، همه والدین با بچه‌هایی سروکار دارند که بارفتارهایشان، آن‌ها را گرفتار می‌کنند. کودکان ناآرام گرفتاری‌ها را وارد مرحله تازه‌ای می‌کنند. شما مجبورید زمان زیادی بگذارید تا ببینید چه عاملی باعث به‌وجود آمدن ناسازگاری در کودکتان می‌شود و این عصبانیت شدید از کجا می‌آید؟ چه عاملی باعث می‌شود او ناگهان عصبی شود و رفتار تلافی‌جویانه از خود نشان دهد؟ شاید مجبور باشید علت این رفتارها را در نحوه یادگیری کودکانتان جویا شوید و به بررسی بیشتر و دقیق‌تررفتارشان در مدرسه، علائق بیرونی آن‌ها و ارتباطشان بادیگران بپردازید. گاهی از اینکه کودکتان چیزی را انکار می‌کند دچار شگفتی می‌شوید. آیا کودکتان واقعا فکر می‌کند شما، معلمش و دوستانش تا این اندازه بی‌انصاف هستید؟ شرط می‌بندم راهکارهای مختلف را امتحان کرده‌اید اما شرایط همچنان بهبود نیافته است. به همین دلیل صبرتان تمام شده است و از پیدا کردن راه‌حل و دستیابی به یک زندگی طبیعی و بهنجار ناامید شده‌اید.

ادامه...
  • ناشر انتشارات صابرین
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.31 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۲۱ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرام‌تر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه: فکر نمی کردم پدر و مادر بودن دوست داشتنی باشد

می دانید که تربیت فرزند کار آسانی نیست، اما شما قبل از بچه دار شدن اصلاً فکر نمی کردید که تربیت بچه ها تا این اندازه سخت باشد! شاید به این دلیل به خواندن این کتاب روی آورده اید که احساس خستگی می کنید و سردرگم شده اید و هر آنچه می دانستید به کار گرفته اید و حالا به آخر خط رسیده اید. کودک شما ناآرام است و ناآرامی او شما را می آزارد. او حتی در برابر ساده ترین خواسته ها هم بی قراری و پافشاری می کند. بدخلق، خودسر، هیجان زده و بی ادب است و بی احترامی می کند، نه تنها یک بار، بلکه همیشه این رفتارها از او سر می زند. البته قصد او از این رفتارها آن نیست که اعتبار شما را زیر سوال ببرد، بلکه واقعا فکر می کند خودش هم به اندازه شما قدرت و اعتبار دارد. بگذارید کمی واضح تر بگویم، همه والدین با بچه هایی سروکار دارند که بارفتارهایشان، آن ها را گرفتار می کنند. کودکان ناآرام گرفتاری ها را وارد مرحله تازه ای می کنند. شما مجبورید زمان زیادی بگذارید تا ببینید چه عاملی باعث به وجود آمدن ناسازگاری در کودکتان می شود و این عصبانیت شدید از کجا می آید؟ چه عاملی باعث می شود او ناگهان عصبی شود و رفتار تلافی جویانه از خود نشان دهد؟ شاید مجبور باشید علت این رفتارها را در نحوه یادگیری کودکانتان جویا شوید و به بررسی بیشتر و دقیق تررفتارشان در مدرسه، علائق بیرونی آن ها و ارتباطشان بادیگران بپردازید. گاهی از اینکه کودکتان چیزی را انکار می کند دچار شگفتی می شوید. آیا کودکتان واقعا فکر می کند شما، معلمش و دوستانش تا این اندازه بی انصاف هستید؟ شرط می بندم راهکارهای مختلف را امتحان کرده اید اما شرایط همچنان بهبود نیافته است. به همین دلیل صبرتان تمام شده است و از پیدا کردن راه حل و دستیابی به یک زندگی طبیعی و بهنجار ناامید شده اید.
اگر این صحبت ها به نظرتان آشنا می آیند، پس کار درستی کردید که این کتاب را برگزیدید. در بیست سال گذشته، من در حیطه کاری خودم با خانواده هایی سروکار داشتم که کودکان بی قرار و ناآرام داشتند و در حرفه ام این امتیاز خوبی برای من بود. با بهره گرفتن از این امتیاز توانستم به دیدگاهی دست یابم تا به کودکان بی قرار و ناآرام و خانواده های پریشان و نگران آن ها که تا حد زیادی ناامید شده بودند، کمک کنم. به علاوه، خودم نیز به عنوان پدر سه فرزند ده، دوازده و چهارده ساله درس های زیادی آموختم.
به شما تبریک می گویم که کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرام تر را برای مطالعه برگزیدید. خواهید دید که این کتاب روش ها و شیوه های موثر و کارآمدی به شما ارائه می کند تا بتوانید کودک ناآرام و بی قرارتان را آرام کنید. با خواندن این کتاب خواهید فهمید چرا کودکان بی قرار و ناآرام، بدرفتاری می کنند، چرا ناآرامی و بی قراری آن ها خانواده را مضطرب و پریشان می کند. همچنین مرحله به مرحله می آموزید چگونه رفتارهای ناآرام و بی قرار را در کودکتان کاهش دهید و رابطه خودتان را با او بهتر کنید. من به شما پیشنهادها و تمریناتی می دهم تا رفتار خود را بررسی کنید و عملکردی سازنده تر در برابر کودکتان داشته باشید.
بسیاری از مراجعین به این اهداف دست یافته اند و من مطمئنم که شما هم می توانید. لطفا توجه کنید: برنامه ده روزه من برای بچه های چهار تا هجده ساله طراحی شده است. من از اصطلاح بچه و کودک برای این دوره سنی استفاده کرده ام. بسیاری از تجربیات شخصی ام نیز در این کتاب گنجانده شده اند. برای حفظ آبروی افراد، همه نام ها و اطلاعات تغییر داده شده اند.

