فیدیبو نماینده قانونی دفتر نشر فرهنگ اسلامی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پیمان‌های الهی با اهل ایمان

کتاب پیمان‌های الهی با اهل ایمان
جلد ششم

نسخه الکترونیک کتاب پیمان‌های الهی با اهل ایمان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب پیمان‌های الهی با اهل ایمان

اهل ایمان وارد مدرسۀ بزرگ و سرنوشت‌ساز ایمان شده‌اند، مدیر این مدرسه، خداوند بزرگ و ربّ مطلق هستی است که این مدرسه را برای رشد و کمال بندگانش بنا نهاده است، معلّمان این مدرسه انبیاء و ائمّۀ نور هستند که خداوند با دقّت تمام آنها را انتخاب و برای همین منظور تربیتشان کرده است، شاگردان این مدرسه هم اهل ایمان هستند که دعوت انبیاء را اجابت نموده و آگاهانه و با اختیار در این مدرسه ثبت‌نام کرده و آمادگی خود را برای گذراندن کلاس‌ها و تحمّل سختی‌های آن اعلام کرده‌اند. سختی‌های تعلیم و تربیت از یک‌ سو، و عیش و نوش و هوی و هوس‌های بیرون از مدرسه از سوی دیگر جمعی از شاگردان این مدرسه را به تجدیدنظر در انتخاب خویش فرامی‌خواند و به‌تدریج وادار به خروج از محیط مدرسه می‌سازد، پس خطر پشت‌پا زدن به ایمان برای اهل ایمان و خروج از مدرسۀ ایمان یک خطر جدّی می‌باشد. ۸۹ دستورالعمل مشخص تحت عنوان «یا أیها الّذین آمنوا» به عنوان منشور جامع بهره‌مندی از مدرسۀ ایمان توسّط مدیر مدرسه تدوین گردیده و در کتاب راهنما در اختیار اهل ایمان قرار گرفته است. کتاب حاضر حاوی ده دستورالعمل از ۸۹ دستورالعمل می‌باشد.

ادامه...

بخشی از کتاب پیمان‌های الهی با اهل ایمان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل پنجاه و یکم: فتح نهایی مکه با تطهیر از نجاست شرک

(یا اَیهَا الَّذینَ آمَنُوا اِنَّمَا الْمُشْرِکونَ نَجَسٌ فَلا یقْرَبُوا الْمَسْجِدَالْحَرامَ بَعْدَ عامِهِمْ هذا وَ اِنْ خِفْتُمْ عَیلَه فَسوْفَ یغْنیکمُ اللّهُ مِنْ فَضلِهِ اِنْ شاءَ اِنَّ اللّهَ عَلیمٌ حَکیمٌ)(۳)
ای کسانی که ایمان آورده اید، حقیقت این است که مشرکان ناپاکند، پس نباید بعد از امسال، نزدیک مسجدالحرام شوند. و اگر از فقر می ترسید، پس به زودی خداوند اگر بخواهد، شما را به فضل خویش بی نیاز می سازد، که خداوند دانای حکیم است!

سوالات:

۱. مشرک در فرهنگ قرآن به چه کسانی گفته می شود؟
۲. معنی نجاست چیست و چرا مشرکین نجس هستند؟
۳. ارتباط شرک و نجاست چیست؟
۴. چه خصوصیتی در مسجدالحرام است که نباید مشرکین وارد آن شوند؟
۵. مراد از «بَعْدَ عامِهِمْ هذا» کدام سال بود؟
۶. مقصود از فقری که اهل ایمان از آن می ترسیدند چیست؟
۷. خداوند چگونه اهل ایمان را غنی می سازد؟
۸. فضل خدا چیست که خداوند با آن مومنان را غنی می سازد؟
۹. پیام «علیم و حکیم» بودن خدا در ذیل آیه چیست؟
۱۰. ارتباط این آیه با ماموریت حضرت علی(ع) برای اعلام برائت در مکه چیست؟
ـ نکته ها

پاسخ به سوالات:

۱. مشرک در فرهنگ قرآن به چه کسانی گفته می شود؟

ـ در اوّلین تقسیم بندی بین انسان ها (جمیع انسان ها) آنها به دو گروه مومن و کافر تقسیم می شوند:

(وَ قُلِ الْحَقُّ مِنْ رَبِّکمْ فَمَنْ شاءَ فَلْیوْمِنْ وَ مَنْ شاءَ فَلْیکفُرْ)(۴)
بگو: این حق است از سوی پروردگارتان! هرکس می خواهد ایمان بیاورد، و هرکس می خواهد کافر گردد.

