فیدیبو نماینده قانونی آشیانه برتر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بازی‌های هوش

کتاب بازی‌های هوش
۱۰۱ بازی آسان برای افزایش هوش

نسخه الکترونیک کتاب بازی‌های هوش به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب بازی‌های هوش

حدود ۱۰۰ سال از ساخت اولین آزمون هوشی می‌گذرد و در این مدت تا الان نظرات زیادی از طرف متخصصین روانشناسی در رابطه با هوش ارایه شده است. هر کسی از هوش تعریف خاصی ارایه نموده، مثلاً فردی چون آلفرد بینه هوش را میزان توانمندی شخصی می‌داند (براساس نمره آزمون خودش)، برخی به هوش توانایی سازگاری با محیط درون و بیرون و برخی چون هوارد گاردنر هوش را مجموعه‌ای از توانمندی‌ها چون هوش فضایی، بصری، منطقی ـ ریاضی، بین‌فردی، موسیقیایی، حسی حرکتی، درون فردی و کلامی می‌داند. از طرفی فردی چون وکسلر هوش را مجموعه‌ای از مهارت‌ها از جمله مهارت‌های عصب ـ روانشناختی چون توجه و حافظه می‌داند. و این مهارت‌های گوناگون را می‌توان از طریق ابزارهای ساخته شده مورد سنجش قرار داد. اما در عین حال برطبق نظرات افرادی چون گاردنر می‌توان ابعاد مختلف هوش را تقویت نمود و تا سطح بالایی پیش برد.

ادامه...
  • ناشر آشیانه برتر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.05 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۷۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب بازی‌های هوش

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:بخش اول: بازی هایی که مهارت های بصری ذهنی را افزایش می دهد

مهارت های بصری ـ فضائی شامل درک کردن شکل ها، تصاویر، الگوها، طرح ها، رنگ ها و ترکیباتی می شود که ما با چشم های ظاهریمان مانند تمام تصویرهایی که قادر به ایجاد در داخل ذهنمان هستیم، می بینیم. آگاهی فضایی شامل جهت یابی ابعاد یک جسم در اشیاء دیگر در فضا و ارتباط آن اشیاء با یکدیگر می شود. کودکانی که در این مهارت ها قوی هستند در چیدن پازل ها، خواندن نقشه ها و پیداکردن راهشان در مسیرهای جدید موفق هستند. آنها تمایل دارند تا در مورد عکس ها و تصاویر تامل کنند. آنها در مورد رنگ ها اعتقاداتی دارند که ترکیب و شالوده ی آنها جذاب است؛ آنها از تجسم کردن، تصویر سازی و "دیدن با چشم ذهنی" لذت می برند.
بازی هایی که در این قسمت قرار دارند با این اصول آغاز می شوند: رنگ ها، شکل ها و اندازه ها در دنیای ما چه هستند؟ این اطلاعات به شیوه های متعددی مانند تطبیق دادن رنگ ها، پریدن روی اشکال و یا پیدا کردن جایزه در زیر قوطی با اندازه ی مشخص ارائه می شوند.
این بازی های ابتدایی همچنین به کودکان کمک می کند تا از چیزهای اطرافشان و چگونگی رابطه ی اشیاء در ارتباط با یکدیگر در این فضاها آگاه شوند.
در برخی از بازی ها این کار به وسیله ی تمام بدن انجام می شود، مانند بازی ای که بچه ها در آن تظاهر می کنند که ماشین هایی هستند که در اطراف دور می زند و به همدیگر برخورد نمی کنند. در بازی های دیگر این کار به وسیله ی ذهن و با ساختن نقشه ها و پازل ها صورت می گیرد.
در نهایت این بازی ها به بچه ها کمک می کند تا هنر تجسم کردن اشیائی را که قادر به دیدن با چشم هایشان نیستند، مانند ستاره ها و ارگان های داخلی بدن را تمرین کنند.