کودکان بی قرار، عصبانی و غیرقابل پیش بینی هستند و پیچیده عمل می کنند

کودکان ناآرام در حیطه های مختلف زندگی شان و به روش های گوناگون، گویی با همه چیز در جنگ اند، اما همه آن ها در چند ویژگی شبیه یکدیگرند: تندخو هستند، خیلی هیجان زده اند و بر خواسته هایشان پافشاری می کنند. بزرگ ترین مشکلی که من در این کودکان دیدم عدم تمایل آن ها به پذیرش اقتدار بزرگسالان بود. همچنین در بیشتر موارد به گونه ای رفتار می کنند که همسالانشان رفتارشان را نادرست و عجیب می پندارند. سرانجام اینکه ارتباطات با دیگران برای این کودکان چالش برانگیز است. والدین اغلب حرف های خشم آلودی نظیر «رفتار شما غیرمنصفانه است» یا جملات اعتراض آمیزی مانند «چرا همیشه مرا تنبیه می کنی؟» را از این کودکان می شنوند. کودکان ناآرام در خانه بیش از هرجای دیگری بی قراری می کنند، با این حال معلم های این کودکان نیز اغلب از آن ها می شنوند که «این کلاس خیلی احمقانه و خسته کننده است» یا «امتحان شما غیرمنصفانه بود». دوستان این کودکان هم جملاتی چون «تو احمق هستی» یا «چرا هیچ وقت مرا بازی نمی دهید؟» را زیاد می شنوند.
اساسی ترین بخش برنامه من، فراگیری نحوه درک کودک ناآرام به اشکال تازه است. می فهمم که ممکن است شما هر کاری انجام داده باشید تا رفتارهای نامناسب و مشکل ساز کودک ناآرام تان را اصلاح کنید؛ کارهایی همچون سرزنش او، تنبیه او (وقفه)، جایزه دادن، برچسب دادن به او (که در نهایت به سطل آشغال ریخته می شوند)، سخت گیری بیش از حد یا آسان گیری در انضباط. هیچ یک از این روش ها کارایی ندارد، زیرا کودکان بی قرار از لحاظ عاطفی به بلوغ نرسیده اند تا ناکامی هایشان را مدیریت کنند یا از اشتباهاتشان درس بگیرند. به همین دلیل باید از روش های متفاوت تری بهره بگیرید. زمانی که کودکتان را به درستی درک کنید و بفهمید که حرف های او را خیلی شخصی در نظر نگیرید، همه چیز آسان تر خواهد شد.
کودکان ناآرام و بی قرار همیشه این گونه نیستند و این برای والدین گیج کننده است و آن ها را در انتخاب رفتار سردرگم می کند. کودکانی که با بی قراری مبارزه می کنند می توانند خیلی شیرین باشند و در مواردی هم با والدین در کارها مشارکت می کنند و این ادامه دارد تا زمانی که از عصبانیت منفجر شوند. در موارد بسیار دیده شده که این گونه کودکان برای موضوعات بی اهمیت سرسختی می کنند، اما والدینی که خسته شده اند و روحیه خویش را از دست داده اند این گونه کودکان را ناامیدکننده و خسته کننده می دانند.

