فیدیبو نماینده قانونی انتشارات درسا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب روش‌های خودیاری غلبه بر ترس و خشم

کتاب روش‌های خودیاری غلبه بر ترس و خشم

نسخه الکترونیک کتاب روش‌های خودیاری غلبه بر ترس و خشم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب روش‌های خودیاری غلبه بر ترس و خشم

عواطف و احساسات نامناسب را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد: خلق و خوی خشماگین که دیگران را هدف قرار می‌دهد، و خلق و خوی هراسان که از درون متوجه خود شخص می‌شود و شامل اضطراب و عدم اعتماد به نفس است. نکته ی مهم این است که این دو خلق و خو یکدیگر را تقویت می‌کنند. خلق و خوی خشماگین بعداً هراس ایجاد می‌کند و تأسف و پشیمانی به ارمغان می‌آورد. خلق و خوی هراسان روحیه‌ی تدافعی ایجاد می‌کند و خشم به همراه دارد. ممکن است متوجه نباشیم اما بخش قابل ملاحظه ای از موقعیت های ناراحت کننده روزمره و تکراری هستند، که با تسلط بر آنها می توانیم زندگی‌مان را کنترل کنیم و امکان پیشرفت خود را افزایش دهیم. در کتابی که در دست دارید، سعی شده راه غلبه بر خشم و هراس را با توجه به روش بهبود آموزش داده شود. این کتاب براساس نکته‌های بیان شده در جلسات ریکاوری اینترنشنال نگارش یافته است و دربرگیرنده‌ی نظریات و نوشته‌های آبراهام لوروان‌پزشک است. علاوه بر نظریات این روان‌پزشک، به‌طور خلاصه به نظریات دیگران هم اشاره شده است.

ادامه...

بخشی از کتاب روش‌های خودیاری غلبه بر ترس و خشم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:بخش یک: اصول روش بهبود

«می شنوم و فراموش می کنم. می بینم و به خاطر می آورم. انجام می دهم و می فهمم.»

کنفسیوس(۴)

نظریه ی اصولی

روش بهبود، تفکر سالم و رفتار سالم را تعریف می کند. در هر موقعیتی می توانیم میان اندیشه ها و اقدامات سالم و ناسالم انتخاب کنیم. با انتخاب افکار و رفتارهای سالم به سلامت روان می رسیم و این نقطه ی مقابل رفتارهای ناسالمی است که اشخاص بروز می دهند. روش بهبود نقشه ی راهنمایی است که انتخاب های سودمند را امکان پذیر می سازد.
با استفاده از این روش هرکس می تواند بی درنگ در مورد سلامت روانی خود کار کند. تمامی مطالب این روش را می توان در عرض چند هفته یاد گرفت. این یک روش غیرفرویدی است. روش بهبود مانند برنامه ی دوازده گام نیست اما می تواند این قبیل برنامه ها را تکمیل کند.
کسانی که در جلسات خودیاری شرکت می کنند، روش بهبود را به طرق مختلف می آموزند. ساده ترین راه یادگیری گوش دادن به صحبت های کسانی است که مدت ها در این جلسات شرکت داشته اند. هر عضو ممکن است به نمونه حادثه ای اشاره کند که در او تولید خشم یا هراس کرده است. بعد این شخص به نشانه هایی که این حادثه تولید کرده است، اشاره می کند.
به عنوان مثال، منشی اداره ای با میشل(۵) رفتار خوبی ندارد. درنتیجه میشل عصبی و ناراحت می شود، آرامش خود را از دست می دهد اما به این نتیجه می رسد که رفتار منشی خطری را متوجه او نمی کند. او با استفاده از روش بهبود، عصبانیت را کنار می گذارد. قبل از اینکه میشل این روش را بیاموزد، به شدت عصبانی می شد. او از مشاجره با منشی خودداری می ورزد، نه برای اینکه به منشی لطف کرده باشد، بلکه از این رو که می خواهد به خودش کمک کند.
راه دیگر یادگیری روش دکتر لو، خواندن کتاب های اوست. مهم ترین کتاب دکتر لو سلامت روان از طریق آموزش اراده نام دارد. در جلسات معمولاً هفته ای یک فصل از کتاب او را می خوانند.
مطالب اصلی کتاب با عنوان ابزار بهبود مشخص می شوند که در اصل رفتاردرمانی شناختی هستند. هریک از شرکت کنندگان باید از میان چند گزینه روش مناسبی را که به او کمک می کند، انتخاب کند. مطالبی که در صفحات بعدی کتاب آمده، از روش بین المللی بهبود گرفته شده است.
متاسفانه بسیاری از ما به آسانی تشخیص گزینه های سالم را نمی دهیم و به جای آن به گزینه هایی توجه می کنیم که تولید خشم یا هراس می کنند. این مسئله اغلب خودکار است.
اندیشه ی ناسالم شامل خودخواهی، کمال طلبی، نخوت، عدم امنیت غیرمحتمل، گسسته بینی، تردید و دودلی است. رفتار بد هم دربرگیرنده ی پرخاشگری و نداشتن عزم راسخ است.
اما درست اندیشی کدام است؟ هدف مصمم بودن، ذهنیت گروهی داشتن، شکیبایی و واقع بینی است. رفتار خوب شامل مهار خشم و بروز رفتار درست علی رغم ناراحتی است. با درست رهبری کردن خود، نشانه ها شدت خود را از دست می دهند و درنتیجه شخص می تواند رفتاری در سطح بالاتر را به نمایش بگذارد.
آبراهام لاو معتقد بود که نامناسب ترین عواطف و احساسات را می توان به دو گروه تقسیم کرد: «خلق وخوی خشمگین» خلق وخویی است که متوجه دیگران می شود. «خلق وخوی هراسان» خلق وخویی است که از درون متوجه خود شخص می شود و شامل اضطراب و عدم اعتمادبه نفس است. نکته ی مهم این است که این دو خلق وخو یکدیگر را تقویت می کنند. خلق وخوی خشمگین بعدا تولید هراس می کند و تاسف و پشیمانی به همراه می آورد. خلق وخوی هراسان روحیه ی تدافعی ایجاد می کند که بعد خشم به همراه می آورد.
ممکن است متوجه نباشیم اما بخش قابل ملاحظه ای از موقعیت های ناراحت کننده روزمره و تکراری هستند. با تسلط بر این صحنه های جزئی و کم اهمیت می توانیم زندگی روزانه ی خود را کنترل کنیم. با مسلط شدن بر نشانه ها و کنترل آنها، روابط ما با دیگران و سلامتی مان بهبود می یابد. هرچه بیشتر مفاد این روش را رعایت کنیم، امکان پیشرفت ما افزایش می یابد.

