فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نقش و نگار و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تصویرسازی ذهنی

کتاب تصویرسازی ذهنی

نسخه الکترونیک کتاب تصویرسازی ذهنی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۵,۴۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب تصویرسازی ذهنی

این یک کتاب تخیلی نیست و با آنکه درباره تصویرسازی ذهنی است، به شدت کاربردی است. در این کتاب با روشی قدم به قدم برای استفاده از ذهن برای کمک به التیام خودتان آشنا می‌شوید. می‌آموزید که از روش تصویرسازی ذهنی برای رسیدن به آرامش جسمانی استفاده کنید، پاسخ‌های التیام را در خود تقویت کنید و گفت‌وگویی درونی خلق کنید تا سلامتی خود را بهتر درک کنید و راه‌هایی برای بهبود آن بیابید. من این روش را به هزاران بیمار و به هزاران متخصص حرفه‌ای از سال ۱۹۷۲ به بعد درس داده‌ام، می‌تواند بسیار مفید باشد. در فصل‌هایی که در این کتاب می‌خوانید به طور اجمالی درباره قدرت التیام تصویرسازی ذهنی بحث می‌کنم، الگویی درباره چگونگی عملکرد و تأثیرگذاری تصویرسازی ذهنی ارائه می‌دهم. با شما از کسانی سخن می‌گویم که توانسته‌اند از این ابزار قدرتمند به سود خود استفاده کنند. در ضمن به توصیف، نه مهارت تصویرسازی ذهنی می‌پردازم که به نظرم کاملاً مفید هستند. بعد برای آموختن این روش‌ها به شما راه‌هایی توصیه می‌کنم. افزوده بر این، درباره موانع و مشکلات و پرسش‌هایی بحث می‌کنم که برای اغلب کسانی که از تصویرسازی ذهنی برای التیام استفاده می‌کنند مطرح می‌شود.

ادامه...

بخشی از کتاب تصویرسازی ذهنی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار

به قلم: دکتر دین ارنیش(۱)

تحقیقات من در این باره که چگونه می توان با تغییر دادن طرز و سبک زندگی بیماری قلبی را التیام بخشید مرا متقاعد ساخته که اطلاع از طرز کار و تاثیر متقابل ذهن، جسم و روح یکی از مهم ترین کارهایی است که می تواند به التیام منجر شود. پژوهش های ما نشان داده گرچه تغییر برنامه غذایی می تواند به روشنی بر سلامتی شما بیفزاید، برای تغییر دادن برنامه غذایی خود ابتدا باید ذهن خود را تغییر دهید. رسیدن به نگرشی جدید در قبال زندگی، عشق و روابط با دیگران می تواند سلامتی شما را تغییر دهد اما برای آنکه چنین اتفاقی بیفتد ابتدا باید ذهنتان را تغییر دهید. باید دریچه های ذهن و دل را بگشایید. رسیدن به معنویتی که مناسب و در خور شما باشد زندگی شما را تغییر می دهد و بر سلامتی تان تاثیر می گذارد اما قبل از آن باید بخواهید ذهنتان را باز و آرام کنید.
مراقبه و یوگا که سابقه چند هزار ساله دارند به ما کمک می کنند به کمک روش هایی بسیار موثر و ساده، ذهن و جسم خود را آرام کنیم و از توجه و خیال و تصویرسازی ذهنی برای رسیدن به تغییراتی که به آن احتیاج داریم استفاده نماییم و همین روش ها هستند که همکارم دکتر مارتی راس من در این کتاب کلاسیک و با این حال امروزی قصد آموزش آن را دارد.
در سرتاسر دنیا دکتر راس من به سبب روش های موثرش برای تصویرسازی ذهنی به منظور التیام بخشیدن به خود و دیگران شهرت دارد. دکتر راس من در پنج سال گذشته در مرکز درمانی ما در کالیفرنیا فعالیت کرده است. کسانی که در جلسات درس و سخنرانی او شرکت داشته اند معتقدند که گفته های او می تواند تجربه زندگی را تغییر دهد.
این کتاب و نوارهایی که دکتر راس من فراهم آورده ابزار مهمی برای فراگیری روش تصویرسازی ذهنی برای رسیدن به التیام است. روش های پیشنهادی او به شدت ساده هستند و با این حال می توانند توانایی شما را برای رسیدن به التیام افزایش دهند. تعلیمات راسمن می تواند روی اشخاص با باورهای مختلف و تجارب گوناگون اثر بگذارد. او همیشه معتقد بوده که اشخاص می توانند در جریان التیام خود مشارکت فعال داشته باشند و این کتاب نمونه بارزی است که گفته های او را ثابت می کند.
تقریباً همه پزشکان معتقدند که ذهن از قدرتی برخوردار است که می تواند جسم و روح را التیام بخشد، اما برای استفاده از ذهن روش هایی وجود دارند که در مقایسه از روش های دیگر بهترند. آنچه در این کتاب می خوانید درایت و توصیه های آموزگاری فهیم و با استعداد است که از این روش ها در تمام مدت زندگی شغلی اش استفاده کرده و با این حال ضمن احترام گذاشتن به روش های دیگران معتقد است که هرکس برای رسیدن به التیام راه و روش خود را دارد. آنچه در مورد کار دکتر راس من برای من جالب است و مرا تحت تاثیر قرار می دهد این است که او مهارت هایی را آموزش می دهد که می توانید با استفاده از تصویرسازی ذهنی به شکلی برای التیام خود استفاده کنید که منحصر به فرد شماست.
گرچه تکنولوژی پزشکی در سال های اخیر پیشرفت فراوان کرده، التیام بیش از آنکه به پزشک مربوط باشد با بیمار رابطه دارد. اگر همه بیماران روش های پیشنهاد شده در این کتاب را بیاموزند و از پزشکان و متخصصان برای رسیدن به سلامتی بیشتر بهره بگیرند با تحولی شگرف در التیام بیماری خود و ناراحتی های جامعه روبه رو می گردیم.