نکته قابل توجه

اگر کودک شما همیشه در برابر افراد و حیوانات پرخاشگر است، وسایل خانه را از بین می برد یا قانون شکنی می کند، توصیه می کنم با یک روان پزشک مشورت کنید. این ها نشانه هایی از ناهنجاری های رفتاری و نقطه مقابل الگوی معمول کودکان بی قرار هستند. کودکانی که ناهنجاری رفتاری دارند از لحاظ فیزیکی ظالم و قوی هستند و در حالت افراطی از اسلحه نیز استفاده می کنند، آن ها ممکن است خانه را به آتش بکشند و با فرار کردن یا فرار شبانه قانون شکنی کنند. برنامه من می تواند در این حالت ها هم کارساز باشد، اما یک کودک با رفتارهای مشکل ساز، بیشتر از آنچه من در این کتاب آورده ام، نیاز به توجه و درک متقابل دارد.
اگر کودک شما مشکلات روانی دیگری نظیر افسردگی یا اضطراب دارد که بسیار جدی هستند، توصیه من به شما مراجعه به روان پزشک است. در برخی موارد، وقتی مشکلات افسردگی خیلی شدید شوند، همراه با مشاوره، دارو هم باید استفاده شود. در اغلب موارد، روش های موجود در این کتاب می تواند به عنوان مکمل دیگر روش ها در موفقیت کودک شما موثر باشد.

شما تنها نیستید

اگر به عنوان پدر و مادر یا مربی این کتاب را برای مطالعه برگزیده اید، حتما قصد دارید در مواجهه با کودکان بی قرار و ناآرام، آرامش و سلامت روانی را به زندگی تان بازگردانید. ممکن است پیش خود فکر کنید: آیا نه این است که پدرومادر بودن، یعنی داشتن لحظات حساس و دوست داشتنی و خاطرات بزرگ؟ پس چرا این قدر سخت است که باید هر روز چند وعده غذا درست کنم، لباس ها را بشویم، پیراهن ها را اتو بزنم، اسباب بازی ها را مرتب کنم و فعالیت هایی چون رانندگی برای کودکان و غیره را که برعهده ام است انجام دهم؟ چرا این کارها در خانواده های دیگر ساده تر و دوست داشتنی تر به نظر می رسند؟
می فهمم چقدر احساس ناامیدی و خستگی و گیجی می کنید. باید تلاش و یاری کنید تا همه این موارد را برای خودتان حل کنید و البته فکرتان هم درست است و باید تلاش زیادی انجام دهید. اما این را بدانید که: شما در مبارزه و سروکله زدن با کودکان بی قرار تنها نیستید، پدر و مادرهای زیادی هستند که مانند شما مستاصل شده اند، اگرچه از دور به نظر می رسد خانواده «کاملی» هستند.

