فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب سفال درمانی

کتاب سفال درمانی

نسخه الکترونیک کتاب سفال درمانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب سفال درمانی

سفال قدیمی‌ترین ماده‌ای است که با جسم و جان و خلقت بشر درآمیخته است و ارتباط ذاتی با نهاد و طبیعت بشر دارد. قران کریم سرشت بشر را از گل می‌داند و بشر را هم‌چون گیاهی روییده از زمین توصیف می‌کند. طبایع و خصایص بشری را به چهار عنصر اولیه یعنی آب، خاک، باد و آتش نسبت می‌دهند که محور آن گل است. آب بر خاک فرو می‌رود و بافت آن را نرم و منعطف و آماده‌ی خلق می‌کند و هوا نیز در آن نفوذ کرده و آن را تغییر و تحول می‌دهد و گرمای آتش مانند نور بر آن می‌تابد و گل را گرم و پخته می‌کند و به همین صورت گل وجود بشری بارور می‌شود. مکان خاک در وجود بشری در مرکز است و مکان آب بر روی آن و مکان هوا بر روی آب و آتش در بالای آن است و درنهایت از امتزاج این عناصر بنیادی، وجود خلق می‌شود. از این‌رو سفالگری ملموس‌ترین روش هنری برای ارتباط با طبیعت و فطرت و درک وجود بشری است. سفالگر گاهی با گل چنان صورتگری می‌کند که فریبندگی و زیبایی آن توجه را تسخیر و مجذوب خود می‌کند و دل را می‌رباید و با فریفتن نظر، شریک یار یگانه می‌شود به این دلیل صورتگری و مجسمه‌سازی ممنوع شارعان گردید، اما چون اندیشه‌ی سفال‌پرداز به توصیف عالم یگانه معطوف شد، عالی‌ترین تخیلات سازنده‌ی بشری را تجسم کرد و توجه را به وجود متعالی ارتقا بخشید. سفالگری بیش از هر هنری می‌تواند عینیت وجود بشری با طبیعت و عالم یگانه را یکپارچه کند.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.63 مگابایت
  • تعداد صفحات ۹۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب سفال درمانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سفالگری

به هنر ساختن و تهیه ی اشیایی مانند کاسه، کوزه و به طور کلی کلیه ی ظروف از گلِ پخته (بدون لعاب) سفالگری گفته می شود.
سفال عمدتاً از خاک های ثانویه ساخته می شود (خاک های ثانویه خاک هایی هستند که به طور مرتب در حال جابه جایی و تغییر مکان هستند، لذا دارای خلوص کم تر و چسبندگی بیش تری هستند و جهت پخت به درجه حرارتی حدود ۹۵۰ یا ۱۰۰۰ درجه ی سانتی گراد نیاز دارند). مهم ترین خاک ثانویه، انواع خاک رس است که بانام علمی Earthen Ware شناخته می شوند و رنگ طبیعی آن ها از نخودی تا قرمز تغییر می کند. اصطلاح انگلیسی سرامیک دقیقاً دارای مفاهیم سفال در زبان فارسی است که از واژه ی یونانی Kermose به معنای خاک رس گرفته شده است (دایرهالمعارف صنایع دستی، ۲۰۴).
خاک رس به دلیل وجود مقادیر بالایی آهن در آن، به رنگ سرخ است، و به همین دلیل بیش تر سفالینه ها به این رنگ در ذهن ماندگار شده است.

مخاطبان کتاب

همان طور که از نام کتاب مشخص است مخاطبان این کتاب، مهدکودک ها، مراکز پیش دبستانی، مراکز آموزش خلاقیت، هنردرمانگران، روان شناسان و مربیان می باشند. علاوه بر آن افرادی که به عنوان معلم هنری در مراکز مختلفی مانند مراکز نگهداری از افراد ناتوان جسمی یا ذهنی، مراکز نگهداری سالمندان، کودکان کار، مراکز بازپروری و... فعالیت می کنند، به کمک این کتاب می توانند به آموزش های هنری خود اگر نگوییم هدف، جهت بدهند.
از آن جایی که طیف هدف هنردرمانی بسیار گسترده است، در این کتاب نیز تلاش شده از تمرکز بر یک طیف خاص پرهیز شده و تمرین ها به شکل عمومی ارائه شوند. در تمرین هایی که مخاطب آن ها تنها یک گروه خاص و یا یک رده ی سنی خاص بودند، در شناسنامه ی تمرین و در قسمت گروه مخاطبین نام آن گروه ذکر شده، ولی در بیش تر موارد از عبارت «تمامی گروه ها» استفاده شده است.
مقصود از «همه ی گروه ها» می تواند شامل افرادی با مشکلات و ناتوانی های مختلف باشد که یکی از نشانه های ناراحتی مانند اضطراب، افسردگی، ترس، وسواس، گوشه گیری، خجالت و حتی وهم و هذیان را دارا باشد؛ هم چنین افرادی که ناتوانی حسی و حرکتی دارند.
لازم به ذکر است در انجام هر تمرین سطح هوشی و ظرفیت جسمی مراجع باید در نظر گرفته شود. لذا برای کودکان بسیار خردسال و یا ناتوان ذهنی شدید تمرینات باید ساده و ابتدایی باشند.

