فیدیبو نماینده قانونی انشارات یاقوت سپاهان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دانستنی‌های بارداری و تولد

کتاب دانستنی‌های بارداری و تولد
صدها نکته از آنچه مادران برای فرزنددار شدن بايد بدانند

نسخه الکترونیک کتاب دانستنی‌های بارداری و تولد به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب دانستنی‌های بارداری و تولد

بیشترین رشد و نمو مغزی انسان در دوران بارداری و کودکی او صورت می­گیرد؛ لذا دوران بارداری و کودکی، مهمترین دوره از نظر رشد و نمو مغزی انسان محسوب می­شود. خوشبختانه زوج­های امروزی توجه ویژه­ای به رعایت بهداشت و تغذیه بارداری و رشد و نمو کودکشان نشان می­دهند؛ به همین دلیل نسل آینده، به احتمال زیاد نسلی باهوش­تر، بانشاط­تر و پویاتر از نسل امروزی خواهد بود؛ این در حالی است که منابع طبیعی و امکانات کره­ی زمین برای جمعیت رو به رشد آن محدود است؛ به همین خاطر، نسل­های آینده برای بدست آوردن دنیایی بهتر و کسب امکانات بیشتر مجبور به تلاش و رقابت شدید با یکدیگر خواهند بود؛ در این تلاش و رقابت شدید، افرادی موفق­ترند که از سلامتی جسمی، ذهنی و روانی بیشتری برخوردار باشند؛ بررسی­ها نشان می­دهد، کودکانی که از بارداری­های برنامه­ریزی شده و بهداشتی به وجود آیند، به مراتب سالم­تر، باهوش­تر و موفق­تر از کودکانی هستند که از بارداری­های بدون برنامه و ناخواسته به وجود آمده باشند.

ادامه...
  • ناشر انشارات یاقوت سپاهان
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.3 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۰۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب دانستنی‌های بارداری و تولد

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: کلیات

بیشترین احتمال حاملگی در چه روزهایی از دوره های ماهیانه است؟

حاملگی زمانی رخ می­دهد که اسپرم مرد با تخمک زن تماس پیدا کرده و با هم ترکیب شوند. در جنس مونث، از زمان بلوغ تا یائسگی، هر ماه یک تخمک ساخته، پرداخته و از تخمدان آزاد می­شود. تخمک آزاد شده که آماده­ی باروری است از یک لوله شیپور مانندی از تخمدان به طرف رحم هدایت می­شود. این عمل که در هر ماه یکبار انجام می­گیرد را تخمک­گذاری می­نامند.شمایی از تکامل و رهاسازی تخمک.
همانطور که ملاحظه می­کنید، تخمک از تخمدان زن رها شده و در راه رسیدن به رحم، با اسپرم لقاح پیدا می­کند. تخمک پس از لقاح در بستر پرخون رحم جایگزین می­شود.

برای پی بردن به زمان تخمک­گذاری در یک خانم، راه­های متعددی وجود دارد. ارزان­ترین، آسان­ترین و طبیعی­ترین راه، اندازه­گیری دمای بدن است. قبل از تخمک­گذاری، دمای بدن یک خانم قدری پایین می­آید و بعد از تخمک­گذاری، دمای بدن مقداری بالا می­رود. افت دمای بدن نشانه­ی این است که تخمک آماده­ی آزاد شدن است؛ لذا در یک دوره قاعدگی، با اندازه­گیری دمای بدن در یک زمان مشخصی از روز یا مثلاً قبل از بلند شدن از بستر خواب و صرف صبحانه، می­توان به این افت دمای بدن و زمان تخمک­گذاری پی­برد.
اگر تخمک­گذاری زن با آمیزش جنسی و رها شدن اسپرم مرد در دستگاه تناسلی وی مصادف شود(به خصوص اگر روزهای ۱۴ تا ۱۷ قاعدگی در سیکل­های منظم ۲۸ روزه، آمیزش جنسی صورت گیرد) اسپرم با تخمک تماس پیدا کرده و لقاح صورت می­گیرد (البته احتمال باروری در آمیزش­هایی که از روز یازدهم قاعدگی تا روز نوزدهم آن صورت گیرد، وجود دارد ولی بیشترین احتمال بارداری در آمیزش­های روزهای ۱۴ تا ۱۷ قاعدگی است). اگر زنانی که از قاعدگی منظمی برخوردارند، قبل از روز یازدهم و یا بعد از روز نوزدهم قاعدگی­شان آمیزشی داشته باشند، باردار نمی­شوند. از همین مسئله می­توان برای پیشگیری از بارداری با روش طبیعی استفاده کرد. به عبارت دیگر اگر تا ۳ الی ۴ روز بعد از پاکی و یا ۳ الی ۴ روز قبل از شروع خونریزی، آمیزش صورت گیرد، احتمال بارداری تقریباً منتفی خواهد بود.در زنانی که دوره­های منظم قاعدگی دارند، اگر در خلال ۴ روز مانده به شروع خونریزی و یا تا ۴ روز بعد از پاکی، آمیزش جنسی داشته باشند، باردار نمی­شوند (آمیزش جنسی در روزهایی که به صورت (*) نمایش داده شده است، باعث حاملگی نمی­شود).