۱۰ روز برای تغییر زندگی تان نیاز است

این برنامه ۱۰ روزه یک شروع خوب برای شما و کودکتان است. تاکید می کنم که این راهکارها باید بعد از پایان ده روز هم تداوم پیدا کنند تا بی قراری کودکتان تخفیف یابد. ممکن است بیش از یک روز نیاز باشد تا شما و کودکتان به هر مرحله عادت و قوانینش را رعایت کنید. بنابراین صبور باشید و به کارتان ادامه دهید. برنامه من ده مرحله دارد. در هر مرحله روش های کاهش بی قراری پیش بینی شده اند که هریک بر پایه دیگری بنا شده اند.
من به شما نشان می دهم چگونه بی قراری کودکتان را کاهش دهید و آن را به سمت و سویی بهتر و سالم تر هدایت کنید. اگر مراحل را دنبال کنید، برنامه ده روزه من برایتان مناسب و کارآمد خواهد بود. با دیدن اولین نشانه های مقاومت از طرف کودکتان، برنامه را رها نکنید و ناامید نشوید. قطعا در طول برنامه، مقاومت و گاهی حتی بازگشت به گذشته را تجربه خواهید کرد. بنابراین تلاش کنید مثبت بیندیشید و بر کل موضوع و هدف نهایی تمرکز کنید نه بر جزئیات. روش های ارائه شده در این کتاب را مرتب دنبال کنید و بدانید قطعا به نتیجه ای که در پی آن هستید، خواهید رسید.

پا را از نقطه آرامشتان و قدرت و اعتبار پرداخته ذهنتان فراتر بگذارید

می دانم که آنچه از شما در این کتاب می خواهم، کار ساده ای نیست. طرح هر روزه من یا پاسخی که می خواهم به کودکتان بدهید، ممکن است جزء عادات شما نباشد و شما آن را انجام ندهید. از شما می خواهم افکار قدیمی تان را کنار بگذارید و الگوهای احساساتی شدن در برابر فرزندتان را رها کنید. حتی اگر این گونه فکر کنید که برخی از پیشنهادهای من موجب می شود کنترل و قدرت خودتان را از دست بدهید، توجه نکنید و به کارتان ادامه دهید و مطمئن باشید که این گونه نخواهد بود. با ادامه این برنامه و عمل کردن به طرح های پیشنهادی من، قدرت و اعتباری به دست می آورید که در گذشته اصلاً فکرش را هم نمی کردید.

چگونه بیشترین بهره را از کتاب بگیرید

چه این کتاب را ده روزه تمام کنید و چه نکنید، پیشنهاد من این است که برنامه این روزها را پیوسته و پشت سر هم انجام دهید. بهتر آن است که برنامه هر روز را صبح همان روز بخوانید و روش های گفته شده برای همان روز را در طول روز به کار گیرید. ممکن است نتوانید همه روش ها را فورا به کار بگیرید، زیرا روش های گفته شده بسیار زیادند، اما روش های تازه ای نسبت به آنچه حالا به کار می گیرید قطعا برایتان پیش خواهد آمد. اگر تصمیم گرفته اید این کتاب را ده روزه بخوانید، به خاطر داشته باشید هر زمان که احساس کردید می توانید توانمندی هایتان را تقویت کنید، دوباره بخوانید و راهکارهای تازه ای از آن بیاموزید. یا اگر دوست داشتید می توانید برای مرور هر روزه و به کارگیری روش های گفته شده دقت بیشتری کنید و سپس به طرح و برنامه روز بعد بروید؛ این کار هم بسیار مناسب خواهد بود. هدف اصلی باید کامل کردن کل برنامه باشد، آن را بخوانید و به کار گیرید و برای یادگیری آن، هر چند بار که لازم است آن را بخوانید.
لطفا به خودتان و کودکتان وقت کافی بدهید تا با روش های جدید خو بگیرید. پافشاری بر تغییراتی که داده اید، اهمیت فوق العاده ای دارد. اغلب والدینی که من با آن ها کار کرده ام با اجرای این برنامه، کاهش بی قراری زیادی را در کودکانشان شاهد بوده اند. اما به خاطر داشته باشید که این برنامه مراحلی دارد که باید یک به یک و پیوسته انجام شود. شما برای استفاده از این روش ها، مسیر طولانی در پیش دارید. این طرح ده روزه برای شما یک آغاز خوب است. سعی کنید این گونه به برنامه نگاه کنید که: هر چه بیشتر از روش ها استفاده کنید، بی قراری کودکتان کمتر خواهد شد.
پیشنهاد می کنم به تغییراتی که در خود شما و کودکتان رخ می دهد با دید مثبت نگاه کنید. این مثبت اندیشی لزوما به طور عادی رخ نمی دهد و معلوم نیست تکرار شود، بنابراین به هر تغییر با دید مثبت بنگرید. هر نوع چارچوبی که افکار مثبت و موفقیت شما و کودکتان را در خود جای دهد می تواند به شما کمک کند. من در این سفر بهترین ها را برایتان آرزو دارم.

