فیدیبو نماینده قانونی آشیانه برتر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استرس چرا؟

کتاب استرس چرا؟

نسخه الکترونیک کتاب استرس چرا؟ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب استرس چرا؟

زمانی که استرس از حدی فراتر رفت موجب می‌شود تا جسم انسان نیز تحت تأثیر آن قرار بگیرد. این کتاب به شما خوانندگان عزیز کمک می‌کند تا به وسیله‌ی روشهای مطرح شده از شدت استرس خود کاسته و آرامش خود را باز یابید. علاوه بر آن شما در این کتاب یاد می‌گیرید که چگونه بدون احساس گناه به خواسته‌های دیگران جواب رد دهید، چگونه نگرانی­های روزمره خود را مدیریت و کنترل نموده و همچنین بتوانید احساسات بد خود را کنترل و به سمت احساسات خوب سوق دهید.

ادامه...
  • ناشر آشیانه برتر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.13 مگابایت
  • تعداد صفحات ۹۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب استرس چرا؟

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه مترجم:

آدمیان برای اینکه به طرز بهنجاری به تلاش و کوشش بپردازند، بایستی کمی فشار روانی احساس کنند. هنگامی که زمان های طولانی زندگانی آدمیان با سکوت و آرامش همراه شود، آنان احساس کسالت کرده و در پی چیزهای هیجان انگیز می روند. به نظر می رسد برای هر کسی میزان معینی تحریک لازم است. اما در عین حال فشار روانی شدید یا طولانی دارای اثرهای آسیب زای فیزیولوژیایی یا روان شناختی است. به نظر می رسد از همان نخستین پگاه های طلوع زندگانی بشر روی کره ی خاکی استرس و فشار روانی نیز همراه وی بوده است و استرس جزء جدایی ناپذیر زندگی بشر است. استرس حالتی از کشش یا فشار روان شناختی یا فیزیکی است که مافوق سازگاری فرد اعمال می شود. بر اساس همین، منبع استرس ممکن است درونی یا بیرونی، کوتاه و گذرا و بادوام و پایا باشد. در کنار واژه ی استرس معمولاً استرسور نیز می آید که بر عوامل فشار زا دلالت دارد. هانس سیله، روان پزشک اتریشی، پایه گذار پژوهش های علمی درباره ی استرس بود. وی از اولین کسانی است که رابطه ی استرس و بیماری را به طور دقیق توجیه نمود. وی در سال ۱۹۶۵ چگونگی این ارتباط را تشریح کرده و بیان نمود که در حال حاضر به نظر می رسد که استرس در مرکز تمامی مشکلات مربوط به سلامتی افراد قرار دارد. زمانی که استرس از حدی فراتر رفت موجب می شود تا جسم انسان نیز تحت تاثیر آن قرار بگیرد. این کتاب به شما خوانندگان عزیز کمک می کند تا به وسیله ی روشهای مطرح شده از شدت استرس خود کاسته و آرامش خود را باز یابید. علاوه بر آن شما در این کتاب یاد می گیرید که چگونه بدون احساس گناه به خواسته های دیگران جواب رد دهید، چگونه نگرانی­های روزمره خود را مدیریت و کنترل نموده و همچنین بتوانید احساسات بد خود را کنترل و به سمت احساسات خوب سوق دهید. نویسنده ی این کتاب سعی نموده است کتاب را به زبانی ساده و بدون اصطلاحات تخصصی تالیف نماید و مترجمان نیز سعی بر آن داشتند تا این کتاب را به زبانی سلیس و روان به فارسی برگردانند تا خواندن و درک آن به آسانی صورت گیرد. در پایان بر خود واجب می دانم از همسرم سرکار خانم حدیث ایمانی که اینجانب را در ترجمه ی این اثر یاری نمود کمال تشکر را داشته باشم. همچنین از خوانندگان محترم خواهشمند است نظرات و پیشنهادات خود را از طریق ایمیل زیر با مترجمان در میان گذارند تا در چاپ های بعدی کتاب مورد استفاده قرار گیرد.