آیا می­دانید برای بارور شدن یک تخمک به حدود ۱۰۰ میلیون اسپرم نیاز است؟

در هر آمیزش جنسی حدود ۱۰۰ میلیون اسپرم یا سلول جنسی مذکر در مجرای تناسلی زن رها می­شود؛ این سلول­های جنسی مردانه برای رسیدن به سلول جنسی زن (تخمک) به شدت با هم رقابت می­کنند. به محض رسیدن یکی از این اسپرم­ها به تخمک، لقاح صورت گرفته و بقیه­ی اسپرم­ها راهی به جز نابودی و فنا ندارند.به راستی چرا این همه اسپرم ولی فقط یک تخمک؟

رها شدن یک سلول تخمک در رحم زن مثل رها شدن یک توپ فوتبال در منطقه­ای کوهستانی است؛ در صورتی که قصد یافتن این توپ را داشته باشیم به تعداد زیادی از افراد برای جستجو نیازمندیم، حال اگر این افراد مجبور باشند با چشمان بسته اقدام به جستجو کرده و فقط برای سه روز آب، آذوقه و فرصت داشته باشند، کار جستجو بسیار سخت و طاقت فرسا می­شود. حتی می­توان گفت، با شرایط فوق، شانسی برای پیدا کردن توپ در این منطقه وسیع نداریم. برای اینکه بتوان احتمال یافتن توپ را بیشتر کرد باید تعداد افراد جستجوگر را به طور قابل ملاحظه­ای افزایش داد؛ اگر در این مثال، افراد جستجوگر را اسپرم مرد و توپ را تخمک زن فرض کنیم به این مطلب پی می­بریم که حدود ۱۰۰ میلون سلول جنسی مردانه یا اسپرم مورد نیاز است تا بتوانند (به صورت کورکورانه) نقطه به نقطه از فضای داخلی رحم را برای یافتن سلول جنسی زنانه یا تخمک جستجو کنند. این اسپرم­ها فقط برای سه روز فرصت جستجو دارند؛ زیرا آذوقه­ی آن­ها فقط تا سه روز می­تواند آن­ها را زنده نگه دارد.در صورتی که یک اسپرم موفق به یافتن تخمک شود، به درون آن نفوذ کرده و لقاح صورت می­گیرد. بلافاصله پس از لقاحِ سلول تخمک با اسپرم، لایه­ای محافظ در اطراف تخمک ایجاد شده و به این وسیله از ورود اسپرم­های دیگر جلوگیری می­شود­. از لقاح تخمک با اسپرم، سلول تخم به وجود می­آید. تخم به وجود آمده حاوی خصوصیات پدر و مادر است؛ این خصوصیات ترکیبی از مجموع خصوصیاتی است که در سلول جنسی مرد (اسپرم) و سلول جنسی زن (تخمک) نهفته بوده است.پسر یا دختر؟

