فیدیبو نماینده قانونی انشارات یاقوت سپاهان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب رژیم‌های غذایی معده

کتاب رژیم‌های غذایی معده

نسخه الکترونیک کتاب رژیم‌های غذایی معده به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب رژیم‌های غذایی معده

ناراحتی‌های معده، انواع گوناگونی دارند. بعضی از این ناراحتی‌ها بسیار ساده هستند و با رعایت چند دستور غذایی به راحتی برطرف می‌شوند. بعضی دیگر از مشکلات معده، بسیار سخت هستند، دلیل کاملاً مشخّصی برای آنها وجود ندارد، درمان‌های متفاوت و رژیم‌های مختلف غذایی برای آنها پیشنهاد شده است، با این حال هنوز در مورد درمان آنها، نظرها یکسان نشده است. بعضی معتقدند که این بیماری‌ها را نیز می‌توان به‌وسیله‌ی رژیم غذایی، به شکل طبیعی درمان کرد، ولی عدّه‌ای دیگر می‌گویند که با درمان طبیعی، حتّی نمی‌توان از این بیماری‌ها پیشگیری کرد، چه رسد به درمان آنها. این کتاب ابتدا به پیشگیری از بیماری‌های معده می‌پردازد و عادات غلط غذایی را که منجر به ناراحتی‌های معده می‌شوند، توضیح می‌دهد. سپس دستورات غذایی جهت درمان ناراحتی‌های ساده‌ی معده را بیان می‌کند. بعد از آن رژیم‌های غذایی و دستورات غذایی مربوط به بیماری‌های معده را می‌گوید.

ادامه...

بخشی از کتاب رژیم‌های غذایی معده

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل اول: آشنایی با بیماری های معده

انواع ناراحتی های معده

در این قسمت، ناراحتی های معده به طور کلّی بیان می شوند و توضیح مختصری در مورد آنها داده می شود. این قسمت به خاطر آشنایی کلّی با این ناراحتی ها می باشد و همه ی این ناراحتی ها در فصل های آخر به طور کامل بیان می شوند.

۱) سوزش سرِ دل

این ناراحتی یکی از بیشترین مشکلات می باشد و در اصل، مربوط به مری است نه معده. وقتی محتویات معده وارد مری می شوند، آن را تحریک می کنند و باعث سوء بلع، سوزش سینه، سوء هاضمه، عارق زدن و... می شوند.
این ناراحتی گاهی با ناراحتی قلبی اشتباه می شود و شخص، فکر می کند که قلب او بیمار شده است. همچنین گاهی فرد به اشتباه فکر می کند که دچار زخم معده شده است. این ناراحتی در دوران بارداری به علّت فشار جنین روی معده، به طور معمول، به وجود می آید.
رعایت چند دستور ساده ی غذایی باعث برطرف شدن این ناراحتی در بیشتر افراد می شود.

۲) زخم معده و دوازدهه

اسید و آنزیم معده روی دیواره ی معده و یا قسمت ابتدایی روده ی باریک که دوازدهه نام دارد، تاثیر گذاشته و باعث زخم شدن آن می شود.
در این نارحتی، درد حدود ۲ تا ۳ ساعت بعد از غذاخوردن یا در نیمه ی شب، شروع می شود. هنگام گرسنگی، درد زیاد می شود و معمولاً با خوردن غذا، درد آرام می شود. احساس درد در این بیماری به صورت دوره ای است یعنی پس از چند روز، درد به صورت خود به خود برطرف می شود و بعد از چند روز، دوباره شروع می گردد.
تشخیص قطعی این بیماری به عهده ی پزشک است که با انجام آزمایشات مختلف، آن را مشخص می کند. هرچند که زخم معده و زخم دوازدهه، دو بیماری متفاوت هستند، ولی درمان تغذیه ای هر دو یکی است.
در مورد علّت ها و درمان های این بیماری بحث های متفاوتی شده است. به درستی مشخص نشده است که رژیم غذایی تا چه اندازه ای به درمان این بیماری کمک می کند. البته مشخّص شده که دستورات غذایی می توانند باعث تسکین درد شوند، چیزی که مشخّص نیست، این است که آیا دستورات غذایی می توانند مشکل را نیز برطرف کنند و یا فقط درد را تسکین می دهند؟

