فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آموخته و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تدوین طرح کسب و کار

کتاب تدوین طرح کسب و کار

نسخه الکترونیک کتاب تدوین طرح کسب و کار به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تدوین طرح کسب و کار

هر مدیری برای موفقیت، به کسب و تقویت مهارت‌های مدیریتی خود نیاز دارد. به‌روز نگه داشتن و بهبود این مهارت‌ها چالشی است که همه‌ی مدیران به نوعی با آن رو‌به‌رو هستند. دستیابی به این مهم در کمترین زمان، خواسته‌ی مدیران پرمشغله‌ی امروزی است. به عبارت دیگر کسب و بهبود مهارت‌های حیاتی مدیریت با صرف کمترین زمان همیشه برای مدیران آرزویی دور از دسترس بوده است. اینک مجموعه‌‌ای پیش روی شماست که از جانب معتبرترین مرجع کسب‌وکار، هاروارد، منتشر شده و پاسخی است به این نیاز. مجموعه‌ای کم‌نظیر و کاربردی برای مدیرانی که وقت کافی ندارند، اما به اهمیت مهارت‌های مدیریتی نیز به خوبی واقف‌اند. نوشتن طرح کسب‌وکار از گام‌های اولیه‌ی مهم در آغاز هر سرمایه‌گذاری جدید است. هدف شما از نوشتن این طرح، ارائه‌ی توصیفی مفصل از محصول یا خدمت جدید و راهبردی عینی برای موفقیت آن، و نیز ابراز قدری اشتیاق عمیق است که باعث شود سرمایه‌گذاران و پشتیبانانِ دیگر بخواهند در پروژه‌ی شما مشارکت داشته باشند. این کتاب شما را با اصول تدوین طرح کسب‌وکار آشنا می‌کند.

ادامه...
 • ناشر انتشارات آموخته
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.63 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۲۸ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب تدوین طرح کسب و کار

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه ی ناشر

هر مدیری برای موفقیت، به کسب و تقویت مهارت های مدیریتی خود نیاز دارد. به روز نگه داشتن و بهبود این مهارت ها چالشی است که همه ی مدیران به نوعی با آن رو به رو هستند.
دستیابی به این مهم در کمترین زمان، خواسته ی مدیران پرمشغله ی امروزی است. به عبارت دیگر کسب و بهبود مهارت های حیاتی مدیریت با صرف کمترین زمان همیشه برای مدیران آرزویی دور از دسترس بوده است.
اینک مجموعه ای پیش روی شماست که از جانب معتبرترین مرجع کسب وکار، هاروارد، منتشر شده و پاسخی است به این نیاز. مجموعه ای کم نظیر و کاربردی برای مدیرانی که وقت کافی ندارند، اما به اهمیت مهارت های مدیریتی نیز به خوبی واقف اند.

انتشارات آموخته

مجموعه ی مدیر ۲۰ دقیقه ای

برخیزید و به سرعت مهارت های ضروری کسب و کار را بیاموزید. چه به دنبال دوره ای فشرده و چه یادآوری کوتاهی باشید، هرآنچه را که نیاز دارید در مجموعه کتاب مدیر ۲۰ دقیقه ای خواهید یافت. این مجموعه مطالبی بنیادین برای شاغلان باانگیزه در این حیطه و مدیران مشتاق پیشرفت ارائه می دهد. هر یک از کتاب های این مجموعه متنی مقدماتی، موجز، و کاربردی است؛ بنابراین، زمان کافی خواهید داشت که گستره ی گوناگونی از موضوعات اساسی مدیریت را مرور کنید و به خاطر آورید.
می توانید توصیه های این مجموعه کتاب را که از معتبرترین مرجع کسب و کار است به سرعت بخوانید و به کار گیرید.
عناوین کتاب ها به این شرح است: تدوین طرح کسب وکار، کارسپاری، مبانی مالی،به انجام رساندن کارها، بازخورد اثربخش، مدیریت پروژه ، مدیریت زمان، مدیرمداری، ارائه، برگزاری جلسات.