همانطور که قبلاً گفته شد، در هر بار انزال مردانه، به طور طبیعی حدود ۱۰۰ میلیون اسپرم به بیرون رها می­شود. از ۱۰۰ میلیون اسپرمی که در هر بار انزال از طریق آلت تناسلی مردانه به بیرون راه پیدا می­کند، حدود ۵۰ میلیون از آن­ها حاوی کرومزومی به نام وای (Y) و حدود ۵۰ میلیون دیگر حاوی کرومزومی به نام ایکس (X) می­باشند؛ این در حالی است که سلول جنسی زن یا تخمک معمولاً فقط یک عدد در ماه تولید و رها شده و از نظر کروموزومی هر کدام از آن­ها با تخمک ماه بعدی یک شکل و مشابه می­باشند؛ به عبارت دیگر تخمک­های ماه گذشته و آینده یک شکل و یک نوع بوده، همگی فقط حاوی کروموزوم ایکس (X) می­باشند. به کرموزوم­های ایکس (X) و وای (Y)کروموزوم­های جنسی نیز می­گویند. در صورتی که یکی از اسپرم­های حاوی کروموزوم وای (Y) به تخمک برسد، حاصل این لقاح، جنینی با جنسیت پسر خواهد بود؛ ولی اگر اسپرمی که حاوی کروموزوم ایکس (X) است با تخمک ترکیب شود، حاصل ترکیب آن­ها، تخمی است که به جنین با جنسیت دختر تبدیل خواهد شد؛ به همین خاطر اسپرم حاوی کروموزوم ایکس (X) را اسپرمِ دختر و اسپرم حاوی کروموزوم وای (Y) را اسپرمِ پسر می­نامند.چرا بعضی از افراد پسرزا و بعضی دخترزا هستند؟

در حقیقت فقط شانس و احتمال است که در برخورد اسپرم حاوی کروموزوم وای (Y) و یا ایکس (X) با تخمک دخالت دارد. به عبارت دیگر پسر شدن و یا دختر شدن یک جنین کاملاً تصادفی است و هیچ زنی قادر به انتخاب و جدا کردن اسپرم ایکس یا وای نمی­باشد. دلیل این مسئله این است که تعداد اسپرم­های حاوی کروموزوم ایکس (X) و اسپرم­های حاوی کروموزوم وای (Y) تقریباً مساوی و از هر کدام حدود ۵۰ میلیون عدد در مایع انزالی مردانه وجود دارد. به دلیل برابر بودن اسپرم­های ایکس (x) با اسپرم­های وای (Y) احتمال دختر یا پسر شدن جنین، شبیه احتمال شیر یا خط شدن یک سکه پس از پرتاب آن به سمت بالا می­باشد؛ به عبارت دیگر اگر شما یک سکه داشته باشید، احتمال اینکه پس از پرتاب آن به سمت بالا، طرف رو یا پشت آن به سمت بالا قرار گیرد، ۵۰ درصد و مساوی با یکدیگر است؛ یعنی هیچ­کس نمی­تواند بگوید چون دفعه­ی پیش روی سکه به سمت بالا قرار گرفت، این بار هم روی سکه به طرف بالا قرار خواهد گرفت. حتی اگر صد بار به طور متوالی یک طرف سکه رو به بالا قرار گیرد، باز هم برای یکصدو یکمین بار نیز احتمال بالا قرار گرفتن همان طرف، ۵۰ درصد و مساوی با طرف دیگر خواهد بود. با توجه به مطالب بالا می­توان گفت احتمال پسر شدن یا دختر شدن جنین (در هر آمیزش جنسی) با هم مساوی است؛ زیرا تعداد اسپرم­های حاوی کروموزوم ایکس (X) با اسپرم­های حاوی کروموزوم وای (Y) در مایع انزالی مردانه با هم مساوی است. در عمل هم همین مسئله به وجود می­آید، در عمل هم اگر آمار متولدین سالیانه دختر و پسر هر جامعه و شهری را بررسی کنیم، خواهیم دید که با اختلاف اندکی، تعداد نوزاد پسر و دختر متولد شده در (طول یکسال) آن شهر با هم برابر هستند.

