فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کیاراد و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب رژیم‌های غذایی چاقی

کتاب رژیم‌های غذایی چاقی
درمان لاغری

نسخه الکترونیک کتاب رژیم‌های غذایی چاقی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب رژیم‌های غذایی چاقی

لاغری، یکی از پدیده­هایی است که تا حدود زیادی به وضع تغذیه بستگی دارد. کم بودن وزن را نمی­توان یک بیماری یا مشکل حساب کرد ولی گاهی نشانه­ای از یک مشکل است و با علتی که باعث کمبود وزن شده، ناراحتی­هایی را برای بدن به وجود می­آورد. چنانچه لاغری باعث از بین رفتن سلامتی شود، می­باید در پی درمان آن باشیم. کتاب حاضر، با این هدف نگاشته شده است. در این کتاب، لاغری بررسی می­شود و روش شناخت لاغری و وزن متناسب بیان می­گردد. آنگاه بیان می­کنیم که لاغری، چه زمانی یک مشکل حساب می­شود؟ گاهی اوقات، افراد نگران لاغری خود هستند، در حالی که هیچ خطری آنها را تهدید نمی­کند. حتی افرادی پیدا می­شوند که وزن مناسبی دارند و بی­جهت خود را لاغر می­دانند. کمبود وزن در گروههای مختلف مثل کودکان، مادران، ورزشکاران و... بیان شده و مشکلات ناشی از آن در هر کدام از آنها بررسی می­گردد.

ادامه...

بخشی از کتاب رژیم‌های غذایی چاقی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:تعریف لاغری

وقتی وزن شخص، کمتر از وزنی باشد که می­باید نسبت به جنس، سن و قد خود داشته باشد، این شخص دچار کاهش وزن است. اگر این کاهش وزن به مقدار زیادی باشد، گفته می­شود که شخص لاغر است.
کاهش وزن، باید در اثر کاهش بافت چربی و ماهیچه­ای باشد تا شخص را لاغر بدانیم. بنابراین اگر شخصی در اثر از دست دادن مقدار زیادی از آب بدن، وزن خود را از دست داده باشد، لاغر نشده است.
همچنین کاهش بافت چربی بسیار مهم است، بنابراین اگر کسی تنها غضلات خود را از دست داده است (مثلاً به علت عدم فعالیت و کم مصرف کردن پروتئین، عضلات او کوچک شده­اند) در حالی که بافت چربی کامل دارد، لاغر محسوب نمی­شود.
لاغری ممکن است معنایی گسترده­تر از تعریفی که در بالا ذکر کردیم، داشته باشد. به این معنی که هرگونه کمبود یا بیماری را لاغری بدانیم. در بعضی از متن­های ادبی، لاغری به معنای بیماری و ضعیف بودن بدن به کار رفته و فربهی (چاقی) را به جای سلامتی استفاده کرده­اند.
این کاربرد، ممکن است به این علت باشد که در دوران قدیم، هنگام بیماری­ (بیماری­های عفونی) شخص لاغر و ضعیف می­شده است. به هر حال می­توانیم هرگونه کمبود مواد غذایی یا، حتی هرگونه کمبود سلامتی را لاغری بخوانیم. معنایی که در این کتاب از لاغری در نظر داشته­ایم همان کاهش وزن بوده است. البته به این شرط که این کاهش وزن، همراه خطراتی برای سلامتی باشد. به هر حال چون لاغری ممکن است با کاهش سایر مواد مغذی نیز همراه شود، کمبود این مواد هم، برسی می­گردد.