مقدمه

نوشتن طرح کسب وکار از گام های اولیه ی مهم در آغاز هر سرمایه گذاری جدید است. هدف شما از نوشتن این طرح، ارائه ی توصیفی مفصل از محصول یا خدمت جدید و راهبردی عینی برای موفقیت آن، و نیز ابراز قدری اشتیاق عمیق است که باعث شود سرمایه گذاران و پشتیبانانِ دیگر بخواهند در پروژه ی شما مشارکت داشته باشند. این کتاب شما را با اصول تدوین طرح کسب وکار آشنا می کند:

• شکل دهی ایده ی کسب وکارتان
• بیان اهداف تان
• تجزیه وتحلیل صنعت
• معرفی گروه مدیریت تان
• متمایز کردن کسب وکارتان از رقبا
• نوشتن یک طرح قدرتمند بازاریابی
• توصیف فعالیت های روزانه ی کسب وکارتان
• ارائه ی برآوردهای مالی منطقی
• پیش بینی موانع احتمالی

۱. چرا باید طرح کسب وکار بنویسید؟

در حال حاضر شما ایده ای عالی برای محصول یا خدمتی جدید دارید. احساس می کنید پرانرژی، باانگیزه، و آماده ی پیشروی هستید. چالش اول شما: نوشتن طرح کسب وکار.
شاید با خود فکر می کنید: «چرا باید این زحمتو به خودم بدم وقت بذارم و یه برنامه ی رسمی بنویسم؟ نمی شه همین شکلی مشغول کار بشم؟». اگر شما مشغول به کار در شرکت بزرگی باشید و رئیس تان از شما بخواهد قبل از پیش رفتن با توسعه ی محصول جدید برنامه ای طراحی کنید، ممکن است به همین اندازه سرخورده شوید. شاید بپرسید «فایده ی این پرمشغلگی چیه؟ چرا نباید بتونم یه مرتبه شروع کنم؟».
در این دام گیر نکنید. نوشتن یک طرح کسب وکار برای سرمایه گذاری های داخلی یا خارجی از جهات مختلفی مفید است، از جمله به دست آوردن تمایل افراد به مشارکت و ایجاد اشتیاق برای ایده ی شما، بهبود احتمال اینکه بتوانید با موفقیت محصول یا خدمت جدیدی تولید کنید، تاسیس یک شرکت، کسب سرمایه، فروش، و حفظ کسب وکارتان در طول زمان.
اگر می خواهید شرکتی کاملاً جدید تاسیس کنید، شرکتی را گسترش دهید، از شرکت مادر جدا شوید، یا حتی در یک سازمانِ تثبیت شده طرحی را آغاز کنید، نوشتن طرح کسب وکار به شما فرصت می دهد ایده ی خود را به طور کامل ارزیابی کنید. این کار همچنین روشی است که مخاطبان شما (یعنی سرمایه گذاران احتمالی، مدیران، و افرادی که منابع حیاتی مورد نیاز شما برای آغاز به کار و تداوم کسب وکارتان را تحت کنترل دارند) با استفاده از آن بتوانند کاربردی بودن ایده تان را ارزیابی کنند. هدف شما از این کار ایجاد رهنمودی برای کسب وکارتان است که به شما کمک می کند با فرصت ها و موانع اجتناب ناپذیری که در مسیرتان قرار خواهد داشت برخورد کرده و شاید مهم تر از همه، راهبردهایی برای جلوگیری از مشکلات پیش از وقوع آن ها ایجاد کنید. این کتاب با آشنا کردن شما با اجزای نوشتن طرح کسب وکار و ارائه ی مطالعه ی موردی اولیه ای بر روی یک سرمایه گذاری خیالی و فرضی به نام شرکت تِکنو اِکسِرسایز(۱) به شما نشان می دهد چگونه استدلالی ترغیب کننده برای ایده تان بنویسید. این کار را در کل فصل های کتاب پیگیری خواهیم کرد.