۱

روز اول: درک علت رفتار بی قرار کودک

برای اینکه به کودکتان کمک کنید تا کمتر بی قرار و ناآرام باشد، ابتدا، باید بفهمید چرا این گونه رفتار می کند. بنابراین امروز باید در مورد انگیزه های بی قراری کودک چیزهایی بیاموزید. امروز همچنین می آموزید چگونه رفتارهای خود شما بر بی قراری و ناآرامی کودکتان تاثیر می گذارد؛ البته این تاثیر می تواند بی قراری را کمتر یا بیشتر کند. تربیت فرزندان مجموعه توانمندی های ذاتی نیست که از بدو تولد در خود داشته اید، بلکه مجموعه ای از توانمندی هایی است که باید کسب کنید. به علاوه باید توانمندی های خاص تری هم کسب کنید تا کودک بی قرارتان را آرام سازید.

این، یک مرحله نیست

در دوران کودکی، نوجوانی و حتی بزرگسالی، مراحلی وجود دارند که با آن ها در جنگیم، اما اگر منتظر باشید تا با بزرگ شدن کودکتان رفتارهای بی قراری و ناآرامی او رفع شود، مشکل بدتر می شود و حل نخواهد شد. وظیفه ما به عنوان پدرومادر این است که به کودکمان کمک کنیم تا رفتار مناسب را بیاموزد، نه اینکه برای رفتارهای نادرستش معذرت خواهی کند. این کار از طریق فهماندن ارزش های ناب با مدل سازی، تدریس صبورانه و ارائه مثال انجام می شود. اگر لازم باشد، ما باید پیامدهای مناسب کاری را که قبلاً به کودک آموزش داده شده است، یادآوری کنیم. در مورد کودکان بی قرار و ناآرام که به واکنش و حالت تدافعی تمایل زیادی دارند، در روز ششم یاد می گیرید که چگونه پیامد موثر در برابر یک کار را ارائه کنید. از این طریق کودک می آموزد که در برابر هر رفتار بدی پیامدی وجود دارد. این پیامد می تواند جمع کردن وسایل، وقفه (رفتن به اتاق دیگر برای مدتی کوتاه) یا زود رفتن به رختخواب باشد. همان طور که در روز ششم خواهید دید، استفاده از پیامد در مورد کودکان بی قرار، نیازمند توجه فوق العاده است.