پس چگونه می­توان بر جنسیت کودک اثر گذاشت؟

جنسیت کودک را اسپرم مرد مشخص می­کند؛ زیرا همانطور که قبلاً گفته شد تخمک­های زن همگی از یک نوع کروموزوم جنسی (کروموزومx) هستند؛ تحقیقات نشان داده است که اگر در زمان تخمک­گذاری (روز چهاردهم قاعدگی) عمل نزدیکی و سپس لقاح صورت گیرد احتمال دختر شدن جنین کمی بیشتر می­شود. اگر سه روز قبل از زمان تخمک­گذاری تا روز تخمک­گذاری نیز نزدیکی صورت بگیرد احتمال دختر شدن جنین بیشتر خواهد بود.
یکی دیگر از مواردی که در انتخاب جنسیت می­توان از آن بهره جست ارگاسم زن در هنگام مقاربت است، در هنگام ارگاسم، ترشح موادی با PH قلیایی در واژن آغاز می­شود؛ اسپرم پسر در این محیط قلیایی ماندگاری بیشتری خواهد داشت. بنابراین امکان پسر شدن جنین در آمیزش­هایی که زنان به ارگاسم می­رسند، زیادتر است.
براساس طب قدیم، خوردن بعضی از غذاها (در هنگام باردار شدن) در انتخاب جنسیت جنین موثر است. شاید این موادغذایی بر PH محیط واژن و یا بالانس مواد معدنی موجود در آن تاثیر گذاشته و در میزان حرکت اسپرم­ها موثر باشد.
از جمله غذاهایی که می­توانند باعث افزایش احتمال پسرزایی شوند، می­توان به غذاهای شور، خرما، هویج، جگر، گوشت، موز، تخم­مرغ و سیب­زمینی اشاره کرد؛ این در حالی است که غذاهایی مثل لبنیات، بادام، ماهی ساردین، خاویار، جوانه گندم، کدو، کاکائو، کلم و فلفل سبز، احتمال دخترزایی را بیشتر می­کنند.

تذکر: رعایت موارد فوق احتمال دختر یا پسر شدن جنین را به میزان ناچیزی تغییر داده و قابل اتکا و اطمینان نیست.

اخیراً به وسیله­ی لیزر، اسپرم­های حاوی کروموزوم ایکس (X) را علامت­دار می­کنند؛ به این وسیله می­توان این کروموزوم­ها را از کروموزوم وای (Y) جدا کرد. با این کار می­توان کروموزوم با جنسیت دلخواه را انتخاب و در کنار تخمک (برای لقاح) قرار داد. اطمینان این روش بسیار بالاتر از روش­های قبلی است ولی انجام آن مستلزم رعایت اخلاق پزشکی و داشتن شرایط خاص و قانونی می­باشد.

بهترین سن برای بچه­دار شدن چه سنی است؟

به تازگی سن فرزنددار شدن، هم برای خانم­ها و هم برای آقایان، بالا رفته است؛ با توجه به اینکه احتمال بروز ناهنجاری و خطرات باروری در یک زن بعد از ۳۵ سالگی به طور مشخصی افزایش می­یابد و همچنین به علت این که امکان بروز سقط و خطرات حاملگی در زنان زیر ۱۹ سال نیز زیاد است؛ لذا دوره مطلوب بارداری برای زنان، یک دوره حدود ۱۶ سال، یعنی از حدود ۱۹ تا ۳۵ سالگی است. در این دوره­ی زمانی، ساختار بدنی زنان، بیشتر از هر زمان دیگری انرژی و آمادگی لازم برای باروری را دارد.در صورتی که خانمی بعد از ۳۵ سالگی باردار شود، احتمال بروز ناهنجاری در جنین او زیادتر می­شود؛ به همین خاطر، برای پیشگیری از خطرات احتمالی این گونه بارداری­ها پزشکان در مراقبت­های خود، علاوه بر آزمایش­های اختصاصی و سونوگرافی، از نمونه­برداری مایعی که جنین را احاطه کرده است نیز استفاده می­کنند.تذکر: در زنان بالای ۴۵ سال، تنها نیمی از دوره­های قاعدگی با تخمک­گذاری همراه است و در عرض ۲ تا ۵ سال بعد، اکثر آن­ها قدرت باروری خود را از دست می­دهند؛ در عین حال مردان نیز با افزایش سن، میزان باروری­شان کاهش می­یابد، ولی برخلاف زنان، این کاهش قدرت باروری، به شکل تدریجی و کند­تری صورت گرفته و معمولاً به طور ناگهانی و در یک سن مشخص بروز نخواهد کرد.

