فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استنفورد ٩۸  ...ضدواقع‌گرایی اخلاقی

کتاب استنفورد ٩۸ ...ضدواقع‌گرایی اخلاقی

نسخه الکترونیک کتاب استنفورد ٩۸ ...ضدواقع‌گرایی اخلاقی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۳۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب استنفورد ٩۸ ...ضدواقع‌گرایی اخلاقی

بسیاری از علاقه‌مندان به فلسفه در ایران که با فضای مجازی بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد را شنیده‌اند و چه بسا از این مجموعه کم نظیر بهره هم برده‌ باشند. این دانشنامه حاصل طرحی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. این مجموعه از مدخل‌های مناسبی برای ورود به گستره‌های متنوع فلسفی برخوردار است و کسی که می‌خواهد برای اولین بار با مسأله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود، یکی از گزینه‌های راهگشایی که پیش ‌رو دارد این است که ابتدا به سراغ مدخل یا مدخل‌های مربوط به آن در این دانشنامه برود. شاید انتظار داشته باشیم که مدخل «ضدواقع‌گرایی اخلاقی» تنها حاوی ارجاعاتی به مدخل‌هایی دیگر در همین دانشنامه باشد و همین برایش کفایت کند. ممکن بود این مدخل [صرفا] حاوی ارجاعی به «واقع‌گرایی اخلاقی» باشد و بر نقیض دیدگاهی که در آن‌جا توصیف شده است تصریح کند؛ یا ممکن بود [صرفا] ارجاعاتی به مدخل‌های«ضدواقع‌گرایی» و «اخلاق» داشته باشد و بر عطف مطالب مندرج در آن‌ها تصریح کند [ بی‌آن‌که حاوی چیزی بیش از این باشد]. این‌که هیچ‌یک از این رویکردها کافی نیست ــ و از آن جالب‌تر، این‌که این دو رویه به نتایج اساساً نایکسانی می‌انجامند ــ نشان‌دهنده ماهیت بحث‌انگیز و نامعلوم این مبحث است.

ادامه...

بخشی از کتاب استنفورد ٩۸ ...ضدواقع‌گرایی اخلاقی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:[ درآمد]

شاید انتظار داشته باشیم که مدخل «ضدواقع گرایی اخلاقی» تنها حاوی ارجاعاتی به مدخل هایی دیگر در همین دانشنامه باشد و همین برایش کفایت کند. ممکن بود این مدخل [صرفا] حاوی ارجاعی به «واقع گرایی اخلاقی» باشد و بر نقیض دیدگاهی که در آن جا توصیف شده است تصریح کند؛ یا ممکن بود [صرفا] ارجاعاتی به مدخل های «ضدواقع گرایی» و «اخلاق» داشته باشد و بر عطف مطالب مندرج در آن ها تصریح کند [ بی آن که حاوی چیزی بیش از این باشد]. این که هیچ یک از این رویکردها کافی نیست ــ و از آن جالب تر، این که این دو رویه به نتایج اساساً نایکسانی می انجامند ــ نشان دهنده ماهیت بحث انگیز و نامعلوم این مبحث است.
«ضدواقع گرایی»،(۳) «ناواقع گرایی»(۴) و «غیرواقع گرایی»(۵) را برای غالب مقاصد ممکن است مترادف بدانند. گاه به جهات آموزشیِ مقطعی تمایزاتی مطرح شده است (مثلاً، بنگرید به Wright ۱۹۸۸a, Dreier ۲۰۰۴) اما عموماً چنین تمایزی برقرار نکرده اند. («شبه واقع گرایی»(۶) به امری بسیار متفاوت اطلاق می شود که در ادامه در تکمله۱: فرافکنی گرایی(۷) و شبه واقع گرایی از آن بحث می شود.) باید این سه اصطلاح را در مقابل واقع گرایی تعریف کرد، اما چون اجماعی در این باب وجود ندارد که «واقع گرایی» را چگونه باید فهمید، وضع «ضدواقع گرایی» هم بهتر از این نیست. کریسپین رایت (Wright ۱۹۹۲, ۱) معتقد است: «اگر هم زمانی در باب فهم واقع گرایی` به عنوان اصطلاحی فلسفی اجماعی وجود داشته، بدون شک تحت فشار بحث های متعدد چندپاره شده است، تا آن حد که فیلسوفی که اظهار می دارد، مثلاً، در باب علوم نظری یا اخلاق واقع گراست، احتمالاً، نزد اغلب مخاطبان فلسفی، کاری بیش از صاف کردن گلویش انجام نداده است.»(۸) مدخل حاضر مدعی نیست که حق غموض و ظرافت مبحث واقع گرایی را ادا می کند؛ در همین ابتدا باید تصدیق کرد که چندپارگی ای که رایت از آن دم می زند این امر را نامحتمل می سازد که عنوان «ضدواقع گرایی اخلاقی» حتی در مشخص ساختن موضع خاصی موفق باشد. در عین حال، شاید بتوانیم لااقل در صاف کردن گلویمان کمی پیشرفت کنیم.