تاریخچه ی سفالگری

سفالگری پیش از اسلام

قدمت هنر سفالگری به تاریخ زندگی بشر بازمی گردد. چهار عنصر آب، باد، خاک و آتش درهم آمیخته شده اند و هنری را به وجود آورده اند که به جرئت می توان گفت از کامل ترین هنرهاست. مردم ایران به سبب موقعیت خاص جغرافیایی و قرار گرفتن بر سر شاهراه تمدن های قدیم، از نخستین و چیره دست ترین سازندگان اشیای سفالین به شمار می رفته اند. کهن ترین اشیای سفالی به دست آمده در کاوش های باستان شناسی ایران، آثار کشف شده از گنج دره در استان کرمانشاه و هم چنین غار کمربند در جنوب مازندران است که این سفال ها متعلق به هزاره ی هشتم (ق.م) هستند.
گرچه خیلی ارتباطی به این کتاب ندارد اما: پروفسور پوپ در کتاب شاهکارهای هنر ایران می نویسد که مدارک موجود قویاً موجب اثبات فرضیه های چندین سال اخیر است مبنی بر این که کشاورزی و صنایع وابسته یعنی کوزه گری و بافندگی از فلات ایران آغاز شده است.در دوره های حکومت آریایی ها و به خصوص دوران ساسانیان که از بسیاری جهات شاهد ارزنده ترین دستاوردهای تمدن ایرانی بود، سفالگری به حد کمال رسید. در این دوره تزیینات ظروف سفالی به صورت طرح های کنده شده ی هندسی، گیاهی یا نقوش افزوده، نقش مایه های پیچیده ی قالبی، نقوش مهر زده، مدالیون با نقش حیوان و انسان است.

سفالگری بعد از اسلام

تازیان در زمان کوتاهی سراسر خاک ایران را گشودند، حضور تازیان ابتدا اثری در کار سفال سازی نداشت، اما وقتی که در سال ۷۵۰ میلادی خانواده ی ایرانی ابوالعباس بر تخت خلافت بغداد تکیه زد، فعالیت فرهنگی ایرانیان بار دگر آغاز گردید. اسلام به کار بردن ظرف های گران قیمت فلزی به ویژه زر و سیم را غدغن کرده است. از این رو بار دگر طبقه ی حاکمه خریدار ظرف های سفالی شدند و آماده شدند که سفال هایی که بسیار خوب آراسته شده و از لحاظ هنری در سطح والایی قرار داشت بخرند. رفته رفته پیشینه ی سفالگری در بسیاری از مراکز سفال سازی ایران بنیاد گرفت و صاحبان این کارگاه ها استادان فن را به کار گرفتند.اگر قبل از اسلام از حکومت ساسانیان به عنوان اوج هنر سفالگری نام برده می شود، قطعاً پس از اسلام این شکوفایی در دوره ی صفویه به وجود می آید. در این دوران (۱۴۹۹/ ۹۰۵ ق ـ۱۷۲۲/ ۱۱۳۵ ق) الگوهای هنر ایرانی ـ اسلامی به نحوی همگون تر و در مقیاسی وسیع تر به کار گرفته شدند. زیبایی و شکوهمندی طرح، هماهنگی رنگ و ظرافت ساخت در بسیاری از هنرها به اوج کمال رسید. در سفالگری نیز بر اساس سنت های گذشته و با برخورداری از تاثیر عثمانی، چینی و اروپایی تحولی تازه پدید آمد. انواع ظروف کوباچه، زرین فام، تک فام، رنگارنگ و غیره تنوع سفالگری عصر صفوی را نشان می دهند.

نظرات کاربران درباره کتاب سفال درمانی