فصل دوم: مراقبت های قبل از بارداری

تصمیم برای بارداری

وقتی تصمیم به بارداری دارید، بسیار مهم است که هم شما و هم همسرتان از نظر روحی و جسمی سالم بوده و از تغذیه خوب و کافی برخوردار باشید. تقلیل اضطراب­ها، مدیریت و کنترل استرس­ها، داشتن روحیه­ای شاد، داشتن رژیم غذایی غنی از مواد معدنی و پروتئین، قطع مصرف سیگار، قطع مصرف الکل و مواد مخدر، مصرف کمتر چای، قهوه و سایر نوشابه­های کافئین­دار، همگی از عواملی هستند که باعث به وجود آمدن بچه­هایی سالم و قوی می­شوند. استفاده از سیگار و الکل در مردان نیز می­تواند به اسپرم­های آنان آسیب وارد کرده و باعث اختلال در بارداری شوند.رعایت نکات فوق باید از ۳ تا ۶ ماه قبل از حاملگی آغاز گردد؛ به ویژه از ۱۵ روز قبل تا ۳ ماه بعداز موعد آخرین قاعدگی، زمانی بسیار مهم و بحرانی در بارداری است؛ زیرا این زمان، زمان لقاح، لانه­گزینی و تشکیل قلب و اعضاء جنین می­باشد.
اقداماتی وجود دارد که احتمال بارداری سالم و به دنیا آوردن کودکی سالم و بی­نقص را افزایش می­دهند. برای داشتن یک بارداری سالم، توصیه می­شود شما و همسرتان حداقل ۳ ماه قبل از تصمیم به بارداری، آمادگی پیدا کرده و برنامه­ریزی کنید. در چند هفته­ی نخست بارداری، که شاید حتی شما نیز از بارداری خود اطلاعی نداشته باشید، رشد کودک شما بیشترین تاثیر را از عوامل بیرونی می­پذیرد. تناسب جسمانی و تغذیه صحیح مادر موجب می­شود تا کودک درون شکم وی، به نحو مطلوبی تغذیه و حفاظت شود.
از سوی دیگر ممکن است خطراتی در محل کار یک زن باردار وجود داشته باشد که بر کودک وی تاثیر سوء بگذارد و یا شاید این زن در قبال بیماری­های خاصی مانند سرخجه واکسینه نشده باشد. رعایت همه­ی این مسایل نیازمند داشتن یک برنامه­ از پیش طراحی شده برای بارداری است؛ این برنامه توسط متخصصین زنان و پرسنل بهداشتی طراحی و تدوین شده است. برنامه­ریزی برای بارداری موجب می­شود که زمان لازم برای فکر کردن به مخاطرات و رفع عواملی که سلامت مادر و جنین را به خطر می­اندازد، به اندازه کافی وجود داشته باشد.
ممکن است هر زنی قبل از حاملگی دچار نوعی بیماری باشد که با شروع بارداری، بیماری­اش تشدید شده و بر سلامتی او و جنین وی اثر سوء بگذارد. بر همین اساس، هر زنی که تصمیم به بارداری دارد نباید صبر کند تا پس از اینکه باردار شد، به پزشک مراجعه کند، بلکه باید پیش از باردار شدن، در مورد نحوه­ی کنترل و یا درمان بیماری خود با پزشک مشورت کند. با برنامه ریزی و انجام مشاوره قبل از بارداری، مواردی چون داشتن بیماری فشارخون، دیابت یا بیماری­های ژنتیکی تشخیص داده شده و اقدامات لازم در این زمینه انجام می­شود. به طور مثال اگر زنی قبل از بارداری به دیابت مبتلا باشد، ضروری است قندخون خود را از سه ماه قبل از بارداری کنترل کرده و آن را ثابت نگه دارد؛ زیرا بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قندخون، از بیماری خود مطلع نبوده و عدم کنترل قندخون(قبل و حین بارداری) می­تواند منجر به ناهنجاری­های جنینی شود؛ بر همین اساس پزشک ممکن است از رژیم غذایی، قرص متفورمین و یا انسولین و یا حتی ترکیبی از آن­ها برای کنترل قندخون زن بارداراستفاده کند.
از زمانی که استفاده از وسایل ضد بارداری را متوقف ساخته و قصد بارداری دارید تا هفته ۱۲ بارداری، باید از قرص اسیدفولیک استفاده کنید. اسیدفولیک یکی از ویتامین­های گروه ب است که مصرف آن در اوایل بارداری از به وجود آمدن ناهنجاری لوله عصبی در جنین جلوگیری می­کند. لوله عصبی که بعداً نخاع و ستون فقرات کودک را تشکیل می­دهد، به فاصله کوتاهی بعد از باردار شدن شکل می­گیرد. در بعضی از زنان باردار (مثل زنانی که سابقه ناهنجاری لوله عصبی در جنین و حاملگی قبلی­شان دارند و یا خودشان از ناراحتی خونی رنج می­برند) باید اسیدفولیک را با مقدار بیشتری مصرف کنند. این زنان باید از ۳ ماه قبل از حاملگی تا آخر دوران بارداری این دارو را به میزان چند برابر مقدار معمول دریافت کنند.خانم­ها باید پیش از بارداری، مصرف داروهایی که ممکن است برای رشد و تکامل جنین مشکل ایجاد کند را (در صورت صلاحدید پزشک خود) قطع کنند. مثلاً مصرف داروهایی مثل لووستاتین (که برای کاهش چربی کلسترول­خون به کار می­روند) و برخی داروهای کاهش دهنده­ی فشار­خون و یا ضدتشنج­ها در بارداری خطرناک­ هستند و نباید در این دوران مصرف شوند. ممکن است متخصصین اجازه­ی بارداری را به زنانی که از داروهای ضدتشنج استفاده می­کنند، ندهند؛ زیرا قطع مصرف این داروها باعث عود بیماری و تشنج در بارداری شده و در عین حال، مصرف آن­ها در بارداری نیز عوارض زیادی داشته و مجاز نمی­باشد. اگر امکان قطع مصرف دارو وجود نداشته باشد، باید آن را با نوع بی­خطرتر آن (در صورت صلاحدید پزشک) تعویض کرد. در مورد خانم­هایی که به دلیل بیماری­های اعصاب و روان، داروی تثبیت کننده خلق، ضدافسدگی و... را مصرف می­کنند نیز، تصمیم­گیری نهایی برای قطع یا ادامه مصرف دارو در آن­ها، نیاز به بررسی دقیق شرایط بیمار و جنین (توسط پزشک معالج ایشان) دارد.

