فیدیبو نماینده قانونی انتشارات طلایه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آموزشهای قبل از بلوغ برای دختران

کتاب آموزشهای قبل از بلوغ برای دختران

نسخه الکترونیک کتاب آموزشهای قبل از بلوغ برای دختران به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آموزشهای قبل از بلوغ برای دختران

شاید تا زمانی که علایم بلوغ در دخترتان ظاهر نشده است، باور این که لازم است با دخترتان درباره بلوغ و قاعده‌گی صحبت کنید سخت باشد. تصور این که بدن فرزندتان روزی، دیر یا زود، بالغ خواهد شد و او نیاز دارد چیزهایی درباره آنچه در آینده روی خواهد داد بداند مسلماً مشکل است اما باید بدانید اگر دخترتان بین هشت تا ده سال دارد، بدن او تقریباً روند بلوغ را آغاز کرده است و هر شب در حین خواب غده هیپوفیز او هورمون خود را در جریان خون ترشح می‌کند. مراحل بلوغ حتی قبل از اینکه شما متوجه تفاوت‌های ظاهری آن شوید آغاز خواهد شد. بله، باید بدانید که دختر کوچک شما شروع به بالغ شدن کرده است.

ادامه...

بخشی از کتاب آموزشهای قبل از بلوغ برای دختران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل اول: اگر دخترتان هشت ساله است، آنقدر بزرگ شده است که با او صحبت کنید

