فیدیبو نماینده قانونی دفتر نشر فرهنگ اسلامی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب راز ماندگاری عاشورا

کتاب راز ماندگاری عاشورا

نسخه الکترونیک کتاب راز ماندگاری عاشورا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب راز ماندگاری عاشورا

این کتاب، حاصل سه شب سخنرانی استاد گرانقدر مهندس سیدمجتبی حسینی است که در سال گذشته (۱۳۹۲) به‌مناسبت اربعین حسینی(ع) در دفتر نشر فرهنگ اسلامی برگزار شد. از آنجا که ایشان این موضوع مهم ـ راز ماندگاری عاشورا ـ را با نگاهی نو و محققانه مطرح کردند؛

ادامه...

بخشی از کتاب راز ماندگاری عاشورا

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سخنرانی اول

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

در طی تاریخ هدایت آسمانی، پیامبران متعددی آمده اند و مسئولیت هایی را هم متقبل شده اند و همیشه هم بحث و نزاع بین جبهه حق و باطل بوده است. (وَکاَین مِّن نَّبِی قاتَلَ مَعَهُ رِبِّیونَ کثِیرٌ)(۱) در این بحث، از موضوع مبارزات و درگیری های پیامبران قبل از اسلام می گذریم ولی در مورد پیامبر خودمان می دانیم که جنگ های زمان ایشان بسیار جدی (به لحاظ موقعیت و نه تعداد) بوده است.
اولین جنگ، جنگ بدر بوده ـ که بسیار مهم نیز بوده است و کسانی که در جنگ بدر شرکت کرده بودند از اهمیت اجتماعی بالایی برخوردار بودند. در زیارتنامه حضرت ابوالفضل العباس(ع) خطاب به ایشان عرض می کنیم: «اُشهدُ اللَّهَ انَّکَ مَضیتَ عَلی مَا مَضی بِهِ البدریونَ»(۲)؛ و خدا را شاهد می گیرم که تو به همان مسیری رفتی که اهل بدر رفتند. سایر جنگ ها هم مثل اُحد، خندق، خیبر و... جنگ حق علیه باطل بوده است. در همه این جنگ ها یا پیامبر فرمانده بودند یا به فرمان ایشان شخصی دیگر فرمانده می شد.
تردیدی نیست که جنگ های زمان پیامبر جنگ حق علیه باطل بوده است؛ ولی چرا هیچ کدام عاشورا نشده است و نمی شود؟ پس در قضیه عاشورا باید رموزی باشد که این قضیه را متفاوت و جاودانه کرده است. الان کسی سالگردی برای جنگ احد نمی گیرد. شاید اگر از بسیاری از مسلمانان و شیعیان بپرسند که مثلاً جنگ خندق در چه تاریخی اتفاق افتاده است، درصد زیادی ندانند. در صورتی که در آن جنگ ها خود پیامبر حضور داشته اند.
در جنگ اُحد سیدالشهداء، حمزه، عموی پیغمبر کشته شد. در جنگ تبوک جعفربن ابی طالب کشته شد ولی کمتر کسی جزئیات این جنگ ها را می داند در حالی که جزئی ترین اتفاقات عاشورا روشن است و در کتب تاریخی و مقاتل آمده است. پس در عاشورا باید یک اتفاق ویژه ای افتاده باشد. اما آن اتفاق ویژه یا آن ویژگی چیست که عاشورا را ماندگار کرده است؟
البته این نکته را هم باید اضافه کرد که این گونه نیست که فقط ما شیعیان در مورد عاشورا حساسیت داشته باشیم. بسیاری از فِرَقِ مسلمانان در مورد مسئله عاشورا حساسیت دارند، عزادارند و عزا می گیرند و جالب تر آن که بعضی از غیرمسلمان ها، مثل بعضی از طائفه های مسیحی و زرتشتی و حتی هندوها هم ایام عاشورا برایشان ایام عزاست و ما معتقدیم این هنوز اول راه است. یعنی هنوز این نهال گُل نکرده است. انگار تمام جنگ های حق علیه باطل در طول تاریخ فشرده شده و در روز عاشورا تجلی کرده است و اگر بعد از این هم جنگی بین حق و باطل درگیرد باز جلوه ای از عاشورا نشان داده خواهد شد. در دل عاشورا تمام قضایا قرار می گیرد و عاشورا حافظ و نگهبان گذشته و آینده است.
