فیدیبو نماینده قانونی آشیانه برتر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ۱۰۱ بازی برای آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان ۹ تا ۱۵ سال

کتاب ۱۰۱ بازی برای آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان ۹ تا ۱۵ سال

نسخه الکترونیک کتاب ۱۰۱ بازی برای آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان ۹ تا ۱۵ سال به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ۱۰۱ بازی برای آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان ۹ تا ۱۵ سال

بازی‌هایی که در این کتاب و کتاب ۱۰۱ بازی مهارت‌های زندگی برای کودکان (برای کودکان سنین ۶ تا ۱۲ سال) آورده شده‌اند، برای ایجاد حس رقابت و آگاهی در زمینه‌های خود آگاهی، خودگردانی عاطفی، فعال کردن قوه شنیداری، ارتباط کلامی و غیر کلامی، همکاری با دیگران در گروه‌های دو و چند نفره و مشاهده و درک احساسات دیگر مردم طراحی شده‌اند. این مهارت‌ها از جمله ضرورت‌های زندگی و خشت‌های لازم برای ساخت یک زندگی موفق می‌باشند. شرکت در این بازی‌ها در قالب کلاس به بچه‌ها کمک خواهد کرد تا در سنین پایین رشد چشمگیری داشته باشند.

ادامه...
 • ناشر آشیانه برتر
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 1.92 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۱۶ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب ۱۰۱ بازی برای آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان ۹ تا ۱۵ سال

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

تفکر در مورد بازی با کودکان

چه چیزی باعث می شود تا یک فعالیت "بازی" نامیده شود؟
فعالیتی که به خاطر خودش ـ یا جذابیت آن ـ انجام شود "بازی" نامیده می شود. بازی لذت بردن از انجام یک فعالیت است. در انجام بازی، به دست آوردن روحیه زنده و جنگ جو برای بقا در وهله دوم مورد بررسی قرار می گیرد (در حقیقت، هر نتیجه ای که در بازی حاصل می شود این چنین است). یکی دیگر از ویژگی های بازی این است که ممکن است انواع نامحدودی از آن وجود داشته باشد، هیچ کسی اهمیتی نمی دهد اگر قوانین یک بازی تغییر کنند (تا زمانی که همه موافق این تغییر باشند). این انواع گوناگون به بچه ها راه های گوناگونی برای بدست آوردن تجربه نشان می دهند تا تجربیات جدید به دست آورند و یاد بگیرند چگونه با محیط پیرامون خود کنار بیایند. البته، همواره باید بین تجربه و پیروی از قوانین بازی تعادل وجود داشته باشد. در این کتاب تلاش شده است تا این تعادل حفظ شود.
با این بازخوردها در مورد بازی، پنج مشخصه زیر را به عنوان ویژگی های لازم برای نام گذاری یک فعالیت به عنوان بازی لازم می دانم.

پنج مشخصه بازی

۱. هدف بازی طوری نیست که بچه ها آن را بدانند

اگر بچه ها ندانند که قرار است از یک فعالیت چیزهای جدیدی یاد بگیرند، آن فعالیت یک بازی محسوب می شود. مفاهیمی هم چون "بازی های آموزنده" و "کارهای تفریحی" تنها در ذهن بزرگسالان وجود دارد. با کنترل هدف، بزرگسالان می توانند بازی ها را به ابزاری برای آموزش کودکان تبدیل کنند بدون آن که خود کودکان متوجه مورد خاصی شوند. به عبارت دیگر، فرد بزرگسال می داند که کودک از بازی چیزهای جدیدی یاد می گیرد (و بازی هدف خاصی دارد)، اما کودک در این مورد دغدغه ای ندارد.

۲. بازی باید داوطلبانه انجام شود

بازی ها باید داوطلبانه باشند. شما باید هر وقت که خواستید دست از بازی بکشید. هیچ کسی نباید مجبور به انجام بازی شود. باقی بچه ها ممکن است به کسی که بازی را انجام نمی دهد یا آن را نیمه کاره رها می کند به شکل دیگری نگاه کنند اما نباید غیر از این اتفاق دیگری بیفتد. معلم یا مربی هیچ گاه نباید بچه ها را مجبور به انجام بازی کند.

۳. قوانین منعطف هستند

در یک بازی فردی یا گروهی، می توان قوانین بازی را تغییر داد به شرطی که قوانین جدید را همه متوجه شوند. تغییر، اقتباس یا ابداع قوانین جدید باعث پرورش هوش و خلاقیت می شوند.