ریشه بی قراری

جاش(۱) در مدرسه و با دوستانش، درست مانند یک کودک ده ساله معمولی رفتار می کرد. در خانه، داستان جور دیگری بود. جاش همه محدودیت ها را می شکست. او به پدرومادرش ناسزا می گفت و خواهر و برادرش را به ستوه می آورد. اصلاً انجام کارهای خانه را که فراموش کنید، او حتی کارهای معمول و روزمره را هم بدون پافشاری و اصرار از طرف پدر و مادرش انجام نمی داد. گفت وگوهای بین جاش و والدینش، درگیری، عصبانیت و خستگی به همراه داشت.
اگرچه پدرومادر جاش چندین سال از ازدواجشان می گذشت، اما اخیرا آن ها در مورد فرزندشان با هم بگومگو داشتند و درگیر می شدند و یکدیگر را سرزنش می کردند. آن ها از اینکه دوستان صمیمی شان مرتب به آن ها می گفتند «باید برخورد شدیدتری با جاش صورت گیرد»، خسته شده بودند.
مادر جسیکا که بسیار هم مضطرب بود، می گفت: «جسیکا طوری به من نگاه می کند که گویی از من متنفر است.» مادر جسیکا یک شاگرد خوب در کلاس ششم بود و جسیکای چهارده ساله در کلاس هشتم واقعا روزگار را بر مادرش سخت کرده بود. جسیکا مادرش را مجبور می کرد تا او را به دیدن دوستانش ببرد و به مادرش می گفت اگر این کار را نکند زندگی را به کامش تلخ خواهد کرد.
وقتی جسیکا و مادرش نزد من آمدند، در مورد مشاجره ها و دعواهایشان بسیار ابراز ناراحتی می کردند. معلم جسیکا هم در مورد بی قراری های جسیکا بسیار ناراحت بود. جسیکا از کلاس ها فرار می کرد و تکالیفش را طبق انتظار معلم انجام نمی داد.
مثال های بالا نمونه هایی از مواردی هستند که پدرومادرها فرزندانشان را نزد من می آورند. در خانه همه چیز به حد انفجار می رسد (معمولاً مثل یک نمونه از همان مشاجره ها) و والدین تصمیم می گیرند که از کسی کمک بگیرند.
هیچ کس با قطعیت تمام نمی تواند بگوید چه عاملی باعث ایجاد بی قراری در کودکان می شود. این بی قراری ممکن است ارثی باشد یا شاید در اثر فعل و انفعالات شیمیایی در مغز پدید آمده باشد. چگونگی برخورد خانواده با کودک بی قرار و ناآرام و نحوه تربیت و تنبیه کودک هم نقش بسیار مهمی در گسترش ناآرامی و بی قراری دارد. حقیقت این است که بسیاری از کودکان، به ویژه وقتی خسته، گرسنه یا ناراحت اند، تمایل دارند نافرمانی کنند، مشاجره کنند و با قدرت برتر از خود مبارزه کنند.
زمانی که بزرگ می شوند، می آموزند که رفتار درست اجتماعی برای دریافت آنچه می خواهند چیست. در هر صورت کودکان ناآرام و بی قرار با روش های نادرست خو می گیرند و از آن ها پیروی می کنند و همین امر موجب می شود نافرمان، لجوج و غیرقابل تحمل شوند. نافرمانی های کودکان که پایه تاثیرات رفتاری هستند ممکن است در اثر احساس کمبود ناشی از موارد زیر باشد:
* عدم پذیرش از سوی یکی از اعضای خانواده
* مشکلات یادگیری
* مشکلات مربوط به والدین
* آسیب های روحی، مانند سوءاستفاده های جنسی
* نگرانی هایی در مورد ظاهر خودشان
* نزاع با خواهر و برادرها
* ناآرامی و بی قراری برای خنده و شوخی
ریشه هرچه باشد، درمان ویرانگری و ناسازگاری کودک بی قرار، هدف اصلی ماست. این مشکل یک بار و دوبار نیست و یک شبه حل نمی شود. کودک بی قرار شما سعی می کند با شما مخالفت کند. او این کار را بدان دلیل انجام نمی دهد که روح شیطانی دارد، اگرچه شما از نافرمانی های او ناراحت می شوید. کودک شما این رفتار را می کند، زیرا نمی داند دیگران چگونه رفتارشان را کنترل می کنند و احساسات و افکارشان را به نظم درمی آورند. این نکته کلید اصلی درک بی قراری های کودکتان است و خیلی مهم است که بدانید باید با او کنار بیایید.
همان طور که می دانید، الگوهای تربیتی از پیش تعیین شده اغلب وقتی در مورد کودکان بی قرار به کار می روند، حاصلی ندارند. کودکان ناآرام ممکن است تکنیک وقفه را از سنین پایین نپذیرند و در از دست دادن امتیازاتی که دارند، پافشاری کنند. این امر موجب می شود خستگی و عدم تحمل و تضاد بین کودک و والدینش افزایش یابد. زمانی که بزرگ ترها کودک بی قرار را تنبیه می کنند، او می تواند کنترل موقعیت مورد نظر را به دست گیرد و بیشترین تمرکزش بر رفتار والدین خواهد بود. آن ها اغلب جملاتی نظیر این جمله را می گویند: «من به پلیس زنگ می زنم و می گویم که مرا آزار می دهی» و به این ترتیب می خواهند از بار مسئولیت خود شانه خالی کنند. ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما کودکان ناآرام و بی قرار اغلب خود را مساوی بزرگ ترها می دانند. بسیاری از والدین خشمگین به من می گویند که چگونه تلاش می کنند فرزندشان را در اتاق خودش حبس کنند، چون وسایلش را خراب کرده است. کودک شما هم در چنین مواقعی اغلب از پنجره فرار می کند.

نظرات کاربران درباره کتاب ۱۰ روز تا داشتن کودکی سازگارتر و آرام‌تر