مقدمه

به قلم: دکتر کنِت پلتیر(۲)

از شروع دهه ۱۹۵۰، پژوهشگران و متخصصان بالینی در اروپا، ژاپن، چین و ایالات متحده به گونه ای منظم دار به اهمیت نقش تصویرسازی ذهنی در سلامتی یا بیماری و شاید چگونگی زندگی و مرگ انسان توجه کردند. در سه دهه گذشته، یافته های زمینه های متعدد ــ پژوهش در زمینه استرس، ابزار و ادوات بیوفیدبک و استفاده بالینی از آرمیدگی و اخیراً ایمنی شناسی روانی ـ عصبی، ــ به عوامل روان شناختی اشاره داشته اند که می توانند روی فیزیولوژی جسم تاثیر بگذارند.
در حال حاضر سه بررسی جداگانه درباره اهمیت تصویرسازی ذهنی در تبادل های ذهن و جسم در شرف تکوین است. نخست می توان به پژوهش در ایمنی شناسی روانی ـ عصبی اشاره کرد که به تبادل های میان ذهن (روان) و مغز و دستگاه عصبی مرکزی (عصب) و مقاومت بیوشیمیایی در برابر بیماری و رشد غیرنرمال سلول ها (ایمنی شناسی) و تاثیر متقابل آنها بر یکدیگر می پردازد. از اوایل دهه ۱۹۸۰، اطلاعات به دست آمده از این نظم نشان داد که عناصر روان شناختی می توانند تولید حساسیت (آلرژی) و دامنه وسیعی از بیماری ها، از سرماخوردگی تا سرطان بکنند و یا برعکس از پخش و گسترش بیماری بکاهند و سبب التیام خود به خود گردند. پیشرفت مهم دیگری که در همین زمینه به دست آمده تکنولوژی های از نسل دوم تصویرسازی ذهنی از قبیل «PET» (پوزیترون الکترون توموگرافی) و «NMR» [چیزی معادل «MRI»] که می تواند فعالیت مغز را اندازه بگیرد، می باشد. این دو تحول به اتفاق تبادل های ذهن و جسم را نشان می دهند. تکنولوژی های پزشکی امکانی فراهم ساخته اند تا ببینیم که چگونه و چرا تصویرسازی ذهنی روی التیام اثر می گذارد.
بررسی دوم پژوهش های بالینی در این زمینه است که نشان می دهد چگونه پژوهش اولیه و کاربرد نهایی آن با هم ارتباط پیدا می کنند. معیاری درباره اهمیت این پژوهش را می توان در مقاله ای که در ۲۵ اکتبر سال ۱۹۸۵ در نشریه انجمن پزشکی آمریکا به چاپ رسید مشاهده کرد. در این مقاله خاطرنشان گردیده که حدود دو، سوم مرگ ومیر در آمریکا زودرس و زودهنگام هستند و دو، سوم مرگ های قبل از ۶۵ سالگی دست کم به لحاظ نظری قابل پیشگیری می باشند. در جای دیگری از این مقاله آمده است «در دهه های آینده مهم ترین عامل تعیین کننده سلامتی و طول عمر گزینه های شخصی اشخاص است. این هم هول انگیز و هم جالب است. هول انگیز برای کسانی که نمی خواهند این مسئولیت در قبال خود را بپذیرند و جالب برای کسانی که می خواهند در سرنوشت خود نقشی داشته باشند.» خلاصه آنکه، تغییرات رفتاری ما ــ هم بیرونی و هم درونی ــ می تواند مانع بسیاری از بیماری ها و مرگ های زودرس شود و عمر طولانی تر و سلامتی بیشتری را سبب گردد.
