فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب فلسفه برای نوآموزان

کتاب فلسفه برای نوآموزان
کتاب اول، تردید در باورهای رایج

نسخه الکترونیک کتاب فلسفه برای نوآموزان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب فلسفه برای نوآموزان

این کتاب، با هدف تدریس در دبیرستان‌ها، برای گروه سنی نوجوان تألیف شده است. محور اصلی این کتاب موضوعات آن است و ممکن است در برخی مباحث آرای یک فیلسوف عهد باستان در کنار نظرهای یک فیلسوف معاصر قرار گیرد. مؤلفان این کتاب کوشیده‌اند از مهم‌ترین فلاسفه یاد کنند، حتی اگر آن فیلسوف در قید حیات باشد. از این رو، خوانندۀ کتاب با رویکرد‌های جدید در فلسفه نیز آشنا می‌شود، که از دیگر نقاط قوت کتاب به شمار می‌آید. همان‌طور که اشاره شد، و مؤلفان هم در ابتدای کتاب توضیح داده‌اند، این اثر برای گروه سنی نوجوان تألیف شده است، اما به نظر می‌رسد که برای عموم علاقه‌مندان و دانشجویان فلسفه جذاب و آموزنده باشد.

ادامه...

بخشی از کتاب فلسفه برای نوآموزان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:یادداشت مترجم