تذکر۱: زنانی که قبل از بارداری مبتلا به بیماری­های زمینه­ای مثل مشکلات قلبی، ریوی و... هستند، در دوران بارداری باید به دفعات بیشتری (نسبت به زنانی که بیماری ندارند) به پزشک مراجعه کرده و تحت مراقبت دقیق­تری قرار گیرند.
تذکر۲: بیماری­هایی مثل سوء تغذیه، کم­خونی، عفونت­های دستگاه تناسلی و ادراری باید قبل از بارداری درمان شوند، زیرا چنانچه مادر پس از بارداری، برای درمان خود به پزشک مراجعه کند (با توجه به محدودیت­های ایجاد شده در بارداری و همچنین به وجود آمدن عوارض داروها در جنین) ممکن است درمان کافی و کامل برای وی، به سختی صورت گیرد.
تذکر۳: به زنان باردار و یا زنانی که قصد بارداری دارند، توصیه می­شود، در محدوده­ی مسیر عبور برق فشار قوی سکونت نداشته و حتی­المقدور از قرار گرفتن در معرض فرکانس­های رادیویی و استفاده زیاد از موبایل خودداری کنند.

چگونه از بارداری خود مطمئن شویم؟

اولین نشانه بارز بارداری، رخ ندادن قاعدگی یا قطع عادت ماهیانه در زنان است. همانطور که می­دانید، رحم یک زن، برای پذیرایی نطفه (تخم) بایستی بستر مناسبی را فراهم آورد تا این تخم در آنجا جای گرفته و شروع به رشد ­و نمو کند. به این بستر داخلی رحم، آندومتر نیز می­گویند. اگر لقاح بین اسپرم و تخمک صورت نگیرد، بستر مذکور تخریب شده و به صورت خونریزی ماهیانه از بدن زن خارج می­شود؛ این در حالی است که با تشکیل نطفه و قرار گرفتن آن در رحم، بستر به وجود آمده تا پایان دوران بارداری باقی مانده و از بین نمی­رود؛ بر همین اساس با عقب افتادن زمان قاعدگی، می­توان به تداوم بستر مذکور و وجود بارداری (در یک زنی که فعالیت جنسی دارد) شک کرد. علاوه بر عقب افتادن قاعدگی، بزرگ و حساس شدن سینه­ها، احساس خستگی، احساس بی­حالی، تکرر ادرار، تهوع، میل به خوردن مواد غذایی غیرمعمول و به­وجود آمدن یک احساس غریب و خاص نیز ممکن است از نشانه­های اولیه بارداری در زنان باشد. همه­ی نشانه­های فوق ممکن است با همدیگر در یک زن و یا در یک حاملگی به وجود نیایند، بنابراین بهترین راه برای اطمینان از حاملگی در یک زن، انجام آزمایش خون از نظر وجود هورمونی است که توسط جفت ترشح می­شود (جفت پرده­ای است که وظیفه خونرسانی و تغذیه جنین را بر عهده داشته و واسطه بین جنین و رحم مادر می­باشد). هورمونی که از جفت در خون مادر باردار ترشح می­شود، بتا ـ هاش­سی­جی
(B-HCG) نام دارد؛ مقدار این هورمون (در خون مادر) به تدریج در طول بارداری افزایش می­یابد، به طوری که از هفته­ی دوم بعد از لقاح (۲ تا ۳ روز بعد از عقب افتادن قاعدگی) در خون قابل اندازه­گیری است.در صورتی که ۲ تا ۳ روز تاخیر در زمان قاعدگی رخ دهد، می­توان با آزمایش خون از وجود حاملگی باخبر شد.

