فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب عصر پریکلس

کتاب عصر پریکلس
مجموعه تاریخ ۶۵

نسخه الکترونیک کتاب عصر پریکلس به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب عصر پریکلس

پریکلس از یک سو فردی مدافع فرهنگ و مشوق هنرمندان بود و ساختمان‌های عمومی باشکوه برپا می‌کرد، و از سوی دیگر، توسعه‌طلبی دوآتشه بود که مایل بود قدرت آتن را به هزینه همسایگانش و با استفاده از همه ابزارهای ضروری همچون ارعاب، ارتشا و نیروی نظامی آشکار گسترش دهد. برخی پژوهشگران هم سوق دادن آتن به سوی عظمت را به او نسبت می‌دهند، و هم طی یکی از بازی‌های روزگار، وقوع جنگ پلوپونزی را که آتن و دیگر نقاط یونان را به نابودی کشاند. بنابراین، عصر پریکلس دوره‌ای از عظمت فرهنگی و همین‌طور عصری پیچیده و آشوبزده بود: عصری که بهترین و بدترین خصیصه‌های تمدن برجسته یونان باستان بر آن حاکم بود و ویژگی‌هایش را رقم می‌زد. در نور خیره‌کننده بررسی‌های امروزین تاریخ، برای یافتن حقیقت و انصاف باید بدترین‌ها را در کنار بهترین‌ها دید.

ادامه...

بخشی از کتاب عصر پریکلس

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:رویدادهای مهم در تاریخ عصر پریکلس

پیش از میلاد

حدود ۱۲۰۰ : یونانیان میسنی، شامل لشکری از آتن و اسپارت، شهر تروا واقع در آسیای صغیر را غارت می کنند.

حدود ۱۱۰۰: دوری های جنگ طلب به شهرهای میسنی حمله می کنند و یونان در عصر تاریکی فرو می رود.

حدود ۸۰۰ : عصر تاریکی تمام و عصر باستانی آغاز می شود که مشخصه آن پیشرفت روزافزون دولتشهرهای یونانی است.

حدود ۸۰۰ ــ۶۰۰ : در یونان شیوه ای جنگی با تمرکز بر هوپلیت ها یا پیاده نظام سنگین اسلحه به وجود می آید و ارتش اسپارت، بهترین و مخوف ترین ارتش زمینی، ظهور می یابد.

۵۹۴ : اشرافزاده ای آتنی به نام سولون اصلاحات سیاسی زیادی را آغاز می کند و آتن را در مسیر دموکراسی قرار می دهد.

حدود ۵۲۰ : اسپارت به منزله دولتشهری مهم و غالب در پلوپونز، شبه جزیره ای بزرگ که ثلث جنوبی یونان را تشکیل می دهد، به رسمیت شناخته می شود.

۵۰۷ : در سایه اصلاحات سیاسی کلیستنس، آتن دارای نخستین دموکراسی تمام عیار تاریخ جهان می شود.
 
۴۹۰ : در دشت ماراتون، در شمال شرقی آتن، هوپلیت ها سپاه ایران را شکست می دهند.

۴۷۹ : ارتش متحد یونان دومین حمله سپاه ایران را در پلاته، در جنوب بئوسی، در هم می شکند.

۴۷۸ : اتحادیه دلوسی، اتحاد دولتشهرها به رهبری دولت آتن، پایه گذاری و دوره ای آغاز می گردد که بعدها از آن با عناوینی چون دوره پنجاه ساله، عصر طلایی آتن و عصر پریکلس یاد می شود.

۴۷۲ : تمیستوکلس، رهبر آتن، طرد و تبعید می شود.

۴۶۹ : کیمون، سردار محبوب و توانمند آتنی، سپاه ایران را در کنار رودخانه ائورومدون، در جنوب آسیای صغیر، شکست می دهد و یونان را حاکم بلامنازع دریای اژه می کند؛ جزیره ناکسوس می کوشد از اتحادیه دلوسی خارج شود، اما کیمون با استفاده از نیروی نظامی، آنان را وادار به ماندن می کند. این رویداد سرآغاز تبدیل اتحادیه دلوسی به امپراتوری آتن است.

۴۶۴ : اسپارت بر اثر زمین لرزه ای شدید ویران می شود و رعایای اسپارتی یا برده های کشاورز، با استفاده از این فاجعه، شورش می کنند.