امروزه فلسفه کتاب هایی با موضوع شرح حال و اندیشه های فلاسفه یا موضوعات فلسفی را در بر می گیرد. این کتاب ها مسائلی غامض را با زبانی دشوار بیان می کنند که فهم آن برای بسیاری از خوانندگان اگر نگوییم ناممکن که دشوار است. در این میان کتاب هایی که فلسفه را به زبان ساده و در پیوند با زندگی بیان کنند بسیار مغتنم اند، و کتاب حاضر از این دسته کتاب ها ست.
این کتاب، با هدف تدریس در دبیرستان ها، برای گروه سنی نوجوان تالیف شده است. هنگامی که برای نخستین بار این کتاب به لطف یکی از دوستان به دستم رسید، به قدری هیجان زده شده بودم که نمی توانستم آن را زمین بگذارم. پیش تر، زمانی که دوستان و آشنایانِ ناآشنا با فلسفه می پرسیدند که مطالعه فلسفه به چه کار می آید، با آن که به خوبی می دانستم که فلسفه می تواند همه هستی آدمی را زیر و زبر کند، در توضیح آن ناتوان بودم. اما این کتاب به خوبی می آموزد که چگونه فلسفه را نه فقط در کلاس درس که در زندگی روزانه نیز می توان به کار بست. از نقاط قوت این کتاب ترتیب موضوعی مباحث آن است. بیشتر کتاب های آموزش فلسفه به ترتیب تاریخی به فیلسوفان و مکتب های فلسفی یا تاریخ فلسفه می پردازند، اما محور اصلی این کتاب موضوعات آن است و ممکن است در برخی مباحث آرای یک فیلسوف عهد باستان در کنار نظرهای یک فیلسوف معاصر قرار گیرد. مولفان این کتاب کوشیده اند از مهم ترین فلاسفه یاد کنند، حتی اگر آن فیلسوف در قید حیات باشد. از این رو، خواننده کتاب با رویکرد های جدید در فلسفه نیز آشنا می شود، که از دیگر نقاط قوت کتاب به شمار می آید. همان طور که اشاره شد، و مولفان هم در ابتدای کتاب توضیح داده اند، این اثر برای گروه سنی نوجوان تالیف شده است، اما به نظر می رسد که برای عموم علاقه مندان و دانشجویان فلسفه جذاب و آموزنده باشد.
کوشیده ام در ترجمه این کتاب تا حد ممکن وفادار به متن باقی بمانم. زبان متن فارسی، به پیروی از زبان متن اصلی، ساده و بدون پیچیدگی های فنی است. همان طور که نگارندگان کتاب به اقتضای شرایط سنی و پیشینه فلسفی مخاطبان مطالب را عمیق و در عین حال قابل فهم برای غیرمتخصصان نوشته اند، در ترجمه نیز فهم پذیر بودن متن برای نوآموزان فلسفه مد نظر بوده است. از همین رو، برای ترجمه بیشتر تعابیر و اصطلاح های فلسفی از ساده ترین معادل ها استفاده کرده ام. در مواردی که تعبیر لاتینی یک اصطلاح در زبان فارسی هم بیش از معادل فارسی آن به کار می رود یا معادل فارسی مناسبی ندارد، همان تعبیر لاتینی را باقی گذاشته ام. در پایان کتاب هم فرهنگ برخی واژگان فلسفی که در کتاب به کار رفته آمده است. اگرچه می شد از منابع دیگری معادل های دقیق تری نیز یافت و گذاشت، اما باز هم برای تطابق ترجمه با متن اصلی و رعایت ساده نویسی به برگردان عبارات اکتفا شده است.
این کتاب در اصل برای دانش آموزان آمریکایی نوشته شده و ناگزیر مولفه های فرهنگی و جغرافیایی خاصی در این کتاب منعکس شده است. روشن است که محتوای این کتاب، همه رهیافت ها و نظریه های فلسفی را در خود ندارد و برخی از مضامین آن قابل نقد است؛ چنان که برخی از موضوع های مطرح شده در این کتاب، در فلسفه اسلامی یا رهیافت های فلسفی دیگر، به شکلی متفاوت شرح شده اند و ایضاحاتی کافی و وافی دارند که به خوانندگان علاقه مند مراجعه به آن منابع نیز توصیه می شود. برای وفاداری به متن، تقریباً هیچ یک از این مولفه ها مانند نام افراد، روابط و اطلاعات تاریخی «بومی سازی» نشده است. همه متن کتاب با دقت به فارسی ترجمه شده، بجز برخی از فعالیت های پیشنهادی در پایان فصل ها که انجام دادنشان در کشور ما ممکن نیست. در پایان هر فصل، فهرست منابع و آثاری برای مطالعه بیشتر ارائه شده است. بهتر دیدم عناوین اصلی را بیاورم، زیرا با وجود امکان دسترسی عمومی به فضای مجازی، امکانِ یافتنِ متونی که ترجمه شده است چندان دشوار نیست.
ترجمه و آماده سازی این اثر را مرهون لطف و محبت برخی از استادان و دوستانم هستم. زبانم قاصر است از سپاسگزاری شایسته ای از استاد مصطفی ملکیان. ایشان افزون بر پشتیبانی های پدرانه و آموختن نکات فراوانی در فلسفه، ترجمه ام از هر دو جلد را ملاحظه فرمودند و با تیزبینی و نکته سنجی شان، نکات باارزشی را یادآوری کردند. امیدوارم وجود این آموزگار اخلاق و اندیشه، همیشه روشنگر راه من و دوستانی باشد که مشتاق فلسفه ورزی هستند.
در ترجمه این اثر خود را مدیون بهترین دوست زندگی ام، همسرم، قربان نجفی می دانم که جرئت شروع و اتمام آن را به من داد. این کتاب برای من فرصتی پدید آورد که با یکی از ارزش مندترین دوستانم، خانم دکتر زهرا مبلّغ، آشنا شوم که با حوصله و صبوری بسیار زحمت مقابله این کتاب را متقبل شدند و راهنمایی های درخوری ارائه کردند.
قطعاً این ترجمه، با وجود دقت های به عمل آمده، خالی از اشکال نیست. از خوانندگان نکته سنج می خواهم اشکال های آن را برایم بنویسند تا در چاپ های بعدی احتمالی و در ادامه کارهایم از دیدگاه هایشان بهره مند شوم. این ترجمه را به این قصد انجام داده ام که شاید روزنه ای باز کند به سوی آزاداندیشی و فهم متقابل. امیدوارم چنین شود.

