فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شخصیت‌ها... ایندیرا گاندی

کتاب شخصیت‌ها... ایندیرا گاندی
از رهبران سیاسی هند

نسخه الکترونیک کتاب شخصیت‌ها... ایندیرا گاندی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب شخصیت‌ها... ایندیرا گاندی

از سال ۱۹۰۰ تا امروز بشریت و جهان تغییرات عمده‌ای داشته است. در این دوره عقاید سیاسی جدید باعث بروز جنگ‌های جهانی شد. فاشیسم و کمونیسم به جدایی بعضی از کشورها انجامید و دموکراسی بعضی از کشورها را در کنار هم قرار داد. دگرگونی‌های بنیادی در نظریه‌ها معیار آزادی‌های فردی و رسوم مذهبی و علم و فناوری و صنعت را محک زد. این تغییرات سیاست‌های جهانی و درک روابط بین‌الملل را ضروری کرده است. فضای فکری جهان معاصر بر اصالت انسان و این باور متمرکز شده است که اقتصاد جهانی دنیا را به محیطی با ارتباطات نزدیک‌تر تبدیل کرده است. هندوستان یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان است که از سال ۱۹۴۷ مستقل شده است. این کشور پیش از آن یکی از مستعمرات بریتانیای کبیر بود. امروزه جمعیت هند بالغ بر یک میلیارد نفر است. در هند، رهبر حزب صاحب قدرت نخست‌وزیر می‌شود. از بین رفتن محبوبیت سبب کاهش آراء می‌شود و سرانجام نخست‌وزیر سمتش را از دست می‌دهد. کتاب حاضر سرگذشت فراز و فرودهای مادر هند (ایندیرا گاندی) است. او رهبری و قدرت را بخشی از حق طبیعی‌اش به حساب می‌آورد و در دنیای سیاست با هدف تلاش برای استقلال هند بار آمد. او زندگی‌اش را وقف ملتش کرد. گاندی باور داشت که مردم می‌توانند در کنار هم زندگی کنند. مجلد دیگری از مجموعه شخصیت‌های تأثیرگذار به ایندیرا گاندی اختصاص یافته است.

ادامه...
  • ناشر گروه انتشاراتی ققنوس
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.33 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۱۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب شخصیت‌ها... ایندیرا گاندی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید: 


فصل ۱. حالت فوق العادهمردم هنوز هم از تصویر ایندیرا گاندی، نخست وزیر پیشین هند، برای جمع آوری رای به نفع حزب کنگره استفاده می کنند.