این کتاب ترجمه ای است از:
Moral Anti-Realism
The Stanford Encyclopedia of Philosophy
Richard Joyce, Feb 11, 2015

پیشگفتار دبیر مجموعه

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی می کنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد(۱) را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نظیر بهره نیز برده باشند. این دانشنامه حاصل طرح نیکویی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به لطف کمک هایی که گردانندگان این مجموعه از آن ها برخوردار شده اند، متن کامل تمامی مقالات این دانشنامه در اینترنت به رایگان و به آسان ترین شکل در دسترس خوانندگان علاقه مند قرار گرفته است.
نگاهی به ساختار و مندرجات مقاله ها و مرور کارنامه نویسندگان آن ها، که عموما در حیطه کار خویش صاحبِ نام و تالیفات درخور اعتنا هستند، گواهی می دهد که با مجموعه ای خواندنی مواجهیم، مجموعه ای که غالبا مدخل های مناسبی برای ورود به گستره های متنوع تامل فلسفی به دست می دهد. به این اعتبار، می توان به جرئت گفت کسی که می خواهد اولین بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود، یکی از گزینه های راهگشایی که پیش رو دارد این است که ابتدا به سراغ مدخل یا مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه برود.
دانشنامه فلسفه استنفورد (به سرپرستی دکتر ادوارد ن. زالتا(۲)) افزون بر این که پیوندی فراگیر میان فضای دانشگاهی و عرصه عمومی برقرار کرده، ویژگی های درخور توجه دیگری هم دارد. حجم بسیاری از مقاله های این دانشنامه چشمگیر است. ظاهرا دست نویسندگان در شرح و بسط کثیری از موضوعات و مباحث باز بوده است. دیگر این که در کنار مدخل های نام آشنا گاه به موضوعات و مسائل کم و بیش بدیعی پرداخته شده است که شاید در نظر اول ورودشان به دانشنامه ای فلسفی غریب بنماید و در عین حال خواننده را به بازاندیشی درباره دامنه تفکر فلسفی و نسبت آن با زیست جهان خویش فرابخواند. کتابنامه های مندرج در پایان مقاله ها نیز، که معمولاً به دقت تدوین شده اند، یکی از محسنات این دانشنامه است که به ویژه به کار دانشجویان و محققانی می آید که می خواهند در زمینه ای خاص پژوهش کنند. این را هم نباید از نظر دور داشت که خاستگاه این دانشنامه به هیچ روی موجب نشده است که متفکران و مباحث فلسفه قاره ای نادیده گرفته شوند.
انتشار تدریجی این دانشنامه به زبان فارسی و فراهم کردن امکان مواجهه شمار هرچه بیشتری از خوانندگان علاقه مند با آن، چه بسا استمرار همان غایتی باشد که مورد نظر بانیان این طرح بوده است. بر این اساس، در گام نخست انتخابی اولیه از میان مدخل های پرشماری که در دانشنامه آمده است صورت گرفته و کار ترجمه آن ها به سعی مترجمانی که با این طرح همکاری دارند به تدریج پیش می رود. ترجمه کل دانشنامه البته غایتی بلندپروازانه است، به ویژه با توجه به این که هنوز همه مقاله های آن به نگارش درنیامده اند. با این حال، تلاش بر این است که، در صورت فراهم بودن شرایط، انتشار این مجموعه استمرار پیدا کند و به سرنوشت مجموعه هایی دچار نیاید که آغازی چشمگیر داشته اند ولی دولتشان چندان پاینده نبوده است.
روال غالب این است که هر کدام از مدخل ها در یک مجلد منتشر شود، اما در مواردی که حجم یک مدخل از حداقل لازم برای این که به هیئت مجلدی مستقل منتشر شود کمتر باشد، آن مدخل همراه با مدخل دیگری که با آن قرابت موضوعی دارد انتشار می یابد. به توصیه دکتر زالتا، نسخه اساس ترجمه ها آخرین ویراستی خواهد بود که در بخش آرشیو دانشنامه درج شده است، و همین امر در چاپ های مجدد ترجمه ها مبنا قرار خواهد گرفت. در مرحله ویرایش، تمامی ترجمه ها سطر به سطر با متن انگلیسی مقابله خواهند شد تا عیار کار درخور این مجموعه باشد. در این میان تلاش می شود توازن شایسته ای میان احترام به سبک و زبان هر مترجم از یک سو و اقتضائات مجموعه از سوی دیگر به دست آید.
طرح انتشار این مجموعه شاید فردی بوده باشد، اما اجرا و اتمام آن البته کاری جمعی است و با تلاش مشترک و همراهی دوستانی میسر می شود که به این کار دل می سپارند. افزون بر مترجمانی که در این طرح همکاری می کنند، سپاسگزار دیگرانی هستم که مساعدتشان پشتوانه اجرای شایسته آن است. به ویژه از آقای دکتر زالتا و سایر گردانندگان دانشنامه قدردانی می کنم که اجازه دادند مجموعه حاضر به زبان فارسی منتشر شود. همچنین، باید یاد کنم از آقای امیر حسین زادگان، مدیر انتشارات ققنوس، که زمینه اجرای طرح را فراهم کردند؛ آقای دکتر سید نصراللّه موسویان، که یاری بی دریغشان برای این مجموعه بسیار مغتنم بوده است؛ آقای احمد تهوری، که در تسهیل ارتباطات نقش موثری داشته اند؛ و آقای جهانگیر ملک محمدی و یکایک همکاران ایشان در بخش فنی انتشارات، که می کوشند این مجموعه با شکل و شمایلی درخور منتشر شود.