۳) التهاب معده

درد معده یا التهاب معده که نام دیگر آن گاستریت است به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود. حاد به این معنی است که یک باره به وجود آمده است و سابقه ی زیادی ندارد، در حالی که مزمن برخلاف حاد، دارای سابقه می باشد و مدّت ها است که فرد با آن درگیر است.
علائم این بیماری احساس درد بالای معده، ترش کردن، احساس پُر بودن معده، تهوّع و استفراغ می باشد. علّت نوع حاد این بیماری بیشتر به مسائل تغذیه ای برمی گردد. نوع حاد بیماری با رژیم غذایی بهبود پیدا می کند. نوع مزمن، علّت های مختلفی دارد ولی بیشتر آنها به مسائل تغذیه ای، برمی گردد. به وسیله ی دستورات تغذیه ای تا حدّ زیادی می توان از نوع مزمن این بیماری پیشگیری کرد و یا آن را درمان نمود.

۴) سرطان معده

سرطان معده باعث کاهش اشتها، کاهش وزن و کاهش ترشّحات معده می شود. ممکن است باعث انسداد معده گردد و ممکن است مجبور شوند که با عمل جراحی معده را خارج کنند. گاهی حتّی پس از خارج کردن معده، سرطان از بین نرفته، پیشرفت می کند و جان بیمار را می گیرد.
علّت سرطان معده به درستی مشخّص نیست. بعضی ها عادات غذایی را چندان مهم نمی دانند، ولی در سال های اخیر، توجّه زیادی به نوع غذا و روش غذا خوردن در ایجاد سرطان شده است. توجّه نکردن به رژیم غذایی در بیماری های دیگر معده ممکن است باعث ایجاد سرطان معده یا سرطان مری شود.
توجّه به نوع غذا و عادات غذایی تا حدود زیادی از سطان معده جلوگیری می کنند و به عقیده ی بعضی، به طور کامل مانع از سرطان می شوند. در صورت ابتلا به سرطان معده، روشی وجود دارد که به عقیده ی بعضی از افراد می تواند باعث بهبود سرطان شود. این روش در بعضی از افراد نتیجه داده است. به هرحال تغذیه­ی صحیح، نقش مهمّی در جلوگیری از سرطان معده و یا بهبود آن دارد.

۵) جراحی معده

جراحی معده برای دوختن زخم ها و یا برداشتن قسمتی از معده یا تمام معده، انجام می شود. پس از جراحی تا مدّتی بیمار نیاز به تغذیه ی خاص دارد. بعد از آن مدّت، بسته به نوع جراحی، مشکلاتی در غذاخوردن، جذب و... پیش می آید که این موضوع باعث می شود تا تغذیه ی این افراد تغییراتی کند. عمل به این گونه دستورات غذایی تا حدّ زیادی به بیمار کمک می کند تا مشکلات تغذیه ای خود را جبران نماید.

۶) فتق معده

فتق معده یا فتق هیاتوس، به معنی این است که قسمتی از معده از شکاف دیافراگم بیرون زده است و به محفظه ی فوقانی آمده و موازی مری قرار گرفته است. این حالت باعث می شود تا دریچه ی معده باز شود و محتویات معده وارد مری گردد و ناراحتی سوزش سرِ دل به وجود آید.
بیشترین دلیل این مساله، مربوط به عادات غذایی است و با رعایت آن مسائل، مشکل برطرف می گردد. البته ممکن است این ناراحتی به علّت ضعف دیافراگم باشد، با این حال نکات تغذیه ای در این مورد هم، تا حدود زیادی مشکل را رفع می کنند.

۷) سوء هاضمه

سوء هاضمه دلایل زیادی دارد. اشکالاتی در معده، روده، کیسه ی صفرا، آپاندیس، سنگ کلیه، بیماری قند و... می توانند باعث سوء هاضمه شوند. بعضی از عادات غذایی مثل سریع غذاخوردن، کم جویدن غذا، حسّاسیت های غذایی، رژیم نامتعادل غذایی، مصرف زیاد غذا، غذای ناکافی، خوردن غذا در حالت های عصبی و... هم می توانند دلیل سوء هاضمه باشند.
در مواردی که سوء هاضمه به دلیل مشکل دیگری است مثل سنگ کلیه و... باید به درمان آن مشکل پرداخت. رعایت نکات تغذیه ای در این موارد هم باعث کاهش سوء هضم می شوند. در مواردی که سوء هضم به علّت عادات غلط غذایی است، با درست کردن عادات غذایی، مشکل به­راحتی برطرف می شود.

