فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بحران بزرگ

کتاب بحران بزرگ
مجموعه تاریخ ۶۶

نسخه الکترونیک کتاب بحران بزرگ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب بحران بزرگ

در سال ۱۹۳۲ تقریبا دوازده میلیون آمریکایی بی‌کار بودند. مدت بی‌کاری اکثر آن‌ها آن‌قدر به درازا کشیده بود که تمام پس‌اندازشان را خرج کرده بودند. سرانجام زمانی که نتوانستند اجاره یا قسط وام مسکن خود را بپردازند، خانه‌هایشان را نیز از دست دادند. بسیاری در آلونک‌های مقوایی در محله‌هایی موسوم به هووِرویل زندگی می‌کردند. در هر شهری جلوی مکان‌هایی که به تهیدستان نان و سوپ می‌دادند یا بیمارستان‌هایی که غذاهای پسمانده خود را توزیع می‌کردند، صف غذا تشکیل شد. هزاران مرد جوان و پسربچه آواره شدند تا در جستجوی کارهای فصلی و موقتی پهنه کشور را زیر پا بگذارند. صدها هزار کودک از رفتن به مدرسه بازماندند، چون محله‌هایشان توان باز نگه داشتن مدارس را نداشتند. سه سال گرسنگی و فقر امید چندانی برای آمریکایی‌ها باقی نگذاشت، بلکه پرسش‌های بسیاری فرارویشان قرار داد. سبب بحران اقتصادی چه بود؟

ادامه...

بخشی از کتاب بحران بزرگ

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:رویدادهای مهم در تاریخ «بحران بزرگ»

۱۹۱۹
پیمان ورسای به جنگ جهانی اول پایان می دهد؛ الزام کشورهای شکست خورده به پرداخت کامل خسارت و غرامت جنگی از شرایط این پیمان است.

۱۹۲۷
برخی از بانک های آمریکایی به سبب سرمایه گذاری های بد و بهای پایین محصولات کشاورزی ورشکست می شوند.

۱۹۲۸
هربرت هوور، طرفدار فردگرایی شدید، به ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب می شود.

۱۹۲۹
بازار سهام آمریکا در ماه اکتبر سقوط می کند و میلیون ها سهامدار دچار ورشکستگی می شوند.

۱۹۳۰
قانون گمرکی هُولِی ـ اسموت عوارض واردات مجموعه گوناگونی از محصولات صنعتی و مواد خام را بالا می برد.

۱۹۳۱
درگیری نظامی بین ژاپن و چین آغاز می شود؛ افزایش هزینه های دفاعی و تدارکات جنگی عملاً ژاپن را از بحران اقتصادی گریبانگیر دیگر کشورهای صنعتی دور نگه می دارد؛ هوور «موسسه بازسازی مالی» را تشکیل می دهد تا به بانک ها و بنگاه ها برای جلوگیری از ورشکستگیشان وام دهد.

۱۹۳۲
فرانکلین روزولت به ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب می شود.

۱۹۳۳
آدولف هیتلر صدراعظم آلمان می شود و برنامه چهارساله بهبود اقتصادی خود را به اجرا می گذارد؛ روزولت بانک ها را در سرتاسر کشور بسته اعلام می کند تا معلوم شود کدام یک توانایی پرداخت بدهی های خود را دارد تا بازگشایی شود؛ روزولت نخستین گفتگوی رادیویی خودمانی خود را با مردم آمریکا انجام می دهد؛ اجلاس یکصدروزه کنگره پانزده قانون عمده را به تصویب می رساند، که سرآغاز «اقدام جدید» است؛ همایش جهانی اقتصاد در لندن نمی تواند در مورد روش های همکاری بین المللی برای مبارزه با بحران جهانگیر به توافق دست یابد.

۱۹۳۴
قانون اوراق بهادار و داد و ستد ارزی به معاملات وال استریت نظم می بخشد؛ اکثریت یابی دموکرات ها در کنگره و دولت های ایالتی در انتخابات میان دوره ای به منزله اختیارِ تمدید سیاست های «اقدام جدید» تلقی می شود.

۱۹۳۵
«قانون ملی روابط کار» به کارگران حق سازمان یابی می دهد. قانون تامین اجتماعی حقوق بازنشستگی سالخوردگان و حق بیمه بی کاران را در نظر می گیرد؛ ایتالیا به اتیوپی حمله می کند؛ تقویت مستمر ارتش به بحران اقتصادی ایتالیا پایان می دهد.