زمانی که دخترتان هشت ساله می شود لازم است درباره قاعده گی، بلوغ و تغییرات جسمانی این دوره با او حرف بزنید. اغلب مادران از من می پرسند: «اما چرا اینقدر زود؟ دختر من در این سن هنوز یک بچه است.»
شاید تا زمانی که علایم بلوغ در دخترتان ظاهر نشده است، باور این که لازم است با دخترتان درباره بلوغ و قاعده گی صحبت کنید سخت باشد. تصور این که بدن فرزندتان روزی، دیر یا زود، بالغ خواهد شد و او نیاز دارد چیزهایی درباره آنچه در آینده روی خواهد داد بداند مسلماً مشکل است اما باید بدانید اگر دخترتان بین هشت تا ده سال دارد، بدن او تقریباً روند بلوغ را آغاز کرده است و هر شب در حین خواب غده هیپوفیز او هورمون خود را در جریان خون ترشح می کند. مراحل بلوغ حتی قبل از اینکه شما متوجه تفاوت های ظاهری آن شوید آغاز خواهد شد. بله، باید بدانید که دختر کوچک شما شروع به بالغ شدن کرده است.
در امریکا از شروع دهه ۱۹۰۰ روند رشد کودکان سرعت بیشتری یافته است و زودتر از قبل بالغ می شوند. در طول یکصد سال گذشته سن متوسط شروع اولین دوره قاعده گی در دختران از حدود چهارده سالگی به حدود دوازده سالگی تقلیل یافته است. حتی برخی از دختران اولین دوره قاعده گی خود را به طور طبیعی از سن نه تا ده سالگی آغاز کرده اند. بر اساس مدارک موجود مشخص شده است در پسران که دارای علایم مشخص بلوغ چون دختران نیستند نیز در نسل جدید، رسیدن به سن بلوغ به طور متوسط کاهش یافته است.
در آوریل سال ۱۹۹۷ در ژورنال پزشکی پدیاتریکس Pediatrics گزارشی انتشار یافت که در آن به بررسی علایم اولیه بلوغ جسمانی در میان ۱۷۰۷۷ دختر جون امریکایی پرداخته شده بود. به طور متوسط ۱۰ درصد از دختران سیاه پوست و ۹۰ درصدشان سفیدپوست بودند. محققان نتیجه گرفتند که: ۱ - سن متوسط برای شروع اولین دوره قاعده گی سن ۱۲ سالگی برای دختران سیاه پوست و ۱۲ سال و هشت ماه برای دختران سفیدپوست است. ۲ - سن متوسط برای رشد پستان ها هشت سال و هشت ماه برای دختران سیاه پوست و ۹ سال و ده ماه برای دختران سفیدپوست است. ۳ - شروع بلوغ شخصیتی در دختران امریکایی زودتر از سنی است که قبلاً تصور می شد.
در واقع در طی این بررسی بزرگ شدن پستان ها و رشد موهای زهار در ۳ درصد از دختران سیاه پوست و ۱ درصد از دختران سفیدپوست در سن سه سالگی دیده شد. نتایج این گزارش در میان مردم بسیار تعجب برانگیز بود و حتی در رادیو و تلویزیون امریکا پخش شد.
هیچکس به درستی نمی داند چرا امروزه کودکان در سن پایین تری بالغ می شوند. پذیرفته ترین تئوری موجود این است که اکنون به دلیل پیشرفت مراقبت های بهداشتی وزن کودکان و میزان سرعت رشد آنها افزایش یافته است. تجویز ویتامین، قبل و پس از زایمان، همچنین مصرف مواد غذایی غنی شده چون شیر و نان غنی شده و در دسترس بودن مراقبت های بهداشتی و غذایی، وزن کودکان امروز را بسیار بالاتر برده است. البته ژنتیک نیز نقش مهمی در شروع دوره نوجوانی دارد.
معمولاً شروع قاعده گی در دختران ساکن مناطق گرمسیر زودتر از دخترانی است که در مناطق سردسیر زندگی می کنند. تصور می شود آب و هوای گرم و تابش زیاد نور خورشید سرعت رشد را بیشتر می کند و آغاز قاعده گی را تسریع می نماید. حتی برخی از محققان معتقدند تابش نور خورشید و نور الکتریکی دلیل قاعده شدن دختران ما در سنی پایین تر از سنی که مادر مادر مادربزرگشان قاعده شده است، می باشد. در هر صورت براساس آنچه که خواندید روشن است که اکنون مادران باید زودتر از آنچه که می پنداشتند خود را برای صحبت با دخترانشان آماده کنند.
در ادامه به شش داستان از زبان دخترانی اشاره خواهیم کرد که در سن هشت تا چهارده سال قرار دارند. همه این دختران در انتظار شروع اولین قاعده گی خود هستند. این داستان ها از میان چندین داستان انتخاب شده اند زیرا به خوبی نشان دهنده احساسات نگرانی ها و سوالاتی هستند که ممکن است برای تمام دختران جوان وجود داشته باشد. تمام این دختران نه تنها مراقبت های بهداشتی خوبی دریافت کرده اند بلکه اطلاعات لازم در مورد قاعده گی نیز به آنها داده شده است. خواندن این داستان ها بسیار جالب است زیرا همه این دختران تغییرات فیزیکی و احساسی خود را مستقیماً به رسیدن زمان بلوغ مرتبط می دانند. آنها به خوبی می دانند که بزرگ شدن پستان ها، تغییرات بدن و خلق و خوی ناپایدارشان همه بخشی از رشد آنها است. اما با وجود تمام این اطلاعات آنها نیز از همان ترس مشترک نوشته اند، یک ترس ناشناخته. آنها با این که می دانند هنگام قاعده گی چه رخ می دهد اما مطمئن نیستند بتوانند با احساساتی که با قاعده گی همراه است کنار آیند.
نوشته های این دختران جوان نشان می دهد صحبت با دخترانی که در انتظار این اتفاق ناشناخته هستند تا چه اندازه اهمیت دارد. همه دختران قبل از قاعده شدن در مورد بلوغ و قاعده گی از دوستانشان یا از طریق تلویزیون چیزهایی می شنوند اما این اطلاعات اغلب نادرست است. اگر دخترتان تقریباً هشت ساله است احتمالاً در مورد این مسئله بسیار کنجکاو است اما نمی داند چگونه باید سوالات خود را مطرح نماید. هنگامی که این داستان ها را بخوانید و شرح سردرگمی ها، ترس ها و ناامیدی ها را از زبان این دختران جوان بشنوید، بیش از پیش علاقه مند خواهید شد تا با دخترتان درباره بلوغ صحبت کنید و به سوالات ناگفته او پاسخ دهید.
خواندن این داستان ها می تواند سردی بین شما و فرزندتان را از بین ببرد و باب گفتگو را بین شما باز کند. به تجربه دریافته ام اغلب دختران جوان در ابتدا رغبتی به بیان احساسات، ترس ها و سردرگمی هایشان نخواهند داشت اما اگر شما صحبت هایتان را با بازگو کردن داستان های این فصل آغاز کنید، مسلماً دخترتان احساس راحتی بیشتری می کند و شما می توانید به راحتی با او در احساس هایش شریک شوید.
توصیه می کنم این داستان ها را دوبار بخوانید. این داستان ها کوتاه هستند و خواندن آنها ساده است. در اولین بار توجه خود را به دختران داستان متمرکز کنید. به آنچه می دانستند، آنچه فکر می کردند می دانند و اضطراب ها و نگرانی هایشان، و بار دوم به نقش مادران توجه نمایید. دقت کنید که چگونه دختران این داستان ها در جست و جوی راهنمایی، حمایت و دلگرمی مادرانشان بودند.