هر چند عقب افتادن قاعدگی از علایم اصلی بارداری است، ولی در بعضی مواقع علی­رغم عقب افتادن قاعدگی، بارداری وجود ندارد؛ این تاخیر در قاعدگی می­تواند در اثر مشکلاتی نظیر بیماری­های مختلف، استرس­های عصبی و... به­وجود ­آید.
سونوگرافی از رحم و ضمائم آن نیز می­تواند وجود بارداری را مشخص کند. معمولاً بعد از گذشت حدود ۱۰ روز از عقب افتادن زمان قاعدگی، سونوگرافی می­تواند به وجود کیسه حاملگی پی­ببرد. سونوگرافی ضرری برای مادر و جنین نداشته و در صورتی که پزشک صلاح بداند، می­تواند چندین بار (برحسب نیاز) در طول بارداری تکرار شود. در بعضی مواقع برای پی­بردن به مکان استقرار و رشد جنین، وضعیت سلامت جنین و یا وجود ناهنجاری­ها، انجام سونوگرافی در بارداری الزامی خواهد بود.

مقدمه

بیشترین رشد و نمو مغزی انسان در دوران بارداری و کودکی او صورت می­گیرد؛ لذا دوران بارداری و کودکی، مهمترین دوره از نظر رشد و نمو مغزی انسان محسوب می­شود. خوشبختانه زوج­های امروزی توجه ویژه­ای به رعایت بهداشت و تغذیه بارداری و رشد و نمو کودکشان نشان می­دهند؛ به همین دلیل نسل آینده، به احتمال زیاد نسلی باهوش­تر، بانشاط­تر و پویاتر از نسل امروزی خواهد بود؛ این در حالی است که منابع طبیعی و امکانات کره­ی زمین برای جمعیت رو به رشد آن محدود است؛ به همین خاطر، نسل­های آینده برای بدست آوردن دنیایی بهتر و کسب امکانات بیشتر مجبور به تلاش و رقابت شدید با یکدیگر خواهند بود؛ در این تلاش و رقابت شدید، افرادی موفق­ترند که از سلامتی جسمی، ذهنی و روانی بیشتری برخوردار باشند؛ بررسی­ها نشان می­دهد، کودکانی که از بارداری­های برنامه­ریزی شده و بهداشتی به وجود آیند، به مراتب سالم­تر، باهوش­تر و موفق­تر از کودکانی هستند که از بارداری­های بدون برنامه و ناخواسته به وجود آمده باشند.

در این کتاب سعی کرده­ایم در طول بارداری با شما همراه شده و اطلاعات مورد نیاز شما برای مواجه با مشکلات بارداری را در اختیارتان قرار دهیم. امید است با انتقادات و پیشنهادات خود، ما را در بهتر کردن مطالب این کتاب یاری دهید.

مولفین

نظرات کاربران درباره کتاب دانستنی‌های بارداری و تولد

یه کتاب جامع و کامل که زوجها (خانوم و آقا هر دو) قبل از اقدام به بارداری و در زمان بارداری لازمه که بدونن تا یه نوزاد سالم داشته باشن.
در 1 سال پیش توسط مریم
vaע kheili khც bOd
در 1 سال پیش توسط fatii kshavarz