فیدیبو نماینده قانونی انتشارات صابرین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ۱۰۱ بازی خانوادگی

کتاب ۱۰۱ بازی خانوادگی
برای سفر، اردو یا جشن گرفتن در خانه

نسخه الکترونیک کتاب ۱۰۱ بازی خانوادگی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب ۱۰۱ بازی خانوادگی

مهم نیست که افراد چقدر پیر یا جوان هستند، هنگامی‌ که آن‌ها بازی می‌کنند اتفاقات مهمی رخ می‌دهد. موانع رفع می‌شوند، اعتمادبه‌نفس افزایش می‌یابد، دوستی‌ها شکل می‌گیرند، خصومت‌ها از بین می‌روند، و از همه مهم‌تر انرژی فوق‌العاده مثبتی در افرادی که درگیر بازی بوده‌اند جریان می‌یابد.
بازی برای کودکان حتی مهم‌تر از موارد بالا است. بازی مثل یک دنیای کوچک است که به آن‌ها در کشف بخش‌های مختلف آن کمک می‌کند و به همین دلیل است که بچه‌ها باید بازی‌های مختلفی را در سنین مختلف انجام دهند. بازی درباره چگونگی تجربه کردن دنیا، آموختن درباره آن و چگونه پیش بردن آن است. کودک از طریق بازی درباره اعتمادبه‌نفس، محدودیت‌ها، رعایت نوبت، آنچه که آسیب می‌رساند، آنچه که احساس خوبی ایجاد می‌کند، چگونگی بیان نظرات و گوش دادن به دیگران می‌آموزد و از همه مهم‌تر، هنگامی ‌که کودکان درباره قوانین بازی با هم توافق می‌کنند، پاداش بی‌نظیر شادی و رضایت را دریافت می‌کنند.
آموزش بازی به بچه‌ها، توانایی‌های تقلید آن‌ها را تقویت می‌کند. آن‌ها در مدرسه پرورش خواهند یافت و قادر خواهند بود بازی‌هایی را که آموخته‌اند با بچه‌های دیگر شریک شوند و در مدرسه بهتر عمل کنند.
همچنین، بلد بودن چند بازی، جنبه دیگری به زندگی خانوادگی می‌افزاید. به خاطر داشته باشید که فرهنگ شامل چیزهایی است که مردم معمولاً انجام می‌دهند. ایجاد مجموعه‌ای از بازی‌های محبوب خانوادگی را در برنامه‌تان قرار دهید. این بازی‌ها، به همه اعضای خانواده کمک می‌کند تا خاطرات باارزشی را بسازند و دوران‌ خوب گذشته را با افتخار به یاد بیاورند. به عبارتی، شرکت‌کننده‌ها فرهنگ خانوادگی خودشان را به وجود خواهند آورد.

ادامه...
 • ناشر انتشارات صابرین
 • تاریخ نشر
 • زبانفارسی
 • حجم فایل 4.03 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۳۸ صفحه
 • شابک

معرفی رایگان کتاب ۱۰۱ بازی خانوادگی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