hhushidari@yahoo.com

پیشگفتار

انتخاب شما را برای خواندن فلسفه برای نو آموزان تبریک می گوییم: کتابی درباره ارزش ها که زیبایی شناسی و اخلاق محور اصلی بحث های آن هستند. فصل های این کتاب نه به ترتیب تاریخی و زمانی، که بر اساس موضوعی تنظیم شده است تا پیوندهای میان مسائل فلسفی پررنگ تر شود. البته نکات تاریخی متناسب با هر موضوع نیز در متن آمده است.
هر فصل این کتاب با گفتگویی شبه واقعی و ساده میان دو نوجوان خیالی آغاز می شود که بر سر برخی مسائل با یکدیگر اختلاف نظر دارند (مانند این که آیا دروغ گفتن همیشه عملی نادرست است، یا عشق چیست؟). اختلاف نظر آن ها در هر فصل، دو رویکرد فلسفی مختلف را درباره موضوعی که عنوان آن فصل است نشان می دهد. به بیان روشن تر، ما در هر فصل دو یا چند رویکرد اصلی درباره مباحث مهم فلسفه را بررسی می کنیم. هر گفتگو با یک آزمون خیالی پی گرفته می شود تا ادعاهای مناقشه انگیز را بیازماییم. در پایان هر فصل پرسش هایی برای گفتگو، تمرین ها، فعالیت ها، منابع اصلی و منابعی برای مطالعه بیشتر آمده است. هدف ما این است که فلسفه را به شکلی پویا و گیرا وارد فعالیت های آموزشی کنیم.
امیدواریم همان طور که ما از نوشتن این کتاب لذت بردیم، شما هم از خواندن آن لذت ببرید! بسیار خرسند می شویم که پیشنهادهایتان را درباره این کتاب با ما در میان بگذارید.

