فیدیبو نماینده قانونی انتشارات درسا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استرس را سرکوب کن

کتاب استرس را سرکوب کن
۳۵ نسخه‌ی فوری برای تسلط بر استرس زندگی

نسخه الکترونیک کتاب استرس را سرکوب کن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب استرس را سرکوب کن

مطالعه‌ی کتاب استرس را سرکوب کن را به همه‌ی کسانی که می‌خواهند یک دگرگونی فوری در میزان استرس خویش ببینند و به همه‌ی مشتاقان یافتن راه‌حلی عملی و بی‌زیان برای برخورد با عوامل استرس‌زا، پیش از آنکه این عوامل به‌صورت مشکلات عمده درآیند، به شدت توصیه می‌کنم.» راسل کندی، پزشک

ادامه...

بخشی از کتاب استرس را سرکوب کن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

«این کتاب گوهری ست گرانبها! نگارش صمیمانه ی دکتر ند آینه ی تمام نمای شخصیت اوست ـ شخصیتی جذاب، الهام بخش و دلپذیر. تخصص او در زمینه ی استرس و دانش و خردش به عنوان یک پزشک خانوادگی در صفحات این کتاب جلوه گر است. مهم تر از همه اینکه او به خوانندگانش ابزار لازم و اطمینان خاطر می دهد تا به خودشان یاری رسانند و دیگر بار موجودیت کامل خویش را احساس کنند. امیدوارم این کتاب را در اتاق انتظار مطب همه ی پزشکان ببینم.»

مایکل مایرز، استاد آموزش پزشکی بالینی، بخش روان پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا و رییس پیشین انجمن روان پزشکی کانادا

«مطالعه ی کتاب استرس را سرکوب کن را به همه ی کسانی که می خواهند یک دگرگونی فوری در میزان استرس خویش ببینند و به همه ی مشتاقان یافتن راه حلی عملی و بی زیان برای برخورد با عوامل استرس زا، پیش از آنکه این عوامل به صورت مشکلات عمده درآیند، به شدت توصیه می کنم.»

راسل کندی، پزشک

مقدمه

"زندگی سراسر یک داستان لعنتی ست که پی درپی تکرار می شود." این تعریف نزدیک به درست ترین تعریفی ست که تاکنون درباره ی زندگی شنیده ام. هر داستان در اصل عاملی ست استرس زا که بالقوه می تواند روزت، هفته ات، سال ات و گاه همه ی عمرت را به تاراج ببرد. حقیقت اینست که تا زنده هستیم، رویدادها و موقعیت های آزاردهنده گریزناپذیرند.
شگرد خوب زیستن پرهیز از عوامل استرس زا نیست، بلکه دانستن رویارویی درست با آنهاست. باید بدانی که فیزیولوژی بدن ات را آنچنان تقویت کنی تا آن «داستان ها» که گاه به گاه سر می رسند، آرامش ات را برهم نزنند و یا سلامت جسمانی ات را تضعیف نکنند.
از آنجا که عوامل استرس زا می توانند بزرگ و یا کوچک باشند، فکر می کنی کدام نوع از این عوامل بیشترین گرفتاری و یا بیماری را به وجود می آورند؟ بزرگ ترها یا کوچک ترها؟
تصور نمی کنم برای درک اینکه در زندگی دشواری های کوچک تر، روزمره و تکراری هستند که بیشترین استرس را سبب می شوند، داشتن مدرک دکترا مورد نیاز باشد. مردی که مسافت نیویورک تا سانفرانسیسکو را پیاده پیموده بود، می گفت، سخت ترین کار بالا رفتن از تپه ها و یا گذشتن از شوره زارهای داغ کویر نبود. بزرگ ترین عامل استرس زا ماسه های درون کفش هایش بوده است. پس، مراقب آن مزاحم های کوچک باش، همان ها که دگرگونی هایی در بدن ات پدید می آورند که می توانند به یک بیماری جدی منجر شوند. در حیطه ی بیماری های مرتبط با استرس، عوامل کوچک بسیار مهم نیستند، آنها نزدیک به همه چیز هستند.
از هم اکنون به بعد، توجه داشته باش که در برابر مزاحم های کوچک زندگی ات چه واکنشی نشان می دهی. می دانی که فیل ها گاز نمی گیرند، پشه های ریز و کوچولو این کار را می کنند.