والسلام علی من التبع الهدی
امیر جهانیان نجف آبادی ـ حدیث ایمانی
Amir_jahanian۲۰۰۲@yahoo.com

به راستی استرس چیست؟

۱. استرس عبارت است از خصوصیات فردی و منابع اجتماعی به همراه فشارهایی که به سازمان روانی فرد وارد می شود. به عبارت دیگر استرس ترکیبی از تقاضاهای محیط درونی و بیرونی و واکنش منحصر به فرد و شخصی ما به آنهاست.
۲. یک حالت از استرس زمانی به وجود می آید که تقاضا های محیط درونی و بیرونی و توانایی های مقابله با آن نامتعادل شوند. زمانی که تقاضاها در یک کفه ی ترازو سنگین­تر شوند احتمال استرس بیش از حد بوجود می آید.


۳. شکل دیگر استرس می تواند استرس پایین باشد. کسالت، بی­کاری و توجه و محافظت بیش از حد همگی استرس­زا هستند. در این جا نیز یک بی­تعادلی وجود دارد. این مورد زمانی اتفاق می افتد که توانایی های ما از تقاضاهایی که دارد بر ما سنگین­تر یا به عبارتی مهم­تر باشند.


۴. بنابراین ما می توانیم استرس بسیار کمی داشته باشیم. ما نیاز داریم که استرس ما را به فعالیت و چالش بیاندازد و به ما کمک کند تا حس موفقیت و مفید بودن پیدا کنیم. تا زمانی که استرس به علائم و نشانه های خاص منجر نشود، می تواند برای ما خوب باشد. این موارد در ادامه توضیح داده می شوند.
۵. استرس بخشی از هر فرد می باشد. امکان ندارد فردی وجود داشته باشد که هیچ گاه در طول زندگی خود دچار استرس نشود.