(skaye@jcu.edu) شارون کای
(thomsin@icu.edu) پل تامسون

تقدیم به مادرم و پدرم
مترجم

راهنمای آموزگاران

هرچند این کتاب را می توان به تنهایی خواند، اما به طور خاص برای کلاس درس مفید است. ما این کتاب را با موفقیت در موقعیت های گوناگونی آزموده ایم: از کلاس های مخصوص با پنجاه نوآموز و ده دستیار آموزشی، تا کلاس های استاندارد با بیست و پنج نوآموز و یک معلم، تا کارگاه های آموزشی ترمی با ده شرکت کننده با سن های مختلف.
نویسندگان هر فصل را طوری طراحی کرده اند که برای آموزش در یک جلسه باشد. البته مطلوب تر آن است که خود دانش آموزان پیش از کلاس هر فصل را مطالعه کنند. از آن جا که فصل ها مفرح و قابل فهم است، چنین تکلیفی معقول است. با وجود این، ما در بیشتر کلاس ها بدون این که تکلیفی مشخص کنیم، با نتایج بسیار خوبی پیش رفته ایم. در کلاس های دو ساعته، برنامه این چنین بود: (۱) پرسش محوری در هر فصل را معرفی می کردیم؛ (۲) گفتگوی ابتدایی را اجرا می کردیم؛ (۳) پاسخ هایی برای پرسش های انتهای گفتگو می نوشتیم؛ (۴) درباره مسائل برجسته هر فصل بحث می کردیم (این کار گاهی با خواندن قسمت هایی از متن با صدای بلند همراه بوده است)؛ (۵) گفتگوهایی را در گروه های کوچک می نوشتیم؛ و (۶) گفتگوها را برای کلاس اجرا می کردیم و بازخورد آن ها را می سنجیدیم. هنگامی که تنها یک ساعت کلاس داشتیم، مراحل ۵ و ۶ را حذف می کردیم یا در جلسه بعد ادامه می دادیم. در دوره های آموزشی ای که مراحل ۵ و ۶ اجرا می شد، از بهترین گفتگوها برای دانش آموزان فیلمبرداری می کردیم و در آخرین جلسه کلاس با همدیگر تماشا می کردیم. اگر هم امکان تکثیر کردن بود، نسخه ای به یادگار به دانش آموزان هدیه می دادیم.
دانش آموزان کلاس های ما از قسمت اجرای نمایش در «تعلیم نمایشی» بسیار لذت می بردند ــ آن قدر که نوشتن و اجرای گفتگوها را می توان در آغاز کلاس انجام داد که زمینه تدریس هر فصل باشد. مسائلی که در هر فصل به آن ها پرداخته می شود، راهی به سوی بارور شدن قابلیت های خلاقانه نوجوانان می گشاید. توصیه ما این است که به برنامه درسی وفادار باشید و گفتگو را کوتاه برگزار کنید تا زمان کافی برای بهره مند شدن از دیدگاه های همه دانش آموزان داشته باشید. برای آسان شدن روند کار، الگوی نوشتن گفتگوها را آماده کرده ایم (نگاه کنید به پیوست اول در انتهای کتاب). این برگه الگوی تکلیف، وظیفه دانش آموزان را به روشنی نشان می دهد و هدف هر نمایش را پررنگ می سازد. اجرای نمایش مجالی بی همتاست برای تغییرهای درونی افراد. بارها در کلاس هایمان شاهد این نتایج بوده ایم و باور داریم که وقت گذاشتن برای این روش تدریس، ارزش بسیار دارد.
دانش های مورد توجه ما در این کتاب تاریخ، ادبیات و علوم تجربی بوده است. تمرین ها به شیوه ای طراحی شده است که در کنار مهارت های نوشتاری و برقراری ارتباط گفتاری، دانش عمومی مخاطبان نیز پرورده شود. لازم نیست فصل ها به ترتیب خوانده شود، زیرا محتوای هر فصل مستقل از فصل های دیگر است. آموزگاران می توانند این کتاب را منبع اصلی و پایه واحد درسی فلسفه قرار دهند یا از برخی فصل ها در ضمن تدریس واحدهای درسیِ دیگر بهره بگیرند؛ مثلاً، در واحد درسی تاریخ که در آن تاریخ باستان تدریس می شود، مطالعه فصل های ۱ـ۳ و فصل ۸ درباره سقراط، افلاطون و ارسطو مفید است. فصل های ۶ و ۷ به کار مطالعات ادبی در کلاس های ادبیات می آید. در کلاس علوم تجربی مطالعه فصل ۴ درباره سلامتی صحبت می کند و فصل ۱۱ درباره آب و هوا راهگشا خواهد بود. افزون بر این، هر فصل برای بهبود کار گروهی و گفتگو در کلاس های پرورشی و نمایش مناسب است. ما به تجربه دریافته ایم که این کتاب با محیط های آموزشیِ متفاوت می تواند به خوبی سازگار شود و به دانش آموزان کمک می کند درباره مسائل دیرینه اندیشه بشر با روش های نو بیندیشند.

نظرات کاربران درباره کتاب فلسفه برای نوآموزان

در مورد نمونه کتاب دقت بیشتری شود. در این کتاب قسمت نمونه هیچ بخشی از متن اصلی ندارد
در 1 سال پیش توسط dr....adi
کتابی عالی حتما مطالعه و به بخش تمرین ها دقت کنید
در 2 سال پیش توسط ali...ari
نمونه ای از صفحات کتاب در قسمت نمونه کتاب نیست...انگار که چد صفحه ی اول مثل پیش گفتار را فقط نشون داده اند🤔😕
در 11 ماه پیش توسط erf...ehr
خیلی خوب... پیشنهاد میکنم جلد دومش رو هم بخونین
در 1 سال پیش توسط fat...i.5
فکر نکنین که برای نوجوانانه صرفا واقعا برای سنین بالاتر هم آموزنده هست.واقعا عالی و چالش برانگیزه و ذهن رو باز میکنه.
در 5 ماه پیش توسط erf...emi
خیلی عالیه ..حتما مطالعه شود
در 2 ماه پیش توسط علیرضا ناصردهقان
برای نوجوان ها عالیست
در 3 ماه پیش توسط Mojtaba Masoumi
کتاب بسیار خوبیه و متن ترجمه هم خوب هستش
در 1 سال پیش توسط mor...ahi
ببخشید دوستان من برای فلسفه برای شروع کردن چه کتابی بخونم.
در 11 ماه پیش توسط متین میرجانی
کتاب خوبیه
در 2 ماه پیش توسط sob...757