چرا بازی کنیم؟
مهم نیست که افراد چقدر پیر یا جوان هستند، هنگامی که آن ها بازی می کنند اتفاقات مهمی رخ می دهد. موانع رفع می شوند، اعتمادبه نفس افزایش می یابد، دوستی ها شکل می گیرند، خصومت ها از بین می روند، و از همه مهم تر انرژی فوق العاده مثبتی در افرادی که درگیر بازی بوده اند جریان می یابد.
بازی برای کودکان حتی مهم تر از موارد بالا است. بازی مثل یک دنیای کوچک است که به آن ها در کشف بخش های مختلف آن کمک می کند و به همین دلیل است که بچه ها باید بازی های مختلفی را در سنین مختلف انجام دهند. بازی درباره چگونگی تجربه کردن دنیا، آموختن درباره آن و چگونه پیش بردن آن است. کودک از طریق بازی درباره اعتمادبه نفس، محدودیت ها، رعایت نوبت، آنچه که آسیب می رساند، آنچه که احساس خوبی ایجاد می کند، چگونگی بیان نظرات و گوش دادن به دیگران می آموزد و از همه مهم تر، هنگامی که کودکان درباره قوانین بازی با هم توافق می کنند، پاداش بی نظیر شادی و رضایت را دریافت می کنند.
آموزش بازی به بچه ها، توانایی های تقلید آن ها را تقویت می کند. آن ها در مدرسه پرورش خواهند یافت و قادر خواهند بود بازی هایی را که آموخته اند با بچه های دیگر شریک شوند و در مدرسه بهتر عمل کنند.
همچنین، بلد بودن چند بازی، جنبه دیگری به زندگی خانوادگی می افزاید. به خاطر داشته باشید که فرهنگ شامل چیزهایی است که مردم معمولاً انجام می دهند. ایجاد مجموعه ای از بازی های محبوب خانوادگی را در برنامه تان قرار دهید. این بازی ها، به همه اعضای خانواده کمک می کند تا خاطرات باارزشی را بسازند و دوران خوب گذشته را با افتخار به یاد بیاورند. به عبارتی، شرکت کننده ها فرهنگ خانوادگی خودشان را به وجود خواهند آورد.
خنده و شادی جریان فوق العاده نشاط آوری را در زندگی ایجاد می کند. روش های ارزشمند و لذت بخش بسیاری وجود دارد تا بازی را با زندگی خانوادگی پیوند دهد. از طریق بازی های این کتاب، افراد می توانند این نیروی درخشان مثبت را در زندگی خانوادگی خود به جریان درآورند.

