فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بنیاد نهج‌البلاغه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مدیریت اسلامی در پرتو نهج‌البلاغه

کتاب مدیریت اسلامی در پرتو نهج‌البلاغه
چالش اطمینان و اضطرار- جلد سوم

نسخه الکترونیک کتاب مدیریت اسلامی در پرتو نهج‌البلاغه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مدیریت اسلامی در پرتو نهج‌البلاغه

کتاب حاضر سومین جلد از مجموعه «مدیریت ما» است که تحت عنوان «چالش اطمینان و اضطرار» مدیریت اسلامی را در پرتو نهج‌البلاغه بررسی کرده و در دو فصل، به شرح زیر تنظیم شده است: فصل اول: محکمات و حد و مرزها‌ ایمان محکم و تلاطم‌های پیش رو؛‌ واژگان و مفاهیم رهنما؛ سازمان محکم و باثبات؛ آثار توحید و نفی شرک در سازمان؛ آثار نبوت و اسوه‌گرایی در سازمان؛ آثار امامت و پذیرش رهبری صالحان؛ آثار عدل و مبارزه با ظلم و ستم در سازمان؛‌ آثار معاد و تمایل به آخرت‌گرایی در سازمان؛ نهایت شأن و منزلت انسانی و اجتماعی؛ تجلی انوار محکمات قرآنی در حیات صالح سازمانی؛ فصل دوم: متشابهات و اضطرارها انعطاف خردمندانه و اضطرارهای مدیریتی؛ واژگان و مفاهیم رهنما؛ سازمان پویا و انعطاف‌پذیر؛ رازداری با رعایت صداقت،‌ وقار و اقتدار،‌ افزایش گزینه‌ها برای گریز از حصارهای بی‌اخلاقی؛‌ افزایش پردازش و تحلیل اطلاعات برای موفقیت در کار و رقابت سالم؛‌ بازآفرینی قواعد بازی برای مهار شرایط باخت؛ تلاش مضاعف و مجاهده بیشتر به جای خدعه‌گری و نیرنگ‌بازی؛‌ توکل به خدا و اعتماد به او برای جبران همه محدودیتها؛ برنامه‌ریزی اقدام با رعایت حد و مرزها و ملاحظه اضطرارها.

ادامه...

بخشی از کتاب مدیریت اسلامی در پرتو نهج‌البلاغه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مدیریت اسلامی در چالش اطمینان و اضطرار

سازمان مطمئن

مدیریت اسلامی آنگاه تحقق می‎یابد که کارآمدی خود را در عرصه عمل و اقدام آشکار سازد؛ عرصه‎هایی که امکان آزمون دیدگاه‎ها، آراء و اندیشه‎ها را فراهم می‎سازند. در این عرصه‎ها می‎توان دستورالعمل‎ها و آیین‎نامه‎ها را محک زد و منشورهای حکومتی را اجرا نمود.
فرازهایی از نهج‎البلاغه را می‎توان ماخذ حکومت‎نامه یا منشور حکومت امام علی محسوب کرد؛ منشورهایی که بر شیوه‎های عمل و اقدام در عرصه‎های گوناگون اقتصاد، سیاست، فرهنگ و سیستم اداری و حکمرانی، در قالب خرده‎سیستم‎های قانون‎گذاری، اجرایی و قضایی دلالت دارند. این منشورها، هرچند از متن کلام معصوم«علیهم‎السلام» برمی‎آیند، ولی حاوی برداشت‎های ما از کلام معصومانند. از این رو، باید آزموده شوند تا به‎تدریج امکان نیل به مبانی اصیل آرای اطمینان‎بخش معصومان «علیهم‎السلام» فراهم آید.
بنابراین، ضمن باور به اینکه اسلام، دین کامل خداوند است و کتاب بی‎مثال خداوند متعال، ناظر بر بیان احکام همه چیز است و مصادیق و دلالت‎های این احکام، در پرتو روایات چهارده معصوم «علیهم‎السلام» فهم می‎شوند، مسلمانان موظف به اجتهاد در دین‎اند؛ به‎گونه‎ای که حاصل تلاش آنها نزدیک شدن به فهم سالم از دین در پرتو قرآن و سنت باشد. دینی که اگرچه خود کامل است، اما فهم کامل مردم از آن، به‎تدریج حاصل می‎آید و باید در معرض آزمون قرار گیرد تا برای هر یک از مسائل روز، حکمی ارائه نمایند؛ به‎گونه‎ای که اضطرارها را در پرتو احکام اولیه و با تولید خردمندانه احکام ثانویه، مهار و مدیریت نمایند. این مهم، لازمه ایجاد و توسعه سازمان مطمئن و قابل اعتماد است.
شایسته است که مباحث بخش حاضر در پرتو این سوالات رصد شوند:
الف) منظور از احکام اولیه دال بر مدیریت اسلامی چیست؟
ب) منظور از احکام ثانویه برای راهگشایی و راه‎یابی در مسیر توسعه مدیریت اسلامی چیست؟

نظرات کاربران درباره کتاب مدیریت اسلامی در پرتو نهج‌البلاغه