ـ کافران نیز در یک تقسیم بندی کلّی یا منکر اصل وجود خدا هستند و یا اینکه به خدا معتقد بوده و در عین حال برای خدا شریک و یا شریکانی قائل هستند:

(وَ قالَ فِرْعَوْنُ یا اَیهَا الْمَلَاُ ما عَلِمْتُ لَکمْ مِنْ اِلهٍ غَیری فاَوْقِدْ لی یا هامانُ عَلَی الطِّینِ فَاجْعَلْ لی صَرْحاً لَعَلِّی اَطَّلِعُ اِلی اِلهِ مُوسی وَ اِنِّی لَاَظُنُّهُ مِنَ الْکاذِبینَ)(۵)
فرعون گفت: ای جمعیت اشراف، من خدایی جز خودم برای شما سراغ ندارم. ای هامان، برایم آتشی بر گِل بیفروز، و برای من برج بلندی ترتیب ده تا از خدای موسی خبر گیرم هرچند من گمان می کنم او از دروغگویان است.

(اَ یشْرِکونَ ما لا یخْلُقُ شَیئاً وَ هُمْ یخْلَقُونَ)(۶)
آیا موجوداتی را همتای او قرار می دهند که چیزی را نمی آفرینند، و خودشان مخلوقند.

(وَ قالَ الَّذینَ اَشرَکوا لَوْ شاءَ الله ما عَبَدْنا مِنْ دُونِهِ مِنْ شَی ءٍ نَحْنُ وَ لا آباوُنا)(۷)
مشرکان گفتند: اگر خدا می خواست، نه ما و نه پدران ما، غیر او را پرستش نمی کردیم.

ـ بیشتر کسانی که در قرآن کافر نامیده شده اند در واقع همان مشرکان هستند و به ندرت افرادی هستند که اصل وجود خدا را منکر باشند.
عموم مخاطبان قرآن در عصر نزول نیز مشرکینی بودند که اصل وجود خدا را قبول داشتند و در عین حال بت پرست بودند و پرستش بتها را موجب تقرّب به خدا می دانستند:

(وَ الَّذینَ اتَّخذُوا مِنْ دُونِهِ اوْلِیاءَ ما نَعْبدُهُمْ اِلاَّ لِیقَرِّ بونا اِلَی اللَّهِ زُلْفی)(۸)
و آنها که غیر خدا را اولیای خود قرار دادند و دلیلشان این بود که: اینها را نمی پرستیم مگر به خاطر اینکه ما را به خداوند نزدیک کنند.

ـ مراتب نازله ای از شرک در اهل ایمان نیز وجود دارد که موجب خروج آنان از دایره مسلمانی نمی گردد و در عین حال نقصانی در ایمانشان بشمار می رود:

(وَ مَا یوْمِنُ اَکثرُهُم بِاللَّهِ اِلا وَ هُم مُّشرِکونَ)(۹)
و بیشتر آنها که به خدا ایمان می آورند، مشرکند.

این گونه شرک که معروف به شرک خفی و نهان است در مقابل شرک جلی و آشکار است که بت پرستان داشتند و موجوداتی را اعم از جماد و اجرام آسمانی و ملائکه و جن و بعضی از انسانها را شریک خداوند قلمداد می کردند.
آنچه که در آیه محلّ بحث مورد توجّه است مشرکین بت پرست هستند که در زمره کافران بوده و هیچ یک از احکام اسلامی در مورد آنان صدق نمی کند.
ـ از نظر قرآن بزرگترین گناه که اگر فردی مرتکب آن شود و در دنیا توبه نکند و با آن حال بمیرد بخشیده نمی شود گناه شرک است:

(اِنَّ الله لا یغْفِرُ اَنْ یشْرَک بِهِ وَ یغْفِرُ ما دُونَ ذلِک لِمَنْ یشاءُ وَ مَنْ یشْرِک بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَری اِثْماً عَظیماً)(۱۰)
خداوند شرک را نمی بخشد، و پایین تر از آن را برای هرکس بخواهد می بخشد. و آن کسی که برای خدا، شریکی قرار دهد، گناه بزرگی مرتکب شده است.

(اِنَّ الله لا یغْفِرُ اَنْ یشْرَک بِهِ وَ یغْفِرُ ما دُونَ ذلِک لِمَنْ یشاءُ وَ مَنْ یشْرِک بِاللَّهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالاً بَعیداً)(۱۱)
خداوند، شرک به او را نمی آمرزد، ولی کمتر از آن را برای هرکس بخواهد می آمرزد. و هرکس برای خدا شریک قرار دهد، در گمراهی دوری افتاده است.

ـ در فراز پایانی این فصل تحت عنوان نکته ها مطالبی در تبیین اهمیت گناه شرک تقدیم خواهد شد.

