فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کیاراد و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب فرزند و تربیت جنسی

کتاب فرزند و تربیت جنسی

نسخه الکترونیک کتاب فرزند و تربیت جنسی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب فرزند و تربیت جنسی

یکی از دغدغه‌های جدی والدین و مربیان تعلیم و تربیت، تربیت صحیح جنسی فرزندان است. اما واقعاً ماهیت غریزه‌ی جنسی چیست؟ آیا وقتی صبحت از این غریزه می‌شود رابطه‌ی جنسی مطرح است؟ آیا مفهوم رابطه‌ی جنسی و نیاز جنسی برای کودک ملموس و عینی است؟ از ویژگی‌های کتاب حاضر این است که علاوه بر بررسی ابعادی از مسایل جنسی کودک؛ برای اولین بار به گونه‌ای مفصل بر اساس نظریات و پژوهش‌های داخلی و خارجی جدید پیرامون بحران عمل خودارضایی در دو جنس صحبت کرده است. امید است این کتاب بتواند گام بزرگی در جهت تربیت جنسی صحیح این گروه سنی بردارد.

ادامه...

بخشی از کتاب فرزند و تربیت جنسی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

تقدیم به همسر عزیزم حدیث

مقدمه نویسنده

یکی از دغدغه های جدی والدین و مربیان تعلیم و تربیت، تربیت صحیح جنسی فرزندان است. اما واقعاً ماهیت غریزه ی جنسی چیست؟ آیا وقتی صبحت از این غریزه می شود رابطه ی جنسی مطرح است؟ آیا مفهوم رابطه ی جنسی و نیاز جنسی برای کودک ملموس و عینی است؟ خیر، برخلاف تصور ما منظور از غریزه ی جنسی رابطه ی جنسی نیست بلکه غریزه ی جنسی تعامل ابعاد عاطفی، احساسی، هیجانی و نیاز جنسی است. اما در یک کودک سه بعد اول معنا و جلوه ی بیشتری دارد. شما در نظر بگیرید کودکی را که همه ی نیاز مادی او را به طور کامل برطرف نموده اید اما فرصت برقراری ارتباطی دوستانه و با هم بودن را ندارید و شبانه روز درگیر مسایل زندگی هستید. غریزه ی جنسی همچون غرایز خوردن و خوابیدن به عنوان یک نیاز اصلی انسان مطرح بوده که از بدو تولد تا مرگ قابل اهمیت است. اما در دوران های مختلف رشدی هر کدام از ابعاد جلوه ی بیشتری دارند. اما در دوران کودکی ابعاد عاطفی ـ هیجانی ـ جلوه ی بیشتری داشته که بایستی به آن توجه نمود و این نکته را همواره مد نظر قرار داد که وقتی زوج تصمیم به داشتن فرزند گرفتند. این نکته را در نظر بگیرند که همه ی ابعاد روانشناختی و فیزیولوژیکی فرزند از اهمیت برخوردار بوده و وقت کافی و دانش مربوط به آن را نیاز دارند.
نویسنده ی این کتاب به سبب اهمیتی که مسایل جنسی در دوران کودکی دارد و همچنین نیاز والدین به داشتن اطلاعات علمی و دقیق جهت برخورد با این مسایل سعی نموده است تا با استفاده از متون مختلف و جدید در حیطه ی مسایل جنسی و پژوهش های گسترده ی شخصی در این حیطه دست نوشته ای مفید، مختصر، به زبان ساده و روان برای والدین دارای فرزند دختر یا پسر زیر ۱۲ سال بنویسد. از ویژگی های کتاب حاضر این است که علاوه بر بررسی ابعادی از مسایل جنسی کودک؛ برای اولین بار به گونه ای مفصل بر اساس نظریات و پژوهش های داخلی و خارجی جدید پیرامون بحران عمل خودارضایی در دو جنس صحبت کرده است. امید است این کتاب بتواند گام بزرگی در جهت تربیت جنسی صحیح این گروه سنی بردارد. در پایان بر خود واجب می دانم از آقایان مرتضی قاسم پور و عباس فروزنده مسئولین محترم کتابسرای سلام که پیشنهاد تالیف این عنوان کتاب را به اینجانب دادند کمال تشکر را داشته باشم. نویسنده، مطالعه ی این کتاب را به والدین دلسوز، مربیان و دانشجویان رشته های مرتبط پیشنهاد نموده و همچنین خواهشمند است نظرات، پیشنهادات، انتقادات و سوالات خود را با ایمیل نویسنده در میان گذارند.