۴۶۱ :  کیمون تبعید می شود؛ رقیب و جانشین وی افیالتس نیز ترور می شود و به این ترتیب پریکلس قدرتمندترین رهبر آتن می شود. آتن با دشمنان اسپارت، آرگوس و تسالی، متحد می شود و اصلاحات دموکراتیک داخلی همچون پرداخت حقوق به هیئت منصفه را بنیاد می نهد.

۴۶۰ :  آتن با پذیرفتن دعوت پادشاه لیبی برای کمک به رهایی مصر از سلطه ایران، دویست فروند کشتی به مصر می فرستد.

۴۵۷ : ارتش آتن در تاناگرا، در جنوب بئوسی، با نیروهای اسپارت و متحدان پلوپونزی اش روبرو می گردد. دو ماه بعد که اسپارت ها به میهن خود بازگشتند، آتن تِب و متحدانش را در اوینوفوتا، در نزدیکی تاناگرا، شکست می دهد.

۴۵۴ : ایرانیان شورش مصر را سرکوب می کنند و ارتش اعزامی آتن به مصر با فاجعه روبرو می شود. پریکلس خزانه اتحادیه دلوسی را به آتن منتقل می کند که موجب اعتراض بسیاری از اعضای اتحادیه می شود.

۴۵۱ : کیمون از تبعید باز می گردد و آتش بس پنج ساله ای میان آتن و اسپارت ترتیب می دهد.

۴۴۹ : آتن با بستن پیمان صلح کالیاس با ایران به جنگ های چندین ساله یونان و ایران پایان می دهد.

۴۴۶ : میان آتن و اسپارت صلح سی ساله برقرار می شود و دو دولتشهر موافقت می کنند که در کار یکدیگر مداخله نکنند.

۴۴۳ : آتن یک کلروخو یا مستعمره تحت حمایت دولت در توری، در جنوب ایتالیا، تاسیس می کند. توسیدید، رهبر سیاسی مخالفان پریکلس، تبعید و پریکلس قدرت برتر آتن می شود.

۴۴۰ــ ۴۳۹ : پریکلس به دلیل شورش حکومت جزیره ساموس علیه آتن، به آن جا لشکر می کشد و آن جا را محاصره می کند. این اقدام درس عبرتی می شود که دیگر حکومت های ناحیه اژه جرئت مخالفت با استیلای آتن را نیابند.

۴۳۸ : پارتنون، معبد باشکوه ایزدبانو آتنا، بر فراز آکروپولیسِ آتن تکمیل می شود.

۴۳۵ : جنگ داخلی میان الیگارش ها و دموکرات ها بر سر جزیره کورکورا، در منتهی الیه ساحل شمال غربی یونان، درمی گیرد. دیری نمی گذرد که این جنگ به آتن و کورنت هم کشیده می شود و به جنگی بزرگ تر می انجامد.

۴۳۲ : پروپولائه، راه پر پیچ و خم مجموعه آکروپولیس، تکمیل می شود. قانون منع تجارت با دولتشهر مگارا در آتن وضع می گردد.

۴۳۱ : اسپارت علیه آتن اعلام جنگ می کند و جنگ پلوپونزی آغاز می شود که همه یونان را در کام خود می کشد. اسپارت و متحدانش به آتن حمله می کنند و آتنی ها پشت دیوارهای نوساز شهر پناه می گیرند.

۴۳۰ : طاعون آتن را فرا می گیرد.

۴۲۹ : پریکلس بر اثر بیماری طاعون جان می سپارد.

۴۲۲ : طرفین درگیری برای صلح مذاکره می کنند و معاهده صلح نیکیاس شکل می گیرد؛ اما این توافق خیلی زود شکست می خورد و جنگ درمی گیرد.

۴۱۳ : آتن، در تلاشی مذبوحانه برای فتح شهر سیراکوز [سیراکوس] در سیسیل، با بدترین شکست نظامی اش در طول تاریخ مواجه می شود.

۴۰۵ : اسپارت در آیگوسپوتامی در نزدیکی هلسپونت آتن را شکست می دهد و راه این شهر را برای دستیابی به مواد غذایی از طریق دریای سیاه قطع می کند.

۴۰۴ : آتن تسلیم می شود؛ نیروهای اسپارت آتن را وادار می کنند دیوارهای دفاعی اش را ویران کند؛ اسپارت ها نظام دموکراسی را از بین می برند و الیگارشی را جانشین آن می کنند.