اضطراب

مادلین، ۱۱ ساله
من فکر نمی کنم این اتفاق مشکل زیادی برای من بوجود آورد. می دانم که روزی این اتفاق برایم رخ خواهد داد و گاهی از فکر کردن به آن وحشت می کنم. از خود می پرسم: قاعده گی واقعاً چیست؟ چگونه اتفاق می افتد؟ چرا باید رخ دهد؟ چه تغییراتی در من شروع شده است؟ اگر هنگام قاعده گی در مدرسه باشم چه باید بکنم؟ چگونه این خبر را به مادرم بدهم؟ آیا پدرم خواهد فهمید؟ اما به هر حال این اتفاق می افتد و من باید تا جایی که می توانم مثبت فکر کنم و مطمئن هستم پیروز خواهم شد!!

من بزرگ شده ام

امیلی، ۱۲ ساله
من اطلاعات زیادی درباره بلوغ از مدرسه به دست آورده ام. من آموخته ام که زنان جوان قبل از این که به مرحله بزرگسالی برسند چه مراحلی را باید طی کنند. قبلاً کمی درباره این که چرا پستان هایم بزرگتر شده اند و پایین تنم موهایی در حال رشد هستند نگران شده بودم و به همین دلیل با مادرم صحبت کردم. او به من گفت که من دارم برای بلوغ و تبدیل شدن به یک خانم جوان آماده می شوم.
من تصور بزرگ شدن را دوست دارم اما معمولاً در مدرسه عصبی و نگران می شوم. اوایل سعی می کردم از بلوزهای گشاد استفاده کنم اما سپس فهمیدم من تنها کسی نیستم که پستان هایم بزرگ شده اند. دختران زیادی مانند من هستند.
من درباره بلوغ بسیار کنجکاو هستم و کتاب هایی در این مورد خوانده ام. این کتاب ها بسیار مفیدتر از دوستانم بودند. اکنون دیگر برای پرسیدن سوالاتم به سراغ دوستانم نمی روم. سپس دریافتم که مادر و مادربزرگم بهترین افراد برای پرسیدن سوالاتم هستند. من می توانستم با آنها به راحتی احساساتم را درباره بلوغ در میان بگذارم.
روزی مادرم چند نوع نوار بهداشتی برایم آورد و من سعی کردم آنها را امتحان کنم اما به نظر می رسید استفاده از تمام آنها بسیار ناراحت کننده است گرچه فکر می کنم مادرم بدون هیچ مشکلی می تواند از آنها استفاده کند.
یک شب هنگامی که برای حمام آماده می شدم متوجه شدم مقداری ترشح به رنگ زرد روشن به روی لباس زیرم وجود دارد. مادرم گفت اصلاً جای نگرانی نیست و اینها فقط مقداری از ترشحات طبیعی بدنم هستند. نمی دانم چرا، ولی هنگام فکر کردن به شروع قاعده گی ام احساس هیجان و اضطراب می کنم.