۲. معنی نجاست چیست و چرا مشرکین نجس هستند؟

ـ هر چیز پست و پلیدی که بطور طبیعی انسانها از آن تنفّر دارند و آن را زشت و بد می دانند نجس نامیده می شود. نجاست هم به کثافتهای ظاهری و مادّی و هم به پلیدیهای درونی و معنوی اطلاق می گردد.
نقطه مقابل نجاست، طهارت و پاکی است که آن هم در امور معنوی و ظاهری کاربرد دارد.
این کلمه فقط یک بار در قرآن بکار رفته است که همین آیه محلّ بحث است و برداشت اغلب مفسرین از آن پلیدی معنوی می باشد.
ـ پاکی و پلیدی هر چیزی متناسب با وضعیت و شرایط خاص آن می باشد.آب در اصل خویش پاک و زلال است ولی توسّط فضولات و پسابها آلوده می گردد، میوه جات هنگامی که گندیده و کرم زده شوند آلوده بشمار می روند، گوشت توسّط میکروبها فاسد می شود، آهن با زنگ زدن آلوده می شود، و انسانی که در دام اعتیاد می افتد و یا در باند جنایتکاران قلمداد می شود و یا در زمره هوسبازان قرار می گیرد، آلوده و پلید نامیده می شود.
حقیقت و جوهره آدمی جنبه روح اللّهی اوست که استعداد خلافهاللّهی هم دارد، حال اگر این حقیقت به قدری پست و حقیر گردد که در مقابل هیچ و پوچ بر خاک افتد و سجده کند، و گوهر وجودش را به کمترین بها و بلکه به هیچ بفروشد، حتماً چنین انسانی گرفتار بدترین پلیدی و آلودگی شده است و کلمه نجس مناسبترین عبارت در مورد وی خواهد بود!
ـ اعتقادات و نوع نگرش و همچنین رفتار و عملکرد آدمی، می تواند موجب آلودگی و پلیدی وی گردد:
آیا کسانی که یک نژاد و یا ملّت خاصی را در میان جامعه بشری برتر می دانند و بقیه را بردگان و خدمتگزاران آن نژاد خاص می دانند، آلوده و پلید نیستند؟
آیا کسانی که انسان را گرگ انسان می دانند و توصیه می کنند برای اینکه توسّط گرگهای دیگر دریده نشوند هرچه زودتر دست بکار شوند و دیگران را بدرند، و در این راه به هیچ کس رحم نکنند، کثیف و نجس نیستند؟
آیا کسانی که به جان انسانها حرمتی قائل نیستند و برای رسیدن به ثروت و قدرت و سلطه بیشتر حاضر به ریختن خون هزاران هزار انسان می گردند و در عین حال قیافه قهرمان به خود می گیرند و خود را فاتح میدان قلمداد می کنند، پَست و ناپاک نیستند؟
آیا کسانی که شان آدمی را به قدری تنزّل می دهند که او را در حدّ شکم و اطراف شکم خلاصه می سازند و تمام آمال و آرزوهایش را در لذّتهای مربوط به همین اعضاء و جوارح ظاهری محدود می کنند و آدمی را پست تر از حیوان تلقّی می نمایند، پلید و نجس نیستند؟
آیا کسانی که به سگ خویش بیش از فرزندانشان توجّه می کنند و بر همجنس بازی خویش افتخار می کنند و پیشرفت و تعالی را در قانونی کردن ازدواج هم جنس بازان تعریف می نمایند، آلوده و نجس نیستند؟
آیا کسانی که هنرپیشگان هالیوود را به عنوان بتهای جدید به بشریت معرفی، و ملّت ها را دعوت به تعظیم در برابر این بتها می کنند، و آنچنان تبلیغ می کنند که نهایت آروزی میلیونها دختر و پسر را در گرفتن یک امضا از آن هنرپیشگان خلاصه می سازند....! پست و پلید نیستند؟
ـ انسانها برای عبودیت و بندگی خداوند آفریده شده اند و در پرتو آن وجودشان پاک و طاهر می ماند:

(وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْاِنْسَ اِلاَّ لِیعْبُدُونِ)(۱۲)
من جنّ و انس را نیافریدم جز برای اینکه عبادتم کنند.

(فیهِ رِجالٌ یحِبُّونَ اَنْ یتَطَهَّرُوا وَ الله یحِبُّ الْمُطَّهِّرینَ)(۱۳)
در آن مردانی هستند که دوست دارند پاکیزه باشند و خداوند پاکیزگان را دوست دارد.

کسانی که از بندگی خداوند رویگردان و به پرستش موهومات روی می آورند، در حقیقت از مسیر صحیح و پاک خارج و در بیراهه ای که جز آلودگی و پلیدی در آن نیست قدم گذاشته اند و فضای فکر و دل خویش را آلوده ساخته اند.

نظرات کاربران درباره کتاب پیمان‌های الهی با اهل ایمان