فیدیبو نماینده قانونی رهی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بربت

کتاب بربت
سازهای ایران را بشناسیم

نسخه الکترونیک کتاب بربت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب بربت

شناخت ساز، در هر جغرافیا ما را به شناخت و دانستن فرهنگ گذشتگان رهنمون است.نقش سازهای گوناگون در آیین‌های پرستش، جشن‌های باشکوه و به سوگ نشستن‌ها کتمان ناپذیرند و هم اکنون نیز در جای‌جای ایران این آیین‌ها پابرجاست. آنچه ما در این جستار برآن تلاش ورزیده‌ایم شناخت عمومی سازهای ایرانی است تا ارزش این دستاورد مردمان کهن و پاک نهاد را ارج نهیم،آموزش و نواختن آن را همچون دیگر هنرها والا بدانیم، برخی از هنرمندان پرتلاش گذشته و حال که به مقام استادی در این راه رسیده‌اند را بشناسیم، ساختارفیزیکی و ریخت آن را به خاطر بسپاریم و با شناخت آن خرد جمعی را در حفظ این میراث فرهنگی گران‌بها افزون ساخته و به داشتن این سازهای ملی افتخار کنیم.

ادامه...
  • ناشر رهی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.02 مگابایت
  • تعداد صفحات ۸۱ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب بربت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

سخنی با شما

موسیقی گستره ای است سرشار از عشق، دانش و احساس که آدمیان با آن به درک زیبایی رسیده و با یکدیگر هم سویی را می آزمایند. سخنی از زبان ساز یا نغمه ای که از آوازی بردل می نشیند، شورمندی، شیدایی، غم، اندوه و یا آرامشی بی مانند را به ارمغان می آورد که گه گاه ما را به هم آوایی واداشته و زبانی قدرتمند می بخشد تا پروردگار زیبایی ها را بستاییم.
آوای زمین در گردش کیهان خود موسیقی ستایشگرانه ای از کردگاراست.نغمه های جاودان برجا مانده ی هر قوم بیانگر فرهنگی آشکار و نهان است که از هزارتوی نغمه ها به گوش می رسند و ما را از داشته ها،آرزوها،جنگ ها،دلاوری ها، عشق ها وآلام پیشینیان آگاه می سازند.
شناخت ساز در هر جغرافیا ما را به شناخت و دانستن فرهنگ گذشتگان رهنمون است. نقش سازهای گوناگون در آیین های پرستش،جشن های باشکوه و به سوگ نشستن ها کتمان ناپذیرند و هم اکنون نیز در جای جای ایران این آیین ها پابرجاست.
آنچه ما در این جستار برآن تلاش ورزیده ایم شناخت عمومی سازهای ایرانی است تا ارزش این دستاورد مردمان کهن و پاک نهاد را ارج نهیم،آموزش و نواختن آن را همچون دیگر هنرها والا بدانیم،برخی از هنرمندان پرتلاش گذشته و حال که به مقام استادی در این راه رسیده اند را بشناسیم،ساختارفیزیکی و ریخت آن را به خاطر بسپاریم و با شناخت آن خرد جمعی را در حفظ این میراث فرهنگی گران بها افزون ساخته و به داشتن این سازهای ملی افتخار کنیم و پس از شناخت آن با گوش جان سپردن به نغمه های خنیاگران و گوسانان از همسویی و مهرورزی به هم خوش روزگار باشیم.

پیشکش به مردمان پاک نهاد ایران زمین

پیمان پورشکیبایی، رضا جدیدی
تابستان ۱۳۹۵

پیش گفتار ناشر

آدمی پیوسته روزگار دربند چنگال پرتوان طبیعت است و هرچه بار دشواری ها برگرده اش سنگینی کند بیشتر به آغوش طبیعت پناه می برد.سکوت،موسیقی، زیبایی و آرامش طبیعت آن چیزی است که پروردگار گیتی به او ارزانی داشته و در نهاد آدمی است.
سرشت پویشگر آدمی نیز برای همراهی با جاودان نغمه های گیتی ساز را آفرید. ساز نشان آگاهی از دانش های گوناگون پیشینیان و تاریخی کهن است که آدمی سال ها با آزمون و تلاش بدان دست یافته است.
نشر رهی برای ارج نهادن به این هنر والای انسانی که تجلی گاه ذات لایزال الهی است این مجموعه کتاب های ساز شناسی را برای شناخت عموم و دوستداران هنر عرضه می دارد. امید است این مجموعه کتاب ها به آگاهی و اطلاعات عمومی شما ایران دوستان هنرپرور بیافزاید.
نشر رهی از مدرسین و هنرمندان ارجمند آقایان پیمان پورشکیبایی و رضاجدیدی (عضو خانه ی موسیقی) که با تالیف،گردآوری و پژوهشی دقیق این مهم را به فرجام رساندند سپاسگزاری می نماید و آرزوی به روزی آنان را از ایزد یکتا خواهان است.