نیمی از من می گوید به سختی می توانم صبر کنم و نیمه دیگر می گوید مکافات است

نوئل، ۱۲ ساله
برای رسیدن قاعده گی ام اصلاً عجله ای ندارم. زمانی که به این مسئله فکر می کنم نیمی از من می گوید به سختی می توانم منتظر بمانم و نیمه دیگرم می گوید رسیدن آن مکافات است. مسلماً با شروع قاعده گی چیزهای خوبی به دست خواهم آورد مثلاً می فهمم که می توانم بچه دار شوم، قاعده گی را تجربه خواهم کرد و برای خودم نوار بهداشتی خواهم داشت. اما چیزهای بدی هم وجود دارد: این نوار بهداشتی ها چندان راحت نیستند و تحمل آنها در هر ماه می تواند واقعاً مشکل باشد. در ضمن دل درد همراه با قاعده گی بسیار نگرانم می کند.
در واقع انتظار برای این اتفاق هم ساده است و هم دشوار. نمی خواهم باور کنم که این اتفاق خیلی بد باشد و فکر می کنم واقعاً نباید از آن ترسید. حتی گاهی با فکر به آن هیجانزده می شوم. مثل این که دوست دارم هر چه زودتر این اتفاق رخ دهد. گرچه در میان همکلاسی هایم هنوز کمتر کسی است که آن را تجربه کرده باشد اما مسلماً هیچ دختر نوجوانی نیست که این اتفاق برایش روی ندهد و به همین دلیل گاهی با تصور آن تمام وجودم پر از ترس و اضطراب می شود.
اگر این اتفاق در میان کلاس رخ دهد چه خواهد شد؟ به نظر من این وحشتناک ترین چیزی است که ممکن است با آن مواجه شوم. علاوه بر این استفاده از این وسیله های بالشتک مانند به روی لباس زیر واقعاً ناراحت کننده خواهد بود.
از سوی دیگر واقعاً مشتاق هستم این اتفاق هر چه زودتر برایم رخ دهد زیرا قاعده شدن به معنای این است که به راستی بزرگ شده اید و یک نوجوان هستید. من واقعاً دلم می خواهد دیگران مرا یک بزرگسال بدانند، یاد بگیرم رانندگی کنم و اجازه داشته باشم به مهمانی دوستانم بروم.
مادرم تمام چیزهایی را که باید درباره این دوره می دانستم به من آموخته است اما آنچه از صحبت های او فهمیدم چندان خوشایند نبود. گاهی فکر می کنم اصلاً منصفانه نیست، چرا پسرها چنین دردسرهایی را تحمل نمی کنند. آنها برای بالغ شدن لازم نیست هیچ زحمتی به خود بدهند. اما به هر حال من پسر نیستم، اکنون یازده ساله ام و تا ژوئیه دوازده ساله نخواهم شد و تا آن زمان بسیاری از دخترانی که می شناسم نیز بالغ خواهند شد.
تنها دو روز پیش زمانی که در حمام مدرسه بودم، روی زمین تکه ای از مقوای بسته بندی نوار بهداشتی را دیدم. به خوبی می دانستم که این بسته بندی چیست اما تمام روز به این فکر بودم که این نوار بهداشتی مال معلممان بود یا یکی از دختران مدرسه.
سال گذشته دختری در کلاسمان بود که دوازده سال داشت و پریود شده بود. او نوارهای بهداشتی اش را همه جا در کیفش می برد. همه جا آنها را بهمراه داشت. همه می دانستند او پریود شده است اما خودش از این موضوع خبر نداشت و فکر می کرد این راز میان او و دوستش باقی مانده است. من نمی خواهم زمانی که این اتفاق برای من می افتد تمام مدرسه بدانند. این خلاصه ای بود از آنچه احساس می کردم.