بازی ۱: کتاب رنگی خود خودم

تعداد: دو یا سه نفره
این بازی برای بچه هایی که تازه شروع به نقاشی کرده اند طراحی شده است. حتی اگر یک کودک تنها در سطح خط خطی کردن از گسترش هنری باشد می تواند کتاب خودش را بنویسد. این بازی به او چگونگی این کار را نشان می دهد و این کار همچنین برای شما هم جالب خواهد بود. تنها، نشستن و به آرامی خط خطی کردن به همراه یکدیگر به خودی خود می تواند لحظه ای دوستانه را فراهم آورد. سپس بعد ها، وقتی که شما چیزهایی را خواهید داشت تا بار ها با یکدیگر بخوانید، لذت آن لحظه مضاعف خواهد شد.
وسایل مورد نیاز: کاغذ، مداد شمعی، ماژیک، مداد رنگی یا سایر لوازم نقاشی، روبان، نخ، یا بندهای پلاستیکی
نحوه ی اجرا: یک تکه از کاغذ سفید را بردارید (سعی کنید تا آن جا که می توانید محکم باشد). و با همدیگر با یک رنگ تمام صفحه را خط خطی کنید. سپس کاغذ دیگری را با یک رنگ دیگر خط خطی کنید. شما می توانید از مداد شمعی، ماژیک، مداد رنگی، آبرنگ، پاستیل، گچ و یا هر وسیله ای که دوست دارید استفاده کنید.
بعد از آن که برای هر رنگ یک صفحه را مورد استفاده قرار دادید، چند سوراخ در بالای کاغذها ایجاد کنید و صفحات را به وسیله ی روبان یا نخ و یا بندهای پلاستیکی به همدیگر وصل کنید.
کتاب را با یکدیگر بخوانید و در مورد آن بحث کنید: " این صفحه ی آبی ماست. اینجا کمی آبی روشن هست. اون من را به یاد آسمان در یک روز آفتابی می ندازه. این آبی تیره مثل رنگ جین آبی من به نظر می رسه. دیگه چی تو این اتاق آبیه؟ درسته. لاک انگشت پای منم آبیه."
نکته ی آموزشی: بچه ها نام رنگ ها و تفاوت های بین آنها را یاد می گیرند. آنها یاد می گیرند که می توانند یک کتاب درست کنند. همچنین می آموزند که هم بازیشان به اندازه ای او را دوست دارد که می خواهد با او یه کتاب درست کند و بخواند.