۴. بازی واکنش های عاطفی کوتاه مدتی را در پی خواهد داشت

منظور از واکنش های عاطفی احساسات قوی مانند لذت، انتظار، امید، خشم، ترس، راحتی، عدم اطمینان، شادی، حس تعلق، تهاجم و غیره می باشد. از یک طرف این احساسات ممکن است قوی باشند و از طرف دیگر می توان این مورد را به یاد بچه ها آورد که "این فقط یک بازی است". این کار خود روشی برای مقابله بنیادین با هیجانات می باشد. در واقع اگر انجام فعالیتی ایجاد هیجان نکند، کودک ممکن است ان را حتی به عنوان بازی قبول نداشته باشد (ممکن است کودک آن را یک تمرین یا یک فعالیت معمولی قلمداد کند).
بعضی از فعالیت هایی که در این کتاب آورده شده اند را می توان تمرین مهارت های زندگی دانست تا این که نام بازی های مهارت زندگی را بر آنها نهاد. این نوع آموزش اجتماعی نیز قابل قبول است اما بازی محسوب نمی شود و مربی باید این تفاوت را به درستی درک کند.

۵. بازی شامل آزمایش های مختلفی می شود

وقتی روش های مختلفی برای انجام بازی وجود داشته باشد، آن را به چیزی بیش از یک بازی تبدیل می کند. ممکن است روش ها، اهداف و تعبیرهای مختلفی از یک بازی وجود داشته باشد. آزمایش فرصتی برای یادگیری چیزی جدید است. بازی هایی که چندین روش برای انجام آزمایش، ابداع و خلاقیت دارند را می توان بهترین نوع "بازی های آموزش" دانست.

اهداف بازی ها

برای اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از نظریه های روان شناختی زیر و این که چگونه هر یک منجر به رسیدن به هدف خاصی می شوند از نام روان شناسانی که داخل پرانتز آمده اند کمک بگیرید:
آزمایش و تجربه اهداف (ژان پیاژه)
تمرین و مکانیزه (ژان پیاژه، جی استانلی هال، کار گروس)
یادگیری و تمرین قواعد (ژان پیاژه)
مبارزه با سائق ها (جی استانلی هال)
تجربه و اعمال قدرت (آلفرد ادلر)
تخلیه هیجانی (پاکسازی هیجانی) (سیگموند فروید)
یادگیری شناختی (ژان پیاژه)
برانگیختگی (هینز هک هاوسن)
نگهداری از نیروی مازاد (هربرت اسپنسر)

بازی درمانی و بازی های پرورشی

هدف این کتاب معرفی بازی هایی به مربیان برای کار با کودکان می باشد. برای کودکان، بازی ها راهی برای داشتن سرگرمی هستند. برای مربی، بازی ها بیش از این هستند، یعنی راهی برای کمک به کودکان تا در قالب بازی یاد بگیرند مشکلات و مسائلی که ممکن است در آینده رنگ و بوی واقعی بخود بگیرند را حل کنند. وظیفه مربی نیست که به بررسی مشکلات گذشته یک کودک بپردازد (این کار را باید به عهده روان درمانگران گذاشت). البته عدم وجود اهداف اولیه درمانی در این کتاب بدان معنا نیست که روان درمانگران نمی توانند از این کتاب استفاده کنند.
نقل قولی که در زیر آمده است خلاصه ای از سخنان روان شناس سوئیسی، هانس زولینگر (کتاب بازی های روان درمانی غیر مستقیم از اچ گلوتز و دابلیو جائد) می باشد که تعریفش از بازی با تعریفی که من از بازی دارم بسیار شبیه هم هستند:
از نظر زولینگر، کودک در حین انجام خود بازی بهبود می یابد و روان درمانگر تنها زمانی دخالت می کند که احتمال کمک به کودک برای پیش رفتن و رشد وجود داشته باشد. روان درمانگر می تواند از نیروی محرک خود نیز، استفاده کند یا از وسایل خاصی استفاده کند و موقعیت را آن گونه که خود فکر می کند درست است برنامه ریزی نماید. به این ترتیب به کودک فرصت هایی داده می شود تا از بازی ها برای کاهش هیجانات عاطفی خود و حل مشکلات اجتماعی استفاده کند. با کمک روان درمانگر به عنوان هم بازی و به وسیله فعالیت های جداگانه، این فعالیت ها بسیار سازنده خواهند شد. به عبارت دیگر، زولینگر روش بازی درمانی محض را ترجیح می دهد (کارهای کودک را تفسیر نکنید بلکه انواع بازی ها را برای کودک فراهم آورید).