مسعود علیا
زمستان ۱۳۹۲

این مجموعه با کسب اجازه از گردانندگان دانشنامه فلسفه استنفورد (SEP) منتشر می شود.

۱.توصیف ضدواقع گرایی اخلاقی

بر حسب سنت، عقیده به موضعی واقع گرایانه در مورد الف عبارت است از این که معتقد باشیم الف به نحوی مستقل از ذهن (به معنای مربوطِ «مستقل از ذهن») وجود دارد. بر اساس این دیدگاه، ضدواقع گرایی اخلاقی نفی این رای است که ویژگی های اخلاقی ــ یا واقعیات، اعیان، نسبت ها، رویدادهای اخلاقی و نظایر این ها (هر مقوله ای که کسی بخواهد تصدیق کند) ــ به نحوی مستقل از ذهن وجود دارند. این رای ممکن است متضمن آن باشد که ( ۱ ) وجود ویژگی های اخلاقی به نحو مطلق نفی می شود یا متضمن آن که ( ۲ ) تصدیق می شود که آن ها وجود دارند اما وجودشان وابسته به ذهن (به معنای مربوطِ این عبارت) است. صرف نظر از پیچیدگی های گوناگونی که در ادامه درباره آن ها بحث می شود، به طور کلی به دو طریق ( ۱ ) را تایید می کنند: ناشناختی انگاری اخلاقی(۹) و نظریه خطاانگاری در باب اخلاق.(۱۰) درباره مدافعان ( ۲ ) تصورات مختلفی می توان داشت: می توان آن ها را ناعینی انگار اخلاقی،(۱۱) یا ایدئالیست، یا برساخت گرا [یا اعتبارگرا(۱۲)] دانست. استفاده از چنین عناوینی نه حاکی از شناختی دقیق است و نه مطلبی است بی مناقشه؛ فعلاً فقط برای این که به نحوی اجمالی موقعیت خودمان را مشخص کنیم، این تعابیر را به کار می بریم. بر حسب این فقدان دقت یا مسامحه ابتدایی، دیدگاه های مذکور را می توان چنین توصیف کرد:
ناشناختی انگاری اخلاقی بر آن است که احکام اخلاقی معطوف به صدق نیستند. مثلاً، آ. ج. اِیر اظهار می کرد که وقتی می گوییم «دزدیدن پول نادرست است»، قضیه ای را بیان نمی کنیم که بتواند صادق یا کاذب باشد، بلکه انگار با لحنی که حاکی از بیان احساس خاصی از ناپسند شمردن است می گوییم «دزدیدن پول!!» (Ayer [۱۹۳۶] ۱۹۷۱, ۱۱۰). توجه کنید که در شاکله ترجمه و تعبیری که اِیر به دست می دهد محمولِ «... نادرست است» حذف شده است؛ به همین جهت، این پرسش ها هم محو می شوند که آیا ویژگی نادرست بودن وجود دارد یا نه، و آیا وجود آن وابسته به ذهن است یا خیر.
قایلان به نظریه خطاانگاری در باب اخلاق معتقدند که احکام اخلاقی ما هرچند معطوف به صدق اند، به نحوی نظام مند از تامین و تضمین صدق ناتوان اند. موضع آن ها درباره اخلاق مانند موضع خداناباوران درباره دین است. در مورد گفتار خداباورانه، ناشناختی انگاری چندان معقول نیست (با وجود این، بنگرید به Lovin ۲۰۰۵)، بلکه ظاهراً وقتی خداباوری (مثلاً) می گوید «خدا وجود دارد»، سخنی را بیان می کند که مدعی صدق است. اما به زعم خداناباور، این مدعا ناصادق(۱۳) است؛ در واقع، به زعم او، گفتار خداباورانه کلاً به خطا مبتلاست. به همین ترتیب، قایلان به نظریه خطاانگاری در باب اخلاق مدعی اند که وقتی می گوییم «دزدی نادرست است»، اظهار می کنیم که عمل دزدی مصداقی از ویژگی نادرست بودن است، اما در واقع هیچ چیزی مصداق این ویژگی نیست (یا اصلاً چنین ویژگی ای در کار نیست) و، بنابراین، چنین اظهاری ناصادق است (برای اطلاع از این که چرا به عوض «کاذب»، می گوییم «ناصادق»، بنگرید به بخش ۴) در واقع، به نظر او، گفتار اخلاقی کلاً دچار خطاست.

نظرات کاربران درباره کتاب استنفورد ٩۸ ...ضدواقع‌گرایی اخلاقی