تشخیص لاغری

اولین قدم برای درمان لاغری، تشخیص آن می­باشد. ممکن است با خود فکر کنید که لاغری نیاز به تشخیص ندارد. لاغری را به راحتی و با یک نگاه می­توان تشخیص داد. این مطلب در بسیاری از جاها صحیح است ولی گاهی تشخیص لاغری به سادگی، امکان پذیر نیست. خیلی­ها ممکن است به اشتباه خود را لاغر بدانند و در پی درمان آن باشند، حال آنکه وزن طبیعی دارند.
یکی دیگر از فوائد تشخیص دقیق لاغری این است که میزان لاغری را مشخص می­نماید. شخص لاغر، متوجه می­شود که چقدر کمبود وزن دارد. او شروع به درمان خود می­نماید و درمان را تا به دست آوردن وزن مطلوب ادامه می­دهد. این موضوع باعث می­شود تا شخص لاغر، اضافه وزن را بیش از اندازه ننماید، چرا که خطرات اضافه وزن و چاقی، بسیار بیشتر از کمبود وزن می­باشد.
برای تشخیص لاغری، ابتدا باید وزن و قد خود را به­دست آورید. وزن مطلوب، با قد متناسب است. هر چقدر که قد بلندتر باشد، وزن مطلوب هم بیشتر می­شود، بنابراین برای تشخیص لاغری، علاوه بر وزن، می­باید قد را هم اندازه گرفت. بعد از اینکه میزان وزن و قد خود را مشخص کردید، باید ببینید که آیا این دو با هم متناسب هستند یا خیر؟
راه­های زیادی برای به­دست آوردن وزن متناسب با قد وجود دارد که در این قسمت، بعضی از آنها را بیان می­کنیم. پیش از بیان مقادیر وزن طبیعی، توجه شما را به چند نکته جلب می­نماییم:
۱ـ وزن، علاوه بر اینکه با قد رابطه دارد، به سن و جنس هم بستگی دارد، بنابراین هنگام محاسبه­ی وزن متناسب خود، به سن و جنس خود توجه نمائید.
۲ـ محاسبه­ی وزن متناسب کودکان، با بزرگسالان متفاوت است. روش تشخیص لاغری کودکان را در بخشی جداگانه تحت عنوان «کم ورزنی کودکان» بررسی می­کنیم.
یکی از راههای تشخیص لاغری، مراجعه به جدول­های وزن متناسب با قد می­باشد. شرکت­ها و موسسات تحقیقاتی مختلف، جدول­هایی را تهیه کرده­اند که در آن میزان وزن طبیعی در افراد مختلف، مشخص شده است. ممکن است این جدول­ها تفاوت­هایی داشته باشند؛ یعنی مقدار وزن متناسب یک شخص در جدول­های مختلف، با هم فرق داشته باشد، ولی این تفاوت­ها چندان زیاد نیست.
در جدول اول که مربوط به کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال می­باشد، وزن متناسب سن بیان شده است. در این جدول، قد متناسب سن هم بیان شده، چرا که تا این سن بهتر است که وزن و قد را نسبت به سن حساب کنیم. در جدول­های بعدی، وزن­های متناسب قد، بیان شده است. در این جدول­ها، کمترین میزان وزن مناسب بیان شده است.

جدول وزن متناسب در افراد زیر ۱۸ سالجدول حداقل وزن متناسب در افراد بالای ۱۸ سال (آقایان)توجه کنید که این جدول مخصوص آقایان می­باشد. در این جدول وزن متناسب با قد بیان شده است. همانطور که ملاحظه می­کنید برای هر مقدارقدی، سه وزن متناسب نوشته شده که یکی مخصوص افرادی با استخوان­بندی کوچک (ریز نقش)، یکی برای افرادی با استخوان بندی معمولی (متوسط نقش) و آخری برای افرادی با استخوان بندی درشت (درشت نقش) می­باشد.
برای مشخص کردن نوع استخوان بندی ابتدا دور مچ دست راست خود را اندازه بگیرید. دور مچ را از جایی که مچ خم می­شود، اندازه بگیرید. سپس اندازه­ی قد (به سانتی­متر) را بر دور مچ (به سانتی­متر) تقسیم کنید و این عدد را (r) بنامید.آقایان:

۱ـ اگر r بزرگتر از ۴/ ۱۰ بود، دارای استخوان بندی کوچک هستند.
۲ـ اگر r بین ۴/ ۱۰ تا ۶/ ۹ بود، دارای استخوان بندی معمولی هستند.
۳ـ اگر r از ۶ /۹ کوچکتر بود، دارای استخوان بندی درشت هستند.

خانم­ها:

۱ـ اگر r بزرگتر از ۱۱ بود، دارای استخوان بندی کوچک هستند.
۲ـ اگر r بین ۱۱ تا ۱/ ۱۰ بود، دارای استخوان بندی معمولی هستند.
۳ـ اگر r از ۱/ ۱۰ کوچکتر بود، دارای استخوان بندی درشت هستند.
خانم­ها برای بدست آوردن وزن متناسب با قد خود به جدول زیر رجوع نمایند.

نظرات کاربران درباره کتاب رژیم‌های غذایی چاقی

بد نبود
در 4 هفته پیش توسط ناديا شفيعي