۳۷۱ : ارتش تب در لئوکترا، در مرکز بئوسی، اسپارت را شکست می دهد و این قدرت بزرگ یونان را برای همیشه کنار می گذارد.

۳۳۸ : فیلیپ دوم، پادشاه مقدونیه، ارتش متحد یونان را به رهبری آتن و تب در خایرونیا، واقع در بئوسی، شکست می دهد و آخرین آثار قدرت و استقلال دولتشهرهای یونانی از نفس افتاده را به یغما می برد.

پیشگفتار : بدترین به همراه بهترین

در قرن چهارم پ.م، یونانیان به تدریج و از سر اشتیاق از بخشی از سده پیش از آن ــ حدود پنج دهه ــ با نام پنته کونتائتیا(۱) (یا دوره پنجاه ساله) یاد می کردند. پژوهشگران عصر حاضر، این دوره را که از سال ۴۷۹ تا سال ۴۳۱ پ.م ادامه داشت، «عصر طلایی» آتن نامیده اند. در همین دوره کوتاه اما بسیار باشکوه بود که آتن، یعنی بزرگ ترین و باشکوه ترین دولتشهر یونان، به نقطه اوج سیاسی و فرهنگی خود رسید. دستاوردهای عظیم نسلی مستعد و منحصر به فرد از هنرمندان، و نیز معماران، مجسمه سازان، نمایشنامه نویسان، فیلسوفان و مصلحان دموکراسی آتنی، تمام نسل های بعدی بشر را بهتزده کرده و به ایشان الهام بخشیده است.پریکلس سیاستمداری بسیار تاثیرگذار بود که بیش از سی سال بر سیاست های داخلی و خارجی آتن نظارت داشت.

نسل های بعدی این دوره پربار را برای قدردانی از پریکلس، سیاستمدار، دولتمرد و سرداری که در بیش ترِ این دوره پنجاه ساله بر دولتشهر آتن فرمان راند، «عصر پریکلس» نامیده اند. پلوتارک، تاریخنگار یونانی ـ رومی، می نویسد: «هنگامی که او رهبر آتن شد، این شهر بزرگ را به بزرگ ترین و ثروتمندترین شهرها تبدیل کرد.»(۱) بسیاری از پژوهشگران امروزی، با رجوع به شکوه هنری، ادبی و مادی آتن، مایل بوده اند بر اهمیت میراث فرهنگی این شهر و نیز شهروندان برجسته آن تاکید کنند. همچنان که ویکتور ارنبرک، پژوهشگر یونان و روم باستان، این موضوع را شرح می دهد، در بخش عمده مطالعات امروزی «پریکلس و عصرش را به منزله تحقق کامل تلاش بشری و هماهنگی فرهنگی دانسته اند».(۲)
اما دستاوردهای فرهنگی تنها بخشی از میراث عصر پریکلس بود. دوره پنجاه ساله دوره اغتشاشات سیاسی پیچیده و کشمکش های خونین نظامی در میان دولتشهرهای یونان نیز بود. طی این سال ها، روابط میان دو دولتشهر برجسته یونان، یعنی آتن و اسپارت، و اتحادیه های مربوط به آنان رو به وخامت داشت. دوره ای سرشار از خصومت و جنگ های منقطع، که مسبب بیش تر آن ها پریکلس و حامیانش بودند، سرانجام در سال ۴۳۱ پ.م، منجر به جنگ پلوپونزی شد؛ این جنگ وحشتناک و ویرانگر ۲۷ سال کل یونان را در کام خود کشید و فرسوده کرد و به عصر طلایی و پرشکوه آتن نیز پایان داد.
بنابراین، برای یافتن دیدگاهی واقعی و منصفانه از عصر پریکلس و شخص وی، لازم است هر دو جنبه این موضوع را بررسی کنیم. افزون بر جنبه روشنگر سیاسی و باشکوه فرهنگی آن، تقریبا هر حادثه یا دستاورد دیگر این دوران جنبه ای تاریک تر و نه چندان ستودنی نیز دارد. مثلاً یکی از حوادثی که مشخصه اوج شکوه این دوره پنجاه ساله است ساخت معبد باشکوه پارتنون و معابدی دیگر در قلب آتن است که مطمئنا موفقیتی بسیار بزرگ بوده اند. اما اغلب نادیده گرفته می شود که این بناهای بزرگ با سرمایه هایی که از متحدان آتن و تحت شرایطی بسیار جنجالی گرفته شده بود، ساخته شدند. بسیاری از یونانیان در رهبری آتن و به خصوص پریکلس تردید داشته و حتی او را به دزدی آشکار متهم می کرده اند.
در این مورد و نیز در نمونه های دیگر، تاکید بر جنبه های ستودنی و سازنده این دوره و در عین حال سرپوش گذاشتن بر جنبه های تاریک آن، تنها به مغشوش کردن دریافت های امروزی از عصر پریکلس کمک می کند. اما واقعیت آن است که پریکلس و دیگر رهبران روزگارش را باید مانند انسان هایی در نظر گرفت که هم کارهای بزرگی انجام داده اند و هم مرتکب اشتباهاتی شده اند و تاوان اشتباهاتشان را نیز پرداخته اند. ارنبرک می گوید:
«اگر تیرگی ها نور را برجسته سازند و انسان های خاکی جایگزین بت های رنگ باخته هماهنگی و کمال شوند، عظمت پریکلس و عصر او حتی متقاعدکننده تر به نظر خواهد رسید.»(۳)آکروپولیسِ باشکوهِ آتن شامل پارتنون معروف (سمت راست) که در اوج عصر پریکلس ظهور یافت و وقف آتنا، الهه حامی شهر، شد.