۸) افتادگی معده

حالتی است که معده در جای خود نگه داشته نشده و به طرف پایین آمده است. رباط ها و عضلات نگه دارنده ی معده، نمی توانند آن را در جای خود نگه دارند و معده، مخصوصاً بعد از خوردن غذا، به طرف پایین می رود. وقتی معده پایین می افتد، روی سایر اعضا فشار می آورد و باعث مشکلاتی در مثانه، لوزالمعده، روده ها و... می شود. این حالت باعث درد شکم، زیاد شدن زخم معده، خستگی و... می شود.
یکی از علّت های این بیماری، سوء تغذیه می باشد. درست کردن تغذیه، تغذیه به حالت خوابیده و ورزش های مناسب، تا حدّ زیادی به این بیماری کمک می کند.

۹) کم یا زیاد شدن اسید معده

دو بیماری کاملاً متضاد هستند که در یکی از آنها اسید معده زیاد می شود و در دیگری اسید معده کم می گردد. رژیم صحیح غذایی و عادات درست تغذیه ای تا حدّ زیادی از این دو بیماری جلوگیری و باعث درمان آنها می شوند. دستورات غذایی، اگر نتوانند باعث درمان این بیماری ها شوند، لااقل از اثرات ناگوار این دو بیماری جلوگیری می کنند.

مقدمه

ناراحتی های معده، انواع گوناگونی دارند. بعضی از این ناراحتی ها بسیار ساده هستند و با رعایت چند دستور غذایی به راحتی برطرف می شوند. بعضی دیگر از مشکلات معده، بسیار سخت هستند، دلیل کاملاً مشخّصی برای آنها وجود ندارد، درمان های متفاوت و رژیم های مختلف غذایی برای آنها پیشنهاد شده است، با این حال هنوز در مورد درمان آنها، نظرها یکسان نشده است. بعضی معتقدند که این بیماری ها را نیز می توان به وسیله ی رژیم غذایی، به شکل طبیعی درمان کرد، ولی عدّه ای دیگر می گویند که با درمان طبیعی، حتّی نمی توان از این بیماری ها پیشگیری کرد، چه رسد به درمان آنها.
آنچه مسلّم است، این است که تغییراتی که در زندگی بشر به وجود آمده، باعث افزایش مشکلات و ناراحتی های معده شده است. فشارهای عصبی، خوردن غذا در حالت عجله و نگرانی، تغییرات رژیم غذایی و... هرچند که تنها علت بیماری های معده نیستند، ولی می توانند نقش مهمّی در ایجاد یا تشدید این ناراحتی ها داشته باشند.
رژیم غذایی صحیح و عادات غذایی درست، می توانند نقش مهمّی در پیشگیری از گسترش روزافزون ناراحتی های معده داشته باشند. بعضی از ناراحتی های ساده ی معده به وسیله ی دستورات غذایی به طور کامل برطرف می شوند. البتّه همین ناراحتی های ساده، بیشترین تعداد بیماری های معده را تشکیل می دهند و یعنی بیشتر افرادی که مبتلا به ناراحتی معده هستند، بیماری آنها از نوع ناراحتی های ساده است که به راحتی می توانند از آن رهایی یابند. از طرف دیگر همین ناراحتی های ساده در صورتی که درمان نشوند، می توانند علّتی برای ناراحتی های بزرگ شوند.
در بیماری های سخت معده نیز، رژیم غذایی بسیار مهم است. ممکن است که رژیم غذایی نتواند این بیماری ها را بهبود دهد ولی لااقل می تواند به درمان کمک کند و یا از ناراحتی و درد بیمار نماید.
این کتاب ابتدا به پیشگیری از بیماری های معده می پردازد و عادات غلط غذایی را که منجر به ناراحتی های معده می شوند، توضیح می دهد. سپس دستورات غذایی جهت درمان ناراحتی های ساده ی معده را بیان می کند. بعد از آن رژیم های غذایی و دستورات غذایی مربوط به بیماری های معده را می گوید. این کتاب فقط جنبه ی راهنمایی دارد، بنابراین اگر دچار اختلالات معده هستید، حتماً به پزشک و متخصص تغذیه رجوع کنید و به این کتاب یا هر کتاب دیگری، اکتفا نکنید.
در این کتاب، مسائل تغذیه ای ناراحتی های معده گفته شده است و سایر مسائل یا گفته نشده است و یا به شکل مختصر و فهرست وار بیان شده اند.

نظرات کاربران درباره کتاب رژیم‌های غذایی معده