والسلام علی من التبع الهدی
امیر جهانیان نجف آبادی- تابستان ۱۳۸۹
نویسنده و پژوهشگر در حیطه ی خانواده و مسایل جنسی -کودکان و نوجوانان
Amir_jahanian2002@yahoo.com

فصل اول: کلیات تربیت جنسی

تربیت جنسی چیست؟

ما برای این که بتوانیم پیرامون تربیت جنسی صحبت کنیم اول بایستی تربیت جنسی را تعریف کرده و سپس به ضرورت و اصول آن بپردازیم.
تربیت جنسی یکی از انواع تربیت های آدمی است که در کنار تربیت های دیگری چون تربیت اجتماعی، سیاسی، خانوادگی، اخلاقی، عقلانی و... قرار می گیرد. به عبارت دیگر تربیت جنسی ارائه ی یک سلسله اطلاعات ضروری روان شناختی، جسمانی و دینی پیرامون مسایل جنسی مربوط به هر فرد است و یا تربیت جنسی در اختیار گذاردن اطلاعات لازم درباره ی مسایلی است که به نوعی با غریزه ی جنسی انسان مرتبط است.
تربیت جنسی معنای فراتری از آموزش جنسی داشته و حتی فراتر از احساس جنسی قدم برداشته و به رشد شخصیت اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی افراد می پردازد.
از نظر ما تربیت جنسی یعنی تعدیل غریزه ی جنسی و جهت دادن آن به سمت رشد و شکوفایی است. غریزه ای که به نظر نویسنده نه لزوماً رابطه ی جنسی، بلکه غریزه ی جنسی یعنی مجموعه ای از عواطف و احساسات، هیجانات و رفتارهای جنسی است که به گونه ای معطوف به جنس مخالف است(۱) و همان گونه که گفته شده است(۲) میل جنسی همچون خوردن و خوابیدن از جمله غرایز پایه و اساسی انسان است. همچنین مزلو در پایین ترین سطح هرم نیازهای خود میل جنسی را در کنار رفتار غریزی چون خوردن، نوشیدن و خوابیدن قرار می دهد و معتقد است که این چهار نیاز در دسته ی نیاز فیزیولوژیک قرار گرفته و اگر انسان در سطحی متعادل در این زمینه ها ارضا نشود دچار حالت چاه در سیستم فیزیولوژیک شده و گاهی در برخی موارد به سوی مرگ هم کشیده می شود.(۳)

اهمیت تربیت جنسی

مهم ترین افرادی که در زمینه ی تربیت جنسی شایسته ی راهنمایی و آموزش کودکان هستند والدین و مربیان می باشند. در این رابطه در فصل های آینده توضیح داده خواهد شد که بسیاری از مسایل جنسی کودکان در حالت طبیعی بسیار سطحی و گذرا بوده و ثانیاً پرسش ها و برانگیختی های آن ها بدون قدرت تخیل و انتزاع امری است که در دوران تحول کودک بسیار عادی و لازم به شمار می رود. اگر کودک آموزش های لازم را دیده باشد و نسبت به خطرات احتمالی آن آگاه شود مسلماً در آینده مشکلات کمتری را خواهد داشت که بعداً در این زمینه توضیح خواهیم داد. دختران و پسران بایستی نسبت به یکدیگر شناختی نسبی و در خور سن خود داشته باشند و از خیال پردازی ها و رویاها در مورد یکدیگر اجتناب نموده و خونسردی خود را به هنگام برخورد با جنس مخالف کنترل کنند و برخوردی مبتنی بر احترام با حفظ حدود شرعی و دینی و همچنین براساس اصول علمی داشته باشند.
دین اسلام همواره به تربیت جنسی اهمیت داده و در هر زمان و موقعیت نکاتی را ارائه کرده است. همان گونه که می بینیم خداوند در قرآن کریم سوره ی مومنون ارضای میل جنسی را معطوف به همسر و خارج شدن از این مسیر را ناگوار دانسته و از طرفی در سوره ی نساء برای محارم و پوشش آنان حد و حدودی را مقرر کرده است تا بدین طریق از ابعاد مختلف تربیت جنسی حمایت کند. بهتر است همین جا توصیه کنیم که مادران در مقابل فرزندان پسرشان لباس­های خیلی کوتاه یا تنگ و نازک نپوشند یا خواهران در مقابل برادران خود این گونه نباشند. ممکن است بگویید خب محرم هستند اما بدانید که بیداری جنسی و تحریک شدن ها محرم و نامحرمی نیست. البته زیاده روی هم لازم نیست. به قول پیامبر اکرم(ص) بهترین کارها متعادل ترین آن است. والدین و مربیان یا به عبارتی افرادی که همواره با کودکان سر و کار دارند باید از این اصول آگاهی داشته و در رابطه با کودک مورد استفاده قرار دهند. یادمان باشد که همیشه جبران هر ضرری امکان پذیر نیست.

نظرات کاربران درباره کتاب فرزند و تربیت جنسی