***

خودآزمایی فوری ۱ : تا چه اندازه به استرس دچار هستی؟

چند مورد از گفته های زیر می توانند توصیفی از تو و زندگی ات باشند؟
۱) در زندگی من آدم های زیادی وجود دارند که می خواهند وقت و انرژی ام را برایشان صرف کنم.
۲) همیشه شتابزده ام و در بیشتر اوقات تاخیر دارم.
۳) فوری متوجه سروصداهای بلند می شوم و آنها مرا بسیار آزار می دهند.
۴) در بیشتر اوقات از سوی رویدادها و خواسته ها غافلگیر می شوم.
۵) در بیشتر موارد احساس می کنم هیچ گونه کنترلی بر آنچه بر سرم می آید، ندارم.
۶) به طور معمول احساس ام را برای خودم نگه می دارم. مهم تر این است که در کاری که انجام می دهم، پیشرفت کنم.
۷) هنگامی که فردی دیگر حرف می زند، سعی می کنم گفتگو را شتابان پیش ببرم. گاه جمله های دیگران را خودم تمام می کنم.
۸) وقتی می بینم کاری که در حال انجام است، کندتر از آنچه فکر می کنم پیش می رود، ناشکیبا می شوم.
۹) اگر تاخیر کنم و یا مجبور به انتظار کشیدن باشم، بسیار خشمگین می شوم. از به صف ایستادن و از رانندگانی که آهسته می رانند، متنفرم.
۱۰) در بیشتر اوقات یک یا همه ی کارهای زیر را انجام می دهم: با موهایم بازی می کنم، چیزی را با ناخن هایم خراش می دهم، به بینی ام دست می زنم، پاهایم را تکان می دهم، کف پایم را بر زمین می کوبم و یا کاغذی را خط خطی می کنم.
۱۱) دوست دارم مشغول باشم. همیشه کاری را برای انجام دادن همراه دارم. اگر برای شب یا تعطیل آخر هفته برنامه یی نداشته باشم، کارم را به خانه می برم.
۱۲) به طور ذاتی اهل رقابت کردن هستم. کسانی که با من آشنایی کامل دارند، مرا فردی سخت کوش می دانند.
۱۳) من می توانم تا مدتی پس از اینکه بیشتر آدم های دیگری که می شناسم دست از کار بکشند، بیدار و گوش به زنگ باقی بمانم و احساس خستگی ام را سرکوب کنم.
۱۴) کارم را در موعد مقرر به انجام می رسانم. دوست دارم با حداکثر سرعت کار کنم و همه ی تلاشم را به کار می گیرم تا کاری را تحویل بدهم.
۱۵) ترجیح می دهم ستایش و تحسین دوستان و همکارانم را نسبت به خود ببینم تا مهر و محبت شان را.
۱۶) به ندرت وقتی برای خودم دارم.
۱۷) می د انم که باید بیشتر ورزش کنم و غذای بهتر بخورم، ولی وقت این کارها را ندارم.
۱۸) هنگامی که به استرس دچار می شوم، بیشتر اوقات عضلاتم منقبض می شوند و یا سردرد می گیرم. گاه نیز احساس کرده ام که به حالت تهوع، سرگیجه، بیهوشی مبتلا شده ام و یا شتابزده بیرون رفته ام.
۱۹) به سختی به خواب می روم. قادر نیستم که در پی یک روز کار زیاد، کلید مغزم را ببندم.
۲۰) غذا را به سرعت می خورم و در بیشتر اوقات همزمان با غذا خوردن مطالعه می کنم. در روزهای کار یا در پشت میزتحریرم غذا می خورم و یا به طور کلی خوردن ناهار را از برنامه ام حذف می کنم. گاهی به اختلالات گوارشی دچار هستم.
***
اگر به کمتر از ده مورد از این گفته ها پاسخ «آری» داده ای، احتمال نمی رود که هم اکنون استرس بر زندگی ات حاکم باشد. کتاب را بخوان و راهنمایی بگیر که چگونه نیروی مقاومت ات را در برابر استرس تقویت کنی و برای رویارویی با لحظات پرهیزناپذیر رویدادهای استرس زا که سلامت ات را تهدید خواهند کرد، آماده شوی.
اگر به یازده تا پانزده مورد پاسخ «آری» داده ای، به نظر می رسد که فردی سخت کوش هستی که می تواند از مطالعه ی دقیق این کتاب بهره بگیرد. از راهکارهای استراتژیکی و درمانی کتاب برای حفظ سلامت و نیز پیشرفت زندگی ات استفاده کن.
چنانچه پاسخ ات به بیشتر از پانزده مورد «آری»ست و به ویژه اگر به موارد ۳، ۸، ۹، ۱۰، ۱۸، ۱۹ یا ۲۰ پاسخ «آری» داده ای، همین حالا این کتاب را بخوان. باید بر تاثیر منفی یی که روش زندگی ات در حال حاضر بر سلامت ات می گذارد (فصل اول) آگاه شوی و تمرین فنونی که در فصل دوم آمده است را آغاز کنی تا بتوانی تغییرات فوری در شیوه ی مقابله ات با رویدادهای آکنده از استرس به عمل آوری. سپس به کار کردن با مطالب فصل های سوم و چهارم نیازمندی تا دگرگونی های سالم در روش و مدیریت زندگی ات صورت پذیرد.