بازی ۲: دویدن رنگ ها

تعداد: دو نفر یا بیشتر
من این بازی را از یک مدرس شیوه ی مونتسوری که آن را برای وقت های سرگرمی خارج از خانه استفاده می کرد یاد گرفتم. او این شیوه را به این خاطر دوست داشت که انرژی مضاعف بچه ها را به کار می گرفت در حالی که آنها را همزمان از رنگ ها و دنیای اطرافشان آگاه می کرد. چیزی که او را بیش از هر چیز خشنود می کند، مشاهده کردن تفاوت های کودکان در انتخاب کردن اشیاء است. یک کودک، که شیفته ی طبیعت شده بود، دوید تا به برگ نورسی از یک گل به عنوان رنگ سبز دست بزند. کودک دیگری، که فعل و انفعالات اجتماعی را ترجیح می داد، به طرف کودک اول دوید به این خاطر که او یک نیم تنه ی سبز پوشیده بود.
نحوه ی اجرا: زمانی که شما و بچه ها بیرون هستید، رنگی را صدا بزنید و از هم جدا شوید و به دنبال شیئی که به همان رنگ است بدوید. برای مثال، زرد را فریاد بزنید و تماشا کنید که چه کسی برای پیدا کردن چه چیزی به کجا می رود. شما هم به بازی بپیوندید و بدوید. این بازی را برای زمان های بیرون از خانه و بهانه ای خوب برای دوری از تردمیل در باشگاه به حساب بیاورید.
متغیر:
* یک "پیاده روی ارغوانی" داشته باشید. همچنان که در خیابان قدم می زنید، به دنبال هر چیز ارغوانی بگردید. دفعه ی بعد، رنگ دیگری را برای جست و جو انتخاب کنید.
* اگر هیچ کس حال و هوای راه رفتن را ندارد، بازی رنگارنگ من جاسوسی می کنم را بازی کنید. یک نفر می گوید "من رنگ… را در نظر می گیرم" نام رنگ شیئی را که در بیرون یا در اتاق می بیند رو می گوید. سپس تمام هم بازی ها سعی می کنند تا آن چیز را که در نظر گرفته شده را حدس بزنند. وقتی که آن شیء تشخیص داده شد، نوبت به هم بازی بعدی است تا چیزی را در نظر بگیرد.
* برای کودکان خردسال که هنوز رنگ ها را نمی شناسند، ابتدا مثالی از رنگ را نشان بدهید. "رنگ آبی روی پیراهنت را می بینی؟ چیز دیگه ای را که مثل این، آبی رنگه رو پیدا کن."
نکته ی آموزشی: این بازی آموختن رنگ هاست، البته این بازی کمک می کند تا آگاهی بچه ها از اطرافشان بیشتر شود. جهان همیشگی آنها.
تشخیص دادن قرمز از آبی یا قهوه ای از سبز نیز درس دیگری برای آگاهی است به ویژه تفاوت ها و شباهت های بین اشیاء.
خواه تفاوت بین آبی و قرمز یا شباهت های بین آبی و فیروزه ای مورد توجه قرار گیرد، بچه ها خودآگاهیشان را تقویت می کنند.بازی ۳: نقطه های رنگی