نقش مربی

در زیر سخنان جورگن فریتز (کتاب روش های یادگیری اجتماعی) از بنیتا دابلنسکی (کتاب بازی در مدرسه) نکاتی را در مورد بهترین روش هایی که یک مربی می تواند استفاده کند تا به اهداف خود به بهترین شکل مناسب برسد، نقل می کند:
 • فراموش نکنید که شما به کودک لطف نمی کنید.
 • به تک تک کودکان کمک کنید بدون آن که آنها را به خود وابسته کنید.
 • بدون آن که زیاد محافظه کار شوید از کودکان در برابر مشکلات محافظت کنید. به آنها اجازه دهید تا جایی که ممکن است تجربیات جدید کسب کنند.
 • به کودکان اجازه دهید آن طور که خود می خواهند به گروه های دو یا چند نفره تقسیم شوند، اما به کسانی که انتخاب نمی شوند کمک کنید.
 • رقابت بین بچه ها را به حداقل برسانید.
 • فضای بازی ایجاد کنید و به بچه ها نشان دهید چگونه می توانند به هم کمک کنند.

نحوه استفاده از این کتاب

روش اول: پیش برد گام به گام
بازی ها، با بخش بازی های من شروع می شوند. شما می توانید از تعدادی یا تمامی بازی های این بخش استفاده کنید و سپس به بخش های بازی های تو و بازی های ما بروید. بازی های دست گرمی گروهی (که در فهرست در بخش "بازی های دست گرمی" آمده اند) را همواره می توان در ابتدا یا بین بازی های کتاب انجام داد. همان طور که بچه ها در سه بخش اول در انجام بازی ها پیشرفت می کنند، می توان بازی های بخش آخر، تخیلات بیشتر، را نیز به آنها ارائه کرد.

روش دوم: تمرکز بر یک مشکل خاص
بعد از انجام چند بازی دست گرمی، به بخش رجوع کنید که به حل مشکلاتی که نگرانشان هستید کمک می کنند.
مثال: شما با بازی های مربوط به خشونت به عنوان راهی برای رفع این مشکل شروع می کنید. سپس بازی ها را با انجام بازی های مشارکتی، بازی های ارتباطی یا بازی های یکپارچگی ادامه می دهید تا خشونت را به عنوان یک مانع به بچه ها معرفی کنید.

روش سوم: استفاده از بازی های دنباله دار
در انتهای هر بازی پیشنهاداتی برای انجام بازی هایی شده است که می توان در ادامه هر بازی انجام داد. این پیشنهادات ممکن است شما را به یکی از صفحات مجاور راهنمایی کنند یا بازی هایی که اهداف یکسان، روش های بازی مشابه یا شکل انجام نزدیکی به آن بازی دارند را به شما معرفی نمایند.
مثال: شما از یک بازی دو نفره به یک بازی دو نفره دیگر می روید. شما می توانید از کشیدن نقاشی در بازی خودکار باورنکردنی دو طرفه (بازی شماره ۴۰) به کمک یار نابینای خود برای انجام کارهای روزانه خود در بازی کوری در زندگی روزمره (بازی شماره ۶۲) بروید. بعد از انجام یک بازی که در آن صحبت زیادی بوده است، شما آن بازی را با یک بازی بدون کلام مقایسه می کنید. بعد از یک بازی مشاهده، شما بازی هایی که مربوط به حواس دیگر هستند را انجام می دهید.
شما می توانید بازی های دنباله دار را به ترتیب داده شده انجام دهید. شما می توانید به نوبت بازی های دنباله دار را دنبال کنید و از پیشنهادات داده شده در انتهای بازی ها استفاده کنید تا بازی هایی که انجام می دهید تنوع داشته باشند.

سخنی در باب اختصار

اگر شما عادت به خواندن دستورات بازی ها دارید، با دیدن دستورات بازی های این کتاب که بسیار کوتاه هستند شگفت زده خواهید شد. البته برای این کار دلیلی وجود دارد.
وقتی که مربی قوانین را بسیار دقیق رعایت می کند، از دستورات به صورت ریز پیروی می کند، وابستگی وی به قوانین می تواند خود را به گروه نیز منتقل کند (که به ضرر همه است). در این کتاب، بازی ها به جای آن که تعیین شوند پیشنهاد می شوند. معین بودن باعث می شود تا بچه هایی که می خواهند بازی کنند کم شوند و باعث می شوند تا خلاقیت بچه ها تحریک نشود.
اگر شما، به عنوان مربی، انواع گوناگون یک بازی را متوجه نشوید چه؟ در این مورد، شما می توانید نوعی از آن بازی را به دلخواه خود ایجاد کنید. در سمینارهای تربیت معلم، من معمولا دستوراتی را می دهم که بسیار کوتاه هستند. افراد کم تجربه ای که بازی ها را انجام می دهند معمولاً ضرر می بینند ولی نیاز مادر اختراع است. این افراد به زودی شروع به استفاده از تعابیر خود می کنند. وقتی آنها می پرسند "حالا آیا ما باید…؟" یا "آیا می توانیم…؟" من به راحتی شانه هایم را بالا می اندازم و محو شدن سوالات بچه ها را در ابداع بازی های جدید توسط آنها را مشاهده می کنم.
همه احتمالات را نمی توان در این کتاب دسته بندی کرد. گروه های مختلف به نظریات گوناگونی از طریق روش های متفاوتی می رسند که همگی آنها غیرقابل پیش بینی هستند. در سمینارهایی که برگزار کرده ام، معمولا من شکل اصلی مدلم را شرح می دهم و سپس دانش پژوهانم را دعوت می کنم تا متون مشابه خود را به وجود آورند.
رویکرد و بازی هایی که در ۱۰۱ بازی بیشتر برای مهارت های زندگی آورده شده اند را می توان با قواعد "آموزش باز" ترکیب کرد که در مورد آن ممکن است جاهای دیگر نیز مطالبی نوشته شده باشد.