پژوهش های بالینی قبلاً تاثیر رفتار را بر اختلالات مختلف از بیماری های قلبی گرفته تا دردهای مزمن نشان داده است. روش های رفتاری در قبال بیماری، ابزاری در اختیار اشخاص قرار می دهند تا با رفتار و تلاش خود بر سلامتی شان بیفزایند. نکته مهم و مطرح در این مرحله استفاده از شیوه های رسیدن به آرمیدگی و تصویرسازی بصری است.
بررسی سوم درباره تاثیر تصویرسازی ذهنی روی سلامتی ما را مستقیماً به کتاب عالی دکتر مارتین راس من سوق می دهد. وقتی برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ در جریان همایشی در دانشگاه کالیفرنیا با دکتر راس من آشنا شدم به شدت تحت تاثیر علاقه او به حرفه التیام قرار گرفتم و در تمامی مدتی که در دانشگاه و در دوستی شخصی با او گذرانده ام از توجه او به بیماران، همکاران و دوستان حیرت زده شده ام. او بعد از پانزده سال طبابت، حالا برداشت خود از نقش تصویرسازی ذهنی را در التیام در قالب کتابی ارزشمند ارائه می دهد.
آنچه در این کتاب جالب و منحصر به فرد است این موضوع است که گرچه او به مهارت های عملی متعددی اشاره می کند که می توان در اختلالات گوناگون از آن بهره گرفت، از ساده انگاری و بی خیالی فاصله دارد. یکی از خصوصیات بارز این کتاب این است که به راه حل هایی برای از میان برداشتن مسائل اشاره دارد که گاه به هنگام استفاده از تصویرسازی ذهنی بروز می کنند. دکتر راس من به مقاومت بیمار توجه شایسته دارد و معتقد است که همین مقاومت می تواند به شخص بینش بیشتری بدهد تا با مسائل و بیماری هایش مواجه گردد. دکتر راس من در ضمن نشان می دهد که یک بیمار چگونه می تواند از شیوه های تصویرسازی ذهنی برای درمان خود استفاده کند.
توجه به این نکته مهم است که استفاده دکتر راس من از تصویرپردازی ذهنی طی هزاران سال در فرهنگ های بشری وجود داشته است. رسیدن به روشنگری و یا بیداری حاصل از راهنمای درون، یکی از عناصر مرکزی و مهم نظامات مذهبی باستانی ــ از آیین های بودایی تبتیان گرفته تا باورهای بومیان آمریکایی ــ بوده است. در بسیاری از مذاهب غربی نیز به این موضوع اشاره شده است. با آنکه ممکن است این طور به نظر برسد که به توصیه های سنتی دیرین در روزگار ما کاربرد عملی ندارند، کتاب دکتر راسمن کاربرد بسیاری از اصول پیشنهاد شده را به ما نشان می دهد.
یکی از بزرگترین دوران علوم غربی «روشنگری» قرن هیجده بود. این دوران از درهم آمیختن جستجوی درون و دانش بیرون حاصل گردید. این کتاب درباره این درهم آمیختن است که می تواند قدم مهمی در راه رسیدن به روشنگری و التیام محسوب شود.