۱۹۳۶
دومین برنامه چهارساله آلمان بر هزینه های دفاعی و تقویت نیروهای مسلح متمرکز می شود.

۱۹۳۷
فرانکلین روزولت دوره دوم ریاست جمهوری خود را آغاز می کند؛ رکود ۱۹۳۷ــ ۱۹۳۸ آغاز می شود، و نرخ بی کاری کارگران آمریکایی به ۲۰ درصد می رسد؛ کنگره لایحه اصلاحی دیوان عالی را رد و تاکید می کند که قانون اساسی باید اصل راهنمای دولت باقی بماند.

۱۹۳۹
آلمان به چکسلواکی حمله می کند، و در نتیجه افزایش هزینه های دفاعی و تقویت نیروهای مسلحِ بریتانیای کبیر، فرانسه، و ایالات متحده، بحران بزرگ دهه ۱۹۳۰ پایان می یابد.

پیشگفتار: ما فقیر بودیم

در زمستان ۱۹۳۲ پرطرفدارترین ترانه ای که از رادیوهای آمریکا پخش می شد «برادر می شود یک ده سنتی به من بدهی؟» بود. این ترانه داستان مردی را بازگو می کرد که شغلش را از دست داده بود و حالا در خیابان گدایی می کرد. خیلی سعی کرده بود کاری پیدا کند، اما فایده ای نداشت. این آواز خشم او را از این که نمی توانست به کشورش خدمت کند بازگو می کرد:

زمانی راه آهن می ساختم، راه اندازی اش می کردم تا با زمان مسابقه بدهد.
زمانی راه آهن می ساختم، حالا کار تمام شده.
برادر می شود یک ده سنتی به من بدهی؟(۱)یک مرد بی کار در دوران «بحران بزرگ» برای این که پول کافی برای تامین نیازهای زندگی اش درآورد کنار خیابان سیب می فروشد («بی کارم. سیب بخرید ــ دانه ای پنج سنت»).
***

سرود بحران

در روزگار سخت: تاریخ شفاهی بحران بزرگ تالیف استودز تِرکل، ای. وای. هاربِرگ در باره نگارش ترانه «برادر می شود یک ده سنتی به من بدهی؟» سخن می گوید.

«در آن زمان از جلوی هر ساختمانی که رد می شدی، آدم فقیری با این پرسش همیشگی سَرِ راهت سبز می شد: می شود یک ده سنتی به من بدهی؟`... فکر کردم این جمله می تواند عنوان زیبایی باشد، اگر بتوانم آن را طوری از آب دربیاورم که از راه ترانه به مردم بگوید این فقط مردی نیست که یک سکه ده سنتی طلب می کند، این مردی است که می گوید: من راه آهن را ساختم. من آن برج را ساختم. من برای شما جنگیدم.... چه بر سَر همه آن ثروتی آمد که من به وجود آوردم؟»
***
این ترانه بدین سبب پرطرفدار بود که وضع اسفناک میلیون ها نفر را نشان می داد. سه سال بود که آمریکا در «بحران بزرگ» به سر می برد. بحران های اقتصادی در ایالات متحده موضوع تازه ای نبود. پیش از آن، در دهه های ۱۸۳۰، ۱۸۷۰ و ۱۸۹۰، سال هایی وجود داشت که بهای کالاها سقوط می کرد، بی کاری افزایش می یافت، دستمزدها کاهش پیدا می کرد، و تولید پایین می آمد. این رویدادها، همانند خشکسالی یا طوفان، جزو بلاهای طبیعی به حساب می آمدند و هیچ کس قادر نبود علت آن ها را توضیح دهد. دولت و صنعت هر دو بر این اعتقاد بودند که این بحران ها سرانجام دوره خود را طی می کنند و زمان بهبود فرا می رسد. و بهبود اقتصادی همیشه فرا رسیده بود. اما بحران دهه ۱۹۳۰ شدیدتر از بحران های پیشین بود و این بار ده سال به درازا کشید.دوروتی لانگ، عکاس عصر «بحران»، در این تصویر به یادماندنی سال ۱۹۳۶، درماندگی یک خانواده فقیر و آواره را نشان داده است.برخی بی کاران که از خانه و آپارتمانشان رانده شده بودند، از مقوا و تخته پاره برای خودشان سرپناه درست کردند. این محله های آلونک نشین، که هووِرویل نامیده می شدند، در حاشیه شهرها سر برآوردند.

نظرات کاربران درباره کتاب بحران بزرگ