چگونه از این کتاب استفاده کنیم

نقش راهنما
خوب پیش رفتن بازی، نیازمند پایبندی همه به قوانین بازی است. وقتی بازیکن ها کوچک هستند، شما باید به عنوان راهنما عمل کنید و قوانین را به آن ها یادآور شوید. زمانی که آن ها قادر به انجام بازی هستند، آن ها را تشویق کنید تا در «توافق نامه بازی» مشارکت کنند و خودتان عقب بایستید و حقیقتاً همانند آن ها فقط یک بازیکن شوید. البته هرازگاهی باید دوباره به نقش راهنما برگردید، اما به طور خوشایندی غافلگیر خواهید شد وقتی ببینید که بچه ها چگونه نحوه انجام کارها را یاد گرفته اند.
اگر با این روش به نتیجه رسیدید، به افزایش حس انصاف و خود- قانونی کودک در بازی کمک خواهید کرد که فواید عظیمی در زندگی کودک خواهد داشت. بچه ها ذاتاً به بازی منصفانه گرایش دارند و یکی از بدترین چیزها تقلب در بازی است. همچنین متوجه خواهید شد که کودک شما اعتمادبه نفس بیشتری می یابد و می تواند به طور مشارکتی با بچه های دیگر مشغول بازی شود، زیرا او این مهارت های اساسی را از شما یاد گرفته است.
مسلماً برای شروع، شما به عنوان والدین آن ها باید در معرفی بازی ها پیش قدم شوید. برای این منظور، شما باید بازی هایی را انتخاب کنید که مناسب مهارت ها و توانایی های بچه ها باشند. وقتی بازی ای را معرفی می کنید، قوانین، محدودیت ها و نحوه استفاده از وسایل را واضح و ساده شرح دهید. معمولاً تمرین قبل از بازی، کار را بهتر پیش می برد. این کار مهارت های ارتباطی را به بچه ها نشان می دهد که بعدها هنگام بازی با دیگران از آن ها استفاده می کنند.
انتخاب بازی ها
اگرچه بازی های این کتاب برای خانواده ها و افرادی که به سفر می روند طراحی شده اند، اما می توانند به راحتی با موقعیت ها و مکان های مختلف تطبیق داده شوند. فرقی نمی کند در سفر باشید یا در خانه، بازی های این کتاب در هر دو موقعیت به کار می آید.
بازی های این کتاب در هشت بخش و هر بخش با هدف جداگانه ای طراحی شده است: بازی در مسیر سفر، بازی های مقصد، بازی های ساحلی، مجسمه های ماسه ای، بازی های فضای باز، بازی های خانگی، بازی های جشن تولد و بازی های خردسالان.
با این حال، اکثر بازی های این کتاب در هر مکانی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند و تقسیم بندی آن ها فقط جنبه پیشنهادی دارد. به عبارت دیگر، بعضی از بازی ها می توانند در موقعیت های دیگر نیز انجام شوند. مثلاً بازی ای که در بخش بازی های جشن تولد آورده شده است می تواند در پارک یا ساحل نیز انجام شود. اغلب بازی هایی که مردم انتخاب می کنند به شرایط، تعداد افراد و محدودیت های زمانی بستگی دارد. می توانید هر بار یک بازی انجام دهید، اما اگر جشن تولد یا مناسبت دیگری دارید، می توانید چند بازی از بخش های مختلف کتاب انتخاب کنید و پشت سرهم بازی کنید. برای انجام این کار، به تعداد بازیکن ها و سنشان توجه کنید. همچنین اندازه محوطه و وسایل موجود را نیز ارزیابی کنید. فهرست بازی ها در ابتدای کتاب و تقسیم بندی موضوعی بازی ها در انتهای کتاب، در انتخاب بازی های مناسب به شما کمک می کند. سپس، نوع و ترتیب بازی های انتخاب شده را با دقت برنامه ریزی کنید، وسایل مورد نیاز را جمع آوری کنید و آماده سازی های لازم را از قبل انجام دهید.
صدها روش برای ترکیب بازی ها و استفاده از ایده های این کتاب وجود دارد. هدف، خوش گذراندن است. پس خلاق باشید! بازی کردن مثل غذا پختن است و روش بازی مثل دستور پخت غذا است. نتیجه کار نیز در هر صورت شادی و سرگرمی است.
والدین اهل بازی
والدین در مقابل بچه های خود نقش های مشخصی را برای خود در نظر می گیرند. هنگامی که کمی توافق وجود دارد، رسماً و عملاً والدین بر بچه ها سلطه دارند. اگرچه این نقش، طبیعی و عادی است، اما هنگامی که بچه ها به سمت استقلال حرکت می کنند، اغلب بر سر قدرت کشمش به وجود می آید.
یکی از مزیت های بازی کردن این است که والدین می توانند نقش طبیعی خود را رها کنند و با بچه های خود مثل یک بازیکن و هم سطح با آن ها برخورد کنند. هم والدین و هم کودک به واسطه یک توافق معمولی و نیز قوانین بازی به یکدیگر پیوند می خورند. وقتی این پیوند برقرار می شود، اتفاقی ساده اما بسیار تاثیرگذار می افتد. کودک، والدین خود را هم سطح خود می یابد و با آن ها به عنوان یک بازیکن که هم حق احترام و هم حق بازی دارد روبه رو می شود. کودک می بیند که والدین نیز همانند خود او با توافقی انجام شده محدود شده اند. این تعامل جنبه دیگری به رابطه والدین با بچه ها می دهد و همچنین درهای دوستی را به روی آن ها می گشاید.
بازی ها همچنین می توانند برای حل درگیری های خانوادگی نیز استفاده شوند. برای مثال، درباره اینکه چه کسی ظرف ها را بعد از شام بشوید بین بچه ها بحثی به وجود می آید. به جای اینکه یکی از آن ها را به عنوان برنده و دیگری را به عنوان بازنده انتخاب کنید، یک بحث خانوادگی داشته باشید. استفاده از بازی را برای حل مسئله پیشنهاد کنید. اگر همه موافق باشند، افراد را به صف کنید و بازی ای را که همگی در انجام آن مهارت یکسانی دارند انتخاب کنید. بازی شماره ۷۹ (سقوط کاغذ)، بازی شماره ۸۲ (قاشق قاپی) و بازی شماره ۱۱ (سنگ، کاغذ، قیچی) بازی های مناسبی برای حل بحث ها هستند. برنده بازی می تواند کار خودش را انجام دهد و دیگر شکایت یا غرغری وجود نخواهد داشت، زیرا همه فرصتی یکسان داشته اند.
کلید علائم به کاررفته در بازی ها
برای اینکه بتوانید در هر موقعیت، فعالیت های مناسب را پیدا کنید، هرکدام از بازی ها با علامت ها یا نشانه هایی مشخص شده اند که در یک نگاه، اطلاعاتی درباره آن بازی در اختیار شما می گذارند:
 • اندازه مورد نیاز گروه
 • سطح دشواری بازی
 • نیاز به موزیک
 • نیاز به وسایل
 • احتمال وجود تماس فیزیکی
این نشانه ها با جزئیات بیشتری در ادامه شرح داده شده اند:

