فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شخصیت‌ها...

کتاب شخصیت‌ها...
فیلسوف، معلم و دانشمند، ارسطو

نسخه الکترونیک کتاب شخصیت‌ها... به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب شخصیت‌ها...

پس از سقوط شهر تروا در حدود سال ۱۱۸۰ پیش از میلاد، سربازان به یونانی بازگشتند که قحطی و اقتصادی فروپاشیده آن را در بر گرفته بود. حالا زمان بازسازی بود. آتن کانون پیشرفت‌های معماری، هنر، علم و فلسفه شد. در حدود سال ۴۶۰ پیش از میلاد، یونان باستان به عصر زرین خود قدم گذاشت. در این عصر مردمسالاری مستقر گردید، طلیعه مطالعات دانشگاهی پدیدار شد، گام‌های بلندی در راه پیشرفت علم و پزشکی و معماری برداشته شد و اشعار حماسی و نمایشنامه‌هایی خلق شد. «ارسطو» کتابی است که از مجموعه شخصیت‌های تأثیرگذار به زندگی اندیشمند و فیلسوفی یونانی به نام ارسطو می‌پردازد. او شاگردانش را تشویق می‌کرد که پرسش‌هایی طرح کنند و سپس با استفاده از مشاهدات خودشان به آنها پاسخ دهند. ارسطو آنها را به دیدن، حس کردن، بوییدن و لمس کردن چیزها در پیرامونشان وا می‌داشت. به آنها می‌گفت که مشاهدات خود را تکرار و نتایج را با همشاگردی‌هایشان بارها مقایسه کنند. در نظر یونانیان باستان، فلسفه به معنی تفکر درباره این بود که بشر چرا و چگونه به وجود آمده است. مقصود از فلسفه، جستجوی حقیقت درباره چگونگی عملکرد جهان بود.

ادامه...

بخشی از کتاب شخصیت‌ها...

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل ۱: لابلای درختان آتنارسطو از فیلسوفان و دانشمندان مشهور یونان بود. او مدرسه خود را در سال ۳۳۵ پیش از میلاد در آتن بنیان نهاد.

گروهی از شاگردان، زیر درختان حومه آتنِ باستان، به دنبال مرد بلندقدی به این سو و آن سو می رفتند. او برای آنان در باره جانوران، ستارگان و تفاوت میان درست و نادرست سخن می گفت. شاگردان در حالی که تفرج کنان در لابلای درختان پیاده رو قدم می زدند، مشتاقانه به سخنان او گوش فرا می دادند. آنان همگی جوانانی از خانواده های مرفه بودند. سال ۳۳۰ پیش از میلاد بود. آنان آن جا بودند تا از معلم و سرشناس ترین فیلسوف زمان خود، ارسطو، بیاموزند.
ارسطو آنان را تشویق می کرد که پرسش هایی طرح کنند و سپس ــ با استفاده از مشاهدات خودشان ــ به آن ها پاسخ دهند. او ایشان را به دیدن، حس کردن، بوییدن و لمس کردن چیزها در پیرامونشان وا می داشت. به آن ها می گفت که مشاهداتشان را تکرار و نتایج را با همشاگردی هایشان بارها مقایسه کنند. شاگردان باید چندی بعد قادر می شدند که نظری کلی در باره آنچه آموخته بودند اظهار کنند. مثلاً این که همه درختان پوست دارند؛ یا تنها یک ملکه در کندوی زنبورهای عسل وجود دارد. با گذشت زمان آنان می توانستند رفته رفته رشته ای خاص، همچون زیست شناسی یا علم طبیعت [physics] یا حتی سیاست را بفهمند. با گذشت زمانِ بیش تر، آنان می توانستند حتی به آنچه قبلاً دانسته بودند بیفزایند.صحنه یک مدرسه که روی گلدانی از یونان باستان نقاشی شده است.

کاوش و تحقیق در جهان طبیعت، امروز دانش [science] نامیده می شود. هزاران سال پیش، فرایند درک جهان و چگونگی عملکرد طبیعت فلسفه نام داشت. در نظر یونانیان باستان، فلسفه به معنی تفکر در باره این بود که بشر چرا و چگونه به وجود آمده است. مقصود از فلسفه، جستجوی حقیقت در باره چگونگی عملکرد جهان بود و این که انسان ها به چه صورت جزئی از آن هستند. ارسطو از سرشناس ترین فیلسوفان یونان باستان بود. او راه را برای عصر جدید علم، فلسفه و پژوهش هموار کرد. ارسطو، پزشک، زیست شناس، طبیعی دان، شیمی دان، نویسنده، و صد البته اندیشمند بود.
ارسطو خودش تحقیقات و مشاهدات بسیار زیادی کرد. با این حال، بهترین کار او سامان دهی و طبقه بندی دانسته های موجود بود. این کار، فهم دانسته ها را آسان تر ساخت. او همچنان که در هر رشته ای مطالعه می کرد ــ و بر این باور بود که همه آن ها ارزش مطالعه دارند ــ اندیشه ها و روش های خود را در کتابچه هایی (در زمان او، طومارهایی از پوست آهو) ثبت می کرد.
***
واژه فلسفه، از دو واژه یونانی ترکیب شده است: فیلو (philo) به معنی دوست داشتن و سوفیا (sophia) به معنی دانش. پس فلسفه در واقع یعنی «دوست داشتن دانش». فلسفه مطالعه تفکر و هستی است. فیلسوفان پرسش های «بزرگ» طرح می کنند، مانند این که چرا ما در این جهان هستیم؟ سرانجام ما چیست؟ چگونه مشخص می کنیم که چه کاری درست و چه کاری نادرست است؟ درست یا نادرست بودن چیزی یعنی چه؟ یونانیان باستان، اولین فیلسوفان غربی بودند. عموماً سقراط نخستینِ ایشان محسوب می شود. او معلم افلاطون و افلاطون معلم ارسطو بود.
***
بسیاری از آثار ارسطو در طول ۲۳۰۰ سال پس از مرگش، از دست رفته اند. با این همه، ارسطو آثار بسیاری از خود باقی گذاشت؛ ده ـ دوازده اثر در موضوع های گوناگون. همه این کتاب ها با وجود موضوع های گوناگون، ساختار مشابهی دارند. او نخست تاریخچه کاملی از دانشِ از پیش موجود ــ تا آن جا که می دانست ــ به دست می داد. در مواردی، بیش ترِ اطلاعات را خودش جمع آوری کرده بود. ارسطو مطالب را به روش روشنی سامان دهی می کرد و سپس فرضیه ها و نتایجی را که از اطلاعاتش به دست می آورد، مطرح می کرد. او این ساختار یکسان را در همه کتاب هایش، خواه در باره کالبد شناسی جانوران خواه در باره نظام های حکومت یا در باره عدالت، به کار می برد.

نظرات کاربران درباره کتاب شخصیت‌ها...