آغاز به کار

به گفته ی ویلیام سَلمن(۲)، استاد دانشکده ی کسب وکار دانشگاه هاروارد و متخصص سرمایه گذاری های کارآفرینانه، در اکثر طرح های کسب وکار، فضایی بسیار زیاد به اعداد و فضایی بسیار کم به اطلاعات اختصاص می یابد. در نهایت، سرمایه گذاران هشیار درک می کنند، پیش بینی های مالی برای یک شرکت جدید (به خصوص برآوردهای مفصلِ ماهانه که تا سال های متمادی ادامه می یابد) معمولاً چیزی بیش از تخیلات خوش بینانه ی دیوانه وار نیستند. با توجه به این نکته، سلمن پیشنهاد می دهد طرح کسب وکار خود را بر اساس چارچوبی سازماندهی کنید که عوامل حیاتی برای هر سرمایه گذاری جدید را ارزیابی کند:
 • اشخاص. افرادی که کسب وکار را آغاز و مدیریت خواهند کرد، و نیز هر طرف خارج از شرکتی که منابع مهمی فراهم خواهد کرد.
 • فرصت موجود. پروفایلی از خود کسب وکار: کسب وکار چه اقلامی و به چه کسانی خواهد فروخت، عوامل اقتصادی موثر بر آن کدام اند، و چه موانعی ممکن است بر سر راه موفقیت آن قرار داشته باشد.
 • موقعیت موجود. تصویر کلی؛ محیط قانونی، نرخ سود، رویه های مردم شناختی، تورم، و غیره. این ها لزوماً عواملی هستند که تغییر آن ها اجتناب ناپذیر است اما تحت کنترل شما نیستند.
 • خطر و پاداش احتمالی. بررسی همه ی مواردی که می توانند بد و یا خوب پیش روند، و نیز صحبت درباره ی اینکه گروه چگونه می تواند به آن ها پاسخ دهد.
با به خاطر داشتن این ۴ عامل مهم سلمن، آماده هستید کم کم به اطلاعاتی فکر کنید که برای نوشتن قوی ترین طرح کسب وکار نیاز خواهید داشت. وقتی تحقیق خود را آغاز می کنید، این سوالات مهم را از خود بپرسید:
 • هدف تان چیست؟ اگر طرح کسب وکارتان، طرحی پیشنهادی در محیطِ پر از منابعِ شرکت بزرگی است، برخی از بخش های آن (مانند بخش های بازاریابی یا عملکردها) می تواند نسبت به بخش های دیگر کوتاه تر و از توسعه ی کمتری بهره مند باشد. در این صورت شما باید بر ارائه ی فایده و تحلیل رقابتی متمرکز شوید. از طرف دیگر، اگر از طرح کسب وکار برای کسب پول از سرمایه گذاران استفاده می کنید، باید بیشتر بر خودِ فرصت و گروه مدیریت متمرکز شوید.
 • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ اینکه بدانید چه کسانی و چرا برنامه ی شما را مطالعه خواهند کرد و قدری از اهداف و نیازهای آن ها مطلع باشید، به شما در تنظیم پیام تان کمک می کند. برای اطلاع یافتن از نیازها و انگیزه های خاص مخاطبان تان، قدری تحقیق کنید. به سراغ شبکه ی خود بروید؛ دیدگاه های همکاران و دیگر افراد حرفه ایِ صنعت را درباره ی مشکلی که سعی در حل آن دارید جویا شوید. همچنین، از دیدگاه مخاطبان تان نیز به طرح پیشنهادی خود فکر کنید. برای مثال ممکن است کمیته ی مدیریت شرکت یا هیات مدیره، ایده ی شما را در بافت دیگر طرح های شرکت بررسی کند و به دنبال صرفه جویی های ممکن در هزینه ها یا دیگر فرصت های مربوط به ایده ی شما باشند. از طرف دیگر، ممکن است سرمایه گذاران و قرض دهندگان مایل باشند از نقاط سربه سری و ظرفیت بالقوه ی کسب وکار در بلندمدت اطلاع یابند.
 • شما چه می خواهید؟ به هدف نهایی خود فکر کنید. آیا به تاییدیه ی رسمی شرکت یا پشتیبانی فعال مدیریت ارشد نیاز دارید؟ آیا تنها به دنبال تامین هزینه هستید، یا می خواهید ارتباطاتی با سرمایه گذاران یا شرکای تجاری دیگر برقرار کنید؟ آیا می خواهید وامی را بازپرداخت کنید، یا اینکه تمایل دارید مالکیت و سود را با افراد دیگری سهیم شوید؟
به چه اطلاعاتی نیاز خواهید داشت؟
اکنون که افکارتان را سازماندهی کرده اید، باید مشخص کنید آیا تمامی مطالب مرتبط را در اختیار دارید یا خیر. برخی از این ها اطلاعات مالی و حقوقی خواهد بود. برای مثال، آیا هزینه های ضروری تولید محصول تان را بررسی و تایید کرده اید؟ آیا مناسب ترین ساختار حقوقی و وضعیت مالیاتی را برای کسب وکارتان در نظر گرفته اید؟ برای این نوع اطلاعات، منابع زیادی وجود دارد. شما باید مطبوعات تجاری را که مالکان کسب وکارهای شما را هدف قرار می دهند مشخص کنید، تحقیقاتی را که توسط تحلیل گرانِ برجسته، انجام شده اند جست وجو کنید، و در شبکه ی خود به دنبال متخصصانی باشید که بتوانند در درک تصوری کامل تر از محیطِ کسب وکار به شما کمک کنند. منابع برخطی نیز در این زمینه وجود دارد، از جمله وب سایت اتاق بازرگانی محل شما و وب سایت های رسمیِ مدیریت کسب وکارهای کوچک، وب سایت خدمات درآمدهای داخلی، سازمان آمار، و دایره های دولتی/ ایالتیِ توسعه ی اقتصادی.