تنها افرادی که دچار استرس نمی­شوند افراد مرده هستند. حتی در زمان خواب تقاضاهایی بر بدن ما وارد می شود تا خوب عمل کند. سیستم های تنفسی و دفاعی بدن را می توان به عنوان نمونه هایی از سیستم های پیوسته محرک و فعال مثال زد.
۶. ترفندی که علیه استرس باید به کار برد، مدیریت و کنترل آن است. با خودکشی ناگهانی نمی توان استرس را از بین برد. زمانی که بتوانیم حس کنترل تعادلی را به دست آوریم، استرس منفی یا ناسازگار شروع به فروکش کردن می کند.
۷. بدن انسان به طور ظریفی برای مبارزه و کنار آمدن با فوران های ناگهانی استرس طراحی شده است. این می تواند برای ما خوب باشد. تمرین و ممارست یک مورد قابل ذکر است. کار و تلاش سخت برای توسعه ی یک مهارت یا تکمیل یک کار مهم با مقدار مناسبی از غرور و خودپسندی سالم و یک حس موفقیت رضایتبخش، به صورت متقابل، تعادل می یابد.
۸. حالت و وضعیت طولانی مدت نامتعادلی در ترازو به هر سمتی که باشد می تواند به ما لطمه و آسیب وارد کند. هرگونه وقفه یا کاهش در شدت آن، می تواند به اضطراب شدید روحی و جسمی یا بیماری روحی و جسمی منجر شود. مغز و بدن ما با سیستم های زنجیره ای مرتبط به یکدیگر خود می توانند فشارهای وارده را برای مدت طولانی تحمل کنند. اما اگر تقاضاهای وارده بیش از حد بزرگ باشد و یا برای مدت طولانی در شخصی ادامه یابد، بدن و مغز شروع به نشان دادن علایم خستگی و فرسودگی می کنند. اگر این علائم مورد توجه قرار نگیرند یا مدیریت و کنترل نشوند، در نهایت انسان در ضعیف ترین زنجیره ی ارتباطی خود متلاشی شده و در هم می شکند.
برخی از سیستم های بدن که می توانند در هم شکسته و ضعیف شوند عبارتند از: سیستم قلبی عروقی، سیستم تنفسی، سیستم اسکلتی، ماهیچه­ای، سیستم گوارشی، سیستم عصبی، سیستم پوست و تدافعی در برابر عفونت و آلودگی، سوابق ژنتیکی و شخصی ما به خوبی پیش بینی می­کند که اولین سیستم تحلیل رونده کدام است.
بدون توجه به این که کدام سیستم در هم شکسته و تحلیل می روند، یک نشانه معمول و مشترک وجود دارد آن احساس خستگی شدید یا کوفتگی است.
۹. برخی علائم هشدار دهنده ی اولیه برای پیگیری جوانب جسمی، روحی و اجتماعی استرس وجود دارند. این علائم به ما می گویند که احتمالاً شروع به از دست دادن کنترل در ترازو کرده­ایم.
از نظر جسمی یک علامت هشدار دهنده افزایش در سرماخوردگی و عفونت مجاری تنفسی بالایی است.(۱) یکی از اولین خطوط دفاعی در مقابل عفونت سیستم تنفسی/ بزاقی است. عوامل و فاکتورهای ضد عفونی سیستم، زمانی که بدن در حالت استرس همیشگی است، مورد استفاده قرار می­گیرد. پس از آن ما بیشتر مستعد عفونت های ویروسی و باکتریایی می شویم.
علائم روانشناسانه ی اولیه ی استرس تسکین نیافته عبارتند از افزایش در عصبانیت و خشونت. در این علت ما نسبت به چیزهائی که در حالت نرمال بسیار ساده تر با آن ها کنار می آییم و آن ها را کنترل می کنیم، واکنش شدیدی نشان می دهیم.
اولین علامت هشدار دهنده ی اجتماعی کناره گیری از مردم، کار و چیزهائی است که اغلب به ما احساس خرسندی می دهند. نتیجه ی نهایی استرس بیش از حد، آن است که سلامتی خود را از دست می دهیم، قادر به ادامه ی زندگی نیستیم و بهره­وری و مفید بودن خود را از دست می دهیم.
۱۰. بنابراین چگونه می توان ترازوی تعادل را بهتر کنترل کرد؟ این حس پر اهمیت کنترل پس از آزمایش به منظور کشف و پی بردن به بهترین چیز برای خود به دست می آید. هیچ گونه قوانین سخت و سریعی در مورد آ ن چه که باید استفاده کنید وجود ندارد. اگر چه، زمانی که متوجه پیام های هشدار دهنده ی طبیعی می شوند و حس استرس در شما آغاز می شود، شما باید هدفتان یک چیز، یعنی، تسکین و تخفیف روحی و جسمی باشد.
این امر با کاربرد یک یا تمام روش های کنترل و مدیریت استرس حاصل می شود:
تغییر:(۲) تغییر شرایط یا تقاضاهای خارجی که استرس ایجاد می کنند مثل: کاهش مسوولیت ها یا بار کاری بیش از حد با کناره گیری دایم از محل های پر استرس و تغییر محیط بیشتر مفیدترین روش تغییر احساسات است.
اجتناب (دوری)(۳): زمانی را که صرف مردم می کنید یا موقعیت­هایی را که پر استرس هستند به حداقل برساند. اجتناب و دوری کردن تا زمانی مطلوب است که مسوولیت هایتان را به انجام برسانید. اگر نمی توانید تغییر ایجاد کنید یا دوری و اجتناب را اختیار کنید (که اغلب بهترین گزینه ها هستند) پس....
سازش (تطابق):(۴) از راهکارهای محافظت شخصی که مقاومت روحی و جسمی شما در برابر استرس منفی را بهبود می بخشد استفاده کنید. به طور مثال درگیر شدن به طور منظم در فعالیت هایی که منجر به آرامش و گاهی استرس و برنامه های مربوط می شود؛ فراگیری روش های تفکر منطقی و واقع بینانه­تر؛ عمل کردن به صورت یک مدعی ـ نه گفتن و درخواست کردن و ارتباط دادن تغییرات به تقاضاها؛ تقویت عادت های نرمشی و خواب یا ایجاد قدرت مبارزه و توانائی کنار آمدن با موقعیت موجود در خود.

نظرات کاربران درباره کتاب استرس چرا؟

با سلام. کتابی ساده و در عین حال مفید است. البته مطالعات جانبی هم داشته باشیم بهتر است. بخاطر حجم کتاب در صفحات ابتدایی مسایل را به صورت کلی بیان کرده که نیازمند مطالعه چند باره برای درک بیشتر و خارج شدن از مرحله سخت استرس است. در کل کتاب مفید و اموزنده ای است. با تشکر www.coedu.ir
در 2 سال پیش توسط taz...lah
کتاب خوبیست ممنون
در 2 سال پیش توسط علی زیدی