تعداد: دو نفر یا بیشتر
این یک راه جالب برای آموزش دادن رنگ هاست چون بچه ها در حین یادگرفتن به طرف آن ها خیز برمی دارند. من متوجه شدم که کودکان همواره به دنبال بهانه ای برای بلند شدن از صندلیشان هستند و مربی ها و والدین از این که بچه ها در حین دویدن در اطراف، مشغول به یادگیری چیزی هستند خوشحالند.
وسایل مورد نیاز: کاغذ رنگی
اختیاری: مقوای نازک، مقوای ضخیم، مواد غیر لغزنده، چسب
نحوه ی اجرا: برای انجام این بازی شما باید نقطه های رنگی بسازید. آسان ترین راه بریدن دایره هایی با حداقل ۶ اینچ قطر از کاغد رنگی است.
اگر می خواهید کمی بلندپروازانه تر کار کنید و نقطه های بیشتری برای بیش از یک بازی داشته باشید، نقطه ها را در دایره های مقوایی بچسبانید.
اگر می خواهید که نقطه ها دوام بیشتری داشته باشند، و هنگامی که به اطراف پرت می شوند نلغزند، مقداری مواد اصطکاک دار (که معمولاً در مغازه های سخت ابزاری و یا بخش لوازم آشپزخانه ی بقالی ها پیدا می شوند) بخرید. دایره هایی که با اندازه ی نقطه های شما منطبقند را جدا کنید و در زیر نقطه هایتان نصب کنید. اگر روی فرش (نه روی سطح چوبی که ممکن است خراش بردارد) بازی می کنید، کاغذ سمباده ای هم جواب می دهد.
حال بریدن نقطه ها را ندارید؟ همین بازی می تواند تنها با قطعاتی از کاغذرنگی هم اجرا شود.
حداقل شش نقطه با رنگ های مختلف درست کنید. آن ها را به صورت بی هدف روی زمین پخش کنید.
ابتدا از هم بازیتان بخواهید از نقطه ای به نقطه ی دیگر بپرد.
سپس، از هم بازیتان بخواهید تا بر روی نقطه ای که شما صدا می زنید بپرد. ممکن است پریدن از روی نقطه ی قرمز روی نقطه ی آبی آسان باشد، اما پریدن از نقطه ی قرمز روی نقطه ی سبز چالش برانگیز خواهد بود. شما می توانید به دیگر هم بازی ها اجازه بدهید به نوبت رنگ ها را صدا بزنند و کسی که می پرد باید تلاش کند به نقطه ی مورد نظر بپرد.
متغیر:
* از صندلی به نقطه: یک نفر چند نقطه ی رنگی بر می دارد و روی صندلی می ایستد. سپس آنها را روی زمین پخش می کند و رنگ هایی را که می خواهد به طرفشان بپرد صدا می زند.
* از نقطه به نقطه: در این مورد، شما نیاز دارید تا چند دسته از نقطه ها را بسازید بنابراین چند نقطه از هر رنگ وجود خواهد داشت. نقطه های رنگی را به صورت تصادفی روی زمین بیاندازید و از هم بازی ها بخواهید تا روی نقطه های همرنگ بپرند. ممکن است بعضی از پرش ها به خاطر نزدیک بودن نقطه های همرنگ راحت باشد. بقیه ممکن است از هم فاصله ی بیشتری داشته باشند و تلاش بیشتری را بطلبند، بنابراین افراد باید برای انجام دادن آن "با تمام توان" بپرند. مطمئن شوید که بچه ها می دانند پریدن به سوی نقطه ها بخش مهم کار نیست بلکه تلاش برای آن مهمترین بخش است.
شما همچنین می توانید شیوه هایی که هم بازی ها برای پریدن از نقطه ای به نقطه ی دیگر استفاده می کنند را تغییر دهید. از راه های مختلف استفاده کنید، مانند:
* روی تمام نقطه های قرمز بپرید.
* یکطرفه به سوی تمام نقاط نارنجی بپرید.
* به سوی تمام نقاط آبی خیز بردارید.
* از عقب به سوی تمام نقاط ارغوانی بپرید.
* به سوی تمام نقاط سبز رنگ لی لی بروید.
* به سوی تمام نقاط زرد رنگ بپرید و بچرخید.
* به این ترتیب بپرید: قرمز، آبی، زرد و در آخر سبز.
* هربار که روی یک نقطه ی قرمز ایستاده اید، دوبار روی نقطه بپرید و هر بار که روی نقطه ای سبز رنگ ایستاده اید، سه بار روی آن بپرید.
از توپ لوبیایی به نقطه: نقطه ها را روی زمین پخش کنید. یک نشانه روی زمین بگذارید تا محل ایستادن هم بازی ها را مشخص کند. به بقیه ی افراد یک توپ لوبیایی بدهید. زمانی که یک رنگ را صدا می زنید، هم بازی تان توپ لوبیایی را به سوی آن رنگ پرتاب می کند.
اگر کودک شما خیلی کم سن است، یک کپی از تمام رنگ ها در دستانتان نگه دارید و بگویید: "توپ لوبیایی را به طرف رنگی که مانند این رنگ است بیانداز."
نکته ی آموزشی: درست است که این بازی به منظور یاد دادن رنگ هاست، ولی از آنجایی که شامل حرکات مختصری هم می شود می تواند در فهم مقدار انرژی لازم برای پریدن در مسافت های کوتاه و بلند هم موثر باشد. همچنین به خاطر در بر داشتن پرش، قدرت فیزیکی را هم افزایش می دهد.
اگر کودک شما بازی پریدن از صندلی را انجام می دهد همچنین یاد خواهد گرفت که چگونه حفظ تعادل خود را تقویت کند.
کودکی که بازی پرتاب توپ لوبیایی به سوی رنگ ها را انجام می دهد در حین بازی نشانه گیری را هم می آموزد.

نظرات کاربران درباره کتاب بازی‌های هوش

بیشتر برای بچه هاست
در 2 سال پیش توسط مهرشاد فرمند
چرا این مدلی یعنی چی چرا کتابی که خریداری کردم نمی تونم پیداش کنم دوباره نوشته خریداری شود
در 4 ماه پیش توسط Elahe saadat