ساختار یک طرح کسب وکار

رایج ترین ساختار طرح کسب وکار به این شکل است که با خلاصه های کوتاه و کلی (مانند خلاصه ی اجرایی(۳) و توصیف کسب وکار(۴)) آغاز می شود و سپس در بدنه ی برنامه به توضیحاتِ مفصل تر می پردازد. در اینجاست که توصیفات دقیقی از اجزاء و دغدغه های بنیادینِ کسب وکار ارائه می دهید. پیوست هایی که در پایان اضافه می شود شامل جزئی ترین اطلاعات است (داده های مالی، رزومه های گروه مدیریت، و غیره).
نوشتن طرح کسب وکار وظیفه ای سنگین و نیازمند زمان، تعهد، و نظم است. به جای اینکه آن را به یک باره انجام دهید، بخش به بخش پیش بروید. تقسیم کار به بخش های کوچک تر به شما کمک می کند زمان خود را به نحو بهتری برنامه ریزی کنید. در این فرایند، از دیگران نیز نظرخواهی کنید. درباره ی ایده ی خود با پیشکسوتان، شرکای کسب وکار، و همکاران صحبت کنید. از آن ها بخواهید کاستی های برنامه و علایم خطر احتمالی را در برنامه تان پیدا کنند. سپس همچنان که پیش می روید تغییراتی ایجاد کنید.
اکثر برنامه های کسب وکار شامل اجزای زیر هستند، که آن ها را در بخش های مختلف کتاب با جزئیات بیشتری پوشش خواهیم داد:
 • صفحه ی اول: این صفحه باید شامل نام کسب وکار یا پروژه و نیز نام و اطلاعات تماس شما باشد.
 • فهرست مطالب: دیدی اجمالی از موضوعاتی که پوشش داده خواهد شد. از زبانی ساده استفاده کنید تا خوانندگان بتوانند به راحتی مطلب خاصی را جست وجو کنند یا به راحتی پیش بروند تا آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند.
 • خلاصه ی اجرایی: توضیحی کوتاه و رسمی از اینکه شرکت شما چیست، می خواهید به کجا برسد، و چرا موفق خواهد بود.
 • توصیف کسب وکار: مروری سطح بالا از سرمایه گذاری پیشنهادی شما.
 • پیشینه ی صنعت: داده های مرتبط در طول زمان و نیز اطلاعات فعلی درباره ی شکل، اندازه، رویه ها، و خصوصیات مهم صنعت.
 • تحلیل رقابتی: تجزیه وتحلیل رقبای فعلی و احتمالی.
 • تحلیل بازار: ارزیابی شما از مشتریان هدف و خواسته ها، نیازها، و خصوصیات مردم شناختی آن ها.
 • خلاصه ی مدیریتی: مقدمه و توصیفی برای گروه تان که نشان می دهد چگونه با یکدیگر در جهت تشکیل واحدی اثربخش و موفق کار خواهند کرد.
 • برنامه ی عملکرد: جریان فعالیت های روزانه ی کسب وکارتان و راهبردهایی که آن ها را پشتیبانی خواهد کرد.
 • برنامه ی بازاریابی: راهبرد دقیق شما درباره ی اینکه می خواهید محصول یا خدمت خود را چگونه به فروش برسانید.
 • برنامه ی مالی: خلاصه ای از وضعیت فعلی و برآوردهای آتی مربوط به عملکرد مالی شرکت.
 • پیوست ها و نقاط مرجع: اوراق دیگری که اطلاعات جزئی تری درباره ی اجزاء برنامه ارائه می دهند.
مسلم است تمامی برنامه های کسب وکار به طور دقیق از همین الگو پیروی نمی کنند. بلکه همان گونه که در فصل بعد مشاهده خواهید کرد، برنامه ی شما می تواند بسته به مخاطبان شما و نیازهایشان شامل برخی از این بخش ها باشد، و یا برخی از بخش های دیگر آن حذف شود.

نظرات کاربران درباره کتاب تدوین طرح کسب و کار