درباره ی نویسنده

دکتر کنفورد ند(۱) سخنرانی بین المللی ست و الهام بخش نوآوری، خلاقیت و موفقیت حرفه ای. سخنان و نظرات مهم و بنیادین او شنوندگانش را شیفته و مجذوب می کند و با هدایت بیشتر و کامل تر به سوی زندگی و کار، به آنان انگیزه ی ایجاد دگرگونی های ماندگار می بخشد.
دکتر ند بر اثر سال ها تجربه در مطب خصوصی در زمینه های پزشکی خانواده و روان درمانی (شامل biofeedback و relaxation) راهکارهای موثر برای تقویت نیروی شخصی و حرفه ای ارایه داده است. دکتر ند به عنوان فارغ التحصیل دانشکده ی پزشکی دانشگاه دال هوزی(۲) و عضوی فعال در جامعه ی پزشکی کاناد، انجمن امریکایی درمان سردرد و جامعه ی بین المللی درمان سردرد، درکی غنی از فیزیولوژی انسانی را به حیطه ی فعالیت خویش می آورد.
دکتر ند برنامه ی تلویزیونی "دگرگونی ها" را میزبانی و در شبکه ی CBC برنامه ای هفتگی اجرا کرده است. او همچنین میزبان برنامه ی رادیویی "دو دقیقه با کن ند" است که مورد پشتیبانی صنفی در سطح جهانی ست.
دکتر ند پیوسته بالاترین امتیازات را از شنوندگانش دریافت می کند. در مجله ی انجمن امریکایی جامعه ی مدیران از او به عنوان یکی از ده سخنرانان بلندپایه یاد شده است.