تمام گذشته در عاشورا قرار گرفته است و آینده از دل آن بیرون خواهد آمد و عاشورا تا آینده امتداد پیدا خواهد کرد. در یکی از زیارت های امام حسین(ع) آمده است: «اَشهَدُ اَنَّک کنْتَ نُوراً فِی الْاَصلابِ الشَّامِخَه»(۳) که نشان دهنده امتداد عاشورا در طول تاریخ است و نیز خطاب به امام حسین(ع) است که ای وارث آدم، ای وارث نوح، ای وارث ابراهیم، وارث پیامبر و وارث امیرالمومنین. پس یک اتفاقی در اینجا رخ داده است که اگر خوب شناخته شود باعث می شود قرب ما با قضیه عاشورا بیشتر شود. یک نکته مهم این است که ممکن است بعضی بگویند پس این زیارات درسی برای ماست که ما هم عاشوراسازی کنیم. این برداشت نشان دهنده سادگی و ساده لوحی و بعضی اوقات فریب است.
عاشورا یکی است و تکرار نمی شود اما باید یاد بگیریم که چگونه خود را وارد این رودخانه عاشورا کنیم. نه اینکه به خیال خودمان عاشوراسازی کنیم، عاشورا مشابه ندارد ولی رودخانه ای است که امتداد دارد. چگونه می توانیم وارد این رودخانه بشویم؟ این نکته بسیار لطیف و دقیقی است و جلوی خیلی از خطاها و انحرافات را هم خواهد گرفت. در زیارات امام حسین(ع) داریم: «لَبَّیک دَاعِیَ اللَّهِ»(۴)؛ لبیک ای کسی که دعوت کننده به خدا هستی. «اِنْ کانَ لَمْ یجِبْک بَدَنِی عِنْدَ استِغَاثَتِک»(۵) اگر من گوشم و بدنم آن زمان که تو استغاثه کردی اجابت تو را نکرد قلبم تو را اجابت می کند؛ «فَقَدْ اَجَابَک قَلْبِی».
حالا سوال اینجاست که چیزی که تمام شده است دیگر اجابتی ندارد؟ به عنوان مثال اگر من یک مریضی داشتم گفتم بیایید کمک کنید او را به بیمارستان ببریم. حالا یک عده آمدند و یک عده نیامدند و این شخص فوت کرد و ایشان را دفن کردیم، دیگر اجابت معنا ندارد چون مسئله تمام شده است. استغاثه ای نیست که اجابت معنا داشته باشد. پس اگر می گوییم قلبم اجابت تو را می کند یعنی استغاثه دوام دارد.
به عبارت دیگر هنوز صدای استغاثه امام حسین(ع) بلند است، البته نه به عنوان یک نماد و یا نمایش بلکه به طور واقعی این استغاثه وجود دارد. این قضیه ظریف و لطیف است و اشتباه است که ما جاودانگی عاشورا را با آن جمله بدون سند «کُلُّ یومٍ عاشورا» با برخی روزهای دیگر یکی می دانیم یا تشبیه می کنیم، برعکس، این عاشوراست که کل یوم هست. عاشورا یک روز بود و بس. هر جایی هم که جنگ حقی علیه باطل باشد عاشورا نمی شود چنانچه احد و صفین و بدر نشد. حق و باطل همیشه با هم درگیری دارند. ولی این طور نیست که تا درگیری بین حق و باطل پیش بیاید اسمش عاشورا باشد. این نفهمیدن عاشوراست که ما فکر می کنیم صرف حق و باطل بودن یک قضیه آن را عاشورا کرده است.

نظرات کاربران درباره کتاب راز ماندگاری عاشورا