مقدمه مترجم

به راستی ما برای این که بتوانیم زندگی خوب و آرامی داشته باشیم که حاصل آن احساس رضایت نسبی در درون ما باشد به چه مهارت هایی نیاز داریم؟ شاید هرگاه در زندگی رفتاری را انجام می دادیم یا با مشکلی مواجه می شدیم به ما راهنمایی هایی می شد یا برخی ما را نصیحت می کردند. اما نکته این جاست که ما و فرزندان ما نیاز به داشتن مهارت هایی داریم که بتوان با استفاده از آن زندگی کنترل شده تری داشته باشیم. این کتاب با آموزش مهارت هایی چون خودآگاهی، خودگردانی عاطفی، گوش دادن فعال، ارتباط کلامی و غیرکلامی، همدلی و جرات ورزی و خود ابرازگری به صورت بازی های دو یا چند نفره به کودکان و نوجوانان کمک کرده و مهارت های زندگی را در آن ها تقویت می نماید. این کتاب به متخصصان کودک و نوجوان، والدین و مربیان توصیه می گردد و امید بر این است که مترجم توانسته باشد با ارایه این اثر متناسب با فرهنگ ایران گامی در جهت افزایش مهارت های روانشناختی کودکان و نوجوانان برداشته باشد. از خوانندگان محترم خواهشمند است با ارایه ی نظرات خود از طریق ایمیل زیر مترجم را در بهبود اثر در طی چاپ های بعدی یاری نمایید. در پایان از زحمات مدیریت محترم نشر کیاراد و سایر همکاران نشر که مترجم را در چاپ این اثر همراهی نمودند کمال تشکر را دارم.

والسلام علی من التبع الهدی
امیر جهانیان نجف آبادی
نویسنده و پژوهشگر در حیطه خانواده و سلامت جنسی ـ روانشناسی کودکان و نوجوانان
Amir_Jahanian2002@yahoo.com

نظرات کاربران درباره کتاب ۱۰۱ بازی برای آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان ۹ تا ۱۵ سال

متن کتاب برام نمیاد با اینکه پول رو دادم
در 5 ماه پیش توسط teb...449
فقط پول میگیرید .پس چرا امکان دانلود کتاب رو نذاشتید
در 5 روز پیش توسط
کتاب خوبی بود از،بهزی میشه ایده گرفت
در 2 ماه پیش توسط یک روانشناس
کتاب خیلی خوبیه.ممنون
در 2 ماه پیش توسط zgh...ari
خوبه
در 1 سال پیش توسط raz...ati
من هزینه رو دادم پس چرا نمیتونم کتاب رو بهونم؟؟؟؟!!!! واقعا که .... همش دروغ و کلاهبرداریه
در 1 سال پیش توسط Sh....m94
وقتی نوشتید خرید نسخه کامل فکر کردم می دی اف باید دانلود کنم . هیچ توضیحی برای نحوه خرید و مطالعه در ابتدای کار ندارید . به نظر من کارتون اصلا درست نیست
در 7 ماه پیش توسط a09...200
خریداری کردم ولی دانلود نمیشه؟ تو صفر درصد مونده.چیکار باید بکنم؟
در 3 هفته پیش توسط زینب کفاشی
به نظر من کتاب خیلی ضعیفی بود، بازیها برای بچه ها اصلا جذاب نیست، نویسنده احتمالا با بچه ها زیاد سروکار نداشته
در 1 سال پیش توسط m_n...nia
چرا وقتی کتاب خریداری شده کامل دریافت‌نکردم نمونه کتاب برام‌ارسال شد چرا بازیها رو نمیتونم دریافت کنم
در 7 ماه پیش توسط m.c...ani