سخن آغازین

این یک کتاب تخیلی نیست و با آنکه درباره تصویرسازی ذهنی است، به شدت کاربردی است. در این کتاب با روشی قدم به قدم برای استفاده از ذهن برای کمک به التیام خودتان آشنا می شوید. می آموزید که از روش تصویرسازی ذهنی برای رسیدن به آرامش جسمانی استفاده کنید، پاسخ های التیام را در خود تقویت کنید و گفت وگویی درونی خلق کنید تا سلامتی خود را بهتر درک کنید و راه هایی برای بهبود آن بیابید. من این روش را به هزاران بیمار و به هزاران متخصص حرفه ای از سال ۱۹۷۲ به بعد درس داده ام، می تواند بسیار مفید باشد.
در فصل هایی که در این کتاب می خوانید به طور اجمالی درباره قدرت التیام تصویرسازی ذهنی بحث می کنم، الگویی درباره چگونگی عملکرد و تاثیرگذاری تصویرسازی ذهنی ارائه می دهم. با شما از کسانی سخن می گویم که توانسته اند از این ابزار قدرتمند به سود خود استفاده کنند. در ضمن به توصیف، نه مهارت تصویرسازی ذهنی می پردازم که به نظرم کاملاً مفید هستند. بعد برای آموختن این روش ها به شما راه هایی توصیه می کنم. افزوده بر این، درباره موانع و مشکلات و پرسش هایی بحث می کنم که برای اغلب کسانی که از تصویرسازی ذهنی برای التیام استفاده می کنند مطرح می شود.
در دنیای پزشکی با مفاهیم «التیام» و «شفا» برخورد خوبی نمی شود. برخی با شنیدن واژه التیام به مفاهیم راز ورزی و عرفان و طبابت قلابی و شیادی می رسند و این در حالی است که التیام یکی از سرمایه های طبیعی ما در زندگی است. التیام از آن جهت صورت خارجی پیدا می کند زیرا وحدت و انسجام ما در تمام سطوح، از سطح سلول گرفته تا روان شناختی، پیوسته در معرض تغییرات زندگی است و ما مانند همه موجودات زنده به ثبات و دوام احتیاج داریم تا بتوانیم زندگی کنیم. اگر از این توانمندی برخوردار نبودیم که اشکالات درون خود را ترمیم کنیم، اگر توان بازسازی نداشتیم، زندگی مان نمی توانست ادامه دار باشد. به طرق مختلف زندگی یک فرایند ادامه دار التیام است. انسان در میانه تغییر به سوی تعادل پیش می رود.
می توانید به طرق گوناگون این فرایند طبیعی را تقویت و یا برعکس آن را متوقف و مسدود کنید. کیفیت غذایی که می خورید، می تواند روی توانایی شما در کار التیام اثر بگذارد، همان طور که کیفیت هوایی که استنشاق می کنید و داروهایی که مصرف می کنید روی شما تاثیر می گذارد. استراحت اغلب به التیام کمک می کند، همان طور که ورزش مناسب و بجا همین کار را می کند. محیط و روابط اجتماعی شما هم روی سلامتی شما تاثیر می گذارند، همان طور که افکار، احساسات و شکلی که از ذهنتان استفاده می کنید همین کار را می کنند.
در این کتاب به جنبه های ذهنی التیام توجه کرده ایم. می خواهیم اثرات اندیشه را روی سلامت جسمانی، عاطفی و معنوی شما بررسی کنیم با شما راه های ویژه ای را در میان می گذاریم تا از تصویرسازی ذهنی برای همکاری با میل طبیعی بدن خود برای رسیدن به التیام استفاده نمایید. همه به شکلی می توانند از این کتاب استفاده کنند. خواه کسانی که با بیماری های مزمن روبه رو هستند یا کسانی که به موضوع سلامتی و حال خوب علاقه دارند.

نظرات کاربران درباره کتاب تصویرسازی ذهنی

دوستان لطفا ازین نظرات چند کلمه ای کوتاه مثل "عالی بود" یا "افتضاح بود" نذارید چون کمکی نمیکنه...وقت بزارین یه بررسی درس حسابی از کتاب بزارین بفهمیم بخونیم یا نه...اگر حرفی واسه گفتن ندارین همون ستاره دادن کافیه!
در 2 سال پیش توسط soheil eshragh
اگر میخواهید نمونه از کتاب بگذارید لطفا لیست فصلها و غیر از مقدمه حداقل فصل اول کتاب را در نمونه قرار دهید ... ممنون
در 2 سال پیش توسط امیر صحافی
کتاب در مورد درمان بیماری با تصویر سازی هست که من به اشتباه فکر کردم تصویر سازی اهداف هست ولی با این حال مطالعش کردم واقعا جالب بود
در 2 سال پیش توسط bah...e81
درعین سادگی ، گویاوعالی
در 2 سال پیش توسط اشرف موسوی
عالی
در 2 سال پیش توسط فاطمه امجدیان
با سلام در این زمینه کتاب دکتر ماکسول مالتز با نام روانشناسی تصویر ذهنی هم برای ورود به این مبحث خوبه....
در 1 سال پیش توسط غلامرضا صیدالی
سلام اگه میشه این کتاب روهم در طرح رایگان قرار بدیرم.باتشکر
در 2 سال پیش توسط sepide
عالی است
در 2 سال پیش توسط haj...014
خیلی عالی لطفا کتابهای تونی بازان رو هم بزارید
در 2 سال پیش توسط Alireza 7
براى من بسیار مفید بود ،،،توضیحات ساده واضح و کاربردى است.
در 2 سال پیش توسط nas...lgi