«اگر یک نفر نخواهد، دو نفر نمی توانند مشاجره کنند.»

ضرب المثلی اسپانیایی

«هر سوالی دو طرف دارد: طرف من و طرف اشتباه.»

اسکار لوانت(۶)

پیروزی نمادین

صحبت دَن:(۷) از سر کارم به خانه رفتم. همسرم، جین(۸) از من خواست که چمن ها را کوتاه کنم. گفتم فردا، روز شنبه، این کار را می کنم. اصرار کردم که حرف من درست است. جین اصرار کرد که من اشتباه می کنم. از سر بدخلقی با هم بحث کردیم. احساسات تندی داشتیم و تا چند روز با هم بد حرف می زدیم و از هم دلگیر بودیم.
***
دن و جین بر سر موضوعی جزئی و بی اهمیت با هم اختلاف نظر داشتند. هریک از آنها اصرار داشت که حق با اوست. برنامه ی بهبود این را تلاش برای رسیدن به پیروزی نمادین توصیف می کند. زن و شوهر رویکرد را فراموش کرده بودند. بحث بر سر موضوعی بی اهمیت و پیش پاافتاده بود. زن و شوهر هر دو خودخواهی می کردند. فروتنی جای خود را به بی خردی داده بود.
نکته ی قابل توجه این است که سلامت ذهنی همیشه از هر چیزی مهم تر است اما پیروز شدن در یک بحث آن قدرها مهم نیست. مباحث درست و غلط، به خصوص اگر با سلامتی مقایسه شوند، بی اهمیت و به دردنخور هستند.

«خردِ خردمند و تجربه ی اعصار را می توان با اقتباس و نقل قول حفظ کرد.»

ایزاک دیزرائیلی(۹)، نویسنده ی انگلیسی

نظرات کاربران درباره کتاب روش‌های خودیاری غلبه بر ترس و خشم

لطفا متن نمونه رو بیشتر کنید تا بیشتر با محتوا آشنا بشیم و بتونیم تصمیم به خرید بگیریم
در 2 سال پیش توسط fak...ani