فیدیبو نماینده قانونی انتشارات درسا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب عزت‌نفس برای نوجوانان «تمرینات عملی»

کتاب عزت‌نفس برای نوجوانان «تمرینات عملی»

نسخه الکترونیک کتاب عزت‌نفس برای نوجوانان «تمرینات عملی» به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب عزت‌نفس برای نوجوانان «تمرینات عملی»

بعضی از فعالیت‌ها و بخش‌های کتاب به شما کمک می‌کند تا بدانید چه عواملی در بیرون از شما در اندیشه، احساس و رفتارتان تأثیر می‌گذارد. بخش‌های دیگری از کتاب به شما کمک می‌کند تا با خویشتن واقعی خود آشنا شوید. راه‌هایی می‌آموزید تا حتی در معرض فشارهای بیرونی با خویشتن واقعی خود صادق باشید. به ابزار قابل ملاحظه‌ای دست پیدا می‌کنید تا زندگی موفقی داشته باشید. پیام اصلی این کتاب این است: شما به همین شکلی که هستید خوب و ارزشمندید. این دستمایه‌ی عزت‌نفس سالم است. اینکه خود را بی‌قیدوشرط بپذیریم و نقاط ضعف، نقاط قوت و همه چیزمان را قبول کنیم. برخی از توصیه‌های کتاب به شما کمک می‌کند تا در مورد این مفهوم کار کنید. توصیه‌های دیگر کتاب به شما کمک می‌کند جنبه‌های مثبت خود را بشناسید و بر آنها تمرکز کنید تا در مواقعی که برای‌تان دشوار است باور کنید به‌راستی خوب هستید، موردی برای ستایش خودتان داشته باشید.

ادامه...

بخشی از کتاب عزت‌نفس برای نوجوانان «تمرینات عملی»

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:۱. معنای عزت نفس سالم

***
بدانید
برخورداری از عزت نفس سالم بدین معناست که برای خودتان ارزش زیادی قائل می شوید؛ نقاط ضعف خود را می شناسید و آنها را می پذیرید؛ قدر نقاط قدرت خود را می دانید و بر آنها ارج می گذارید. وقتی عزت نفس سالم داشته باشید، ارزش مادرزاد همه ی مردم ازجمله خودتان را تایید می کنید.
***
وقتی کتی(۲) جوان تر بود، خیال می کرد همه از او بهتر، جذاب تر، مشهورتر، بااستعدادتر و باهوش تر هستند. او احساس می کرد هرگز در حد دیگران قرار نمی گیرد. احساس می کرد به اندازه ی کافی خوب نیست.
یکی از روزها دید که همسایه اش تام(۳) تمرین کاراته می کند. کتی همیشه به دیده ی احترام به تام نگاه می کرد. تام می توانست بدون ذره ای نگرانی و به راحتی با دیگران حرف بزند. کتی به تماشای حرکات موزون و متمرکز او ایستاد. چقدر قدرتمند به نظر می رسید.
کتی به تام گفت: «تو بسیار باهوش و خونسرد هستی. از اعتمادبه نفس فراوان بهره داری. همیشه دلم خواسته مانند تو باشم. من ناراحت می شوم، اشتباه می کنم، حرف های نسنجیده می زنم.»
تام تبسمی کرد و گفت: «همه ناراحت می شوند، همه اشتباه می کنند و گاه حرف های نسنجیده می زنند. همه دچار هراس می شوند، همه تقصیراتی را به نمایش می گذارند و احساس ناامنی دارند. این امکان وجود دارد که تو از بیرون متوجه اشکالات آنها نمی شوی. وقتی به دبستان می رفتم به قدری خجالتی بودم که همه روزه قبل از اینکه سوار اتوبوس بشوم گریه می کردم. آیا می دانستی که من برای غلبه بر اضطرابم تمرین کاراته می کنم؟»
کتی گفت: «اما من احساس می کردم که تو بسیار قدرتمند هستی.»
تام گفت: «من هم مثل تو انسان هستم. تو بیش از اندازه بر نقاط ضعف خود و جنبه های مثبت دیگران متمرکز می شوی. تو احساس خودارزشمندی را براساس این نگرش داوری می کنی. کتی، ما همه مشابه یکدیگر به این دنیا می آییم. وقتی بدانی که همه با هم برابرند، احساس بهتری نسبت به خود پیدا می کنی. خودت و دیگران را بپذیر. ما همه موجوداتی ارزشمند هستیم.»

امتحان کنید

کسانی که از عزت نفس سالم برخوردارند، آن قدر به ارزش همگان اعتقاد دارند که می توانند بدون احساس شرم و خجالت، بدون تحقیر دیگران، نقاط قوت خود را گرامی بدارند.
در مکالمات زیر هر جوابی را که گمان می کنید نشان دهنده ی سالم ترین عزت نفس است، علامت بزنید.
«از اینکه در مسابقه شنای کرال امدادی برنده شدی به تو تبریک می گویم!»

متشکرم. احساس بسیار خوبی دارد. تو هم در مسابقه ی شیرجه برنده شدی. عالی است.»
نمی دانم چرا برنده شدم. در شرایط خوبی به سر نمی برم.»
بله، کاری کردم که آبروی رقبایم برود.»

«شنیده ام پاتریک(۴) از تو جدا شده. چه احساسی داری؟»

از این بهتر نمی شود. خودم هم در این فکر بودم که از شر او خلاص شوم. حسابی عصبی ام می کرد.»
می دانستم که این اتفاق می افتد. هر کسی مرا بشناسد با من دوستی نمی کند.»
تا مدتی غمگین بودم اما حالا حالم بهتر است.»

«ببخشید، انگار روی صندلی خودتان ننشسته اید. ممکن است به بلیت تان نگاه کنید؟»

آه ببخشید. من همیشه اشتباه می کنم.»
ببخشید، اما من اول روی این صندلی نشستم. چرا نمی روی برای خودت یک صندلی خالی پیدا کنی؟»
بله، حق با شماست. معذرت می خواهم. انگار می بایست یک ردیف عقب تر می نشستم.»

«هی، آن ژاکت من است. نپرسیدی که آیا می توانی آن را قرض بگیری یانه.»

*می بخشی، تو در خانه نبودی. اما درهرصورت اول می بایست از تو سوال می کردم.»
چقدر غر می زنی. به من بیشتر می آید.»
نمی دانم چه فکری کردم. حتی به من نمی آید. یکی از لباس های خودم را به تو می دهم که به این بخورد.»

نظرات کاربران درباره کتاب عزت‌نفس برای نوجوانان «تمرینات عملی»

کتاب عالی هست و پیشنهادش میکنم زده برای نوجوانان ولی برای بزرگتر ها هم.بسیار.مفید میتنه باشه فقط چون برای گروه نوجوانان نوشته شده ساده تر و شیرین تر بیان شده و درکل من خیلی ازش راضی بودم و موثر بوده ممنونم
در 11 ماه پیش توسط myn...116
برای نوجوانان کتاب مناسب و مفیدی است، روان و گویاست.
در 1 سال پیش توسط سارا جوادی
من هنوز نخریدم ولی چون ظاهراً کتاب خوبیه ، می‌خوام بخرم
در 1 سال پیش توسط مجتبی اذانی
سلام من چند روز پیش کتاب رو خریدم ولی نمیتونم دانلودش کنم، لطفا راهنماییم کنید که چکار باید بکنم...
در 1 هفته پیش توسط
سلام ایا کاربردیه؟!
در 3 ماه پیش توسط