سطح دشواری بازی. بازی های این کتاب از سطح ابتدایی تا سطح پیچیده که برای بازیکنان بزرگ تر مناسب هستند متغیرند. بازی هایی که برای بازیکنان بزرگ تر مناسب اند با نشانه زیر مشخص شد ه اند:مناسب برای بازیکنان بزرگ تر

نیاز به موزیک. تنها تعداد کمی از بازی های این کتاب به موزیک نیاز دارند. اگر موزیک اختیاری باشد، ذکر شده است و اگر موزیک مورد نیاز باشد، با نشانه زیر مشخص شده است:نیاز به موزیک

نیاز به وسایل. بسیاری از بازی های این کتاب به وسایل خاصی نیاز ندارند. در بعضی بازی ها وسایلی نظیر توپ، چوب بیسبال، کاغذ و خودکار یا وسایل دیگر لازم است. بازی هایی که به وسیله نیاز دارند با نشانه زیر مشخص شده اند و وسایل لازم تحت عنوان «وسایل مورد نیاز» ذکر شده اند. توجه کنید که وسایل مورد نیازِ اختیاری نیز مشخص شده اند (به استثنای موزیکِ پس زمینه که در همه بازی ها اختیاری است).نیاز به وسایل

احتمال وجود تماس فیزیکی. اگرچه میزان مشخصی از تماس فیزیکی در محیط های به خصوص می تواند قابل قبول باشد، اما بازی هایی که ممکن است هرگونه تماس فیزیکی از تماس خیلی کوچک تا برخورد و درگیری های جزئی را شامل شوند با نشانه زیر مشخص شده اند. شما می توانید پیشاپیش تصمیم بگیرید که آیا این بازی برای بازیکنان یا محیط بازی شما مناسب است یا نه.احتمال وجود تماس فیزیکی

بازی در مسیر سفر

در اکثر مواقع، مسیر سفر شامل وقت گذراندن در یک فضای کوچک می شود که می تواند برای بچه ها بسیار سخت باشد. بی حرکت ماندن چیزی نیست که به راحتی برای بچه ها قابل انجام باشد، از این رو، برنامه ریزی چند بازی جالب، سفر آرام و لذت بخش تری را برای همه به ارمغان می آورد.
این بخش از کتاب شامل بازی هایی است که بچه ها را در مسیر سفر سرگرم می کند؛ بازی های تخیلی مثل بازی شماره ۴ (سالن انتظار فرودگاه) و بازی های داستان گویی مثل بازی شماره ۶ (قصه گویی تصویری). این بازی ها موضوعات جالبی را درباره کودک و بزرگ ترها آشکار می کنند. پایان بعضی از این قصه ها تمام گروه را متعجب و سرگرم می کند.
هر قدر با بچه ها بازی های بیشتری انجام دهید، بازی کردن در خانواده شما بیشتر به صورت عادت درمی آید. بازی های خاصی، بازی های مورد علاقه خانواده خواهند شد و درخواست برای آن ها بیشتر و بیشتر خواهد شد. در واقع، بازی کردن به شکل گیری یک فرهنگ خانوادگی کمک می کند.
وسایلی که باید همراه داشته باشید:
 • کاغذ، مداد، خودکار
 • نخ برای نخ بازی (بازی شماره ۷)
 • یک مجموعه سوال برای آزمون جزئیات در سفر (بازی شماره ۱۳)