نشر رهی

ریشه و معنی بَربَت در لغت نامهریشه و معنی بَربَت در لغت نامه

بربط. [ ب ب ] (معرب، ا) معرب بربت بمعنی سینه بط. زیرا که ساز بربط شبیه است به سینه بط. (غیاث اللغات). کلمه فارسی است معرب مرکب از بر بمعنی سینه و بت (بط) مرغابی چه هیات آن بسینه مرغابی وگردن آن ماند. (مفاتیح العلوم خوارزمی). و آن مرکب از چهار تار است نام زفت ترین آن چهار بم است و تاری را که بعد از بم است مثلث خوانند و تار بعد از مثلث را مثنی نامند و چهارمین را که از همه باریکتراست زیر گویند و عرب بربط را عود نام دهد. (مفاتیح العلوم ). نام سازی است مشهور و بعضی گویند بربط ساز عود است و آن طنبور مانندی باشد کاسه بزرگ و دسته کوتاه. (غیاث) (برهان). از ذوات الاوتار بوده و بازخمه آنرا مینواخته اند. (یادداشت بخط مولف). عود. (بحر الجواهر) (دهار) (زمخشری) (مهذب الاسماء) (شرح قاموس). ابوالشهی. مزهر. (دهار) (السامی) (یواقیت العلوم). کران. (مهذب الاسماء)(السامی). بربت. (السامی فی الاسامی). وتر بربط از روده و زه بوده است. رجوع به مقدمه الادب ذیل کلمه وتر شود. بربط با زخمه و مضراب زده می شده است اسدی در کلمه شکافه گوید: شکافه زخمه مطربان بود که بدو بربط و چغانه زنند. رجوع به فرهنگ اسدی شود.

آنرا که با مکوی و کلابه بود شمار
بَربَط کجا شناسد و چنگ و چغانه را

شاکر بخاری

چو نومید برگشت از آن بارگاه
ابا بَربَط آمد سوی باغ شاه

فردوسی

چو من دست کردم به بَربَط دراز
سرشکش زدیده برون راند راز

فردوسی

بدو شادمان گشت بهرام و زن
نشستند و گفتند بربت بزن

فردوسی

حاسدم گوید که شعر او بود تنها و بس
باز نشناسد کسی بربط زچنگ رامتین

منوچهری

بگوشم قوت مسموع و سامع
بسازد نغمه بربط شنیدن

ناصرخسرو

چون بگوش آیدت از بربطی آن راهک نو
روی پژمردت چون گل شد و طبع کریم

ناصرخسرو

درآمد باربد چون بلبل مست
گرفته بربطی چون آب در دست

نظامی

خردمند را که در زمره اجلاف سخن ببندد شگفت مدار که آواز بربط از غلبه دهل برنیاید.

گلستان سعدی

چو آهنگ بربط بود مستقیم
کی از دست مطرب خورد گوشمال

گلستان سعدی

دگر هرکه بربط گرفتی بکف
قفا خوردی از دست مردم چو دف

سعدی

- بربطزن: عواد. (مهذب الاسماء). کران نواز. بربط نواز. بربطی:

خنیاگر او ستوه و بربطزن
از بس شکفه شد در اشکنجه

منوچهری

نشاندند مطرب بهر برزنی
اغانی سرایی و بربطزنی

نظامی

- بربطسرای: بربطسرا. بربطنواز. (آنندراج). بربطزن:

غو کوسشان زخم بربطسرای
دم گاودم ناله واوای نای

اسدی (گرشاسب نامه)

هست بردن علم و دانش نزد نادان همچنانک
پیش کر بربطسرای و پیش کور آیینه دار

(از سندبادنامه)

چون در آواز آمد آن بربطسرای
کدخدا را گفتم از بهر خدای

سعدی

- بربطنواز: بربطزن. بربطسرای؛کسی که بربط مینوازد. (ناظم الاطباء)

نشستند خوبان بربطنواز
یکی عودسوز و یکی عودساز

فردوسی

نظرات کاربران درباره کتاب بربت

اگر انتظار مطالب دست اولی از ساز بربت را دارید، این کتاب شما را ناامید خواهد کرد. کتابی است با کلیاتی نه چندان فنی از ساز بربت.
در 1 ماه پیش توسط سینا حسینی