پیشگفتار

پیامی از دکتر کنفورد ند

پزشکی هستم که بیشتر از مدت هفده سال به عنوان پزشک خانواده و معالج بیماری های برآمده از استرس فعالیت داشته ام. حرفه ام کمک به بیمارانی است که به شدت از استرس رنج می برند ـ استرسی که در شکست های مالی، ناکامی در روابط انسانی و یا در مشکلات شغلی ریشه دارد. من شاهد بوده ام که شمار زیادی از مردم بی جهت به بیماری های ناشی از استرس دچار آمده اند. در بیشتر اوقات استرس به عنوان افسردگی تلقی می شود. گاه عوارض جسمی چون انواع میگرن یا بیماری قلبی از پیش بر بیمار حاکم بوده اند. از تجربیاتی که با بیماران داشته ام، آموخته ام که برای قطع استرس چه چیز چاره ساز است و چه چیز چنین نیست. در اینجا برآنم که فنون و مهارت هایی که کمک خواهند کرد تا بر استرس زندگی ات پیروز آیی را با تو در میان بگذارم.
افزون بر فعالیت پزشکی، به ایراد سخنرانی هایی درباره ی استرس در سطح بین المللی پرداخته و مردمی از قشرهای گوناگون اجتماع چون مدیران اجرایی، شهرداران و نخست وزیران را مخاطب قرار داده ام. هدف من آموزش دادن به همه ی مردم است تا بر واکنش های استرسی غلبه کنند و زندگی را در برابر استرس ایمن نگه دارند.
می خواهم بینش و تجسمی روشن از خطرات واکنش های استرسی ارایه دهم و سپس بگویم که چگونه از آنها دوری کنی. تمرینات عملی ـ نسخه هایم ـ را ضمیمه کرده ام تا بتوانی با استفاده از آنها از پیامدهای استرس که در کلینیک ام مورد درمان قرار می گیرند، بپرهیزی. همه روزه نسخه هایی برای تهیه دارو می نویسم که به مردم کمک می کنند حالشان بهتر شود. ولی نسخه های مندرج در این کتاب دارویی نیستند. آنها شگردهای رفتاری و فیزیولوژیکی هستند که می توانی در زمان بروز استرس به کار گیری.
بسیار خوشحالم که این مطالب را با مردم در میان می گذارم، زیرا می دانم که این کار سبب شده است بسیاری افراد بتوانند موقعیت های سرشار از استرس خود را به خوبی هدایت کنند. اگر از نسخه های مندرج در این کتاب استفاده کنی، خواهی توانست از قدرتی روانی و جسمانی برخودار شوی که به هنگام هجوم گرفتاری های بالقوه استرس زا تو را از فروافتادن در دام بیماری ها مصون و محفوظ نگهدارد.
همه ی ما امروز، بیشتر از همیشه، در مقابله با استرس به راه های عملی نیازمندیم. در گذشته، کنترل استرس در نزد آدم های پرمشغله طرفدار و خواهان داشت، ولی اکنون برای هرکس که بخواهد موفق و در عین حال تندرست و شادمان باشد، این امر به صورت الزام و اجباری اجتناب ناپذیر درآمده است. از رویارویی با موقعیت های استرس دار ـ عوامل استرس زا ـ نمی توان گریخت، ولی در مورد پیامد استرس و بیماری چنین نیست. اگر نتوانی بر دگرگونی های احساسی، شیمیایی و فیزیولوژیکی که به طور معمول به هنگام رویارویی با موقعیت های آکنده از استرس در بدن ات اتفاق می افتد، مدیریت کنی، بیمار می شوی. بیاموز که بر پاسخ درونی ات، بر اندیشه ها و احساسات و رفتارت، آنگاه که رویدادهای زندگی سخت و طاقت فرسا به نظر می رسند، مسلط باشی. این همان کاری است که در صفحات بعدی کتاب انجام خواهی داد.
در اینجا فنون عملی را خواهی یافت تا به یاری آنها واکنش هایت را در برابر عوامل استرس زا کنترل کنی. نه تنها درباره ی واکنش های معمول چون فشردگی عضلات خواهی آموخت، بلکه کنترل و مدیریت بر متغیرهایی چون فشارخون، ضربان قلب، توانایی مبارزه ی گلبول های سفید با میکروب ها و نیز راه های بالا بردن شفافیت و قدرت حافظه را نیز فراخواهی گرفت. شاید همه ی فنون این کتاب در مورد تو کاربرد نداشته باشند و یا شاید پاره ای از آنها را هم اکنون به کار می بندی. با این همه، مطالعه ی کامل کتاب را دست کم یک بار توصیه می کنم، زیرا بسیاری از این فنون بر پایه ی فنونی که پیشتر ارایه شده اند، استوارند. سپس بازگرد و بر فنونی تمرکز کن که بیشترین فایده را برایت در بردارند. بنابراین، به چیز نیازمندی؟ چه عاملی تو را به هنگام رویارویی با عوامل استرس زا نیرومندتر می کند؟ چه نوع تمرینات ورزشی به راستی یاری دهنده خواهند بود؟ به مطالعه ی کتاب ادامه بده و آن گام های عملی که بتوانند تو را در بهبود بخشیدن زندگی ات و تندرستی بیشتر یاری بدهند را پیدا کن.

نظرات کاربران درباره کتاب استرس را سرکوب کن

عالی
در 11 ماه پیش توسط zah...345
کتاب بسیار خوبی است....باید نکاتش رو بخوبی مطالعه کرد و همچنین مرور و یادداشت برداری رو نباید فراموش کرد...
در 1 سال پیش توسط atefeh
عالی
در 2 سال پیش توسط rez...826
مثل یک کتاب درسی بر همگان واجب است. نه برای اجتناب از استرس، بلکه برای جلوگیری از عواقب ناخوشایند آن بر تندرسی ما
در 2 هفته پیش توسط tin...ili