۱. کشاورز رفت بازار

روش بازی: یک بازیکن با گفتن «کشاورز رفت بازار تا بفروشه یه...» بازی را شروع می کند. سپس بازیکن جای خالی را به انتخاب خودش با چیزی پر می کند، مثلاً «گاو». لازم نیست آن مورد حتماً به مزرعه مربوط باشد؛ بلکه می تواند هر نوع شیئی را شامل شود، از یک تکه طناب تا موشک فضایی، روزنامه یا هر چیز دیگر.
بازیکنی که سمت چپ او نشسته، آنچه را که بازیکن اول گفته است تکرار می کند و یک مورد دیگر به آن اضافه می کند. مثلاً: «کشاورز رفت بازار تا بفروشه یه گاو و یه خروس». بازیکن سوم، جمله بازیکن قبلی را تکرار می کند و یک مورد جدید به آن اضافه می کند. بازیکن ها به نوبت آنچه را که گفته شده تکرار می کنند و به ترتیب یک مورد جدید به آن می افزایند.
البته هر قدر جمله طولانی تر شود، به خاطر سپردن آن نیز سخت تر می شود. بازیکنی که موارد را اشتباه بگوید از بازی حذف می شود. بازی را ادامه دهید تا وقتی که تنها یک بازیکن باقی بماند.پیشنهاد: می توانید با جایگزین کردن شخصیت دیگری به جای کشاورز و مکان دیگری به جای بازار، بازی را تغییر دهید. بازیکن ها می توانند با انتخاب شخصیت هایی از بین خانواده خودشان، بازی را خنده دارتر کنند. برای مثال: «خاله ساندرا رفت فرانسه و با خودش یه... برد.»

۲. تنیس کلمات

روش بازی: بازیکن ها با توجه به تعدادشان، به دو تیمِ یک یا چند نفره تقسیم می شوند. یک بازیکن موضوعی را انتخاب می کند، مثلاً میوه. بازیکن یا تیم دیگر میوه ای را نام می برد، مثل موز. سپس بازیکن یا تیم اول پنج ثانیه فرصت دارد تا نام میوه دیگری را بگوید. نام میوه ها نباید تکراری باشد.بازیکن ها به همین ترتیب بازی را ادامه می دهند تا وقتی که یکی از طرفین دیگر نتواند میوه جدیدی بگوید. در این صورت، بازیکن یا تیم مقابل برنده آن دور بازی می شود. برنده، موضوع دورِ بعد را انتخاب می کند.
مثال
 • حیوانات
 • خوانندگان مشهور
 • انواع درخت ها
 • شخصیت های کارتونی
 • نام دختر و پسر
 • سبزیجات

۳. رویای محبوب

روش بازی: بازیکنان درباره خواب های مورد علاقه شان فکر می کنند. خواب ها باید ملموس باشند، مثل سفر به استرالیا. سپس هر بازیکن خواب مورد علاقه خود را در یک جمله می نویسد. آن ها باید جمله خود را از دیگر بازیکن ها مخفی نگه دارند.
یک بازیکن بازی را شروع می کند. بازیکن های دیگر به نوبت با سوال پرسیدن سعی می کنند خواب او را حدس بزنند. او فقط می تواند با «بله» یا «خیر» به سوالات آن ها پاسخ دهد.بقیه بازیکن ها فقط می توانند تعداد مشخصی سوال بپرسند. قبل از شروع بازی، راهنما تعداد سوالات را، بین ده تا بیست سوال، مشخص می کند. بازیکن هایی که فکر می کنند جواب را فهمیده اند، می توانند حدسشان را بگویند، اما فقط سه بار حدس زدن مجاز است. اگر بازیکن ها به تعداد سوالات از قبل تعیین شده برسند یا تعداد حدس هایشان تمام شود، بازیکن اول این دورِ بازی را می برد. اگر بازیکن ها خواب را درست حدس بزنند، آن ها برنده می شوند.
مثال
 • فیل سواری در شهر
 • فوتبال بازی کردن در المپیک
 • ملاقات با یک شخص مشهور
 • خوردن بستنی قیفی در حال سُرسُره بازی
 • شنا کردن با دلفین ها

نظرات کاربران درباره کتاب ۱۰۱ بازی خانوادگی

قیمت اصلی کتابه؟
در 5 ماه پیش توسط