از دلِ این دورنمای متعادل، پریکلس، نماد باشکوه ترین عصر یونان، همچون فردی پیچیده و خیره کننده پدیدار می شود. او از یک سو مدافع دموکراسی بود و در مشهورترین سخنرانی اش که توسیدید تاریخنگار همعصرش آن را نگاشته، گفته است: «شیوه حکومت ما از حیث نام شیوه دموکراسی است، زیرا در کشور ما قدرت در دست عموم شهروندان است نه در دست گروهی کوچک... تنگدستی و گمنامی هیچ فردی را مانع از خدمت به جامعه و دولت نمی شود.»(۴) از سوی دیگر، پریکلس با اداره کردن ماهرانه نظام سیاسی برای حفظ قدرت، چند دهه بر دموکراسی آتن سیطره داشت؛ او همیشه با قدرت سخنوری و روابط سیاسی زیرکانه اش، با هزینه ثروتمندان، موفق می شد کاری کند که دوباره انتخاب شود. حتی توسیدید که احترام بسیاری برایش قائل بوده، نوشته است: «با این که نظام سیاسی آتن از حیث نام دموکراسی بود، در واقع قدرت در دست نخستین شهروند بود.»(۵)
به همین سان، پریکلس از یک سو فردی مدافع فرهنگ و مشوق هنرمندان بود و ساختمان های عمومی باشکوه برپا می کرد، و از سوی دیگر، توسعه طلبی دوآتشه بود که مایل بود قدرت آتن را به هزینه همسایگانش و با استفاده از همه ابزارهای ضروری همچون ارعاب، ارتشا و نیروی نظامی آشکار گسترش دهد. برخی پژوهشگران هم سوق دادن آتن به سوی عظمت را به او نسبت می دهند، و هم طی یکی از بازی های روزگار، وقوع جنگ پلوپونزی را که آتن و دیگر نقاط یونان را به نابودی کشاند.
بنابراین، عصر پریکلس دوره ای از عظمت فرهنگی و همین طور عصری پیچیده و آشوبزده بود: عصری که بهترین و بدترین خصیصه های تمدن برجسته یونان باستان بر آن حاکم بود و ویژگی هایش را رقم می زد. در نور خیره کننده بررسی های امروزین تاریخ، برای یافتن حقیقت و انصاف باید بدترین ها را در کنار بهترین ها دید.

نظرات کاربران درباره کتاب عصر پریکلس

سلام. من کتاب رو خریدم ولی نمیتونم دانلود کنم
در 2 ماه پیش توسط naf...zar
من توی آتن زندگی میکنم و جالب که بدونید آتنی ها واقعا پرکلیس رو دوست دارن و احترام خاصی هم براش قائلند چون معتقدن که پرکلیس کسی بود که آتن رو به این شکل نوین امروزیش در آورده و کسی بوده که آکروپلیس رو باز سازی کرد و فرهنگ تئاتر رو توی کار های روز مره مردم جا داد و اینجا مجسمش رو میشه تو خیلی از خیابون ها دید
در 1 ماه پیش توسط καρακ