زیاد درباره آن فکر نمی کنم

آلیسا، ۱۲ ساله
من درباره بلوغ زیادفکر نمی کنم فقط گاهی فکر آن از خاطرم می گذرد و مسلماً قادر به کنترل آن نیستم. نمی دانم بلوغ چه احساسی می تواند داشته باشد. کمی نگرانم. نمی دانم با وجود چنین حالتی چگونه می توان به کارهای روزمره رسیدگی کرد.
مادرم می گوید این اتفاق مهمی نیست اما من چندان مطمئن نیستم. مادرم آنچه را که باید درباره بلوغ بدانم کاملاً برایم توضیح داده است ولی من فکر می کنم این اتفاق برای هر کس به گونه ای است. مادر دوستم زمان قاعده گی فقط شکوه و گلایه می کند و حتی گاهی بدون هیچ دلیلی فریاد می کشد. اما قاعده گی تاثیر زیادی به روی مادر من ندارد. زیاد در اینباره فکر نمی کنم پس چیز زیادی هم برای گفتن ندارم. صحبت در این باره واقعاً سخت است اما تنها چیزی که من درباره قاعده گی می دانم این است که دختران بین سن نه تا نوزده سال روزی درخواهند یافت که لباس زیرشان خون آلود شده است. این خون از رحم یعنی جایی که تخمک در آن تا زمان بارور شدن باقی می ماند جاری می شود.
گاهی به پسرها حسودی ام می شود چون ناچار نیستند چنین مکافاتی را تحمل کنند. تاکنون چند کتاب خوانده ام. این کتاب ها توانستند کمی کمکم کنند. والدین و دوستانم نیز همواره کمک های بزرگی برایم بوده اند.
گاهی می ترسم. اگر قاعده گی ام هنگام گردش رفتنم با دوستانم اتفاق افتد چه باید بکنم؟ چه نوع لباسی باید در مدرسه بپوشم؟ دوستان و همکلاسی هایم چه خواهند گفت؟ می ترسم، فکر می کنم چگونه می توانم از معلمین مرد در طول تدریس برای رفتن به دستشویی اجازه بگیرم؟
چیزهایی هستند که اصلاً نمی توانم درکشان کنم. چرا دختران باید به این شکل تبدیل به یک خانم شوند؟ و چرا قاعده گی باید علامتی برای بلوغ باشد؟
امیدوارم قاعده گی ام کاملاً طبیعی و منظم باشد زیرا در غیر این صورت به سختی می توان حس زد چه زمانی هنگام باروری و بچه دار شدن است. و در آخر این که بزرگترین نگرانی من استفاده از نوار بهداشتی است.

بلوغ جسمی و روانی با هم فرق دارند

سارا، ۱۴ ساله
من چهارده سال دارم اما هنوز قاعده نشده ام اما این چیزی نیست که مرا ناراحت کند. من این اتفاق را نه مایه مباهات می دانم و نه باعث تاسف و فکر نمی کنم زندگی ام پس از قاعده گی نیز تغییری کند.
مادرم زمانی که خیلی کوچک بودم، شش یا هفت ساله، بسیار راحت و بی پرده در اینباره با من صحبت کرد. فکر می کنم به همین دلیل من هیچوقت نگران قاعده گی نبوده ام.
چون چهارده سال دارم اغلب تصور می کنند باید دوره قاعده گی ام آغاز شده باشد و من دوست ندارم دیگران بدانند من هنوز قاعده نشده ام زیرا برای اغلب مردم قاعده شدن به معنای بزرگ شدن بچه هاست. در صورتی که این اتفاق تنها نشان دهنده بلوغ جسمی است و من هیچ کنترلی به روی بلوغ جسمی خود ندارم. در واقع هیچ کس نمی تواند در وقوع یا عدم وقوع آن دخالتی داشته باشد.
اغلب مردم فکر می کنند تنها دخترانی که قاعده شده اند را می توان به عنوان یک دختر خانم نوجوان دانست اما این تصور اشتباهی است. بلوغ جسمی با بلوغ فکری متفاوت است. شروع بلوغ جسمی در هر فرد با دیگری فرق دارد اما قاعده نشدن به معنای نداشتن بلوغ فکری و عدم رشد ذهنی نیست. برای من قاعده گی چیزی همانند غذا خوردن یا تنفس است. این اتفاق تنها بخشی از زندگی است. بخشی از زندگی هر زن جوان که شروع آن به دست او نیست. بنابراین اگر شما نیز هنوز قاعده نشده اید نباید خود را حقیرتر و کوچکتر از دیگران بدانید.
اغلب دوستان من قاعده شده اند. اغلب آنها با شروع قاعده گی شان از این که بزرگ شده اند به خود می بالیدند و چگونگی آن برای من شرح می دادند اما من حرفی برای گفتن نداشتم زیرا نمی دانستم احساس آنها چیست و از این که هنوز قاعده نشده ام از دیگران خجالت می کشیدم اما این احساس چندان دوام نداشت. دوستانم نیز خیلی زود دریافتند که این مسئله چیزی نیست که بدان افتخار کنند یا از آن شرمگین باشند. زمانی که قاعده گی من شروع شود آن را برای کسی شرح نخواهم داد. نه بدان خواهم بالید و نه از آن شرمگین خواهم شد زیرا قاعده گی تنها بخشی از زندگی است.