در اوایل ژانویه سال ۱۹۷۵، بمبی در ایستگاه راه آهن شمال شرقی هند منفجر شد. این انفجار نه نقشه تروریستی خارجی ها، بلکه اعتراض سیاسی جناح شورشی خود هند بود. در این حادثه لالیت نارایان میشرا یکی از اعضای کابینه ایندیرا گاندی نخست وزیر وقت هند کشته شد. گاندی شورشیان را به دست داشتن در این جنایت متهم کرد، اما دشمنان سیاسی اش ابتکار عمل را به دست گرفتند و او را به طراحی این ترور متهم کردند. گاندی برآشفت و گفت: «اگر خودم هم کشته شوم، باز این ها می گویند کار خودم بوده است.»۱
آن زمان هند که کشوری واقع در جنوب آسیاست، دوره سختی را از سر می گذراند. خشکسالی محصولات کشاورزی را از بین برده بود و مردم گرسنه بودند. با وجود تلاش های دولت برای بازگرداندن اعضای اتحادیه های کارگری به سر کارشان، اتحادیه ها دست به اعتصاب می زدند. سیاستمداران رقیب ایندیرا گاندی می کوشیدند محبوبیت او را از بین ببرند.
در هند، رهبر حزب صاحب قدرت نخست وزیر می شود. از بین رفتن محبوبیت سبب کاهش آراء می شود، و سرانجام نخست وزیر سمتش را از دست می دهد. رقیب گاندی در رهبری حزبش، یعنی حزب کنگره، او را متهم کرد که انتخابات را به تاخیر انداخته چون می ترسیده موقعیتش را به عنوان نخست وزیر از دست بدهد.
***
هند پرجمعیت ترین کشور دموکراتیک جهان است و از سال ۱۹۴۷ مستقل شده است. پیش از آن، یکی از مستعمرات بریتانیای کبیر بود. امروزه، جمعیت هند بالغ بر یک میلیارد نفر است و پس از چین پرجمعیت ترین کشور جهان به شمار می رود. رشد اقتصادی سالانه آن بیش از هشت درصد است و به سرعت به سوی مدرن شدن پیش می رود. بزرگ ترین شهرهای آن عبارتند از: پایتخت، یعنی دهلی نو؛ مومبئی (که در سال ۱۹۹۵ نام آن رسماً از بمبئی به این نام تغییر کرد) و کولکته (که تا سال ۲۰۰۱ کلکته نام داشت). نیمی از تجارت هند در بندر مومبئی انجام می شود. این بندر پررونق ترین مرکز تجاری هند و همین طور مرکز صنعت فیلم و موسیقی آن کشور است.
***
با پایان یافتن بهار و آغاز تابستان گرم و خشک، سخت ترین روزهای گاندی در دنیای سیاست نیز از راه رسید. در دوازدهم ژوئن سال ۱۹۷۵، روز انتخابات، سه حادثه برای او روی داد که انفجاری سیاسی پدید آورد و سیمای سیاست هند را دگرگون کرد.
گاندی صبح آن روز دریافت که دی.پی. دهار یکی از دوستان قدیمی و از مشاوران اصلی اش بر اثر حمله قلبی درگذشته است. هنوز از شوک درنیامده بود که خبر شکست خوردن حزب کنگره از حزب جاناتا در گجرات، غربی ترین ایالت هند، او را مضطرب کرد. این پیروزی به قوی ترین حزب مخالف گاندی در سیاست هند قدرت بیش تری می داد و موقعیت گاندی را متزلزل می کرد.
شامگاه همان روز خبرهای تلخ تری از راه رسید. دادگاه عالی الله آباد اعلام کرد که گاندی در فعالیت های انتخاباتی چهار سال پیش از آن تخلف کرده است، از جمله استفاده از کارمندان دولت برای آماده کردن جایگاه سخنرانی و بلندگوها برای ایراد نطق های سیاسی. هر چند مسئله مهمی نبود، اما آن را جدی گرفتند. دادگاه نتایج انتخابات مجلس در سال ۱۹۷۱ را باطل اعلام کرد. به این ترتیب، گاندی جایگاه خود در دولت و موقعیت خود به عنوان نخست وزیر را از دست می داد.وسعت هند کمی بیش از یک سوم وسعت ایالات متحده است و به لحاظ جمعیت پس از چین پرجمعیت ترین کشور جهان به شمار می رود.سانجای، پسر ایندیرا گاندی، مقابل تصویر مادرش و مهاتما گاندی، رهبر جنبش استقلال هند نشسته است. این دو خانواده به رغم مشابهت اسمی با هم نسبتی نداشتند.

نظرات کاربران درباره کتاب شخصیت‌ها... ایندیرا گاندی

دراین کتاب باتحولات هند از زمان استعمارهندتوسط بریتانیا،تااستقلال ان درسال ۱۹۴۷ ،ازروی روی کارامدن جواهرلعل نهرو بعنوان اولین نخست وزیر تا صدارت ایندریا گاندی،ازایجادپاکستان غربی تا تغییر پاکستان شرقی به بنگلادش و...با ترحمه روان و خوب خانم ملک مرزبان،اشنا میشویم. خدماتی که ایندریاگاندی بعنوان ملکه،مادر،بانوی هندبرای کشورش انجام داد را میاموزیم در زمانیکه درهند سنتی تولد نوزاددختر خبرخوشی نبود.کتاب جامع وبیطرفانه ای بود.حتما بخوانید.
در 6 ماه پیش توسط مرجان دهقانی پور