نقطه های کوچک

آنت، ۸ ساله
اولین باری که درباره قاعده گی چیزهایی آموختم زمانی بود که نامه دوستم که در آن قاعده گی خود را شرح داده بود خواندم. اما هنوز هم چیز زیادی از آن نفهمیده بودم به همین دلیل از مادرم خواستم که در اینباره با من صحبت کند و او همه را برایم گفت. واقعاً چندش آور بود.
بهترین دوست من که دوازده ساله است مدتی پیش پریود شد. او آن روز بسیار خوشحال بود. به مادرم تلفن کرد و یک ساعت درباره این روز مخصوص با من و مادرم حرف زد. من تنها هشت سال دارم و بدنم هنوز هیچ تغییری نکرده است اما می توانم این تغییرات را در برخی از همکلاسی هایم ببینم. آنها بیش از من وزن دارند و اغلب درباره پسرها صحبت می کنند. اما با این وجود باز هم با هم دوست هستیم و با یکدیگر بازی می کنیم.
همان گونه که متوجه شدید دختران جوان از چگونگی شروع بلوغ آگاهند و بدان فکر می کنند. پس از این که پرسشنامه زیر را کامل گردید آماده خواهید بود تا به دختر جوانتان درباره چگونگی بلوغ و شروع قاعده گی آگاهی دهید.

آنچه باید انجام دهید

* بنویسید درباره احساس دخترتان در مورد تغییرات بدنش، قاعده گی و رشد چگونه فکر می کنید. آیا فکر می کنید او نیز احساسی شبیه به آنچه این دختران داشتند، دارد؟ اگر این گونه است تصور می کنید نوع احساس او بیشتر شبیه به کدامیک از آنها است؟
* بنویسید فکر می کنید دخترتان درباره قاعده گی و بلوغ تا چه حد می داند.

آنچه باید بدان فکر کنید

* دخترانی که داستان آنها را خواندید نوشته بودند که مادرشان مهم ترین منبع برای اطلاع یافتنشان بوده است. در مورد شما چه طور؟ آیا برای شما هم مادر بهترین فرد برای مشورت در مورد بلوغ بوده است؟ اگر این طور نیست به یاد آورید بیشتر از چه کسی برای آگاهی یافتن کمک می خواستید؟
* آیا در هنگام بلوغ تمایل داشتید با مادرتان، یا کسی از افراد خانواده که خیلی دوستش داشتید در این مورد حرف بزنید؟
* آیا قبل از دوستانتان قاعده شدید و یا مدتی در انتظار شروع قاعده گی خود بودید؟ آیا این انتظار برایتان دشوار بود؟
* آیا فکر می کنید دخترانی که نوشته هایشان را خواندید هنوز هم قبل از شروع قاعده گی شان به اطلاعات بیشتری نیاز دارند؟
* آیا اکنون خلق و خوی دخترتان تغییر کرده است؟ اگر این گونه است آیا فکر می کنید این تغییر به دلیل علایم بلوغ باشد؟

نظرات کاربران درباره کتاب آموزشهای قبل از بلوغ برای دختران

بسیار اموزنده و عالی
در 9 ماه پیش توسط sadaf vaKily